Connect with us

BANKA HABERLERİ

SABAH yazarından TOBB’a ağır suçlama : Aidatı topla faizle sat!

Yayınlanma:

|

SABAH yazarlarından Dilek GÜNGÖR 12.02.2020 tarihinde yayınlanan “Aidatı topla faizle sat!” başlıklı yazısında TOBB ile ilgili ağır suçlamalarda bulundu. İşte o yazı :

Bir dokun, bin ah işit, derler…
Benim durum da öyle oldu.
Geçen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) pandemi döneminde onlarca dükkan kepenk indirirken, zorunlu aidatlara zam yaptığını, ödemeyene hala icra sopası göstermeye çalıştığını yazınca telefonlarım susmadı.
Her arayan bir şey anlatıyor.
Meğer, ne çok dertlilermiş!
Haksız sayılmazlar.
Şirket sermayesi oranında ve bilanço karının binde 5’i kadar bağlı bulunduğu oda ve borsaya aidat ödüyorlar tabii… Paraların nerede olduğunu merak ediyorlar.
Malum, TOBB’un bankalarda kaç parası olduğu devlet sırrı gibidir. 3 milyar diyende var, 6 milyar diyende… Üstelik, bu rakamlar öyle afaki filan da değil…
Düşünsenize, kayıtlı1 milyon 300 bin üyeden yılda ortalama1.000 TL bile alınsa (ki bu rakamlar sanayicilerde çok daha fazla) 1.3 milyar TL eder.
İyi para…
Peki bu parayla ne yapılıyor?

Üye aidatlarını, belge alındığında kesilen haraçları bankaya götürüp faize koyuyorlar.
Hem de bankalarla pazarlık yapıp en yüksek mevduat faizini kapıyorlar.
Arada sırada da üyelerin ağzına bir parmak bal çalıyorlar.
Nasıl mı?
Bankaları düşükfaize zorlayıp üyelerinepiyasadan uygunmaliyetli kredi dağıtıyorlar.
Sözüm onaiyilik yapıyorlaramakimse sormuyor.
Yahu, opara zatenüyeninparası değilmi?
Uyanıklığabak! Üyenin kendiparasını, üyeye faizlesat
Peki parayla başka ne yapıyorlar?
Üyelerine rakip olacak şirketler kuruyorlar!
Hiç öyle şaşırmayın.
Örneklerle anlatayım.
TOBB’un da ona bağlı oda ve borsaların da çeşit çeşit şirketleri var. Misal, TOBB’un Ankara’da tam teşekküllü bir hastanesi var. Söğütözü’nde kocaman üniversitesi var. İnşaat işleri yapan şirketleri var.
Fuar organize edenfirmaları var. Otellerivar. Balo adındalojistik firması bilevar.
81 ildeki oda ve borsanın sitelerine girip iştiraklerine bakın. Ya da kurdukları vakıflar üzerinden sahip oldukları işletmelere…
Boğaz manzaralırestoranlarını dahigöreceksiniz.
Bitmedi.
Savunma sanayisi şirketleri var. Sergi salonları var. Kültür merkezleri var. Tek tek yazsam dizi çıkar.
Eee, TOBB’a bağlı oda-borsalara üye olup da bu işleri yapan şirketler yok mu?
Var…
O zaman sormak lazım, ‘Nasıl çatı örgütsün? Üyenle rekabete girişilir mi? Aynı iş kolunda rakip olunur mu’ diye…
Haa, şunu da söyleyeyim.
Bu vakıfların da iştirak şirketlerinin de yönetimlerinde oda başkanları var. Elbette, üç beş kuruş (!) huzur hakkı alıyorlardır.
Sonuçta hayır işi yapmıyorlar ya…
Ne diyeyim…
Hayırlı işler!

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Citi: Yapay zekâ bankacılık sektöründe birçok kişiyi işinden edecek

ABD’nin büyük bankalarından Citigroup yayımladığı bir raporda, yapay zekânın finans alanındaki işleri diğer sektörlere göre daha fazla etkileyeceğini belirtti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Citigroup Inc., yapay zekanın bankacılık sektöründe diğer sektörlere kıyasla daha fazla iş pozisyonunu etkileyeceğini ve birçok kişiyi işinden edeceğini açıkladı. Banka, çarşamba günü yapay zekâ ile ilgili yayımladığı yeni raporda, bankacılıktaki işlerin yaklaşık yüzde 54’ünün otomatikleştirilme potansiyelinin yüksek olduğunu belirtti.

