Connect with us

ŞİRKETLER

Müdür Olmaya Hazır mısınız?

Yayınlanma:

|

Yöneticiliğe ilk geçiş kariyerde önemli bir dönüm noktasıdır. Bir ekip yöneteceğimi öğrendiğim anı hâlâ çok net bir şekilde hatırlarım. Terfi almak için sabırla ve istikrarla çalışmıştım. Oldukça itibarlı, büyük bir şirkette hızla yöneticiliğe giden yolda stratejik iş değişiklikleri yapmıştım. Hazır olduğumdan emindim. Yöneticiliğe yükselişimi kutladıktan sonra ise öğrenmem gereken pek çok şey olduğunu fark etmem uzun sürmedi.

Terfi almaya karar verdiğimde, ilk olarak iş yerimdeki liderlik ortamını analiz ettim. Zihnimde güçlü yönlerimi ve başarılarımı mevcut liderlerinkilerle karşılaştırmaya başladım. Kendimi işimin etkisi konusunda önemli biri tarafından herkesin içinde övüldüğüm durumları ya da birinin bana önemli bir görevi tamamladığım için özel olarak teşekkür ettiği anları düşünürken buluyordum.

Bir kariyer koçu olarak, aktif biçimde terfi beklentisi olan ve destek sağladığım profesyonellerden benzer hikayeler duyuyorum. Sonuçlarınız, becerileriniz ve dışarıdan aldığınız onaylar önem taşıyor. Fakat etkili bir müdür olabilmeniz için henüz neleri bilmediğinizin farkında olmanız şart. Müdürlük için yeterli olduğunuza dair somut örnekleri bir araya getirmenin yanı sıra deneyiminiz, bilginiz ve yöneticilik becerilerinizdeki eksikler konusunda da objektif bir değerlendirme yapmalısınız.

Bunu ilerlemenize engel olmak için değil, yardımcı olmak için vurguluyorum. Güçlü bir müdür olabilmek için üst düzey sorun çözme becerilerine sahip olmalısınız. Bir sonraki adımınız için hazırlanırken terfi için hazır olduğunuzu kanıtlamaktan fazlasını düşünmenizi istiyorum. Geçişinizi yönetebilmenize ve yeni rolünüzde öğrenmeye devam etmenize olanak sağlayacak bir kariyer büyümesi planı oluşturmak konusunda proaktif davranın.

Bir kariyer koçu olarak işimin odağında sorular sormak, cevaplar üzerine düşünmek, boşlukları ve zayıf yönleri tespit etmek ve bunları ortadan kaldıracak hamleleri belirlemek bulunuyor. İlk adım olarak, koçluk seanslarında başvurduğum, kendini değerlendirmeye yönelik sorular yeni fikirlerin fitilini ateşleyebilir ve meydan okumalara ışık tutabilir. Etkili bir yeni müdür olmak için hangi becerileri ve bilgileri edinmeniz ya da iyileştirmeniz gerektiğini anlamak istiyorsanız, kendinize şu 10 soruyu sorun.

Yöneticilik Becerileri

Liderlik stilim nedir?

Liderlik stiliniz güçlü yönlerinizin, kişiliğinizin ve değerlerinizin vizyonunuz ve hedeflerinizle bir araya gelmesinden ortaya çıkar. Bu unsurların her biri üzerine düşünün ve ardından ne ile tanınmak istediğinize karar verin. Unutmayın ki zaman içinde öğrenmeye ve ilerlemeye devam ettikçe yaklaşımınızı adapte edebilirsiniz.

Ekibimin gelişmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Müdürlük görevinizde performansı nasıl ölçeceğinizi ve ekibinizdeki eksikleri ve büyüme fırsatlarını nasıl değerlendireceğinizi anlamanız gerekecektir. Terfiinizin ekip yapılarını ve dinamiklerini nasıl etkileyebileceğini anlamaya zaman ayırın. Ekibin gelişmesinde önemli bir rol üstlenmek için potansiyel fırsatlar üzerine beyin fırtınası yapın.

İşi etkin bir şekilde nasıl önceliklendirip paylaştıracağım?

Aralıksız talepleri karşılamakta güçlük çeken müdürlerden sık sık destek talebi alıyorum. Önceliklendirmeyi ve görev paylaşımını etkili bir şekilde gerçekleştirmeyi öğrenmek, ekip lideri olarak başarınızda belirleyici olacaktır. Bunu çözmek zaman alır. Bu süreçte kendinize şöyle sorular sormaya devam edin: Neyi yapmaya son vermeliyim? Neyi daha fazla yapmalıyım? Neyi sürdürmeliyim? Denetimi ve hesap verilebilirliği nasıl sağlayacağım?

