Connect with us

BANKA HABERLERİ

MB UYARISI İŞE YARADI: BANKALAR BLOKELİ KREDİ UYGULAMASINI DURDURDU

Yayınlanma:

|

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI ( TCMB ) Ekim ayının son günü gelen şikayetler ve tespitleri doğrultusunda Bankaların dört uygulaması hakkında uyarmış;  bu uygulamalara son verilmesini istemişti.

Tespit edilen ve uyarılan dört maddeden biri olan; “Kredi kullanan müşterilere kredi konusu fonların bir kısmının veya tamamının bir süre vadesiz mevduat olarak değerlendirilmesi yükümlülüğü getirilmesi” şartının bankacılık kurallarına aykırı olduğunun; ( müşterilerden taahhütname alınsa bile ) bu uygulamanın sonlandırılmasını istemişti.

YAPI KREDİ VE QNB FİNANSBANK UYGULAMAYI SONLANDIRDI

T.C. MERKEZ BANKASI‘nın uyarısı sahada karşılığını aldı. YAPI KREDİ BANKASI, GARANTİ BBVA ve QNB FİNANSBANK Ticari kredilerde talep ettiği en az %25’lik kısmının vadesizde bırakılması uygulamasını sonlandırdı. Piyasadan gelen bilgilere göre banka müşterilerden krediler için kısmı bloke istememekle birlikte nakdi kredilerde en uzun vadeyi üç ay olarak fiyatlama yaptığı; dolayısı ile kısa vadeli pozisyon alarak 2023 başına kadar bu dönemi atlatma yönünde strateji izlemeye başladı.

QNB FİNANSBANK‘ın son yıllarda yoğun şekilde uyguladığı ve Genel Kredi Sözleşmesi’nde madde olarak da müşterilerine imzalattığıKredi kadar nakit akışı geçirilme sözlü taahhüt” uygulaması devam ediyor. Bu taahhütte uymayan firmalardan her üç ayda bir ek komisyon tahsil ediliyor. Piyasada bankanın bu uygulaması “benimle niçin çalışmıyorsun komisyonu” olarak biliniyor! ( QNB FİNANSBANK‘ın GKS’sinde ilgili madde:  Müşteri’nin kredi tahsis ve kullandırım aşamasında, Banka’ya yönelik YAZILI veya SÖZLÜ herhangi bir taahhüdüne, beyanı ve/veya tekeffülüne uymaması halinde, Banka’nın yürürlükteki mevzuat kapsamında “TAAHHÜDE UYMAMA ÜCRETİ” tahsil etme hakkı bulunmaktadır” şeklinde olup, “Bankacılıkta SÖZLÜ TAAHHÜT OLUR MU” sorusu hukukçular tarafında da tartışmaya açılmıştı )

DENİZBANK ve TEB kredinin %25’i kadar vadesiz talebine devam ederken; AKBANK %25 vadesiz mevduat koşulunu esneterek %20’ye düşürse de kredi kullanımında vadesiz isteyen bankalara piyasada tepkiler devam ediyor. Son haftalarda bazı bankaların Tüketici Kredilerinden de benzer şekilde kredinin bir kısmının vadesiz mevduat olarak blokede tuttuğu yönünde şikayetler de artmış durumda.

KAMU BANKALARI, KATILIM BANKALARI ve İŞBANK gibi bankalar bu tip uygulamalardan uzak durmuş, normal kredi çalışmasına devam ederek piyasada olan güvenlerini sağlamlaştırdı.

BLOKEDE TUTULAN KREDİLER NE OLACAK?

YAPI KREDİ, AKBANK, GARANTİ BBVA, QNB FİNANSBANK, DENİZBANK gibi bankaların T.C. MERKEZ BANKASI uyarısına kadar kullandırdıkları kredinin bir kısmını ( genelde %25 ) vadesiz mevduatta tutması şeklinde olan kredilerin ise ne olacağı diğer merak konusu oldu. Zira blokede tutulan kredi kısmı için müşterilere faiz işlemeye devam etmiş fakat bu kısmı için müşteriler yararlanamamış dolayısı ile Ticaret hayatta kullanamadığı kredi için faiz ödemiş ya da ödeyecek durumuna düşmüşlerdi. T.C. MERKEZ BANKASI’nın kullandırılan eski kredilerdeki bu kredinin müşteriye ödenmesi ya da faizinin iptal edilmesi yönünde bir telkini olmazken beklenen kanaat bu kredilerin de müşteri kullanımına açılması yönünde.

