Connect with us

BANKA HABERLERİ

TCMB Enflasyon Raporu beğenildi. Başkan Yardımcılığına atamalar olumlu!

Yayınlanma:

|

TCMB’nin yeni ve ilk kadın başkanı Sn. Erkan dün açıklanan yılın üçüncü Enflasyon Raporu ardından basın toplantısı düzenleyerek sorulara cevap verdi; görüşlerini kamuoyu ile paylaştı. Peşinen şunu itiraf etmeliyim ki, çok uzun bir süreden sonra kahvemi alıp televizyon karşısına geçerek Başkanı dinledim. Sn. Erkan, gelişmelere ‘rasyonel’ açıdan bakarak gerçekçi tespitler yapmak koşulu ile herkesin beğenisini kazandı.

Merkez Bankasının bağımsızlığı, fiyat istikrarının önemi, şeffaflık gibi piyasaların ruhunu okşayacak önemli noktaların altını kalın bir şekilde defalarca çizerken, sıkılaştırmanın ‘kademeli’ bir şekilde güçlendirilmeye devam edileceğine yer verdi. Erkan, özellikle para politikasının sadeleştirilmesi noktasında attıkları adımların veri analizi ile sonuçlarını görmek istediklerine vurgu yaparken, orta vadeli enflasyon tahminlerini de gerçekçi şekilde güncelledi.

Bu bağlamda, 2023 yıl sonu enflasyon tahmini %22,3’ten %58’e; 2024 yıl sonu tahmini %8,8’den %33’e yükseltildi. 2025 yıl sonu enflasyon tahmini ise %15 oldu. Para politikasında yapılan hatanın telafisini ne kadar uzun bir sürede sağlanacağını bir kez daha hep birlikte görmüş olduk. Buraya kadar olan kısmı ve sunumun içeriğini ilk kez tanıştığımız Sn. Erkan’ın hanesine olumlu olarak kaydettik. Lâkin, faiz oranlarında hızlı bir artırım yerine tercihin miktarsal sıkılaştırmadan yana kullanılacağını anlamamız yani oyunu daha fazla kredi kanallarının daraltılması üzerine inşaa edilmesi bir miktar da olsa  ağzımızda ‘acı’ bir tat bıraktı.

Başkan Erkan bireysel kredilerinin 2 trilyon TL seviyesine çıktığını ve kredi kartı kullanımlarına da dem vurdu. Bültenlerimizde, seçim sonrası krediye ulaşımın zorlaşacağı hatta ekonomik aktivitenin hızla soğumasının gerektiğini (ithalat patladı), bu şekilde cari işlemler ve dış tiaret dengesindeki açığın kontrol altına alınabileceğini bununda da netice itibari ile döviz talebini azaltacağını savunmuştuk. Ekonomi politikalar tam da bu minvalde ilerliyor. TCMB’nin adımlarını tutarlı bulsak da, dün açıklanan TCMB haftalık verilerine göre 3 aya kadar vadeli mevduat faiz oranı %41,98 seviyesinden %30,36 seviyesine geriledi (bakınız grafik). Başkan Erkan da bu hususa dikkat çekerek mevduat faizlerinde gerilemenin kredi faizlerini de aşağı çekeceğine vurgu yaparak olumlu bir gelişme olarak lanse ederken, dolarizasyon konusunu bir nebze de olsun göz ardı etti.

Daha basit bir yaklaşımla, enflasyonun bu yıl %58 olması beklenirken, TL’nin koruma kalkanı (mevduat faizi) son verilere göre %30,36. Negatif reel getiri tüm hızı ile devam ederken, TL’ye dönüş nasıl ivme kazanacak sorusuna ise cevap bulamadık. Hülâsa, sunumu, Sn. Başkanı samimi ve olumlu bulmakla birlikte bazı noktaların altının tam olarak doldurulamadığını gördük. Şunu da açıkça belirtmeliyim ki, Erkan Başkan’ın başarılı olması hepimizin kuşkusuz faydasınadır!

Enflasyon sunumu ardından, dün akşan Resmî Gazete’de yayımlanan kararlara göre, TCMB Başkan Yardımcılarından Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman görevden alınırken yerlerine Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan getirildi. Her 3 isim de repütasyonel olarak kuvvetli ve alanlarında yetkin. Görevden alınan 3 kişinin ise TCMB’nin bir önceki dönemde piyasa dostu olmayan politikalarının mimarları olduklarını hatırlatalım. İyi isimlerle güçlendirilmiş araç bağımsızlığının da tam anlamıyla çalışan bir TCMB’nin piyasalara da güven telkin edeceğini düşünüyoruz. Hûlasa, dünkü gelişmeleri olumlu olarak yorumluyoruz!

Enflasyon sunumu ve atamalar ardından USDTRY kuru son günlerde olduğu üzere istifini bozmadan 26,95 ; CDS risk primi ise 425 baz puan seviyelerinde salınmaya devam ederken, olumlu şirket bilançoları hisse senedi piyasasına destek verdi: bankacılık hisselerine gelen alımlarla (XBANK %4 yükseldi) ana endeks %1,7 artış kaydetti.

