Connect with us

Dr. Abbas Karakaya

YILIN İLK KARI VE AMERİKA’DA EVSİZLER

Yayınlanma:

|

Yaşadığımız yere yılın ilk karı geçen cumartesi yağdı. Ulaş bu işe çok sevindi. Dışarı çıkıp kartopu oynadı. Ama karlı, soğuk havalar benim aklıma evi olmayan insanları getiriyor. ABD’de her gece 550-600 bin insan sokaklarda ya da barınak bulabilenler (ısınmayan, kirli, pis, barakalarda) barınaklarda geceliyor. Gidecekleri sıcak bir yuvaları yok. Eski ABD başkanlarından Bill Clinton’a (1993-2001) göre evsizlik ABD’nin “en utanılacak toplumsal sorunu.” Bu yakıcı, trajik toplumsal soruna biraz yakından bakalım.

  1. Evsizlik sorunu çok karışık, çok katmanlı bir sorun. Evsiz kalan insanlar daha başka sorunlarla da boğuşmak zorunda kalıyorlar. ABD’de evsiz insanların birçoğu aynı zamanda uyuşturucu bağımlısı, içki sorunları olan insanlar. Evsizler arasında psikiyatrik rahatsızlığı olan insan az değil.  ABD’de eski, emekli askerler arasında da çok yaygın bir şey sokağa düşmek. Evsizlik sorununun temelinde yoksulluk, işsizlik, geçinebilecek işlerin çok azalması ve iş güvenliğinin yok edilmesi yatıyor. Bu bakımdan evsizlere başlarını sokacakları evler yapmakla sorun tam çözülmüyor. Ayrıca, evsiz kalmanın sebeplerinden biri de aile içi şiddet. Aile içi şiddet gibi, evsizlere hakkındaki önyargıları da konuşmayı zorunlu kılıyor evsizlik sorunu.
  1. Homelessness in America: The History and Tragedy of an Intractable Social Problem (2022), adlı kitabın yazarı Stephen Eide ABD’deki evsizlik sorunun üç döneme ayırarak inceliyor. İlk dönem yirminci asrın başından 1929’daki Büyük Depresyona kadar, sonrasındaki 10 yılı kapsayan bir süre; ikinci dönem 1930’lardan 1970’lerin sonuna kadar olan dönem ve içinde bulunduğumuz üçüncü dönemse 1980’lerden günümüze kadar geliyor. İlk iki dönemde evsizler çoğunlukla Beyazken, içinde bulunduğumuz dönemde ağırlıklı olarak Siyahlar evsiz. Üçüncü dönemin başka, ayırıcı iki özelliği de, evsizler arasında kadınların sayısının ve ruhsak hastalıkların artması. Eide’nın araştırmasına göre uyuşturucu madde bağımlılığı her üç dönemde de rastlanan bir durum.
  1. İkinci dönemde izlenen yanlış kentsel dönüşüm politikaları da insanların evsiz kalarak sokaklara düşmesine sebep olmuş. ABD’de bir dönem yüksek ev kiraları veremeyen insanların tercih ettikleri tek kişilik otel odaları varmış. Bunlara SRO deniyor: Single Room Occupancy (Hotels). Bu oteller yıkılarak yerleri ya ticari alana çevrilmiş ya da orta sınıflar için yerlerine siteler yapılmış. Başka bir deyişle, rant amaçlı kentsel dönüşüm fakirlik sınırında yaşayan, alım gücü yeni yapılan evleri satın almaya ya da kiralamaya yetmeyen insanları sokaklara itmiş. Bu rant odaklı dönüşümün evsizlik sorununu nasıl büyüttüğünü sayılar da gösteriyor. Örnekse, eskiden beri evsiz insan sayısı bakımından hep ilk sırada gelen New York şehrinde, bu otel odaları (SRO), 1970-1983 arasında 127 binden 14 bine düşmüş. Ya da Nashville’de aynı süre zarfında 1680 odadan kala kala sadece 15 tane kalmış.
  1. İçinde bulunduğumuz dönemde evsiz insan sayısını artıran bir başka politikada sağlık alanında uygulanmış yanlış bir politika. Devlet hastanelerindeki psikiyatri bölümlerinde yatarak tedavi edilen hastalar devlete yük olmasınlar diye erken taburcu ediliyor ve tedavilerine, ilaçlarına dışarıda devam edilmesi planlanıyor. Hastalar iyileşmeden, tedavileri tamamlanmadan sokaklara gönderiliyor, ancak planlandığı gibi hastaların dışarıdayken takipleri yapılamıyor. Ve bu insanlar yeni evsizler olarak sokaklarda yaşamak zorunda bırakılıyorlar. İnsan sağlığına sadece kar, para merceğinden bakıldığında ortaya çıkan korkunç bir sonuç.
  1. 1980’lerin başında Ronald Reagan yönetiminde (1981-1989) neo-liberal politikaların hayata geçirilmesi, yani büyük şirketlere vergi indirimleri gelirken dezavantajlı gruplar, fakirlik sınırı altında yaşayan insanlara yapılan sosyal yardımların azaltılması da yeni dönemdeki evsizlerin sayısını artırmıştır. Yine bu dönemde, evsizlik sorunun çözmek, evsizlerin durumlarını düzeltmek için çabaların da artığı gözlemleniyor. Bugün Amerika’da dini cemaatler kilise, sinagog gibi mekânlarını evsizlere daha çok açıyor, yardım programları uyguluyorlar. Türkiye’deki camiler evsiz insanlara neden açılmaz? Aynı soruyu benden önce Türkiye’de yıllardır evsizlerle ilgili çalışma yürüten, 2015’te de Erdemliler Dayanışması Derneği ile birlikte evsizler evi açan Erkan Alaca da soruyor:

