Connect with us

BANKA HABERLERİ

Yapı Kredi Gönüllüleri’nden iyilik panayırı

Yapı Kredi Kurumsal İletişim Direktörü Arda Öztaşkın, “Yapı Kredi Gönüllüleri, sosyal ve toplumsal fayda yaratacak irili ufaklı pek çok projede sahada gönüllü olarak görev alıyor” dedi

Yayınlanma:

|

Her alanda topluma değer katmak adına sınırları kaldırmak için çalışan Yapı Kredi Gönüllüleri liderliğinde iyilik panayırı düzenlendi.

Yapı Kredi’den yapılan açıklamaya göre, gönüllülüğün yaygınlaşması hedefiyle oluşturulan Yapı Kredi Gönüllüleri platformuyla yürütülen projeler devam ediyor.

Bu kapsamda Yapı Kredi bomontiada avlu’da Yapı Kredi Gönüllüleri Panayırı gerçekleştirildi. Avlu içinde hareketli gösteri ve etkinliklerle düzenlenen panayır, birçok ziyaretçiyi ağırladı.

Panayırının ilk günü Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV); Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL); Darüşşafaka; Ege Orman Vakfı; Eğitim, Geriatri, Ekolojik Tarım, Turizm (EGET) Vakfı; Gülmek İyileştirir Derneği; Koruncuk; Make-A-Wish; TEV; Tohum Otizm Vakfı; Türkiye Down Sendromu Derneği ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) katılımıyla tamamlandı.

İkinci gün ise; 1 Milyon Kitap, Bilim Kahramanları Derneği, EGET Vakfı, Hayata Destek Derneği, İstanbul Zihin Farklı Bireyler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV), Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), Kırmızı Çocuklar Derneği, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Türkiye Down Sendromu Derneği ve WWF panayırdaz yer aldı.

Panayırda satışların ve avlu içi etkinliklerin yanı sıra, Çöpüne Sahip Çık Vakfı ile 6 yaş ve üstü 100’e yakın çocukla Çöpünü Sıfırla Kutu Oyunu Atölyesi düzenlenirken, Dem Derneği Kurucu üyesi Ayşe Damla İşeri ile ‘Duyduğun Gibi Değil’ seminerine yer verildi. Ardından, Prof. Dr. Itır Erhart ve Yapı Kredi gönüllüsü Züleyha Erbil Boz’un katılımıyla ‘Açık Açık Gönüllülük Paneli’ gerçekleştirildi.

Panelde gönüllülük hikayeleri, gönüllülüğün gezegene katkısı ve gönüllüğe ne şekilde başlanılacağına dair birçok bilgi paylaşıldı.

Ayrıca Türkiye Down Sendromlular Derneği ile ‘İnce Motor Becerileri ve Bilişsel Süreçleri Sanat +1 ile Destekliyoruz’ etkinliği ve Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği, klinik psikolog Burak Emre Kadak ve UCİM Genel Hukuk Koordinatörü Emel Aydoğan’ın katılımıyla ‘Çocuk İstismarının Psikolojik Boyutu, İpuçları ve Önlenmesi’’ semineri de panayır etkinlikleri arasında yer aldı.

– ‘Yapı Kredi Gönüllüleri ile farkındalık oluşturuyoruz’

Açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan Yapı Kredi Kurumsal İletişim Direktörü Arda Öztaşkın, hayatın her alanında sınırları kaldırmak için çalışmaya devam edeceklerini belirterek, Yapı Kredi Gönüllülerinin, sosyal ve toplumsal fayda yaratacak irili ufaklı pek çok projede sahada gönüllü olarak görev aldığını bildirdi.

Bağış ve yardımlaşma kültürünü benimseyen gönüllülerle dayanışmanın ve iyiliğin gücüne sonuna kadar inandıklarını kaydeden Öztaşkın, şu değerlendirmelerde bulundu:

‘İyilikle dokunduğumuz her alanda sınırları kaldırarak güzelleştirmeyi ve bunu yaparken çevremize farkındalık kazandırmayı hedefliyoruz. Bu anlamda Açık Açık Derneği, Çöpüne Sahip Çık Vakfı, Dem Derneği, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği ve Türkiye Down Sendromu Derneği’nin farkındalık yaratan ve panayıra renk katan özel etkinliklerini desteklemekten ötürü çok mutluyuz. Önümüzdeki dönemde de Yapı Kredililerin büyük bir katılım sağlayarak sahiplendiği projelerle, sosyal sorumluluk alanında fayda sağlamayı sürdüreceğiz.’

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

AKBANK MÜŞTERİLERİNE KMH KOMİSYON SÜRPRİZİ

Yayınlanma:

|

AKBANK müşterileri 31.12.2022 hesap ekstrelerine baktıklarında “Artı Para Fon Payı” adı altında bir kesinti yapıldığını fark etti. Bankayı arayan müşteriler bankada ismi ARTI PARA diye geçen Cari Hesaba tanımlı Kredili Mevduat Hesabı- KMH kullananlardan faize orantılı olarak komisyon kesildiği bilgisini aldıklarında itiraz ettiler. Zira, müşterilerin iddiası kendilerine KMH hesaplardan komisyon alınacağına yönelik bilgi gelmediği yönünde de itirazlar oldu.

%15’lere varan komisyon

KMH kullanan müşteriler komisyon oranını hesaplayınca ikinci bir şok yaşadı. AKBANK’ın aldığı komisyon oranı %15 gibi afaki bir orana denk geliyordu. Bir hesap hareketini gönderen müşteri 90,64 TL KHM faizine karşılık 13,60 TL Artı Para Fon Payı adı altında %15’ine denk gelen komisyon alındığını gördü.

