Connect with us

BANKA HABERLERİ

Türk bankacılığında ödül komedisi

Yayınlanma:

|

2020 biterken özellikle aynı Dergilerin ve aynı Kurumların her yıl aynı bankaya verdiği ödülleri açıklama yarışı başladı. Öyle böyle değil hepsi ülke liderliğini aşıp DÜNYA 1.LİKLERİ almaya başlaması ödüllerin inandırıcılığına da gölge düşürmeye başladı. İşin ilginç yanı ise her yıl aynı dergilerin sürekli aynı bankaları 1. seçmesi. İş o düzeye geldi ki nerede ise her bankanın ödül veren bir dergisi, bir kurumu var gibi. Tavsiyemiz ara sıra dergi ve kurumları değiştirin de inandırıcılığınız artsın. Hiç bir müşteri saçma sapan ödüller alıyorsunuz diye sizi tercih etmiyor çünkü. İnandırıcılık ödülden daha önemli.

Olması gereken : “müşteri memnuniyeti“. Hiçbir banka gerçekten bağımsız araştırma ve anket firmasına müşteri memnuniyet anketi yaptırıp 1. lik açıklayamıyor mesela. Ödülleri bir kenara bırakıp, iş etik kurallarına uygun, “ürün satış” odaklı değil, “müşteri odaklı” hizmet vermeye odaklanırsanız en iyi ödülü müşterileriniz size verir merak etmeyin. “Bu kadar ödül alıyorsunuz da milyonlarca şikayet niye var?” diye soru ortada duruyor.

Kazanan, Merdiven Kazanma, Olimpiyat Oyunları

İşte 2020’de bankaların aldığı bazı ödüller :

AKBANK Banka açıklaması : 2020’de farklı uluslararası kurumlar tarafından “Türkiye’nin En İyi Bankası” seçilen Akbank’a, 5. En İyi Banka ödülü Financial Times’ın bankacılık dergisi The Banker’dan geldi. Geleceğin bankacılığı için uluslararası kurumlarca tüm dünyaya örnek gösterilmenin büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler.

YAPI ve KREDİ BANKASI – Banka açıklaması : Türkiye’nin lider bankası Yapı Kredi! Türkiye’nin lider bankası Yapı Kredi! Avrupa’nın önde gelen bankacılık ve finans dergilerinden Euromoney’nin düzenlediği “Nakit Yönetimi Müşteri Araştırması 2020”ye göre üst üste 6. kezTürkiye’nin Lider Bankası” seçilmenin gururunu yaşıyoruz. Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza ve bizi tercih eden tüm müşterilerimize teşekkür ederiz.

GARANTİ BBVABanka açıklaması : Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi Gelişmekte olan Piyasalar kategorisinde Türkiye’den üst üste 6. kez yer alan tek şirket olduk.
Sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için hayata geçirdiğimiz inisiyatifler ve yenilikçi finansman modellerimizle sektörümüze öncülük etmeye devam ediyoruz. Sürdürülebilirlik yaklaşımımızla en önemli başarılardan birini tekrar etmekten gurur duyuyoruz.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

TÜRKİTE İŞ BANKASIBanka açıklaması : MMA (Mobile Marketing Association) tarafından düzenlenen Smarties Ödülleri 2020’de İşCep Market, Kişisel Asistan Maxi, Maximum Gaming ve İmeceMobil ile 4 altın, Geleceğe Öde ve Maximum İşyerim ile 2 gümüş olmak üzere EMEA’da toplam 6 kategoride ödüle layık görüldük.

TEB Banka açıklaması : TEB Özel Bankacılık ile uluslararası ödüllere bir yenisini daha ekledik. TEB Özel Bankacılık, World Finance tarafından verilen “Türkiye’deki En İyi Özel Bankacılık” ödülünü üst üste 2. kez kazandı.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

ING TÜRKİYEBanka açıklaması : Finans sektörünün en prestijli ödüllerinden Sardis’te, 1 Altın, 3 Gümüş olmak üzere toplam 4 ödüle layık görüldük! Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza ve müşterilerimize teşekkür ederiz!