https://tr.euronews.com/2020/02/21/issizlik-ekonomi-ailevi-sorunlar-turkiyede-gizli-evsiz-sayisi-artiyor-video-izle

  1. Evsizlerin yanında durup onlar için, onlarla beraber, sahada mücadele etmiş, 1980’lerde medya ve genel kamuoyunun dikkatini bu soruna çekmeyi başarmış biri var ki onun adını da analım. Bu Amerikalı aktivist Mitch Synder (1943-1990). Synder, çalınmış araba kullanmaktan iki yıl hapis yatmış. Hapiste, Vietnam savaşına karşı çıkmaktan dolayı ceza almış iki papaz kardeşle karşılaşmış ve onların sayesinde yoğun bir okuma dönemi geçirmiş, toplumsal bilinçlenme yaşamış. Cezasını tamamladıktan sonra CCNV (Community for Creative Non Violence) adlı bir oluşuma katılmış. Dini cemaatlerin (camiler, sinagoglar, kiliseler) ve devletin evsizler için barınak yapmaları, ellerindeki binaları bu insanlara tahsis etmeleri için mücadele etmiş. Ronald Reagan yönetimini evsizlere barınak yapmaya ikna etmek için sahada evsizlerle beraber mücadele etmiş, parklarda gecelemiş ve iki kere açlık grevine gitmiştir. Bu cesur, soylu insanın hayatı henüz hayattayken sinemaya aktarılmıştır: https://youtu.be/q32p95Di_fU Filmin en son sahnesi donarak ölen evsiz, eski bir askerin toprağa verilme sahnesidir. Mezarlıktaki tören sona erdikten sonra, gazeteciler, cenaze törenine katılan Mitch Synder’a mikrofonu uzatır, söyleyeceğiniz bir şey var mı, diye sorar. Synder’ı oynayan karakterin (Martin Sheen) şu sözleriyle biter film:

“Sokakta evsiz bir insan görürsen geçip gitme, dur, yaklaş, merhaba de ve nasıl olduklarını, ne yaptıklarını sor, eğer paran varsa, ona bir şey, sıcak bir çay ya da yiyecek bir şeyler ısmarlamayı teklif et; eğer paran yoksa o evsiz kişinin sadece gözlerine bak ve onu önemsediğini, umursadığını söyle çünkü sen onun gözlerine bakarken aslında aynaya bakıyorsun.”

Abbas Karakaya – 15-16 Kasım 2022, Bloomington

Dr. Abbas Karakaya

ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ MECİDİYE PARK İÇİNDEKİ BİNALARI YIKMAYA BAŞLADI

Yayınlanma:

|

İstanbul Çekmeköy Hamidiye Mahallesi içinde bulunan MECİDİYE PARKI içindeki imara uygun olmayan binaları yıkmaya başladı.

