Connect with us

BORSA

Yabancı geçen yıl 4,5 milyar dolarlık çıkış yaptı

Yabancı yatırımcılar Aralık 2022’de pay piyasalarında net 1 milyar 10 milyon dolar satış yaparken, 2022 yılındaki toplam net satış işlemi ise 4 milyar 491 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Yayınlanma:

|

Borsa İstanbul’dan yayımlanan verilere göre yabancı yatırımcılar Aralık 2022’de pay piyasalarında net 1 milyar 10 milyon dolar satış yaptı.

Verilere göre yabancı yatırımcılar Aralık 2022’de BİST’de 50 milyar 162,70 milyon dolarlık alış ve 51 milyar 173,03 milyon dolarlık satış işlemi gerçekleştirdiler. Böylece yabancıların gecen ayki toplam alım ve satış işlemleri 101 milyar 335,74 milyon dolar seviyesinde oluştu. Yabancı yatırımcılar 2022’nin tamamında ise 295 milyar 530,33 milyon dolarlık alış ve 300 milyar 21,34 milyon dolarlık satış işlemi yaptı. Sonuç olarak 2022 yılındaki toplam net satış işlemi 4 milyar 491 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

BofA, Türk bankalarında hedef yükseltti

Yayınlanma:

|

Yazan:

BofA analisti David Taranto, “geçiş yılı” olarak adlandırdığı 2024’ün ikinci yarısında sektörde bir toparlanma beklentisine atıfta bulunarak, özel bankaların “yeniden değerlenmeye hazır” olduğunu yazdı.

Taranto, Türk bankaları için hisse başına kazanç tahminlerini 2024-2026 yılları için ortalama yüzde 14 oranında yükseltti.

İlk çeyrekteki “sessiz” kârlılığın Haziran ayından sonra hızlı bir toparlanma ile telafi edileceğini yazan analiste göre gelecek yıl enflasyonun gerilemesi ve defter değeri artışının yıllık kârı geride bırakacak olması nedeniyle “umut verici” görünüyor.

BofA, lira bazında yüzde 57 getiri ve özel bankalar için yüzde 20 dolar getirisi öngördü.

Bu ayın başlarında Goldman Sachs da Türk bankaları için kazanç tahminlerini yükseltmişti.

BofA, Akbank, Garanti, Yapı Kredi ve İş Bankası için alım tavsiyesini korurken, kamu bankaları Halkbank ve Vakıfbank için endeks altı tavsiyesine devam etti.

Bank of America’nın analizinde yeni hedef fiyatlar şöyle sıralandı:

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Chicago FED Başkanı piyasalara moral oldu. Gözler perakende satış verisinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

Küresel mali piyasalar dün güne Amerikan TÜFE enflasyonunun neden olduğu satış dalgası ile başladı. ABD’de güçle gelmeye devam eden makro veriler sonrasında faiz indirim beklentileri törpülendi. Belki sayıların dili ile konuşursak, sene başında altıdan fazla olan faiz indirim beklentisi şu anda dördün (bu sabah itibariyle 97 baz puan) altına indi. Daha önce de belirttiğimiz üzere, coşkulu beklentilerin törpülenmesi sonrasında piyasalar ile FED’in dört kez indirim yönünde mutabık kalacaklarını düşünüyoruz.

ABD enflasyon verisinin yarattığı fiyatlama davranışında değişimi ya da veri sonrasında yaşanan piyasa reaksiyonunu kâr satışları olarak yorumlamak istiyoruz. Netice itibariyle artık faiz indirimlerini konuştuğumuzu ve zaten 6-7 kez faiz indiriminin de abartılı bir beklenti olduğunu piyasaların da anladığını düşünüyoruz. Not etmek gerekiyorsa, piyasalar FED’in Haziran ayında faiz indirimine gideceğine bu sabah %82 ihtimal tanıyorlar. Öte yandan, Chicago FED Başkanı Goolsbee, açıklanan fiyat artışlarının beklenilenin hafif üzerinde olması durumunda FED’in hedeflediği enflasyon oranı olan %2’ye dönüş yolunun devam edeceğini söyledi ve merkez bankasının faiz indirimleri gerçekleştirmek için fazla bekleme konusunda dikkatli olması gerektiğini de ekledi. Goolsbee’nin açıklamaları piyasaların adeta soluklanmasına neden oldu!