QNB FİNANSBANK – Banka açıklaması : Yetenek kazanımı programlarımızla, iş dünyasının en prestijli ödül programlarından biri olan 2020 Stevie Awards for Great Employers’ta beş kategoride; iki altın, iki bronz ve bir gümüş sahibi olurken; Brandon Hall Groups tarafından düzenlenen Mükemmellik Ödülleri’nde ise dört kategoride; iki altın, bir gümüş ve bir bronz ödülün sahibi olduk.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

ALBARAKA TÜRK Banka açıklaması : Çevre Yönetim Sistemi ve Kurumsal Sürdürülebilirlik Çalışmaları kategorisinde bronz ödülüne layık görüldük.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

KUVEYT TÜRKBanka açıklaması : Şirket içi eğitim ve gelişim konularındaki deneyimiyle dünyanın en prestijli kurumlarından biri olarak kabul edilen Brandon Hall Group tarafından düzenlenen “Brandon Hall Mükemmelliyet Ödülleri” kapsamında Kuveyt Türk Bankacılık Okulu ile 4 gold, 3 silver ve 3 bronze olmak üzere toplam 10 ödüle layık görüldük. Kuveyt Türk olarak aldığımız her ödül için çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

TÜRKİYE FİNANS KATILIMBanka açıklaması : Teknoloji yatırımlarımızla IDC Dijital Dönüşüm Ödülleri‘nde 2 kategoride 2 ödüle layık görüldük. Makine Öğrenimine Dayalı Erken Uyarı Sistemi projemiz ile birincilik kazanırken, yine Makine Öğrenimine Dayalı Mikro Scoring Karar Sistemleri projemiz ile üçüncülük kazandık.

Bu resim için metin sağlanmadı

VAKIFBANKBanka açıklaması : Avrupa’nın önde gelen finans ve iş analizi yayınlarından International Finance dergisinin düzenlediği 2020 International Finance Awards ödüllerinde VakıfBank, VİBİ ile “Most User Friendly Mobile Banking Solutions” kategorisinde ödül kazanan tek banka oldu.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

T.C. ZİRAAT BANKASI – Banka açıklaması : Lovemarks araştırmasında Bankalar Kategorisinde 5 yıl üst üste gönülleri kazanmanın gururunu yaşıyoruz. Bizleri bir kez daha “Lovemark” yapan, gönüllerini kazandığımız herkese teşekkür ediyoruz.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

HALKBANK – Banka açıklaması :

Hizmet İhracatçıları Birliği’nin 2019 yılı Hizmet İhracatı Şampiyonları değerlendirmesinde; ‘’Finans, Sigorta ve Diğer Mali Hizmetler’’ kategorisinde ikincilik ödülüne layık görülmenin gururunu yaşıyoruz! 🏆 Sizlere olan hizmet aşkımız hep devam edecek.

ODEABANK – Banka açıklaması : Türkiye’nin en genç özel mevduat bankası olarak kısa sürede görünenden fazlasını yaptık. Dünyanın önde gelen bağımsız marka değerleme şirketi Brand Finance’ın, Türkiye’nin en değerli 100 markasını yayınladığı listeye 57. sıradan giriş yaptık. Bu büyük başarıya ortak olup, emek veren tüm çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

ALTERNATİFBANK – Banka açıklaması : Dijital Dönüşüm kapsamında verilen IDC DX Awards 2020’de DX Leader ve DX Gamechanger kategorilerinde ödüle layık görüldük.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

FİBABANKA – Banka açıklaması : Bağımsız ödül kurulu MerComm tarafından bu yıl 34’üncüsü düzenlenen ve dünyanın en iyi faaliyet raporlarının belirlendiği ARC Awards’ta 2019 Yılı Faaliyet Raporumuz ile Online Raporlar Video ve Fotoğraf kategorisinde onur ödülüne layık görüldük. 75’ten fazla ülkenin katıldığı ve dünyanın en büyük uluslararası raporlama yarışmasında onur ödülü almanın gururunu yaşıyoruz

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

DENİZBANK – Banka açıklaması : Tarım Ormanın Geleceği Zirvesi’nde DenizBank, Sahada İnsan Odaklı İnovasyon Projesiyle Tarımı Geleceğe Taşıyanlar Ödülüne layık görüldü. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcımız Burak Koçak’a ödülümüzü takdim ettiği zirvede projemizin kazandığı başarının gururunu yaşıyor, Tarım Bankacılığı Grubu ve Deniz Akademi’nin ortaklaşa yürüttüğü bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz!

