Connect with us

EKONOMİ

1,8 milyon ton ambalaj atığı ekonomiye kazandırıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen yıl geri dönüşümü sağlanan 1 milyon 836 bin 279 ton ambalaj atığıyla ekonomiye 2 milyar 188 milyon 739 bin lira katkı sağlandığını bildirdi.

Yayınlanma:

|

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2020’de toplanan ambalaj atığı verilerini paylaştı. Buna göre, geçen yıl 933 bin 729 ton kağıt ve karton ambalaj atığı toplandı. Bu atıklardan 3 milyar 828 milyon 755 bin kilovatsaat enerji, 26 milyon 144 bin 412 metreküp su, 165 milyon 270 bin ton da sera gazı tasarrufu sağlandı. 15 milyon 873 bin 393 ağacın kesilmesi önlendi. Toplanan kağıt ve karton atıkları ile 840 milyon 356 bin lira ekonomik kazanç elde edildi.

589 bin tonu aşkın plastik ambalaj atığı toplandı

Geçen yıl 589 bin 497 ton plastik ambalaj atığı toplanırken, bunlarla 3 milyar 403 milyon 756 bin kilovatsaat enerji tasarrufu sağlandı, 104 milyon 340 bin ton sera gazı salınımı önlendi, 9 milyon 608 bin varil petrolün tüketilmesinin önüne geçildi. Toplanan plastik ambalaj atıkları ile 1 milyar 90 milyon 569 bin lira ekonomik kazanç elde edildi.

Türkiye genelinde 2020’de 241 bin 184 ton da cam ambalaj atığı toplandı, bu yolla 10 milyon 129 bin 728 kilovatsaat enerji tasarrufu yapıldı, 7 milyon 235 bin 520 ton sera gazı salınımı önlendi, 289 bin 421 ton ham madde tasarrufu sağlandı. Geçen yıl toplanan cam ambalaj atıklarının sağladığı ekonomik kazanç, 42 milyon 207 bin lira oldu. Ayrıca geçen yıl alüminyum içecek kutuları, yağ ve salça kutuları, konserve kutularının olduğu 71 bin 869 ton metal ambalaj atığı toplandı.

Toplanan metal ambalaj atıklarından sağlanan enerji tasarrufu 46 milyon 139 bin kilovatsaat olurken, 6 milyon 827 bin ton sera gazı salınımı önlendi, 93 bin 430 ton ham madde tasarrufu gerçekleştirildi. Toplanan metal ambalaj atığının ekonomiye sağladığı katkı 215 milyon 607 bin lira olarak belirlendi.

Ambalaj atıkların ekonomik katkısı 2,5 milyar lirayı geçti

Böylece 2020’de ülke genelinde toplanan ambalaj atığı miktarı toplam 1 milyon 836 bin 279 tonu buldu. Bu atıklarla 1 yılda toplam 7 milyar 288 milyon kilovatsaat enerji tasarrufu sağlandı, 323 milyon ton sera gazı salınımı engellendi. Toplanan ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle 2 milyar 188 milyon 739 bin lira ekonomik kazanç elde edildi. Geri dönüşüm çalışmaları sayesinde geçen yıl 290 milyon 132 bin lira düzenli depolama maliyetleri tasarrufu ve 146 milyon 902 bin lira toplama ve taşıma maliyeti tasarrufu gerçekleştirildi. Bu verilerle birlikte toplanan ambalaj atıklarının ekonomiye katkısı toplam 2 milyar 625 milyon 773 bin lira olarak hesaplandı.

Dünya

Okumaya devam et

EKONOMİ

DİSKAR: TÜİK’in sansürlediği listeyi yayımladı

TÜİK tarafından TÜİK internet sitesinden silinen ve kamuoyundan gizlenmek istenen enflasyona esas madde sepeti fiyat listesi (Ocak 2003-Nisan 2022) artık DİSK-AR internet sitesinde yayınlandı.
Yargı kararlarına rağmen Anayasa ve yasaları çiğneyerek suç işleme ısrarını sürdüren TÜİK Başkanlığı, geçmiş verileri internet sitesinden kaldırarak enflasyona esas madde fiyat listesinin karartılmasının sebebinin verileri gizlemek olduğunu bir kez daha ortaya koydu