Bu bağlamda, enflasyon verisinin neden olduğu tedirginlik dünkü işlemlerde hissedilse de, günün ilerleyen saatlerinde satış baskısı dindiği gibi, hisse senetlerinin kayıplarını telafi ederek artıya dahi döndüğünü gözlemledik. Risk iştahı denince akla gelen teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksi geceyi %1,3 yükselişle tamamladı. Lyft ve Uber hisseleri ralli yaparken, bültenlerimizde sıklıkla yer verdiğimiz üzere, Nvidia, chip pazarındaki hakimiyetiyle, Alphabet (Google) ve Amazon’u geride bırakarak ABD’nin üçüncü en değerli şirketi hâline geldi. 2018 yılında piyasa değer 0,1 trilyon dolardan dün itibariyle 1,83 trilyon dolar seviyesine yükseldi. Şirketin olağanüstü performansı, hisse senetlerinin 2023’te üç katına ve bu yıl %47 artmasına yol açtı! Önümüzdeki mali raporda yüksek beklentilere karşı Nvidia’nın nasıl bir performans sergilemeye devam edeceğini biz de merakla takip ediyoruz!

Enflasyon verisi ardından güçlenen dolar, dün yerini soluklanmaya terk etti. Daha doğru bir yaklaşımla, piyasların FED’den 2024 yılında beklediği faiz indirimlerinin FED ile aynı çizgiye gelmesi sonrasında -beklentilerin normalleşmesi- piyasa fiyatlamalarına da yansıdı. EURUSD paritesi 1,0725 altın ise 1,990 dolar seviyesinde dengelendi. Altın cephesinde dün 1,985 dolar seviyesi test edildi. Kısa vadede riskler aşağı yönlü görünse de (bu beklentimizi bir süredir devamlı işliyoruz) haftalık kapanışın 1,970 doların altında olmaması kaydıyla orta vadede -jeopolitik risklere paralel- yönün hâlen daha yukarıya olacağını düşünüyoruz.

ABD’de 10 yıllık tahvil getirisinin enflasyon verisi ardından son 2,5 ayın zirvesine yükselerek %4,30 seviyesini test etmesi ardından faiz getirisi olmayan altın ilave bir satış baskısına boyun eğmişti. Bu sabah itibariyle 10 yıllık gösterge faizin %4,23 seviyesine toparladığını not edelim. Kripto para cenahında ise amiral gemi bitcoin, ETF haberleri sonrasında yaşadığı düzeltme ya da dengelenme sürecini tamamlayarak ilk etapta 48,500 dolar seviyesini aşarak bir sonraki önemli teknik seviye olan 57,500 dolar seviyesine doğru emin adımlarla ilerlediğini düşünüyoruz. Kurumsal alımların arkadan esen rüzgâr misali destek verdiğini not etmemiz gerekiyor.

Türkiye cephesinde de dün benzer bir eğilim kaydedildi. BIST100 için hedeflediğimiz 9,200 endeks seviyesinin test edilmesi ardından yurt dışı etkisi ile gelen %2 civarında sert satışlar sonrası dün yara sarma eğilimin hâkim olduğunu gördük. Kapanışa doğru gelen alımlarla günü yaklaşık %1 artıda kaptan endeks yeniden 9bin puan seviyesine tırmandı. Hisse senetlerine ilişkin normalleşen para politikası ve yüzünü yeniden Batıya dönen Türkiye sonrası tonumuz olumluya çevirmiştik. Daha sağlıklı bir yorum yapabilmek adına haftalık kapanış seviyesini görmek istiyoruz. USDTRY kuru kamunun kontrolünde her gün bebek adımları ile 30,76 seviyesine yükselirken, 5 yıl vadeli CDS risk primi ise psikolojik 300 baz puan seviyesinin hemen altında işlem görüyor.