Bu resim için metin sağlanmadı

BANKALARA BİR ÖDÜL DE BankaVitrini’NDEN OLSUN

Bankalara bir ödül de varlığımızın sebebi olarak bizden olsun. Hepsi gönlümüzün birincisi renkleri farklı zaten. Bizim işimiz kolay kurdele renklerini değiştirmemiz yeterli.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Reel Piyasa çöküyor: Karşılıksız çek 6’ya katladı

Nisan 2023’te 2,5 milyar TL olan karşılıksız çek tutarı, Nisan 2024’te yaklaşık beş kat artışla 15,1 milyar TL’ye yükseldi. 2024’ün ilk dört ayında da karşılıksız çek tutarı yüzde 293 oranında artışla 43,1 milyar TL’ye ulaştı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yüksek faizler, döviz kurlarında istikrarı getirirken ekonomide bazı alanlarda stres seviyesinin artışını da beraberinde getirdi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi verilerine göre, 2024 yılı Ocak-Nisan döneminde bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan çek tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 293 oranında artışla 43,1 milyar TL’ye yükseldi. Geçen sene aynı dönemde bu rakam 11 milyar TL olmuştu.

Nisan 2023’te 2,5 milyar TL olan bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan çek tutarı, Nisan 2024’te yüzde 514 oranında artışla 15,1 milyar TL’ye yükseldi.

Karşılıksız çek tutarı hem ocak-nisan dönemleri hem de nisan ayları için rekor olarak kayıtlara geçti.

DÖRT AYDA 2,2 TRİLYON TL’LİK ÇEK İBRAZI

2024 yılı Ocak-Nisan döneminde bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 90 oranında artışla 2 trilyon 210 milyar TL’ye ulaştı.

2023 yılı Nisan ayında yüzde 1,0 olan bankalara ibraz edilen çekler içinde karşılıksız işlemi yapılan çeklerin oranı, Nisan 2024’te yüzde 2,3 ile son beş yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Karşılıksız çek tutarı 2022’de 20,7 milyar TL, 2023’te 57,2 milyar TL olmuştu.

Çeki karşılıksız çıkan kişiler, haciz masrafları dışında alacaklıya yüzde 50’yi aşan oranda faiz ödemek zorunda kalacak.

Emre DEVECİ-Sözcü

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

BANKALARIN 2024/1Ç NET KÂR PERFORMANSI

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bu çalışmamızda bankaların 2023/1.Dönemine (önceki dönem) kıyasen 2024/1. Dönem (cari dönem) solo net kâr değişimleri incelenmiştir. Çalışmamıza ilişkin veriler aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

TESPİTLERİMİZ;

a) 2023 Mart -2024 Mart (yıllık) TÜFE değişim oranı %68,5 olarak açıklanmıştır. Solo net kâr artış oranı bu oranın altında olan 30 banka enflasyon oranının altında kâr etmiştir.
b) TCMB’nin gösterge niteliğindeki USD döviz alış kurları bazında yıllık değişim oranı (31.03.2023 kuru: 19,15 TL; 29.03.2024 kuru: 32,29 TL) %68,6 olmuştur. Tabloda değişim oranı %68,6’ın altında olan 30 bankanın USD bazında solo net kârları azalmıştır.
c) Tutar bazında bir önceki döneme kıyasen cari dönemde 14 bankanın kârı azalmıştır.
d) BDDK verilerine göre sektörün yıllık solo net kâr değişimi TL bazda %.44,7 oranında artarken USD bazında % 13,9 oranında azalmıştır. Bankacılık sektörü cari dönemde hem enflasyon oranının hem de USD/TL değişim oranının altında kâr sağlamıştır.
e) Yine BDDK verilerine göre sektörün 2023/1.Dönem Net Faiz Geliri 147.449 milyon TL iken 2024/1.Dönemde bu tutar 214.670 milyon TL olmuştur. Artış oranı %45,6’dır. Buna karşın Toplam Faiz Dışı Gelirlerde (2023/1.Dönem 167.346 milyon TL, 2024/1.Dönem 327.775 milyon TL) %96,9 oranında artış olmuştur.
f) Önceki dönemde tutar olarak en yüksek kârı T. Garanti Bankası sağlamışken, cari dönemde en yüksek kârı T.C. Ziraat Bankası elde etmiştir.

