Connect with us

BANKA HABERLERİ

Yapı Kredi’nin aktif büyüklüğü 1.9 trilyon liraya çıktı

Yapı Kredi’nin aktif büyüklüğü 2023 yılında aktif büyüklüğü yüzde 57’lik yükselişle 1,9 trilyon liraya çıktı. Sonuçları değerlendiren Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün “2023 yılı, Cumhuriyetimizin 100. yılını gururla kutlarken, ülke olarak deprem felaketi ile de sarsıldığımız tarihi yıllardan biri oldu. Küresel belirsizliklerin de hâkim olduğu bu zorlu yılda, ülkemiz ekonomisine 1,3 trilyon liralık kaynak sağlamayı başardık” ifadelerini kullandı

Yayınlanma:

|

Yapı Kredi 2023 yılı mali sonuçlarını açıkladı. Buna göre 2023 yılında toplam nakdi kredi hacmi 2022 yıl sonuna göre yüzde 52 oranında artarak 890 milyar liraya yükselen Banka’nın aktif büyüklüğü yüzde 57’lik yükselişle 1,9 trilyon liraya çıktı. Toplam müşteri mevduat hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55 artışla 1,1 trilyon liraya ulaşan Yapı Kredi’nin, öz kaynak kârlılığı da yüzde 45 olarak gerçekleşti. Banka’nın sermaye yeterlilik rasyosu ise (yasal düzenlemelerin olumlu etkileri dışarıda bırakıldığında) yüzde 16,9 oldu.

Yapı Kredi 2023 genelinde 68 milyar TL net kâr elde etti.

“2023 yılı, Cumhuriyetimizin 100. yılını gururla kutlarken, ülke olarak deprem felaketi ile de sarsıldığımız tarihi yıllardan biri oldu. Küresel belirsizliklerin de hâkim olduğu bu zorlu yılda, ülkemiz ekonomisine 1,3 trilyon liralık kaynak sağlamayı başardık.

Geçtiğimiz yılın ilk yarısında gerçekleştirdiğimiz 580 milyon dolarlık ilk sosyal sendikasyon kredimizi, deprem felaketinden etkilenen illerdeki müşterilerimizin dış ticaret finansmanına yönlendirdik. Ayrıca aynı dönemde 500 milyon dolarlık ilk sürdürülebilir eurobond ihracımızı gerçekleştirdik. Uluslararası arenada Bankamıza ve ülkemize olan güveni bir kez daha ortaya koyan bu işleme, ihraç tutarının iki katından fazla talep geldi. Böylece devamında eurobond işlemimize 300 milyon dolar tutarında ek ihraç daha ekledik. Yılın ikinci yarısında ise dış ticaretin finansmanında kullanmak üzere, 755 milyon dolarlık sendikasyon kredisine imza attık. Bu sendikasyon işlemimize, kadınların yönettiği veya sahip olduğu işletmelere sağlanan kredi hacminin artırılması ve kredi portföyümüzde karbonsuzlaşmaya yönelik sürdürülebilirlik hedefleri ekledik.’’

YARINLARA KARTOPU PROJESİ

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ten aldıkları ilhamla Yarınlara Kartopu projesini hayata geçirdiklerini ifade eden Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, şöyle konuştu: “Yapı Kredi olarak, tam 80 yıldır yalnızca faaliyet alanımız olan finansta değil; kültür, sanat ve eğitim alanında da ülkemize ve toplumumuza katma değer yaratmayı hedefliyoruz. Ülkemizin geleceği için özellikle eğitimin son derece kritik olduğunu biliyoruz. Çocuklarımıza sunacağımız nitelikli eğitim ve gelişim programlarının, Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılında daha iyi ve rekabetçi nesiller için en değerli yatırım olacağına yürekten inanıyoruz. Yarınlara Kartopu projemizle okul öncesi dönemdeki çocuklarımıza ve ailelerine doğru araç ve eğitim desteği vererek, geleceğimize yatırım yapıyoruz. Projemize ilk olarak deprem bölgesinde başladık ve bölgedeki çocuklarımızla buluştuk. Bu yıl 80. yaşımızı kutlarken, projemizi tüm ülkeye yayarak kartopu etkisini büyüteceğiz.”