TCMB ve BDDK 21 Temmuz ile biten haftaya ilişkin para, banka ve menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. Buna göre, TCMB brüt döviz ve altın rezervleri 0,5 milyar dolar artarak 113,6 milyar dolar seviyesine yükseldi. Rezervlerdeki artış hızını yavaşlamasını kamunun yeniden döviz piyasasına müdahale etmeye başlamasına bağlıyoruz (bakınız net pozisyonda günlük değişim grafiği). Keza geçen hafta TCMB’nin net döviz pozisyonunda iyileşme duruldu! Yurtiçi yerleşiklerin DTH hacminde önemli bir değişim olmazken, kredi artışlarında zayıf seyrin de korunduğunu ve buna artık alışmamız gerektiğini düşünüyoruz. BDDK verilerine göre Kur Korumalı Mevduat (KKM) hacmi 3,07 trilyon TL seviyesine yükselerek toplam mevduatın neredeyse %25’ine ulaştı. Yabancı yatırımcının hisse senedi piyasasına yönelik ilgisinin de arttığını görüyoruz. Söz konusu haftada yabancı yatırımcı 128 milyon dolar daha alım yaparken, son 7 haftada kaydedilen artış 1,6 milyar dolar oldu.

Yurtdışı piyasalarda ise dün FED ardından sahneye ECB çıktı. Beklentiler paralelinde faiz oranları 25 baz puan artırılırken mevduat faizi %3,75; politika faizi %4,25 ve gecelik borç verme faizi ise %4,50 seviyesine yükseldi. Bir diğer bakış açısıyla son 1 yılda 425 baz puan faiz artıran ECB, politika faiz oranını 23 yılın en yüksek seviyesine çıkarttı. Başkan Lagarde Eylül ayı için seçenekleri açık bırakırken, dün sabah saatlerinde FED sonrası oluşan ılımlı havanın yardımı ile 1,11 seviyesini aşan EURUSD paritesi hızla 1,10 seviyesinin altına geriledi. ECB toplantısından ziyade (bekentiyi al gerçekleşmeyi sat), ABD’de 2Ç büyümesinin %1,4 olan beklentinin ötesinde %2,3 olması da doların elini kuvvetlendirdi.

Doların elinin kuvvetlenmesi ile 10 yıl vadeli devlet tahvillerinin de getirisinin yeniden %4 seviyesine yükselmesi, kıymetli madenler üzerinde baskı kurdu. Fiyatı dolar ile ölçülen altın dün sabah saatlerinde 1,980 dolar seviyesini test etmesi ardından 1,950 seviyelerine geriledi. Bitcoin 29,500 dolar seviyelerinde gelişmelere pek de kulak asmadan salınmaya devam ederken, Brent petrolün güçlü seyrini korumaya devam ettiğini; buğday fiyatının ise son günlerde elde ettiği kazanımların bir kısmını geri verdiğini görüyoruz. Kısa pozisyonda olduğumuz GBPUSD paritesi ise dün günü önemsediğimiz kritik bir destek seviyesi olan 1,2825 altında tamamladı. Teknik mânâda haftanın da 1,2825 altında tamamlanması, aşağı yönlü isteği güçlü tutacaktır.

FED ve ECB sonrası bu sabah da Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) olağan toplantısını takip ettik. BoJ, aşırı düşük faiz oranlarını korumaya devam ederken, verim eğrisi kontrol politikasını (uzun vadeli faizlerin yükselmesini engelleyen politikalar) daha esnek hâle getirmek için adımlar attı ve uzun süreli parasal genişlemenin artan yan etkilerine ilişkin artan endişenin altını çizdi. Haber sonrası YEN sert dalgalandı. Teknik mânâda JPY cephesinde aşağıda 138 seviyesine dikkat edelim. YEN’in değerlenmesi ile ihracat odaklı Japonya borsası düşerken, geriye kalan bölge borsalarında dengeli bir seyir görüyoruz.

Mali piyasaların gündeminde bugün Türkiye cephesinde dış ticaret dengesi ve ekonomik güven endeksi, Almanya’da TÜFE, ABD’de kişisel gelirler ve harcamalar (PCE) (önemli) ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi önemle takip edilecektir. Herkese iyi bir hafta sonu dilerim.