SONUÇ: Önceki döneme kıyasen cari dönemde bankacılık sektörünün solo net kârı reel olarak düşmüştür. Düşüşte mevduat faizlerinin önemli oranda artması yanında yetkili kurumların aldığı kararlar da rol oynamıştır.


Süleyman Çembertaş

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Ödenmeyen borçlar, ekonomik istikrara gölge düşürüyor

Ekonomide yaşanan dalgalanmalar hem vatandaş hem de şirketlerin borçlarını tahsil edebilmesi konusunda çeşitli problemlere yol açıyor. Borç tahsilinde sorun yaşayanlar, çareyi hukukçuların kapısını çalmakta buluyor.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye’de ve dünyada ekonomik dalgalanmalar sürerken, bu durum ödemelerin zamanında yapılamamasına sebep olabiliyor. Türkiye Bankalar Birliği raporuna göre 2024 yılının Ocak-Mart aylarını kapsayan dönemde karşılıksız işlemi yapılan 49 bin çekin toplam ekonomik büyüklüğü 28 milyar TL seviyesine ulaştı. Alacaklarını tahsil etmek konusunda sorun yaşamak istemeyen kişi ve şirketler ise hukuk bürolarının kapısını çalıyor. Avukat Mertcan Turan’a göre, borçları tahsil konusunda sorun yaşamamak için ilk andan itibaren hukuki danışmanlık almakta fayda var.

“Testi kırılmadan önce danışmanlık almakta fayda var”

Borç tahsili konusunda sorun yaşamak istemeyenlere yönelik tavsiyelerde bulunan Mertcan Turan Hukuk ve Danışmanlık Şirketi Kurucusu Av. Mertcan Turan, “Ekonomide yaşanan dalgalanmalar, ödeme dengelerini de alt üst edebiliyor. Bu durumdan zarar görmemek ve kurulan ticari ilişkilerin ödeme adımında bozulmaması için, en baştan hukuki danışmanlık almakta fayda var. Elbette bizler sorun yaşayan kişilere her adımda yardımcı oluyoruz fakat Nasreddin Hoca kıssalarındaki gibi testi kırılmadan, borçlar sorunu kangrene dönmeden önce bir hukuk bürosunun kapısını çalmak ve tahsilat dahil her adımı sözleşme ile garanti altına almak daha doğru olacaktır” şeklinde konuştu.

Sözlerine karşılıksız çeklerin ortaya çıkardığı sorunlar ile devam eden Av. Mertcan Turan, “Özellikle çekler banka sigortası kapsamında güvenli hale getirilmeli. Atılacak bu adım ekonomik güvenin artmasına ve finansal istikrarın sağlanmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Bankaların müşterilere çek defteri verirken dijital bir sistem üzerinden ve maksimum yazabilecekleri bir çek üst limiti belirleyerek vermesi bugün yaşanan birçok sorunu çözebilir. Ayrıca banka tarafından verilen bu defterle üst limitlere dikkat edilerek yazılan çeklerin tam sigorta kapsamına alınması iş dünyasına büyük kolaylık sağlayacaktır. Borçların zamanında ve eksiksiz ödenmesi ve alacaklıların haklarının korunması ticari yaşamın sağlıklı devamı için elzemdir” açıklamasını yaptı.

“Hem bireyler hem de şirketler borç tahsili konusunda dertli”

Mertcan Turan Hukuk ve Danışmanlık Şirketi Kurucusu Av. Mertcan Turan, “Borçların tahsili konusunda hem gerçek kişiler hem de tüzel kişiler problem yaşıyor. 2020 yılından bu yana İzmir’de faaliyet gösteriyoruz. 4 yıllık sürede birçok şirkete ve gerçek kişiye hukuki anlamda hizmet sağladık. Bu süreçte edindiğimiz tecrübe şunu gösterdi ki borçların tahsili konusunda birçok kesim mağdur konumda. Bu mağduriyetin bazı öne çıkan sebepleri var. Özellikle ticari ilişkinin başında profesyonel hukuki destek almamak ve sonraki süreçleri hukukun dışında yürütmeye çalışmak bu sebeplerin başında geliyor. Bizler elimizden geldiğince çevremizde bulunan kişi ve kurumları bu tarz konularda mağdur olmamaları için bilgilendirmeyi sürdürüyoruz” dedi.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.