“KAPSAMLI BİR KARBON DÖNÜŞÜM PROGRAMI TASARLADIK”

Sorumlu bankacılık anlayışıyla ekonomik, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirliğin sağlanması adına hareket ettiklerinin altını çizen Erün: “Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızla örnek kurum kimliğimizi başarıyla taşıyoruz. Bu kapsamda, 2023 yılında Biyoçeşitlilik için Finans Derneği’ne Türkiye’den imza atan tek finans kuruluşu olmanın gurunu yaşadık. Bu imza ile biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerimizi hesaplamayı, hedefler belirlemeyi ve şeffaf bir şekilde raporlamayı taahhüt ettik. Yine 2023 yılında Net Sıfır Bankacılık Birliği’ne (NZBA) katılarak, 2050’ye kadar borç verme ve yatırım portföylerimizi net sıfır emisyonla uyumlu hale getirme taahhüdünde bulunduk. Global taahhütlerimiz çerçevesinde, oldukça kapsamlı bir karbon dönüşüm programı tasarladık. Düşük karbon ekonomisine geçişte tüm paydaşlarımızın sürdürülebilir dönüşümlerine de destek oluyoruz.

Öte yandan, daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek hedefiyle başlattığımız Yapı Kredi Sürdürülebilir Tercih Programı Step’e üye olan müşterilerimizin sayısı 500 bini aştı. Bu süreçte sürdürülebilir tercihler yaparak Step puan kazanan müşterilerimiz, bu puanları STK’lara bağışlayarak sürdürülebilir faydayı toplumsal faydaya dönüştürdü. Önümüzdeki günlerde Step’i daha da büyüterek sürdürülebilir dönüşüm konusunda müşterilerimize rehberlik etmeye ve onları desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“HER ÖLÇEKTEN FİRMANIN YANINDAYIZ”

Yapı Kredi olarak ekonomimizin belkemiği firmaları destekleyerek, değer yaratmak için çalıştıklarını aktaran Gökhan Erün, şunları paylaştı: “Geniş ürün yelpazemiz ve hizmet kanallarımızla firmalara sağladığımız finansal desteği artırarak hem onlara hem de faaliyet gösterdikleri sektörlere katkı sağlamayı çok önemsiyoruz. Müşterilerimiz Yapı Kredi Mobil ve Kurumsal İnternet Şubesi aracılığıyla 800’ün üzerinde işlemi kolaylıkla gerçekleştirebiliyor ve dijital bankacılık çözümlerimiz tüzel müşterilerimiz tarafından yüksek ilgi görüyor. Türkiye’de bir ilk olarak 2023 yılında hayata geçirdiğimiz yenilikle artık tüzel firmalar, şubeyi ziyaret etmeden Yapı Kredi Mobil üzerinden kolayca müşterimiz olabiliyor ve anında hesaplarını açabiliyor. Müşterilerimize tüm kanallarımızdan sunduğumuz kaliteli deneyimi artırmak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.”

Yapı Kredi Mobil’i, bankacılık dışı da pek çok ihtiyacın karşılanabileceği bir süper uygulamaya çevirdiklerini belirten Gökhan Erün, “Dijital bankacılıkta öncü ve etkin çalışmalar yapmayı sürdürüyoruz. Bugün geldiğimiz noktada, her 10 müşterimizden 9’u dijital kanallarımızı aktif bir şekilde kullanıyor ve her gün en az 1 kez uygulamaya giriş yapıyor. Hayatın her alanında müşterilerimizin ihtiyaçlarını tek noktadan karşılayabilmek adına, Yapı Kredi Mobil’i süper uygulamaya dönüştürdük. Böylece, sadece bankacılık alanında değil, bankacılık dışında da ihtiyaç duyulan hizmetleri Yapı Kredi Mobil çatısı altında hızla, kolayca ve güvenle müşterilerimize sunmaya başladık” dedi.

Kurulduğu günden bu yana, Yapı Kredi’nin bankacılık sektörüne öncülük ederek, ileri taşıdığını belirten Gökhan Erün, “Bu yıl 80. yılımızı kutluyoruz. Ülkemizin ve sektörümüzün tarihinde önemli bir yere sahip olmaktan ötürü çok gururluyuz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, tam 80 yıldır ülkemiz ekonomisine ve toplumumuza fayda sağlamak için büyük bir kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Köklü geçmişimizden gelen sorumlulukla Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılında da var gücümüzle çalışmayı, sadece finans alanında değil, kültür sanattan çevre ve eğitime kadar hayatın her alanında kalıcı izler bırakmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BANKA HABERLERİ

Doç. Dr. Atilla Çifter: “Enflasyon mücadelesi sadece para politikasına yüklenmiş durumda”

Yayınlanma:

|

Yazan:

