Connect with us

BANKA HABERLERİ

SABAH yazarından TOBB’a ağır suçlama : Aidatı topla faizle sat!

Yayınlanma:

|

SABAH yazarlarından Dilek GÜNGÖR 12.02.2020 tarihinde yayınlanan “Aidatı topla faizle sat!” başlıklı yazısında TOBB ile ilgili ağır suçlamalarda bulundu. İşte o yazı :

Bir dokun, bin ah işit, derler…
Benim durum da öyle oldu.
Geçen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) pandemi döneminde onlarca dükkan kepenk indirirken, zorunlu aidatlara zam yaptığını, ödemeyene hala icra sopası göstermeye çalıştığını yazınca telefonlarım susmadı.
Her arayan bir şey anlatıyor.
Meğer, ne çok dertlilermiş!
Haksız sayılmazlar.
Şirket sermayesi oranında ve bilanço karının binde 5’i kadar bağlı bulunduğu oda ve borsaya aidat ödüyorlar tabii… Paraların nerede olduğunu merak ediyorlar.
Malum, TOBB’un bankalarda kaç parası olduğu devlet sırrı gibidir. 3 milyar diyende var, 6 milyar diyende… Üstelik, bu rakamlar öyle afaki filan da değil…
Düşünsenize, kayıtlı1 milyon 300 bin üyeden yılda ortalama1.000 TL bile alınsa (ki bu rakamlar sanayicilerde çok daha fazla) 1.3 milyar TL eder.
İyi para…
Peki bu parayla ne yapılıyor?

Üye aidatlarını, belge alındığında kesilen haraçları bankaya götürüp faize koyuyorlar.
Hem de bankalarla pazarlık yapıp en yüksek mevduat faizini kapıyorlar.
Arada sırada da üyelerin ağzına bir parmak bal çalıyorlar.
Nasıl mı?
Bankaları düşükfaize zorlayıp üyelerinepiyasadan uygunmaliyetli kredi dağıtıyorlar.
Sözüm onaiyilik yapıyorlaramakimse sormuyor.
Yahu, opara zatenüyeninparası değilmi?
Uyanıklığabak! Üyenin kendiparasını, üyeye faizlesat
Peki parayla başka ne yapıyorlar?
Üyelerine rakip olacak şirketler kuruyorlar!
Hiç öyle şaşırmayın.
Örneklerle anlatayım.
TOBB’un da ona bağlı oda ve borsaların da çeşit çeşit şirketleri var. Misal, TOBB’un Ankara’da tam teşekküllü bir hastanesi var. Söğütözü’nde kocaman üniversitesi var. İnşaat işleri yapan şirketleri var.
Fuar organize edenfirmaları var. Otellerivar. Balo adındalojistik firması bilevar.
81 ildeki oda ve borsanın sitelerine girip iştiraklerine bakın. Ya da kurdukları vakıflar üzerinden sahip oldukları işletmelere…
Boğaz manzaralırestoranlarını dahigöreceksiniz.
Bitmedi.
Savunma sanayisi şirketleri var. Sergi salonları var. Kültür merkezleri var. Tek tek yazsam dizi çıkar.
Eee, TOBB’a bağlı oda-borsalara üye olup da bu işleri yapan şirketler yok mu?
Var…
O zaman sormak lazım, ‘Nasıl çatı örgütsün? Üyenle rekabete girişilir mi? Aynı iş kolunda rakip olunur mu’ diye…
Haa, şunu da söyleyeyim.
Bu vakıfların da iştirak şirketlerinin de yönetimlerinde oda başkanları var. Elbette, üç beş kuruş (!) huzur hakkı alıyorlardır.
Sonuçta hayır işi yapmıyorlar ya…
Ne diyeyim…
Hayırlı işler!

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

GAYE ERKAN MERKEZ BANKASI BAŞKANI OLDU

Yayınlanma:

|

Yazan:

Beklenen atama gerçekleşti. Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararda, Hafize Gaye Erkan‘ın Merkez Bankası Başkanı olarak atandığı ilan edildi.