❗️TÜİK sansürünü kabul etmiyoruz.
❗️TÜİK’in geçmişi silme girişimini kabul etmiyoruz!
🔗TÜİK tarafından sansürlenen ve silinen 2003-2022 arası madde fiyat listesine haberden erişebilirsiniz:

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bilindiği gibi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) fiyatlarda ciddi artışların yaşanmaya başladığı dönem olan Haziran 2022 itibarıyla enflasyona esas ortalama madde fiyat listesini yayımlamaktan vazgeçmişti. Bunun üzerine DİSK tarafından başlatılan hukuk mücadelesinde idari yargı madde fiyat listesinin açıklanmasına karar vermiş ve karar kesinleşmişti.  

Ancak kesinleşmiş yargı kararına rağmen TÜİK yönetimi Haziran 2022 sonrası madde fiyat listesini açıklamamakta direniyor ve yargı kararlarını hiçe sayıyor.

TÜİK kesinleşen yargı kararı gereği Haziran 2022 sonrası verileri açıklamak zorundayken akıl almaz biçimde geçmişe dönük fiyat listesini de sildi.

TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya’nın  9 Temmuz 2024 tarihinde yaptığı basın toplantısının ardından, Ocak 2003-Nisan 2022 dönemine ait enflasyona esas madde sepeti fiyat listesi TÜİK internet sitesinden kaldırıldı. Geçmişe dönük haber bültenleri ekleri değiştirildi, geçmişe dönük kayıtlarda değişiklik ve tahrifat yapıldı.

Resmi veri niteliği taşıyan bilgilerin ve listelerin silinmesi açıkça sansürdür ve resmi evrakın değiştirilmesidir.

Yargı kararlarına rağmen Anayasa ve yasaları çiğneyerek suç işleme ısrarını sürdüren TÜİK Başkanlığı, geçmiş verileri internet sitesinden kaldırarak enflasyona esas madde fiyat listesinin karartılmasının sebebinin verileri gizlemek olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

TÜİK tarafından sansürlenen ve silinen 2003-2022 arası madde fiyat listesini DİSK-AR olarak arşivlemiştik. Bu önemli belgeye aşağıda yer alan bağlantı ile erişebilirsiniz.

DİSK açıklamasında, “Bir kez daha hatırlatıyoruz: TÜİK yönetimi kesinleşmiş yargı kararlarının, Anayasa ve yasaların gereği olan madde sepeti ortalama madde fiyat listesini derhal açıklamak zorundadır. Yargı kararlarına uymamak suçtur” ifadesini kullandı.

Enflasyon hesaplamasına esas madde sepeti ortalama fiyat listesi (Ocak 2003-Nisan 2022)

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Fatih Karahan: Türkiye kalıcı dezenflasyonist sürecinin eşiğinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

JP Morgan’ın bugünkü yatırımcı toplantısında sunum yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan Türkiye’nin kalıcı bir dezenflasyonist sürecinin eşiğinde olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, yurt içi swaplardaki düşüşün parasal aktarım mekanizmasını güçlendirdiğini belirtti.

Karahan, JP Morgan’ın bugünkü yatırımcı toplantısında sunum yaptı.

Karahan, Türkiye ekonomisine ilişkin makroekonomik verilerdeki iyileşmeye dikkati çekerek, özellikle Mayıs 2023’ten bu yana kredi büyümesindeki yavaşlama, net ihracattaki artış ile iç talepteki yavaşlama, cari açıktaki normalleşme ve Merkez Bankasının rezervlerindeki artışa işaret etti.

Türkiye’nin kalıcı bir dezenflasyonist sürecinin eşiğinde olduğunu aktaran Karahan, “Sıkı para politikası duruşu devam ediyor” dedi.

Son dönemdeki niceliksel ve makroihtiyati sıkılaştırma tedbirlerine değinen Karahan, çeşitli araçlar kullanarak fazla likiditeyi de sterilize ettiklerini bildirdi.

Yurt içi swaplardaki düşüşün parasal aktarım mekanizmasını güçlendirdiğini belirten Karahan, finansal koşulların sıkı olmaya devam ettiğini kaydetti.