İyi bir konuşmacı mıyım ve toplantıları yönetebilir miyim?

Görev dağılımını nasıl yaptığınız, bağlılığı nasıl artırdığınız ve bilgiyi çeşitli paydaşlarla nasıl paylaştığınız konusunda asıl belirleyici, bir müdür olarak iletişim kurma biçiminiz olacaktır. Bu da genelde toplantılarda yapılır. Müdürlüğe adım atmaya hazırlanırken iletişim becerilerinizi ve toplantıları yönetmek ya da büyük gruplara sunum yapmak konusundaki konfor seviyenizi dürüstçe değerlendirin.

Yapıcı geribildirimi nasıl karşılıyorum ve anlaşmazlıkları nasıl çözüyorum?

Kılavuzluk etmek, performanstaki eksikleri gidermek ve sorun çözmek önemli müdür sorumluluklarıdır. Çalışma arkadaşlarınızın süreçler, projeler ya da kişilerarası dinamiklerle ilgili sorunlarına tanıklık etmişsinizdir. Gördüklerinizden ne öğrendiniz? İhtiyaç hâlinde performansı yönetmek ve anlaşmazlıkları gidermek için hangi becerilere ihtiyacınız olacak?

Bilgi

Şirketinizin sağlık, güvenlik ve düzenleme şartlarına dair politikaları nelerdir?

Şirketinizin İK ekibi, çalışanların şirket politikalarına dair gerekli eğitimleri almasını sağlayacaktır ama şu an çalışan el kitabınızla ve İK kaynaklarınızla haşır neşir olmak için harika bir zaman. Bir müdür olarak, ekip arkadaşlarınız size bazı sorularla gelecek ve şirket geneli için geçerli protokollerin ve politikaların uygulanmasını sağlamak sizin sorumluluğunuz olacak.

Eyalet bazında ve federal çalışma mevzuatına hakim miyim?

Yinelemek gerekirse, çalışma şeklinizi belirleyen iş kanunu kılavuzundan İK ekibiniz sorumlu olacaktır ve sizin de şirketin standart kurallarını bilmeniz, konuyla alakalı haberleri ya da mevzuattaki değişikliklere dair görüşmeleri takip etmeniz akıllıca olur. Hızla değişen mevzuatın en büyük örneği, pandemi döneminde ABD’deki eyalet hükümetleri ile federal ve yerel hükümetlerin çalışanların sağlığını ve güvenliğini sağlama almak için işyerine yönelik yeni COVID-19 kuralları getirmesiyle ortaya çıkmıştı.

Şirketin tazminat stratejisi, kâr paylaşımı, yan hakları ve varlık planlamasına yönelik soruları nasıl cevaplayacağım?

Bir çalışan olarak maaşınızın bileşenlerini anlamanız önemli. Ekibinden sorumlu bir müdür olarak, ekip arkadaşlarınızdan tazminat, yan haklar ya da zaman politikalarıyla alakalı sorular almanız olası. Bir müdürlük rolüne terfi etmenizin ardından, muaf olan ve olmayan çalışanların fazla mesai ücretine uygunluğu, mali yıl dönemlerine dair finansal veriler, yan haklar için açık kayıt dönemleri ve şirketlerin tazminat kararlarına yönelik protokolleri gibi konularda gizli konuşmalar yapmaya hazırlıklı olmanız gerekecektir.

İşe alım sürecinin tamamında bulunuyor muyum?

Bir müdür olarak işe alım planlarına katılmanız gerekecektir. İşe alım sürecinin bütünü, ihtiyaçları belirlemek ve iş tanımları oluşturmaktan aday seçimine, teklif sunmaya ve işe girenlere sistemi tanıtmaya kadar çeşitli adımlardan oluşur. Eğer terfiinizle birlikte işe alım süreçlerine ilk kez dahil olacaksanız, İK ekibinizden süreçler ve örnek uygulamalar konusunda kılavuzluk istemeye hazırlıklı olun.

Çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık alanındaki güncel örnek uygulamalardan haberdar mıyım?

Organizasyonunuzun ÇEK kılavuzu ya da kaynakları olup olmadığını öğrenmek, yeni rolünüzde sorumlu olacağınız süreçleri netleştirmede ya da soruları cevaplamada faydalı olacaktır. Dahası, ÇEK alanında yeni sorumluluklarınızı etkileyebilecek kapsamlı gelişmeleri ve haberleri de takip edebilirsiniz. ABD’de Rhode Island, Washington, New York ve Kaliforniya gibi sayıları her geçen gün artan bazı eyaletlerde ücret eşitliğinin sağlanması için hayata geçirilen yeni maaş şeffaflığı yasası bunun güncel örneklerinden biri.