Daha önce AKP döneminde Park içinde yapılan binalar zaman içinde büyüyerek Düğün, Nişan, Doğum Günü Partisi şeklinde kullanılmaya başlanmıştı. Seçim Sürecinde CHP Balaediye Başkan Adayı Orhan CERKEZ‘in vaadleri arasında bulunan parkları halka açma projesi hızla uygulamaya konarak ruhsata ve imara uygun olmayan binalardan olan MECİDİYE PARKI içindeki bina Belediye Ekipleri tarafından yıkılmaya başlandı.

Yıkılan binaya alternatif olarak yöne halkı belediyenin işleteceği daha küçük ve makul fiyatlar ile hizmet verecek bir cafe olması yönünde de taleplerin değerlendirmeye alınması ise önümüzdeki günlerde netleşmiş olacak.

Parkın yeniden geniş alanına kavuşması çevre sakinleri sevindirirken ileriye yönelik çevrenin otopark sorununu çözecek park altına Otopark Projesi ise konuşulmaya başlandı. Halk doğal yapının bozulacağını Otopark projesine sıcak bakmıyor.

Okumaya devam et

Dr. Abbas Karakaya

ŞİİRİM

Yayınlanma:

|

İğneyle kuyu kazan

Suyu arayan su

Ay ışığının kolunda

Irmaktır şiirim

 

Düşlere inanır, ahırda

İneğin gördüğü rüyadır

Kaplumbağa hızını sürer

İletkendir kedi gibi şiirim

 

Denizaltı güncesidir

Kumsalda ayak izleri

Hatırlamak üzerinedir

Gidenin unutmaz şiirim

 

Vefadır, pervanedir

Balta girmemiş ormanlarda ışığı arar

Güneşe tutkundur

Yağmurda şemsiyesiz

 

Çayırdaki otlar

Çocuklar oynasın üstünde

Çıkarıp baktığında çantandan

Tanık olsun güzelliğine şiirim

 

Bir atın uysallığı

Nefes nefese kalışı

Hapishane duvarlarında

Biten ot da olsun şiirim

 

Elini tuttuğunda acının

Cesaret olsun yazacağım şiirler

Aralasın yüreğinin kapısını

Ayağa kalksın aklın

 

İnsanın özgürlük davasında

Kabına sığmaz şiirim

Vakit eriştiğinde, balyozlardan

Yükselen güneşin sesine eşlik etsin şiirim

Abbas Karakaya

Okumaya devam et

Dr. Abbas Karakaya

HAREKET HALİNDEKİ BÜYÜ: Çocuklara kitap okumanın faydaları

Yayınlanma:

|

Birkaç yıl önce bir yurtiçi TV kanalında bir programa katıldım. Programın konusu okul öncesi çocuklara kitap okumanın faydaları idi. Üç yaşında bir çocukları olan anne babanın evlerinde kamera karşısında ebeveynlerin çocuklarına neden kitap okuması gerektiğini anlatacaktım. Bu anne-baba küçük oğulları için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya istekliydiler, ancak ona çok nadir kitap okumuşlar ve çocuklara kitap okumanın öneminin farkında değillerdi. Çocukları tek kelime okuma yazma bilmiyordu.

Söz konusu gün ebeveynlerle sohbet etmeyeceğimi öğrenince şaşırdım. Bunun yerine yönetmen, programın başlarında savunduğum gibi, gürültülü, sevgi dolu, neşe yayan sesli okuma atmosferini gösterebilmem için çocuğa kitap okumamı istedi.

Bu çocuğu tanımıyordum. Onunla ilk kez karşılaşıyordum. Ezici kişiliğimle onu korkutacağım. O ve ben nasıl arkadaş olabiliriz ve daha önce hiçbir ilişkimiz olmadığı halde, şak diye nasıl birlikte mutlu bir şekilde okumayı öğrenebiliriz?

Hepimiz az biraz gergindik ve zaman darlığının baskısını hissediyorduk. Yine de Ben’i bir iki dakikalığına kamera ve ışıklardan kaçırmayı başardım; elinden tutarak arabama götürdüm ve ona getirdiğim hediyeleri verebildim. Ben’e (çocuğun gerçek adı bu değil) özel hediyeler getirmiştim: Yeni kitabım Time for Bed (Yatma Zamanı)’ndan bir poster ile kitabımın bir nüshası.