>TCMB brüt döviz ve altın rezervleri

169051836148ec168f11cbbf9ed4040f25595fb1ba_1_1200.jpg

>TCMB net döviz pozisyonu (tüm swaplar ve hazine dövizleri düşülmüş)

16905183619a27c4687a3866dec039b8e9cbabc134_2_1200.jpg

>TCMB net döviz pozisyonu günlük değişim

16905183614695084be1ed088d2228c41ba2c1ffbc_3_1200.jpg

>TCMB Politika Faizi ile 3 ay vadeye kadar TL mevduat

169051836246db7fce7acde4322a2b76bf921d7382_4_1200.jpg

>KKM

16905183620be875fc60917c58148883da3cb11ad4_5_1200.jpg

>Yabancı hisse senedi pozisyonu

1690518362598aeb52b86f291ad155beef252b8467_6_1200.jpg

iktisatbank

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Ziraat Bankası Bankacılık Okulu yeni eğitim dönemine başladı

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar: “27 dönemde 3 bin 60 bankacıyı yetiştiren okulumuz, kapılarını bu yıl da 165 genç arkadaşımıza açtı” dedi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, 27 dönemde 3 bin 60 bankacının Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’ndan mezun olduğunu ve bu yıl 165 kişinin eğitim alacağını bildirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Ziraat Bankası Bankacılık Okulu yeni eğitim dönemi açılışı, Ziraat Bankası’nın Ankara Ulus’ta bulunan Tarihi Genel Müdürlük Binası’nda Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Ünüvar, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çakar, bankacılık okulunun finans eğitimi noktasında ulusal ve uluslararası alanda tanınan ve tercih edilen bir eğitim markası olma vizyonuyla kurulduğunu kaydetti.

27 dönemde 3 bin 60 bankacının yetiştiğine dikkati çeken Çakar, 2024 döneminde 165 kişinin eğitim göreceğini ifade etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Ünüvar ise yetişmiş insan gücünün önemine vurgu yaparak ‘Biz burada yetişen arkadaşlarımızın milletimize ve devletimize ister kamuda olsun ister sektörün farklı alanlarında olsun hizmet edeceğine inanıyoruz.’ dedi.

Açıklamada aktarılanlara göre, Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’ndan bugüne kadar ulusal ve uluslararası arenada birçok başarılı bankacı ve ekonomist mezun oldu.

Titiz bir çalışma neticesinde adaylar, sektördeki gelişmelerle her yıl yenilenen müfredat doğrultusunda eğitim görüyor.

Sağlanan eğitim programında, Mesleki Eğitimler, Koçluk, Pekiştirme ve İşbaşında Eğitim Uygulamaları yer alıyor. Okuldan mezun olan öğrenciler, Ankara Üniversitesi ile yapılan işbirliği kapsamında yüksek lisans diplomasına da sahip oluyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Yapı Kredi’ye Euromoney’den 2 ayrı ödül

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yapı Kredi, Euromoney tarafından verilen ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka‘ ve ‘Sektör lideri yerel banka‘ ödüllerini kazandı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, dünyaca ünlü bankacılık ve finans dergilerinden olan Euromoney tarafından düzenlenen ‘dış ticaret finansmanı’ kategorisinde yapılan müşteri araştırmasında Yapı Kredi, Türkiye’de üst üste onuncu kez “sektör lideri” seçildi.

İki yıldır ‘En iyi servis sağlayan banka’ kategorisinde de lider olan banka, bu yıl ilk defa Central & Eastern Europe bölgesinde de ‘Sektör lideri yerel banka’ unvanına sahip oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, bankanın kurulduğu günden bu yana Türkiye ekonomisini desteklediğini ve toplumun her alanında değer yaratmak amacıyla sınırları kaldıran çalışmalara imza attıklarını belirterek, ‘Yapı Kredi olarak, müşterilerimize kaliteli hizmet sunmak daima odak noktamızda bulunuyor. Bu nedenle hizmette sınır tanımayan anlayışımızla müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak adına durmaksızın çalışıyoruz.’ ifadesini kullandı.

Kurum olarak, firmalara sundukları ürün ve hizmetlerle sektörde güçlü bir konumda olduklarını ve başarılarının, müşteri odaklı çalışmalarının uluslararası alanlarda tescillenmesinden mutluluk duyduklarını aktaran Erdoğan, ‘Son olarak, Euromoney tarafından ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka’ ve ‘Sektör lideri yerel banka’ ödüllerine layık görülmek bu çalışmalarımızın somut birer örneği. Sektördeki liderlik misyonumuz ile ülkemiz ekonomisine ve firmalarımıza en iyi hizmeti sağlamak için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.’ açıklamasında bulundu.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Dövizle ödeme yasağında esneme

Tüm ödemelerin TL ile yapılma zorunluluğu Resmi Gazete’de yayımlanan kararla kaldırıldı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımladı.

Yapılan düzenleme ile dövizle ödeme yasağının uygulanma esasları yeniden düzenlendi.

Buna göre, tüm ödemelerin TL ile yapılma zorunluluğu kaldırıldı.

Dövizle ödeme yapılabilecek alanlar;

  • Döviz cinsinden kıymetli evraklar
  • 19/4/2022 tarihinden önce düzenlenmiş faturalar
  • Borsada döviz cinsinden gerçekleştirilen kıymetli maden alım-satım işlemleri
  • Dış Ticaret Sermaye Şirketleri üzerinden gerçekleştirilecek ihracatlar
  • Antrepolar ve geçici depolama alanlarının ödeme yükümlülükleri
  • Serbest ticaret bölgesinde faaliyet gösteren firmaların mal teslimi

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.