. . .

Aktif olarak terfi almayı istemek, sadece yeni bir unvana sahip olmaktan fazlasıdır. Zayıf yönler, yetenekteki eksiklikler ve kendini gösterememe gibi uzun vadede daha az etkili olmanıza yol açacak faktörlerin yanı sıra sizi destekleyecek olan güçlü yönlerinizi, özelliklerinizi, uzmanlığınızı ve bilginizi de görmeniz için değerli bir fırsattır. Objektif bir değerlendirme ile gelecekte sizi başarılı bir müdürlüğe hazırlayacak somut yeni adımları belirleyebilirsiniz.

hbr – Octavia Goredema

Okumaya devam et

GÜNCEL

34 ülkeye ihracat yapan Türk tekstil devi iflasın eşiğinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bursa İnegöl’de 4000 metrekarelik tesis içinde faaliyet gösteren ve 34 ülkeye ihracat yapan Armes Home, ekonomik zorluklarla karşılaşarak konkordato ilan etti. 1985 yılında küçük bir dükkanda kurulan şirket, onlarca ülkeye ihracat yaparak büyüdü. Ancak, zorlu bir dönemden geçerek konkordato talebinde bulundu.

KESİN MÜHLETLE FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRECEK

Mahkeme şirkete 13 Nisan 2024 tarihine kadar konkordato kesin mühleti verdi. Armes Home, verilen kesin mühlet ile birlikte faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek.

Konkordato Komiserliği yaptığı duyuru ile alacaklıları toplantıya davet etti.

Yayımlanan duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2022/1287 Esas Sayılı Dosyası ile görülmekte olan Konkordato (Adi konkordatodan kaynaklanan İİK. 285 ila 308/h) davası nedeniyle Bursa Ticaret Sicil Müdürlüğünün 87231 sicil numarası ile (Mersis No: 0080035883500011) kayıtlı bulunan, Yıldırım Vergi Dairesi Müdürlüğü 0800358835 vergi kimlik numaralı Armes Ev Tekstili San. Ve Tic. Ltd. Şti. ünvanlı şirkete ve Yıldırım Vergi dairesi mükellefi Vergi. NO: 6770025457) nolu İbrahim Özdemir, Özgür Özdemir, Uğur Özdemir’e, 2004 sayılı 287.maddesi uyarınca, 13.04.2023 tarihinden itibaren 1 yıl süre ile konkordato kesin mühleti verilmiş, kesin mühlet kararıyla birlikte, S.M.Mali Müşavir Nesrin Beşe ve Finans Uzmanı Melih Ece Konkordato Komiserleri olarak görevlendirilmiştir.

Konkordato mühleti içerisinde alacaklılar toplantısının yapılmasına kadar Kanunda öngörülen tüm işlemlerin heyetimizce gerçekleştirilmesini müteakip alacaklılar toplantısı hazırlık işlemlerine başlandığını ve bu çerçevede yukarıda anılan davacıların konkordato teklifini müzakere etmek üzere 28.02.2024 tarihinde Çarşamba günü “Kazım Karabekir Mah. Koyuncu Sok. No:1 Yıldırım/BURSA (Şirket Merkezi)” adresinde alacaklılar toplantısı gerçekleştirilmesine; Armes Ev Tekstili San. Ve Tic. Ltd. Şti. ve İbrahim Özdemir için adi alacaklılarla saat 10:30 Armes Ev Tekstili San. Ve Tic. Ltd. Şti. ve İbrahim Özdemir için rehinli alacaklılarla saat 11:00 ve Ortaklar Özgür Özdemir, Uğur Özdemir için 11:15 de toplantı yapılmasına karar verilmiştir.

Okumaya devam et

GÜNCEL

YARGITAY noktayı koydu: WhatsApp yazışmaları artık delil sayılacak

Yargıtay, WhatsApp yazışmalarına ilişkin emsal bir karara imza attı. Buna göre WhatsApp yazışmaları artık delil olarak sayılabilecek. Ancak delil sunan kişinin yazışmanın tarafı olması gerekiyor. Özellikle Mobbing davalarında en çok delil olarak sunulan WhatsApp yazışmaları artık delil niteliğind eolacak.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Mesajlaşma platformu WhatsApp yazışmaları delil kabul edildi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “yan delil” olarak kullanılabilen WhatsApp yazışmalarını tek başına delil saydı.