Birkaç dakika sonra kameraların önünde, evinin oturma odasında, yerde önce ben ona kitap okudum. Daha sonra onunla birlikte okudum. Sonra o bana okudu. Bütün bunlar 15 dakika sürdü.

Programın televizyonda yayınlanmasından önceki gece, neredeyse sinir krizi geçirecektim. Sinirlerimin bu denli bozulmasına TV’deki bir reklam sebep oldu. Reklam kabaca şöyle söylüyordu: “BU KADIN BEBEĞİNİZE ON BEŞ DAKİKADA OKUMA ÖĞRETECEĞİNİ İDDİA EDİYOR.” Şüphesiz, benim böyle bir iddiam yoktu. Böyle bir iddia mantıksızlık olurdu. Ama Ben’e (yüksek sesle) kitap okumamdan sonraki on beş dakika içinde parmağıyla doğru kelimeleri işaret ettiği, sevimli sevimli sırıttığı ve ‘yatma zamanı geldi’ dediği doğrudur. Kameraman nefesini tutmuş, sesçi daha iyi duymaya çalışır gibi öne doğru eğilmişti. Yönetmen dans ediyor gibiydi. Ebeveynlerse nefeslerini tutmuş, şaşkına dönmüşlerdi.

Hatta bunun kazara olan bir şey olduğunu düşündüm, bu yüzden başka bir sayfa çevirdim ve dedim ki: “peki bu sayfada ne var?” Bir kez daha Ben tombul küçük parmağını kelimelerin üstüne basarak ve gülerek şöyle dedi: “yatma zamanı.” Ve başka bir sayfa çevirdiğimde aynı şeyi yaptı. Kamera her şeyi kaydetti. Ben on beş dakika içinde okumayı öğrenmeye başlamıştı; daha önce hiçbir tanışıklığım olmayan, normal bir anne-babanın bu normal çocuğu.

Ben’in bu durumdaki başarısını açıklamak için üç basit resimli kitabı tekrar tekrar kullandığımı söyleyebilirim: Time for Bed (Yatma Zamanı) ve Hattie and the Fox (Hattie ile Tilki) adlı benim kendi iki kitabımla Pamela Allen’ın Who Sank the Boat? (Tekneyi Kim Batırdı?) adlı kitabı. Gerçek olan buydu. Ayrıca, her birinde aynı hayvanlar olduğu ve her birinde kafiye, ritim veya tekrar gibi önemli unsurlar bulunduğu için o kitapları seçtiğimi söyleyebilirim. Bu da gerçekti. Ama inanıyorum ki en önemli gerçek çocukla benim aramda yaşananlardı.

Çılgınca bir komiklik ve heyecan dolu bir oyun oynama vardı; ben bağırıp gülüyordum ve giderek daha yüksek tonlarda “Evet! Evet! Evet!” derken, bu okuma işi sanki hayatının en eğlenceli şeyiymiş gibi gülüp sırıtan Ben’e sarılıyordum. Kelimenin tam anlamıyla yerde yuvarlanıyorduk ve “yatma zamanı geldi” ifadesini her gördüğümüzde ellerimizle kitaba vuruyor, her sayfada bu sözler ortaya çıktıkça zafer çığlıkları atıyorduk.

Hiçbir zaman gergin değildik. Hiçbir zaman susmadık. Her kitapta aynı çiftlik hayvanlarını arayıp bulduğumuzda bile, keşiflerimizde ve beraber olduğumuz süre boyunca vahşi ve gürültücüydük.

Başka bir domuz var! Oh hayır! Başka bir at! Ve bakın, bu kitapta bir inek var, bu kitapta bir inek ve bu kitapta da bir inek daha var! İnanabiliyor musun? İnekler, inekler her yerde!”

Ben’in yüzü aydınlanmıştı. Onu yiyebilirdim, öyle sevimli ve öyle güzel bakıyordu ki… ve o da benim oldukça özel biri olduğumu düşünüyordu. Onu kucaklayıp yerden kaldırırken her defasında yüksek bir sesle “ooh, sen çok akıllısın” diyordum. Ben mutluluktan büyülenmişti. Kitaplarla saatlerce oynayabilirdik. Bitsin istemedik.