Faiz oranın sabit tutulması ile birlikte 31 Mart seçimleri sonrası ekonomik beklentiler merak konusu oldu. Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi, Ekonomist Doç. Dr. Atilla Çifter, yaptığı değerlendirmede mevcut tabloda %50’nin altında bir yıl sonu enflasyonun gözükmediğine değindi. Bunun en önemli nedenini enflasyon mücadelesinin sadece para politikasına yüklenmesine bağladı. Maliye politikası tarafında bir enflasyon mücadelesi olmadığını belirterek, “Mehmet Şimşek atandığı zaman lüks ve gereksiz harcamaların kısılması gerektiğini söyledi. Ama bu gerçekleşmedi. Ocak ayında da bütçe dengesi eksi 150 milyar TL bir açık verdi. Dolayısıyla piyasa %42’ler seviyesinde bir enflasyon beklemesine rağmen Merkez Bankası beklentiyi %36’da tutuyor.” dedi. Enflasyonun öncelikli kaynağının maliyet tarafında olduğuna işaret eden Doç. Dr. Atilla Çifter, “Şu anda baz etkisine güveniliyor. Mayıs’ta zirve yapıp ardından aşağı doğru gelmesinden bahsediyoruz. Yılın ortasından sonra kısa bir süre baz etkisiyle enflasyon düşecek. Ancak eksik makro ekonomi politikasıyla enflasyon hedefinin sağlanması zor görünüyor. %50’nin altında bir oranın, TÜİK’in açıkladığı TÜFE’de pek mümkün gözükmüyor.” değerlendirmesini yaptı.

“Piyasa, makro modelle karar almıyor”

Doç. Dr. Atilla Çifter, enflasyon beklentilerindeki bu ciddi sapmaların piyasanın tam olarak bir makro modelle karar almamasına bağlıyor. Çifter’e göre, piyasa ne beklenmesi istiyorsa onun kararını alıyor. Örneğin tüketiciye hissettiğiniz enflasyon nedir? Beklediğiniz enflasyon nedir? diye sorduğunuzda, tüketicinin beklediği enflasyonun gerçek enflasyona yakın bir oran çıkıyor. Bu piyasanın öngörüyse hiç tutmuyor. Dünyada ise makro modellerle öngörüler yapıldığını ve buna göre olması gerekenin ne olduğunu söylediğini kaydetti.

1 Nisan itibariyle ne olacak?

Seçimlerin ardından 1 Nisan itibariyle ertelenen kemer sıkma politikasının devreye alınacağına ilişkin bir beklenti olduğunu dile getiren Çifter, bunun Mehmet Şimşek’in açıklamaları üzerinde oluştuğunu ifade etti. Altınbaş Üniversitesinden Çifter, “Ekonomi yönetimi bütçe tutturmak yerine vergilendirme, kredi kartı ve diğer harcamalar üzerinden talebi kısmaya yönelik bir adım atabilir. Bu da enflasyonu baskılayan bir etki yaratır.” öngörüsünde bulundu. Ancak bu yöntemin yükü halka yüklediği izlenimi verdiğini söyleyerek, “Haziran ayında Hafize Gaye Erkan’ın atanması ile yaklaşık olarak 7-8 aylık sürede yapılan faiz artışının dışında döviz kurunun tekrar sıkılmaya devam etmesi de bir nevi kontrollü kur görüntü veriyor.” diye konuştu.

“Çözüm, doğru makro politikalara dönmek”

Türkiye’de 2002’ den itibaren döviz kurunun serbest piyasada belirlendiğini hatırlatan Çifter, 2018’den itibaren ise döviz kurunu tutarak enflasyonla mücadele etme anlayışı olduğunu söyledi. Bu dönemde uygulanan makro politikaların hatalı olduğuna dikkat çeken Çifter, “Makro denge ve döviz kurunun daha yüksek olması gerekiyor. Yani Türk lirasının normalde makro denge seviyesi şu anda 31’in çok çok üzerinde.” dedi. Çözümün ise doğru makro politikalara dönmek olduğunun söyleyen Çifter, önerilerini şöyle dile getirdi: “Hukukun üstünlüğü, basın özgürlüğü ve demokrasi anlayışının Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecindeki gibi işletilmesi. Yani dış kaynak çekecek adımların bir an önce atılması. Buna rağmen enflasyon mücadelesine, maliye politikası olmadan sadece döviz kurunu belli bir bantta tutarak devam edilirse, gerilme ve kurda şok artış yaşanabilir.” uyarısında bulundu.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Perakendecilerden kredi kartı taksit kısıtlamasına karşı

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, kredi kartları ile ilgili düzenleme gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Öncel, “Kartla harcamaya yeni sınırlama perakendeciyi ve vatandaşı zorlar. Dolayısıyla en azından belli bir limitin altındaki kartlı alışverişe ve tüketici kredisine yeni sınırlama getirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Enflasyonla mücadele kapsamında kredi kartı harcamalarına yeni sınırlama getirileceği yönündeki haberler perakende sektöründe yakından takip ediliyor. Kredi kartı ile harcamalara sınırlamanın perakendeciyi ve tüketiciyi zorlayacağı belirtiliyor.

Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) üyeleri arasında yaptığı Ocak ayı anketinin sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Anketi değerlendiren BMD Başkanı Sinan Öncel, Ocak ayının hem adet satışı, hem de ciro anlamında Aralık ayına göre daha zayıf geçtiğini bildirdi. Ankete katılan üye markaların üçte ikisinin Aralık ayına göre Ocak’ta hem adet satışının, hem de cirosunun gerilediğini bildiren Öncel, şöyle devam etti:

“Önceki yıllardaki deneyimlerimizden de ocak ayının genel olarak aralık ayına göre daha zayıf geçtiğini biliyoruz. Dolayısıyla anketten çıkan sonucu normal karşılamak gerekiyor. Burada bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Organize perakende markaları 2023’te önemli yatırımlar yaptı. Kimi yeni mağaza açtı, kimi mevcutları yeniledi ya da e-ticaret kapasitesini büyüttü.

Diğer taraftan maliyetler çok fazla artıyor. Kira, genel giderler ve işçiliğin yanı sıra ham madde ve diğer operasyonel maliyetlerimizde yüksek oranlı artışlar var. Her marka maliyet artışını fiyatlarına yansıtamıyor. Firma yeterli ciroya ulaşamadığında krediyle çarkı çevirmesi gerekiyor. Yüzde 40-45 kredi faiziyle borcu döndürmek sürdürülebilir bir çözüm değil.”

“Taksitli alışveriş, tüketiciye bir nebze de olsa nefes aldırıyor.”

Öncel kredi kartı ile harcamalara sınırlamanın perakendeciyi ve tüketiciyi zorlayacağına dikkat çekerek şunları söyledi; “Vatandaş yüksek enflasyon ortamında ihtiyaç alışverişini imkânları ölçüsünde öne çekiyor. Sabit ve dar gelirli acil ihtiyaç duyduğu bir ürünü peşin almaya bütçesi yetmediğinde kredi kartından taksit seçeneğini kullanıyor. Yüksek enflasyon ortamında kredi kartıyla taksitli alışveriş, tüketiciye bir nebze de olsa nefes aldırıyor. Başka bir ifade ile kredi kartına taksit imkânı vatandaşa enflasyona karşı bir koruma kalkanı oluşturuyor. Kartlı alışveriş kayıtdışılıkla mücadelede de önemli bir enstrüman olarak karşımıza çıkıyor. Kartla harcamaya yeni sınırlama perakendeciyi ve vatandaşı zorlar. Dolayısıyla en azından belli bir limitin altındaki kartlı alışverişe ve tüketici kredisine yeni sınırlama getirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.”

 

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Yapımcı Mustafa USLU: Bankalar Sertaç Ortaç’ın kumar borcunu 7 kez yapılandırdı, bize yardımcı olmuyorlar

Türkiye’yi terk edeceğini açıklayan Yapımcı Mustafa Uslu: Serdar Ortaç’ın kumar borcunu 7 defa yapılandıran banka benim isteğimi kabul etmedi. “Üzgün ve boynu bükük gidiyoruz. Almanya’da yaşayacağız. Bundan sonraki hayallerimizi orada gerçekleştirmeye çalışacağız, hoşça kalın”

Yayınlanma:

|

Yazan:

Çekmek istediği Neşet Ertaş filmi için borçlanan ancak borcunu ödeyemediğini açıklayan yapımcı Mustafa Uslu, ailesiyle birlikte Türkiye’yi terk ederek Almanya’ya yerleşeceğini açıkladı.

Bir süredir sessiz olan Uslu, 2. Sayfa’da çekmek istediği film ve sonrasında yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Çekmek istediği Neşet Ertaş filmi için bankadan kredi çektiğini ve borca girdiğini anlatan Uslu, şöyle konuştu:

“Türkiye’de film çekmek çok zor iş. Neşet Ertaş filmine 4.5 milyon dolar harcamıştık. Rahmetli Neşet Ertaş’ın mirasçıları kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle dava açtı. Maalesef davanın görüldüğü mahkeme tarafından filmimiz dahi izlenmeden, bilirkişi raporu dahi alınmadan vizyona girmesi engellendi. Bu sebeple bankadan film için çekmiş olduğumuz kredi borçlarımı ödeyemedim, icralık oldum.”

“Serdar Ortaç’ın kumar borcunu yapılandıran banka benim isteğimi kabul etmedi”

Çocuklarının okul taksitini ödemekte zorlandığını ve kiralık arabaya bindiğini ifade eden Uslu, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

“Serdar Ortaç’ın kumar borcunu 7 defa yapılandıran banka benim isteğimi maalesef kabul etmedi. Çok sevdiğim ülkemi ailemle beraber terk etmeye karar verdim. Üzgün ve boynu bükük gidiyoruz. Almanya’da yaşayacağız. Bundan sonraki hayallerimizi orada gerçekleştirmeye çalışacağız, hoşça kalın.”

T24

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.