FATURALI KREDİ SİSTEMİNE GEÇİLDİ

Bankaların kredi ile döviz alınmasını engellemek için Katılım Bankaları gibi Fatura karşılığı kredi kullandırım uygulaması ise yaygınlaşmaya başladı. Bu şekilde kredinin sadece firmanın işletme sermayesi için ( HAMMADDE ALIMI, SGK, VERGİ, MAAŞ, ELEKTİRİK, DOĞALGAZ .. vb ödemelerde ) kullanılması da sağlanması hedeflendi. TEB gibi bazı bankalar ödemelerinde EFT, Havale talimatı ile değil kendi banka çeklerinin kullanılmasını isteme yanında %25 vadesiz ortalama yaratılması istemeye başladı.

T.C. MERKEZ BANKASI VE BDDK CEZA KESECEK Mİ?

T.C. MERKEZ BANKASI’nın müfettişlerinin tespitleri doğrultusunda uyarısından sonra BDDK murakıpların da benzer raporlamalar yaptığı biliniyor. Zira, nakdi kredileri yakından takip eden konu ile ilgili BDDK murakıplar direkt şubeleri arayarak işin içine dahil olmuş durumda. T.C. MERKEZ BANKASI’nın ve BDDK’nın bankalara yatıkları uygulamalar sonucu ceza kesip kesmeyeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Erol TAŞDELEN – Bankacılık Uzmanı, Ekonomist     www.bankavitrini.com

BANKA HABERLERİ

Bankaların temettü dağıtımına onay

Yayınlanma:

|

Yazan:

BDDK, bankaların çekirdek sermaye yeterliliğine göre yüzde 10 ila 15 oranında temettü dağıtmasına izin verecek.

Kurumdan Türkiye Bankalar Birliğine gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen yazıda bankaların olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği ifadesi yer aldı.

Buna göre bankalar, 2022de elde ettikleri kârlar ile daha önceki yıllarda dağıtım konusu yapılmayan kâr ve yedeklerin dağıtımını yapabilecek.

Kurumdan yapılan açıklamada dağıtım tutarının sınırlı tutulmasına gerekçe olarak ise “Dünya genelinde sürmekte olan ekonomik istikrarsızlık ve durgunluk beklentileri dikkate alındığında, bankaların özkaynak yapılarının güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikanın sürdürülmesinin gerekmesi gösterildi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İş Bankası: 4. çeyrek net kârı beklentilerin üzerinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

İş Bankası 2022 yılının 4. çeyreğinde 19,3 milyar TLlik piyasa beklentisinin üzerinde, 23 milyar 528 milyon TL net dönem kârı elde etti. Çeyreksel bazda kârını yüzde 56,5 oranında artıran bankanın net karı 2022 yılının tamamında ise 61,5 milyar TL oldu. Bankanın 2021 yılının tamamında net karı 13,5 milyar TL seviyesindeydi.

Genişleyen marj oranları, artan ücret ve komisyon gelirleri ve güçlü iştirak gelirleri kârlılığı destekledi. Son çeyrekte yüzde 71,8e yükselen maddi özkaynak kârlılığı 2022 yılının tamamında ise yüzde 58,2 oldu. Aktif kârlılığı ise yüzde 5,4e çıktı. Bankanın serbest karşılık tabanı ise 2022 yılında 8,5 milyar TL oldu.

