Connect with us

BANKA HABERLERİ

Türk bankacılığında ödül komedisi

Yayınlanma:

|

2020 biterken özellikle aynı Dergilerin ve aynı Kurumların her yıl aynı bankaya verdiği ödülleri açıklama yarışı başladı. Öyle böyle değil hepsi ülke liderliğini aşıp DÜNYA 1.LİKLERİ almaya başlaması ödüllerin inandırıcılığına da gölge düşürmeye başladı. İşin ilginç yanı ise her yıl aynı dergilerin sürekli aynı bankaları 1. seçmesi. İş o düzeye geldi ki nerede ise her bankanın ödül veren bir dergisi, bir kurumu var gibi. Tavsiyemiz ara sıra dergi ve kurumları değiştirin de inandırıcılığınız artsın. Hiç bir müşteri saçma sapan ödüller alıyorsunuz diye sizi tercih etmiyor çünkü. İnandırıcılık ödülden daha önemli.

Olması gereken : “müşteri memnuniyeti“. Hiçbir banka gerçekten bağımsız araştırma ve anket firmasına müşteri memnuniyet anketi yaptırıp 1. lik açıklayamıyor mesela. Ödülleri bir kenara bırakıp, iş etik kurallarına uygun, “ürün satış” odaklı değil, “müşteri odaklı” hizmet vermeye odaklanırsanız en iyi ödülü müşterileriniz size verir merak etmeyin. “Bu kadar ödül alıyorsunuz da milyonlarca şikayet niye var?” diye soru ortada duruyor.

Kazanan, Merdiven Kazanma, Olimpiyat Oyunları

İşte 2020’de bankaların aldığı bazı ödüller :

AKBANK Banka açıklaması : 2020’de farklı uluslararası kurumlar tarafından “Türkiye’nin En İyi Bankası” seçilen Akbank’a, 5. En İyi Banka ödülü Financial Times’ın bankacılık dergisi The Banker’dan geldi. Geleceğin bankacılığı için uluslararası kurumlarca tüm dünyaya örnek gösterilmenin büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler.

YAPI ve KREDİ BANKASI – Banka açıklaması : Türkiye’nin lider bankası Yapı Kredi! Türkiye’nin lider bankası Yapı Kredi! Avrupa’nın önde gelen bankacılık ve finans dergilerinden Euromoney’nin düzenlediği “Nakit Yönetimi Müşteri Araştırması 2020”ye göre üst üste 6. kezTürkiye’nin Lider Bankası” seçilmenin gururunu yaşıyoruz. Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza ve bizi tercih eden tüm müşterilerimize teşekkür ederiz.

GARANTİ BBVABanka açıklaması : Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi Gelişmekte olan Piyasalar kategorisinde Türkiye’den üst üste 6. kez yer alan tek şirket olduk.
Sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için hayata geçirdiğimiz inisiyatifler ve yenilikçi finansman modellerimizle sektörümüze öncülük etmeye devam ediyoruz. Sürdürülebilirlik yaklaşımımızla en önemli başarılardan birini tekrar etmekten gurur duyuyoruz.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

TÜRKİTE İŞ BANKASIBanka açıklaması : MMA (Mobile Marketing Association) tarafından düzenlenen Smarties Ödülleri 2020’de İşCep Market, Kişisel Asistan Maxi, Maximum Gaming ve İmeceMobil ile 4 altın, Geleceğe Öde ve Maximum İşyerim ile 2 gümüş olmak üzere EMEA’da toplam 6 kategoride ödüle layık görüldük.

TEB Banka açıklaması : TEB Özel Bankacılık ile uluslararası ödüllere bir yenisini daha ekledik. TEB Özel Bankacılık, World Finance tarafından verilen “Türkiye’deki En İyi Özel Bankacılık” ödülünü üst üste 2. kez kazandı.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

ING TÜRKİYEBanka açıklaması : Finans sektörünün en prestijli ödüllerinden Sardis’te, 1 Altın, 3 Gümüş olmak üzere toplam 4 ödüle layık görüldük! Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza ve müşterilerimize teşekkür ederiz!

QNB FİNANSBANK – Banka açıklaması : Yetenek kazanımı programlarımızla, iş dünyasının en prestijli ödül programlarından biri olan 2020 Stevie Awards for Great Employers’ta beş kategoride; iki altın, iki bronz ve bir gümüş sahibi olurken; Brandon Hall Groups tarafından düzenlenen Mükemmellik Ödülleri’nde ise dört kategoride; iki altın, bir gümüş ve bir bronz ödülün sahibi olduk.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

ALBARAKA TÜRK Banka açıklaması : Çevre Yönetim Sistemi ve Kurumsal Sürdürülebilirlik Çalışmaları kategorisinde bronz ödülüne layık görüldük.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

KUVEYT TÜRKBanka açıklaması : Şirket içi eğitim ve gelişim konularındaki deneyimiyle dünyanın en prestijli kurumlarından biri olarak kabul edilen Brandon Hall Group tarafından düzenlenen “Brandon Hall Mükemmelliyet Ödülleri” kapsamında Kuveyt Türk Bankacılık Okulu ile 4 gold, 3 silver ve 3 bronze olmak üzere toplam 10 ödüle layık görüldük. Kuveyt Türk olarak aldığımız her ödül için çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

TÜRKİYE FİNANS KATILIMBanka açıklaması : Teknoloji yatırımlarımızla IDC Dijital Dönüşüm Ödülleri‘nde 2 kategoride 2 ödüle layık görüldük. Makine Öğrenimine Dayalı Erken Uyarı Sistemi projemiz ile birincilik kazanırken, yine Makine Öğrenimine Dayalı Mikro Scoring Karar Sistemleri projemiz ile üçüncülük kazandık.