Bursa 3. Ticaret Mahkemesi’nde görülen bir alacak davasında taraflardan biri delil olarak WhatsApp yazışmalarını sundu. Mahkeme senet olmadığı için yazışmaları delil olarak kabul etmedi ve davanın reddine karar verdi. Ancak bu karar Yargıtay’dan döndü.

tek  şartı sağlaması yeterli

NTV’ye konuşan Avukat Serkan Günel, “Burada delili sunan kişi, bu yazışmanın bir tarafı olması gerekiyor ve kendisinin kaydediyor olması lazım ki delil olarak sunabilsin çünkü elektronik ortamdaki deliller her zaman oluşturabilir delillerdir” dedi.

Serkan Günel, “Özel hukuk, alacak, boşanma davalarında kişinin aldattığına ilişkin, mal kaçırdığına ilişkin yazışmaları delil olarak kabul ediliyor” açıklamasında bulunarak şöyle konuştu:

“Mesela WhatsApp grupları 100-150 kişinin olduğu burada da konuşma grubunda olan bir kişi buradaki yazışmaları mahkemeye delil olarak sunabiliyor çünkü konuşmanın bir tarafı”

Karar emsal olarak kabul ediliyor. Ancak WhatsApp yazışmalarının tek başına delil kabul edilmesi için bilirkişi incelemesi şart.

Okumaya devam et

GÜNCEL

VATANDAŞIN CEBİNDEN TRT’YE 40 MİLYAR LİRA GİTTİ

Yayınlanma:

|

Yazan:

Anayasa gereği “tarafsız yayıncılık” yapması gerekirken iktidarı destekleyici yayın politikası izlediği gerekçesiyle eleştirilen TRT için vatandaşın cebinden çıkan para dudak uçuklattı.

Devlet adına radyo ve televizyon yayınlarını gerçekleştirmek amacıyla 1964 yılında kurulan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iktidarın propaganda aracına dönüştüğü suçlamasıyla son günlerde gündemde. Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Özgür Özel başta olmak üzere çok sayıda siyasi isim seçim dönemindeki yayınları nedeniyle TRT’yi hedef alıyor.

Son olarak SÖZCÜ Televizyonu’nun radyo reklamını almayan TRT, yayın politikası, kadrolaşma ve yaptığı yüksek harcamalarla eleştirilerin odağında.

18 televizyon, 17 radyo kanalı, 4 basılı dergi ve dijital mecralar üzerinden yayıncılık yapan TRT’nin gelirlerinin büyük bölümü vatandaşlardan toplanan bandrol ücretleri ve elektrik faturalarından tahsil edilen TRT paylarından oluşuyor.

3093 Sayılı TRT Gelirleri Kanunu’na göre, radyo, televizyon, video ve birleşik cihazlar ile görsel ve/veya işitsel yayınları alabilen her türlü cihazlardan alınan bandrol ücretleri TRT’ye aktarılıyor.

Televizyon ve radyodan yüzde 16, cep telefonundan yüzde 12, bilgisayar ve tabletlerden yüzde 4, müzik seti ve benzeri cihazlardan yüzde 10 oranında bandrol ücreti alınıyor ve TRT’ye aktarılıyor. Ayrıca, elektrik faturalarında aktif enerji bedeli üzerinden yüzde 2 TRT payı alınıyordu. Bu kesinti 2021 yılında kaldırıldı.

TRT’nin bugüne kadar açıklanmış son 15 yıllık mali tabloları incelendiğinde vatandaşın cebinden 31.4 milyar lira bandrol ücreti, 9.3 milyar lira enerji bedeli alındı. 2008-2022 tarihleri arasında TRT’nin kasasına akan toplam para 40.7 milyar lira oldu.

Yıl – Bandrol gelirleri (TL)

2022 – 7.9 milyar

2021 – 3.4 milyar

2020 – 2.6 milyar

2019 – 1.8 milyar

2018 – 1.7 milyar

2017 – 1.4 milyar

2016 – 962 milyon

2015 – 679 milyon

2014- 600 milyon

2013 – 559.8 milyon

2012 – 545.9 milyon

2011- 522 milyon

2010 – 465 milyon

2009 – 273 milyon

2008 – 244 milyon

Yıl – Enerji payı gelirleri (TL)

2021 – 1.3 milyar

2020 – 1.2 milyar

2019 – 1 milyar

2016 – 780 milyon

2015 – 850 milyon

2014 – 777 milyon

2013 – 800 milyon

2012 – 662 milyon

2011 – 514 milyon

2010 – 547 milyon

2009 – 448 milyon

2008 – 454 milyon

-SÖZCÜ-

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.