Mevcut TCMB Başkanı Kavcıoğlu da BDDK Başkanlığı görevine atandı.

 

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Bakan Şimşek, bankalarla bir araya gelecek

Yayınlanma:

|

Yazan:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Bankalar Birliği üyesi bankalar ile gelecek hafta bir araya gelecek. Konuya yakın bankacıların verdiği bilgiye göre; toplantının gelecek hafta perşembe günü olması bekleniyor. Üst düzey bir bankacı, “Bu doğal olarak yapılması gereken bir toplantı” dedi.

Kaynaklar, yeni bakan ile sektör değerlendirmesinin ve güncel konuların görüşülmesinin beklendiğini ifade etti.

Bankacılık sektörü son 1.5-2 yıldır alışılagelmişin dışında uygulanan ekonomi modeli ile çok sayıda düzenlemeye maruz kalırken, sektör temsilcileri de ara ara bu uygulamaların kaldırılması şikayetlerini dile getirmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in atanmasından sonra mevcut politikalardan ortodoks politikalara geçiş beklentisi piyasalarda artarken Şimşek, atanmasının hemen ardından “Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeceği kalmamıştır” açıklamasını yapmıştı.

Şimşek, dünkü Twitter paylaşımında da “Öngörülebilirliği artıracak kurallar temelinde politika yapıcılığına bağlılığımızı teyit ediyoruz” dedi.

Ekonomim

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Anadolubank’tan İGE A.Ş. iş birliği ile ihracata destek

Yayınlanma:

|

Müşterilerine en uygun finansal çözüm önerileri sunma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Anadolubank, İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE) ile yaptığı iş birliği çerçevesinde ihracatçı KOBİ’lere yüzde 80 İGE kefalet desteği ile finansman sağlıyor.

Ülkemizde ihracatın finansmanında aktif rol alan Anadolubank, ihracat kredileri içinde KOBİ’lerin payını artırmak amacıyla İGE kefaletli ihracat kredisi ürününü müşterilerinin hizmetine sundu. İGE A.Ş. iş birliği ile Banka, ihracatçıların ihtiyaç duydukları her alanda avantajlı tekliflerle destek almalarını sağlarken, ihracatçı KOBİ’lerin finansal kaynak erişimini çeşitlendirmesine de katkıda bulunacak. İş birliği kapsamında KOBİ’ler, mal ve hizmet alımlarına yönelik ödemelerini yüzde 80 İGE teminatlı kredi ile gerçekleştirebilecekler.

Dış ticaretin ve ihracatçı KOBİlerin yanında olmaya devam ediyoruz

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Anadolubank Kobi İşletme ve Tarım Bankacılığı Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Zafer Can, “İhracatçılar ve bankalar arasında karşılaşılan önemli sorunlardan biri firmaların kredi kullanımında teminat oluşturmakta güçlük çekmesi diyebiliriz. Bu bakış açısıyla dış ticaret yapan KOBİ’lerin her zaman yanında yer alan bir banka olarak ihracatçı müşterilerimize en uygun finansal çözüm önerileri sunmak ve iş hacimlerini artırmak için çalışıyoruz. İGE A.Ş. ile imzaladığımız bu iş birliği kapsamında da İGE kefaleti teminatıyla başta katma değerli ve yüksek teknolojili ürünlerin ihracatını yapan firmalarımız olmak üzere, dış ticaret yapan tüm KOBİ’lerimize destek olmayı hedefliyoruz. Dış ticaret alanında deneyimli kadromuz, gelişmiş sistem altyapımız ve ihtiyaca yönelik çeşitli ürün ve hizmetlerimizle müşterilerimizin memnuniyetini önceliklendiriyor, uçtan uca hızlı çözümler sağlayarak müşterilerimizin ticari faaliyetlerini kolaylaştıracak alternatif kredi kaynakları sunuyoruz.’’ dedi.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

ABONELIK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.


Notice: date_default_timezone_set(): Timezone ID 'UTC+3' is invalid in /home/maviatlas/public_html/wp-content/plugins/notice-bar-old/inc/frontend/front-notice-bar.php on line 27