Bu resim için metin sağlanmadı

VAKIFBANKBanka açıklaması : Avrupa’nın önde gelen finans ve iş analizi yayınlarından International Finance dergisinin düzenlediği 2020 International Finance Awards ödüllerinde VakıfBank, VİBİ ile “Most User Friendly Mobile Banking Solutions” kategorisinde ödül kazanan tek banka oldu.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

T.C. ZİRAAT BANKASI – Banka açıklaması : Lovemarks araştırmasında Bankalar Kategorisinde 5 yıl üst üste gönülleri kazanmanın gururunu yaşıyoruz. Bizleri bir kez daha “Lovemark” yapan, gönüllerini kazandığımız herkese teşekkür ediyoruz.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

HALKBANK – Banka açıklaması :

Hizmet İhracatçıları Birliği’nin 2019 yılı Hizmet İhracatı Şampiyonları değerlendirmesinde; ‘’Finans, Sigorta ve Diğer Mali Hizmetler’’ kategorisinde ikincilik ödülüne layık görülmenin gururunu yaşıyoruz! 🏆 Sizlere olan hizmet aşkımız hep devam edecek.

ODEABANK – Banka açıklaması : Türkiye’nin en genç özel mevduat bankası olarak kısa sürede görünenden fazlasını yaptık. Dünyanın önde gelen bağımsız marka değerleme şirketi Brand Finance’ın, Türkiye’nin en değerli 100 markasını yayınladığı listeye 57. sıradan giriş yaptık. Bu büyük başarıya ortak olup, emek veren tüm çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

ALTERNATİFBANK – Banka açıklaması : Dijital Dönüşüm kapsamında verilen IDC DX Awards 2020’de DX Leader ve DX Gamechanger kategorilerinde ödüle layık görüldük.

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

FİBABANKA – Banka açıklaması : Bağımsız ödül kurulu MerComm tarafından bu yıl 34’üncüsü düzenlenen ve dünyanın en iyi faaliyet raporlarının belirlendiği ARC Awards’ta 2019 Yılı Faaliyet Raporumuz ile Online Raporlar Video ve Fotoğraf kategorisinde onur ödülüne layık görüldük. 75’ten fazla ülkenin katıldığı ve dünyanın en büyük uluslararası raporlama yarışmasında onur ödülü almanın gururunu yaşıyoruz

Bu resim için alternatif metin açıklaması yok

DENİZBANK – Banka açıklaması : Tarım Ormanın Geleceği Zirvesi’nde DenizBank, Sahada İnsan Odaklı İnovasyon Projesiyle Tarımı Geleceğe Taşıyanlar Ödülüne layık görüldü. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcımız Burak Koçak’a ödülümüzü takdim ettiği zirvede projemizin kazandığı başarının gururunu yaşıyor, Tarım Bankacılığı Grubu ve Deniz Akademi’nin ortaklaşa yürüttüğü bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz!

Bu resim için metin sağlanmadı

BANKALARA BİR ÖDÜL DE BankaVitrini’NDEN OLSUN

Bankalara bir ödül de varlığımızın sebebi olarak bizden olsun. Hepsi gönlümüzün birincisi renkleri farklı zaten. Bizim işimiz kolay kurdele renklerini değiştirmemiz yeterli.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Bankaların temettü dağıtımına onay

Yayınlanma:

|

Yazan:

BDDK, bankaların çekirdek sermaye yeterliliğine göre yüzde 10 ila 15 oranında temettü dağıtmasına izin verecek.

Kurumdan Türkiye Bankalar Birliğine gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen yazıda bankaların olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği ifadesi yer aldı.

Buna göre bankalar, 2022de elde ettikleri kârlar ile daha önceki yıllarda dağıtım konusu yapılmayan kâr ve yedeklerin dağıtımını yapabilecek.

Kurumdan yapılan açıklamada dağıtım tutarının sınırlı tutulmasına gerekçe olarak ise “Dünya genelinde sürmekte olan ekonomik istikrarsızlık ve durgunluk beklentileri dikkate alındığında, bankaların özkaynak yapılarının güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikanın sürdürülmesinin gerekmesi gösterildi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İş Bankası: 4. çeyrek net kârı beklentilerin üzerinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

İş Bankası 2022 yılının 4. çeyreğinde 19,3 milyar TLlik piyasa beklentisinin üzerinde, 23 milyar 528 milyon TL net dönem kârı elde etti. Çeyreksel bazda kârını yüzde 56,5 oranında artıran bankanın net karı 2022 yılının tamamında ise 61,5 milyar TL oldu. Bankanın 2021 yılının tamamında net karı 13,5 milyar TL seviyesindeydi.