Görseydiniz, nasıl da mutluyduk!

Üç yaşındaki Ben’in 15 dakikada okumayı öğrenmeye başlayacak kadar rahat olması ve öğrenmeye devam etmek istemesi sizce şaşılacak bir şey mi?

Ben’in payına düşen ödüller çok çeşitliydi. Oynadığımız oyunu sevdi çünkü her zaman onun “kazanacağı” şekilde ayarladım. Kitaplar eğlenceliydi; ritmik, çın çın öten dilleri ve her sayfada çılgınca tekrar eden sözcükleri vardı. Ama hepsinden önemlisi yeni bir arkadaşıyla, yani benimle iyi vakit geçirdi. Arkada; olduk.

Çocuklarla bu tür planlanmış oyunlar oynamak belki de onlara (yüksek sesle) kitap okumanın en büyük faydasıdır. Bir kitabın sayfalarında aynı anda beraber karşılaştığımız kelimeleri ve resimleri, fikirleri ve bakış açılarını, ritimleri ve tekerlemeleri, acıyı ve rahatlığı, umutları ve korkuları ve hayatın büyük meselelerini paylaştıkça zihin ve kalp aracılığıyla çocuklarımızla bağlantılar kurarız ve paylaştığımız kitaplarla oluşan gizli bir topluluk üzerinden birbirimize bağlanırız. Okuma-yazma ateşi çocuk, kitap ve okuyan kişi arasındaki duygusal kıvılcımlardan doğar. Bu, tek başına kitapla, tek başına çocukla ya da çocuğa kitap okuyan yetişkinle başarılamaz; bu, üçünü de saran ve onları yumuşak bir uyum içinde bir araya getiren ilişkiyle başarılır.

(Yüksek sesle) kitap okumak, anneler ve babalar için yüz ekşitici bir Bu Çocuğunuz İçin İyidir etkinliği olarak düşünülmemelidir.

Bebeklerimize ve diğer çocuklarımıza yüksek sesle kitap okumaya başladığımızda, genellikle yüksek sesle okumamız gerektiğini tamamen unutuyoruz. O kadar canlı, iyi vakit geçiriyoruz ve birlikte kitap okurken çocuklarımızla o kadar sıcak bir bağ kuruyoruz ki bu lezzetli bir “çikolata” deneyimine dönüşüyor.

“Çikolata” kuaförümün başına geldi. Bitirim bir atom karınca olan kızı Tiffy, henüz altı yaşındayken tüm mahalleye büyük bir ifade ve şevkle kitap okuyordu ve herkes annesine “okumayı ona sen öğretmiş olmalısın. Yaşıtlarından çok ileride.” diyorlardı.

Ben mi öğrettim, elbette kızıma okumayı ben öğretmedim, diyordu annesi. “Okumayı öğretmeyi bilmiyordum, hem bunu yapmaya cesaret etmiş olsaydım bile yanlış bir şey yaptığımda yanlışımı nasıl düzelteceğimi de bilmiyordum ki. Tek yaptığım şey kızıma bebekliğinden beri kitap okumaktı.”

Arkadaşları söylediklerine inanmadılar. Çünkü çok kolay görünüyordu.

Çocuklara (yüksek sesle) kitap okusak da çocuklar her zaman okula başlamadan önce okumayı öğrenmezler, ancak bu kesinlikle sorunlu bir durum değildir. Öğretmenler, okuldan önce bizim tarafımızdan (ve dadılar veya günlük bakıcılar tarafından) sağlanan sesli okuma temelini büyük bir yürekle geliştirecekler ve bu çocuklar çok hızlı bir şekilde kendi başlarına okumayı öğrenecekler.

Ancak her ebeveyn, okumanın sağladığı büyük eğitsel yararları ve yoğun mutluluğu anlasa ve her ebeveyn- ve çocuğuna bakan her yetişkin- çocuklarına günde en az üç öykü okusa, muhtemelen bir nesil içinde okuma yazma bilmeyen kimse kalmaz.

Hadi deneyelim! Bizi ne durdurabilir ki?

Yazan: Mem Fox – Çeviren: Abbas Karakaya

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.