Diplomatik cephede ise, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 yıl sonra Mısır’a giderek mevkidaşı Sisi ile görüştü. Yapılan ortak açıklamada yeni bir dönemin başladığına işaret edilirken, iki ülkenin ticaret hacminin 15 milyar dolar seviyesine çıkarılması hedeflendi. Siyaset bilimci değiliz lâkin 2024 yılının siyasi bir çerçeveden bakılırsa bekle ve gör yılı olacağını düşünüyoruz. Ukrayna ve Gaza Savaşlarının sonuçları ve ABD başkanlık seçimleri resmi şekillendirecek. İç politikada, 31 Mart yerel seçimleri demokrasinin akıbeti ve ekonomi politikasındaki önemli ayarlamalar açısından kritik olarak görüyoruz. Türk-Rus ilişkileri Trump’ın seçiminden bağımsız değerlendirilemeyeceğini, Trump’ın tekrar seçilmesi durumunda Ankara-Washington hattının daha da sağlıklı bir şekilde ilerleyeceğini düşünüyoruz. Türkiye’nin Orta Doğu’daki stratejik konumu da göz önüne alındığında, Putin’in ertelenen Ankara ziyaretini de büyük bir merakla takip ediyoruz.

Yeni gün başlangıcında, Asya cephesinde de iyimser bir havanın egemen olduğunu görüyoruz. Gösterge endeks Tokyo borsası 34 yılın zirvesine çıkarken, MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisse senetleri genel endeksi %0,7 yükseldi. Tayvan borsası teknoloj hisselerinin yardımı ile %3 yükselirken, Çin piyasaları, yılbaşı tatili nedeniyle hafta boyunca kapalı konumda olacak.

Bugün makro ekonomik veri takvimi yoğun görünüyor. FED’in yakından takip ettiği perakende satışlar ve sanayi üretimi günün ikinci yarısında piyasa yansımasına neden olabilir. Günün ilk yarısında ise İngiltere’de büyüme verilerini takip edeceğiz. Türkiye cephesinde ise bütçe dengesi ve her Perşembe olduğu üzere TCMB ve BDDK’nın haftalık bültenlerini irdeleyeceğiz.

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Gözler ABD enflasyon verisine çevrilirken, Bitcoin $50bin ile 2 yılın zirvesinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

Küresel mali piyasalar haftanın ilk iş gününü -gündemi etkileyecek önemli bir gelişmenin olmadığını da düşünülürse- iyimser bir hava ile tamamladı. Türkiye cephesinde hisse senetlerine ilişkin son dönemde olumlu yorumumuz ardından BİST100 endeksi dünkü günü de %1,4 artışla tamamlayarak rekorunu bir adım daha kuzeye taşıdı. Teknik mânâda hedeflediğimiz 9,200 seviyesine de artık gelmiş olduk. USDTRY kuru ise kamunun izin verdiği ölçüde 30,70 seviyesinin hemen üzerine yükselirken, yabancı indinde Türkiye’nin risklerini gösteren 5 yıl vadeli CDS risk primi yeniden 300 baz puanın altına gerilediğini görüyoruz.

Seçim sonrası, fabrika ayarlarına geri dönerek, gerek para politikasında, gerekse de Batı ile ilişkilerde istenilen ve arzulanan düzeyde bir politika izleyen Türkiye’nin yabancı yatırımcı ilgisi de çekmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Hazine dün düzenlediği 2 tahvil ihracında 24,8 milyar TL borçlanırken, bugün de TLREF’e endeksli ve değişken faizli tahvilleri ihraç edecek. Hazine’nin Şubat borçlanma programının yoğun olduğunu daha önce paylaşmıştık. Lâkin, TCMB’de yaşanan bayrak değişimi, TCMB yönetiminin piyasalara verdiği güven ve yüzünü Batıya dönen Türkiye’ye yabancı ilgisinin artacağını ve bu bağlamda ihalelere yönelik ilginin kuvvetli olacağını hatta ikincil piyasada tahvillerin getiri sunacağını da düşünüyoruz.