Banka yılın son çeyreğinde çeyreksel bazda yüzde 14 artışla swap maliyeti dahil net faiz gelirini 20,1 milyar TLye yükseltti. Böylece bankanın 2022 yılında net faiz geliri yüzde 256 artışla 63 milyar 749 milyon TL oldu. Swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjı ise son çeyrekte, bir önceki çeyrekteki yüzde 7,1den yüzde 7,5e yükselirken 2022 yılının tamamında ise yüzde 6,8 seviyesinde gerçekleşti. Kümüle net faiz marjında TFEX etkisi yüzde 2 olarak hesaplandı.

2021 yılında 7 milyar 620 milyon TL olan net ücret ve komisyon geliri 2022 yılında 16 milyar 147 milyon TLye yükseldi. Net Ücret ve Komisyon Gelirlerinin Faaliyet Giderlerine oranı, 2022 sonu itibarıyla yüzde 47,5 oldu.

Bankanın solo rakamlara göre çekirdek sermaye oranı ve ana sermaye oranı yüzde 20,5 olurken, sermaye yeterlilik oranı yüzde 22,4 seviyesinde gerçekleşti. Böylece tüm oranlar 2022 yılı minimum yasal limitlerinin üzerinde kaldı.

Bankanın 2022 yılı beklenti ve karşılaştırmalarına göre; TL kredi büyümesi geçen yıl için yüzde 45 olarak hedeflenirken yüzde 75,5 ve TL mevduat büyümesi yüzde 60 civarında belirlenirken yüzde 130 olarak gerçekleşti. Bankanın faaliyet giderleri artışı enflasyona paralel seviyede beklenirken daha yüksek bir oranda artış sergiledi ancak 2022de yüzde 35-36 seviyesinde hedeflenen faaliyet gideri/faaliyet geliri rasyosu hedeflenen seviyenin altında yüzde 25,8 seviyesinde gerçekleşti. Bankada yüzde 4 seviyesinin altında olarak hedeflenen takipteki kredi rasyosu ise yüzde 2,96 seviyesi ile yılı tamamladı.

Banka 2023 yılına ilişkin beklentilerini de yayımladı. 2023 yılında TL kredi büyümesinin yüzde 40ın üzerinde olması beklenirken ortalama özkaynak karlılığının yüzde 30 seviyesinde olması bekleniyor. İş Bankası 2023 yılında swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjının yüzde 5in üzerinde olacağını hesaplarken net ücret komisyon artışında yüzde 80 seviyelerinde artış beklendiğini de açıkladı. Bankanın takipteki krediler oranında beklentisi yüzde 3 seviyesinin altında olarak açıklanırken Sermaye Yeterlilik Rasyosu beklentisi yeni yıl için yüzde 15 seviyesinin üzerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

TBB: DEPREM BÖLGESİNDE BORÇLAR 6 AY ERTELENDİ, ATM’LER ÜCRETSİZ

Yayınlanma:

|

Yazan:

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ ( TBB ) yaptığı açıklamada Deprem Bölgesinde bankaların ATM’lerden ücret almayacağını ve vadesi gelmiş Banka borçlarının 6 ay ertelendiğini aşağıdaki şekilde duyurdu:

ATM’LERDEN ÜCRET ALINMAYACAK

Depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde bulunan ortak
ATM’lerden yapılacak işlemlerden ücret tahsis edilmemesi yönünde prensip kararı alınmıştır.

KREDİLER 6 AY ERTELENDİ

Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli, birçok ilimizde can kaybına ve hasara neden olan deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun. Başımız sağ olsun.
Birliğimiz Yönetim Kurulu 6 Şubat 2023 tarihli toplantısında, deprem felaketi nedeniyle, deprem bölgelerinde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşülmüştür.
Görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, tavsiye niteliğinde aşağıdaki prensip kararları alınmıştır:
 Depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde,
bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine,
 Ayrıca, borçların ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek
kolaylıkların sağlanması hususlarında Üyelerimize tavsiyede bulunulmasına,
 Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek
işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için
Risk Merkezi Üyelerinin bilgilendirilmesine,
 Felaketten etkilendiklerini, düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterilerinin taleplerini bankalara iletmeleri hususunda
kamuoyuna bilgi verilmesine karar verilmiştir.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.