Citigroup’un Baş Teknoloji Sorumlusu David Griffiths, yeni rapora eşlik eden bir açıklamada, üretken yapay zekânın “bankacılık sektöründe devrim yaratma ve karlılığı artırma potansiyeline sahip olduğunu” söyledi. Griffiths açıklamasında, “Citi’nin ve çalışanlarımızın gücünü artırmak için yapay zekâyı güvenli ve sorumlu bir şekilde uygulamaya odaklandık.” ifadelerini kullandı.

Yapay zeka küresel ekonomiyi nasıl etkileyecek? - Sözcü

Dünyanın en büyük bankaları, çalışanların üretkenliğini artırmalarına ve maliyetleri düşürmelerine yardımcı olacağı vaadiyle, geçen yıl yavaş yavaş yapay zekâyla ilgili daha fazla deneme yapmaya başladı. Örneğin Citigroup, 40 bin kodlayıcısını farklı yapay zekâ teknolojilerini deneme yeteneğiyle donatacağını duyurdu. JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon ise, teknolojinin işverenlerin haftalık çalışma süresini sadece 3,5 güne indirmesine olanak sağlayacağına inandığını açıkladı. Öte yandan, Deutsche Bank AG, müşteri portföylerini, ING Groep NV ise borcunu ödemeyen müşterilerini yapay zekâ ile tarıyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

KAY SÜT İflas etti! Garanti Bankası icradan satışını istedi…

Tarihi süt devi Kay Süt iflas etti! Balıkesir’deki fabrika 16 Temmuz’da icradan satışa çıkıyor. 34 bin 432 metrekare alan üzerine kurulu tesis için 668 milyon TL bedel belirlendi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

1970’lerde Temelleri Atılan Bir Dev

Kurucusu Kemal Ayhan’ın vefatı sonrası Ankara merkezli Yıldızlar SSS Holding’e geçen Kay Süt, son yıllarda mali zorluklar yaşıyordu. Bu durum, şirketi konkordato talep etmeye ve  Balıkesir’deki fabrikasının icradan satışa çıkarılmasına kadar götürdü.

668 Milyon TL Bedelle İhaleye Çıkıyor

Alacaklı konumundaki Garanti Bankası’nın talebi ile Mar Tüketim Maddeleri AŞ’ye ait görünen Kay  Süt fabrikası için  Balıkesir 4. İcra Müdürlüğü tarafından 668 milyon TL bedel belirlendi. 34 bin 432 metrekarelik alan üzerine kurulu tesisin icradan satış ihalesi ise 16 Temmuz günü yapılacak.

Balıkesir'in süt devi İFLAS etti.. 50 yıllık firmanın fabrikası icradan satılacak..! - Ege Gündem Gazetesi

Kay  Süt’ün Geleceği Belirsiz

Kay Süt’ün iflası ve fabrikasının satışa çıkması,  süt ürünleri sektöründe önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. İhalenin sonucunda tesisin yeni sahibi kim olacak ve Kay Süt markasının geleceği ne yönde şekillenecek merak konusu.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Banka çalışanı ‘Fare oynatarak’ çalışıyor izlenimi verdi, işten çıkarıldı

Banka home ofis çalışan bazı personelin simülasyon program yardımı ile fareyi hareket ettirerek aktif çalışıyor izlenimi veren bazı çalışanları tespit etti.Bu tür çalışan personeller hatalarını kabul ederken bankanın tepkisi sert oldu ve çalışanların iş aktini fest etti…

Yayınlanma:

|

Yazan:

ABD merkezli bankacılık, finans ve sigorta sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olan Wells Fargo, Mali Endüstri Düzenleme Kurumu’na (FINRA) yaptığı bildirimde, aktif çalışma izlenimi yaratmak için bazı çalışanların klavye faaliyeti simülasyonu kullandığı iddiaları araştırdı.

Araştırmanın ardından şirket, etik olmayan çalışma şekillerinden dolayı bir düzine çalışanının iş akitlerine son verildiğini duyurdu.

İşten çıkarılan çalışanların net sayısı, pozisyonları ve çalışma şekilleri ile ilgili detaylı bilgi verilmezken, firmanın varlık ve yatırım departmanından personeller olduğu belirtildi.

Wells Fargo, pandeminin ardından kısmi bir ofise dönüşe geçerek 3 gün ofis politikasını uygulamaya koydu.

Forbes tarafından açıklanan bilgilere göre, personellerin aktif çalışıyor izlenimi yaratmak için bilgisayar faresini periyodik aralıklarla hareket ettirdikleri ve hazırladıkları mesajları belirli saatlerde gönderilmek üzere önceden hazırlayarak zamanlayıcı yoluyla kaydettikleri belirlendi.

Personeller suçlamaları kabul etti.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.