Genişleyen marj oranları, artan ücret ve komisyon gelirleri ve güçlü iştirak gelirleri kârlılığı destekledi. Son çeyrekte yüzde 71,8e yükselen maddi özkaynak kârlılığı 2022 yılının tamamında ise yüzde 58,2 oldu. Aktif kârlılığı ise yüzde 5,4e çıktı. Bankanın serbest karşılık tabanı ise 2022 yılında 8,5 milyar TL oldu.

Banka yılın son çeyreğinde çeyreksel bazda yüzde 14 artışla swap maliyeti dahil net faiz gelirini 20,1 milyar TLye yükseltti. Böylece bankanın 2022 yılında net faiz geliri yüzde 256 artışla 63 milyar 749 milyon TL oldu. Swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjı ise son çeyrekte, bir önceki çeyrekteki yüzde 7,1den yüzde 7,5e yükselirken 2022 yılının tamamında ise yüzde 6,8 seviyesinde gerçekleşti. Kümüle net faiz marjında TFEX etkisi yüzde 2 olarak hesaplandı.

2021 yılında 7 milyar 620 milyon TL olan net ücret ve komisyon geliri 2022 yılında 16 milyar 147 milyon TLye yükseldi. Net Ücret ve Komisyon Gelirlerinin Faaliyet Giderlerine oranı, 2022 sonu itibarıyla yüzde 47,5 oldu.

Bankanın solo rakamlara göre çekirdek sermaye oranı ve ana sermaye oranı yüzde 20,5 olurken, sermaye yeterlilik oranı yüzde 22,4 seviyesinde gerçekleşti. Böylece tüm oranlar 2022 yılı minimum yasal limitlerinin üzerinde kaldı.

Bankanın 2022 yılı beklenti ve karşılaştırmalarına göre; TL kredi büyümesi geçen yıl için yüzde 45 olarak hedeflenirken yüzde 75,5 ve TL mevduat büyümesi yüzde 60 civarında belirlenirken yüzde 130 olarak gerçekleşti. Bankanın faaliyet giderleri artışı enflasyona paralel seviyede beklenirken daha yüksek bir oranda artış sergiledi ancak 2022de yüzde 35-36 seviyesinde hedeflenen faaliyet gideri/faaliyet geliri rasyosu hedeflenen seviyenin altında yüzde 25,8 seviyesinde gerçekleşti. Bankada yüzde 4 seviyesinin altında olarak hedeflenen takipteki kredi rasyosu ise yüzde 2,96 seviyesi ile yılı tamamladı.

Banka 2023 yılına ilişkin beklentilerini de yayımladı. 2023 yılında TL kredi büyümesinin yüzde 40ın üzerinde olması beklenirken ortalama özkaynak karlılığının yüzde 30 seviyesinde olması bekleniyor. İş Bankası 2023 yılında swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjının yüzde 5in üzerinde olacağını hesaplarken net ücret komisyon artışında yüzde 80 seviyelerinde artış beklendiğini de açıkladı. Bankanın takipteki krediler oranında beklentisi yüzde 3 seviyesinin altında olarak açıklanırken Sermaye Yeterlilik Rasyosu beklentisi yeni yıl için yüzde 15 seviyesinin üzerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

TBB: DEPREM BÖLGESİNDE BORÇLAR 6 AY ERTELENDİ, ATM’LER ÜCRETSİZ

Yayınlanma:

|

Yazan:

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ ( TBB ) yaptığı açıklamada Deprem Bölgesinde bankaların ATM’lerden ücret almayacağını ve vadesi gelmiş Banka borçlarının 6 ay ertelendiğini aşağıdaki şekilde duyurdu:

ATM’LERDEN ÜCRET ALINMAYACAK

Depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde bulunan ortak
ATM’lerden yapılacak işlemlerden ücret tahsis edilmemesi yönünde prensip kararı alınmıştır.

KREDİLER 6 AY ERTELENDİ

Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli, birçok ilimizde can kaybına ve hasara neden olan deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun. Başımız sağ olsun.
Birliğimiz Yönetim Kurulu 6 Şubat 2023 tarihli toplantısında, deprem felaketi nedeniyle, deprem bölgelerinde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşülmüştür.
Görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, tavsiye niteliğinde aşağıdaki prensip kararları alınmıştır:
 Depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde,
bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine,
 Ayrıca, borçların ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek
kolaylıkların sağlanması hususlarında Üyelerimize tavsiyede bulunulmasına,
 Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek
işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için
Risk Merkezi Üyelerinin bilgilendirilmesine,
 Felaketten etkilendiklerini, düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterilerinin taleplerini bankalara iletmeleri hususunda
kamuoyuna bilgi verilmesine karar verilmiştir.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.