Karahan, bireysel kredi büyümesindeki yavaşlamaya dikkati çekerek, TL kredilerin etkisiyle ticari kredi büyümesinin de önemli ölçüde gerilediğini aktardı.3652

TL mevduatın payının yıl sonu hedefinin üzerinde gerçekleştiğini dile getiren Karahan, döviz rezervlerindeki hızlı artışı vurguladı.

“Cari denge iyileşmeye devam ediyor”

Fatih Karahan, yurt içi talepte de normalleşme işaretlerinin görüldüğünü ifade ederek, cari dengenin iyileşmeye devam ettiğini bildirdi.

Ülke risk primlerindeki düşüşün altını çizen Karahan, haziranda yıllık enflasyonun 3,8 puan azalarak yüzde 71,6 ya gerilediğini ve enflasyon göstergelerinin ana eğiliminin enflasyondaki yavaşlamaya işaret ettiğini söyledi.

Karahan, hizmet enflasyonunda zorlu bir süreç olduğunu ifade ederek, çeşitli öncü göstergelerden kira enflasyonunda yumuşamanın başladığı sinyalini aldıklarını kaydetti.

Enflasyonun yılın ikinci yarısında düşeceğine dair artan bir konsensüsün olduğu aktaran Karahan, haziranda dezenflasyon döneminin başladığını bildirdi. (AA)

Okumaya devam et

EKONOMİ

DENİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), ihracat şampiyonu 41 firmayı ödüllendirdi.

Yayınlanma:

|

9 Temmuz 2024 Salı günü Merkezefendi Kültür Merkezi’nde Denizli İhracatçılar Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa; Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Önceki Dönem Ekonomi Bakanı ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı/Ekonomi İşleri Başkanı Nihat Zeybekci, Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Fikret Kileci, Denizli Protokolü, Denizli Platformu’na bağlı oda ve derneklerin başkanları, İhracatçı Birlikleri Başkanları, sanayiciler ve ihracatçı firmalar katılım sağladı.

DENİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni kapsamında altı farklı kategoride firmalarımıza plaketleri takdim edildi. 2023 yılında imalatçı bazında ilk 20 firma, Uşak’ta faaliyet gösteren imalatçı bazında ilk 3 firma, ihracatçı bazında 1 milyon dolar üzeri ihracat yapan ve sektöründe birinci 15 firma, 5 milyon dolar üzeri birim fiyat başına en çok ihracat değerine ulaşan firma, Dış Ticaret Sermaye Şirketi olarak en fazla ihracat yapan firma ve son olarak Birliğimize 2023 yılında üye olup en fazla ihracat gerçekleştiren firma ödüllendirildi.

İmalatçı bazında ödül alan Seval Kablo Aydınlatma Cihz. İth. İhr. San. ve Tic. A.Ş. 8544 GTİP kodu ürün grubunda yalnızca ilimizde değil, Türkiye çapında da zirvede yer alıyor.

DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “2023 yılı Denizli geneli ihracatımız yüzde 10,8 oranında azalışla 4,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu noktada, ihracat daralmasında yaşanan jeopolitik gerilimler, küresel enflasyon ve enflasyonla mücadele için alınan önlemler, sıkı para politikaları, PMI ve İhracat İklim Endeksinin art arda eşik değer olan 50’nin altında seyretmesi, taleplerde daralma, özellikle hazır giyim/ev tekstilinin öncelikli sektör olmamasıyla tüketici tercihlerinin değişmesi ihracatı etkiledi.

Denizli’den 2023 yılında 25 farklı sektör ve 3.000’e yakın ürün grubunda 185 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Tekstil-Konfeksiyon sektörünün Denizli’nin toplam ihracatındaki payı 1,4 milyar dolar ile yüzde 33,3, kablo sektörünün payı 812 milyon dolar ile yüzde 19,4, bakır tel sektörünün payı 568 milyon dolar ile yüzde 13,6, tarım sektörünün payı 333 milyon dolar ile yüzde 7,9 ve son olarak doğal taş sektörünün payı 252 milyon dolar ile yüzde 6 olarak kayıtlarımıza geçti. Ayrıca, 2023 yılında yaş meyve sebze, kuru meyve, hububat sektörlerinde dikkat çekici ihracat artışları yaşandı.