Bankanın Ücret ve Komisyon tablosunda da bu bilgi yok

Bankalar müşterilerden alacağı ücret ve komisyonu internet sitelerinde yayınlamak zorunda. Ayrıca TCMB’ye bu yönde de bilgi veriliyor ve bu bilgiler TCMB’nin sayfasında da banka bazında yayınlanıyor. AKBANK Ücret ve Komisyon tablosunu incelediğimizde Kredili Mevduat Hesabının %1,11/aylık ( yıllık %13,32 yapar )  olarak faiz oranı belirtilmesine rağmen komisyon ile ilgili herhangi bir bilginin yer almadığı görüldü.

Alınan komisyonlar iade edilmeli

Alınan afaki komisyonlar hakkında Şikayetlerin BDDK ve TCMB‘ye ulaştığını öğrenilirken; ilgili kurumların haksız yere alınan ve %15’lere varan komisyonların toplu iade edilmesi gerekir. Bu yönde ilgili kurumların bankaya ayrıca bir ceza kesip kesmeyeceği ise önümüzdeki günlerde netleşmiş olacak. Bankalar genelde itirazlarda haklı gördüklerini iade ederken bu tür uygunsuz komisyon tespitinde BDDK’nın toplu iade ettirme yaptırımı uygulama yanında tekrarının önlenmesi için ek ceza uygulama yoluna gidebiliyor.

2022’de Net Ücret ve Komisyon geliri %97 artmıştı

Hafta içi 2022 yıl sonu mali verilerini açıklayan AKBANK’ın Net Ücret ve Komisyon Gelirini 2021’e göre %97 artırarak 10,3 milyar TL gelir yarattığı görülmüştü. Banka 2021 yılındaki 12,1 milyar TL’lik Net Karlılığını da %395 artırarak 2022 yılında 60 milyar TL seviyesine yükseltmişti.

Fotoğraf açıklaması yok.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Akbank’tan 2022’de 60 milyar TL net kar

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Bankamız 20 milyar 245 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 60 milyar 26 milyon TL konsolide net kar elde etti.” ifadelerini kullandı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bankanın 2022’de 60 milyar 26 milyon TL konsolide net kar elde ettiğini bildirdi.

Bankadan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Binbaşgil, Akbank’ın 2022 yılı finansal performansına ilişkin, ‘2022 küresel ekonomi için zorlu bir yıl oldu. Bütün dünyayı etkileyen enflasyonist baskıların, jeopolitik risklerle birlikte daha da arttığını gördük. Ancak sermaye ve altyapısı ile güçlü olan Türk bankacılık sektörü, küresel belirsizliklerin yüksek seyrettiği bu çalkantılı yılı da sağlam ve başarılı geçirdi. Akbank da 2022 yılı boyunca Türk ekonomisini desteklemeye devam etti.’ değerlendirmesinde bulundu.

2022’de ekonomiye sağladıkları kredi desteğini 616 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplam 757 milyar TL seviyesine çıkardıklarını aktaran Binbaşgil, şunları kaydetti:

‘Toplam mevduatımız 722 milyar TL’ye, aktiflerimiz ise 1 trilyon 147 milyar TL’ye ulaştı. Yüzde 23,2 düzeyinde gerçekleşen güçlü konsolide sermaye yeterlilik oranımızla, reel sektörün büyümesine ve gelişmesine destek olmayı sürdürdük. Bankamız bu yıl 20 milyar 245 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 60 milyar 26 milyon TL konsolide net kar elde etti. 2022 yılında çok kuvvetli müşteri ve pazar payı kazanımına imza attık. Bu başarılı yıldaki özverili performansları için Akbanklılara, bizlere duydukları güven için hissedarlarımıza ve diğer tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim.’

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

BDDK KOBİ TANIMINI REVİZE ETTİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların sermaye yeterliliği değerlendirmesinde kullanılacak kuru revize etti. BDDK’nın aynı kararında KOBİ Segment firmalar için de 250 milyon TL olan ciro üst sınırının 500 milyon TL’ye çıkarıldığı görüldü.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların sermaye yeterlilik rasyosu hesaplamalarında dikkate aldığı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 31 Aralık 2021 kurunu 30 Aralık 2022’deki kura revize etti.

BDDK’nın internet sitesinden yayımlanan duyuruda, Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik (Yönetmelik) uyarınca hesaplanan kredi riskine esas tutar hesaplamasında değişikliğe gidildiği bildirildi.

Duyuruda, “Yönetmelik uyarınca kredi riskine esas tutar hesaplamasında; parasal varlıklar ile parasal olmayan varlıklardan, tarihi maliyet cinsinden ölçülen yabancı para birimindeki kalemler dışında kalanların Türkiye Muhasebe Standartları uyarınca değerlenmiş tutarları ve ilgili özel karşılık tutarları hesaplanırken 31 Aralık 2021’e ait TCMB döviz alış kurunun kullanılabilmesine yönelik uygulamanın, aksi yönde bir Kurul kararı alınıncaya kadar, 30 Aralık 2022’ye ait TCMB döviz alış kurunun kullanılması suretiyle devam ettirilmesine karar verilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

KOBİ TANIMINDA CİRO ÜST SINIR 500 MİLYON TL OLDU

Yönetmelikte yer alan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) tanımına ilişkin ciro sınırının yurt içi yerleşik KOBİ’ler için 500 milyon liraya çıkartıldığı aktarılan duyuruda, yurt dışı yerleşik KOBİ’ler için de KOBİ’nin bulunduğu ülkenin bankacılık otoritesinin sermaye yeterliliği hesaplamasında kullandığı KOBİ tanımının kullanılmasının uygun görüldüğü bildirildi. Duyuruda, perakende kredi limitinin de 20 milyon lira olarak belirlenmesine karar verildiği aktarıldı.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.