Yurtdışı piyasalarda ise altının ons fiyatı 2,020 dolar seviyesinde ve yükselmekte isteksiz bir görünüm sergilemeye devam ediyor. Teknik bir bakış açısı ile 2,010 dolar seviyesinin altında haftalık bir kapanış durumunda daha da aşağıda 1,970 dolar seviyesinin radar menziline gireceğini düşünüyoruz. Öte yandan, felsefesini çok sevdiğimiz kripto para cenahında uzun bir süredir kaleme aldığımız “var bir hayalimiz” heyecanımızın da gerçekleşmeye başladığını görüyoruz. Borsa Yatırım Fonu (ETF) onayının alınması ile yaşanan beklenti alınır gerçekleşme satılır prensibi sonrası yaşanan dengelenme hareketini de geride bırakan Bitcoin, kurumsal kaynaklı (borsa yatırım fonlarına gelen girişler) alımların da desteği ile 50bin dolar seviyesini test ederek iki yılın zirvesi gördü. Teknik bir çerçeveden konuya bakarsak, yukarıda 57,500 seviyesi ve devamında tüm zamanların zirvesine doğru bir yükseliş bizlere şaşırtmayacaktır.

ABD borsaları dün akşamı yatay sayılabilecek bir şekilde kapatırken, yeni gün başlangıcında, pasifiğin diğer ucunda, Asya hisse senetlerinin hafifçe yükseldiğini görüyoruz. Gösterge endeks Tokyo borsası geçen yıldan devam eden yükseliş isteği ile 34 yılın en yüksek seviyesinde işlem görürken, Çin’in Yeni Yılı tatili nedeniyle kapalı konumda (19 Şubat’ta kadar) olduğunu not edelim. Hong Kong piyasalarının ise işlemlere yarın başlaması bekleniyor.

FED’in faiz görünümünü şekillendirebilecek ve faiz oranı indirimlerinin zamanlamasını belirleyebilecek TÜFE enflasyon raporu (KKTC saati 15:30) öncesinde bugün piyasaların yatay bir seyir izleyeceğini düşünüyoruz. Hatırlanacağı üzere, son haftalarda açıklanan bir dizi güçlü veri (özellikle işgücü piyasasında) FED’in erken ve derin faiz indirim beklentilerini azaltmıştı. Reuters anketine katılan ekonomistler ABD’de bir önceki ay %3,4 seviyesinde olan TÜFE’nin Ocak ayında %2,9’a gerileyeceğini tahmin ediyorlar. Yıllık çekirdek TÜFE’nin ise Ocak’ta Aralık’taki %3,9 seviyesinden %3,7’ye inmesi (yaklaşık 3 yılın en düşüğü) bekleniyor. ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisinin ise %4,17 seviyesinde ve yatay seyrettiğini not edelim.

Önemli bir haber ile bültenimizi bugün de tamamlayalı. AB, Ukrayna’nın yeniden inşasını finanse etmek için ilk somut adım olarak, dondurulmuş Rus Merkez Bankası varlıklarından elde edilen beklenmedik kârları bir kenara bırakmaya yönelik bir yasayı kabul etti. AB ve G7, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Rus merkez bankasının yaklaşık 300 milyar avroluk (323 milyar dolar) varlığını dondurmuştu. AB ve G7, bir yılı aşkın süredir bu fonların kullanılıp kullanılamayacağını ve nasıl kullanılabileceğini tartışıyordu!

Bitcoin

Teknik mânâda yukarıda ilk etapta $57,500 akabinde ise tüm zamanların zirvesini takip edeceğiz.

1707801899d19bbf87fe57a8b7de9222ac725b08d7_1_1200.jpg

Altın

Haftalık kapanışını 2,010 dolar altında olması durumunda, daha da aşağıda 1,970 dolar seviyesi radar menziline girecektir. Altın cephesinde riskler aşağı yönlü görünüyor.

1707801899e0412dbc289b372e8bad6d4ee414f92c_2_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.