2023 yılında Denizli’den en fazla ihracat yaptığımız ilk üç ülke İngiltere, ABD ve Almanya olarak sıralandı. Denizli yıl genelinde en fazla ihracat yapan il sıralamasında 9. sıradaki yerini korudu. Her sene 300’e yakın yeni ihracatçı, 1.700 aktif ihracatçı sayımız ile toplam üye sayımız 5.000’e yaklaşmış durumda. Bu vesileyle tüm ihracatçılarımıza sağladıkları katkıdan dolayı teşekkürlerimi sunuyoruz.”

DENİB iletişim faaliyetleri yoğun bir şekilde sürüyor.

DENİB olarak 2023 yılının başından itibaren çeşitli iletişim faaliyetlerine ağırlık verdiklerini belirten Başkan Memişoğlu, “Birliğimizce hazırlanan ‘İhracat 101’ isimli dijital kitapçık, özellikle uluslararası yolculuklarına yeni başlayan ya da başlamak isteyen firmalar için kılavuz niteliği taşımakla beraber mevcut ihracatçı firmalarımızın ihtiyacı olabilecek çeşitli bilgi, mevzuat ve uygulamalara yer veriyor.

Ayrıca, ihracata yeni başlayan, başlamak isteyen ya da mevcut ihracatını geliştirmek isteyenler için ilham niteliği taşıması adına üyelerimiz arasında farklı ihracat hikayeleri olan, değişik sektörlerde faaliyet gösteren firmalarla röportaj yaparak sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz.

İletişim ve tanıtım faaliyetlerimiz çerçevesinde önde gelen sektörlerimize yönelik tanıtım filmlerimizin hem Türkçe hem de İngilizce versiyonlarını hazırladık. Tekstil-konfeksiyon, bakır tel-kablo-emaye bobin teli, doğal taş, makine ve tarım sektör filmlerine ek olarak Birliğimizi ele alan genel tanıtım filmi de üyelerimize sunuldu. Özellikle düzenlediğimiz alım ve sektörel ticaret heyetlerinde ve katılmış olduğumuz fuar organizasyonlarında ürünlerimizi ve ihracatımızı tanıtmak amacıyla filmlerimize etkin bir şekilde yer veriyoruz.

Her sene temmuz ayı içerisinde ocak-haziran dönemini kapsayan 6 aylık veriler ile ocak ayı içerisinde bir önceki yılın genelini ele alan verileri derleyerek üyelerimize sunuyor, web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Doğal taş, tarım, bakır tel-kablo-emaye bobin teli, makine ve tekstil-konfeksiyon sektörlerine yönelik olarak düzenlenen değerlendirme raporlarında Türkiye’nin ve ilimizin ihracat rakamları, ülke bazlı rakamlar, sektörün toplam ihracatımızdan aldığı pay, sektörden ihracat yapan firma sayıları gibi veriler yer alıyor.

Her ay yayınladığımız güncel ekonomi verileri bülteni ile de o ay içerisinde yayınlanan en güncel makroekonomik verileri üyelerimiz için derleyerek sosyal medya hesaplarımız, web sitemiz ve e-posta aracığıyla sunuyoruz.” dedi.

Yurt dışı pazarlama, eğitim ve danışmanlık faaliyetlerimiz devam ediyor.

Alıcılarla bire bir temas kurulan fuar ve heyet organizasyonlarına aktif bir şekilde devam edildiğini belirten Başkan Memişoğlu, “Denizli İhracatçılar Birliği olarak 2023 yılından bu yana geçen 1,5 senelik zaman diliminde 13 farklı ülkeye 4 ticaret heyeti, 4 alım heyeti, 6 fuar katılımı ve 7 UR-GE heyeti olmak üzere 21 adet yurt dışı pazarlama etkinliği düzenledik.

‘İş Çevikliği’ mottosuyla 2024 yılına yeni formatıyla başlayan Denib Akademi etkinliklerine Akademi Master, Akademi Junior, Akademi Girişimci ve Akademi Profesyonel olarak 4 ayrı kategoride programlarımıza devam ediyoruz.

İlimiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan ihracatçılarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum, ödül alan firmalarımızı tebrik ediyorum” dedi.

2023 DENİB İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİNDE

ÖDÜL ALAN FİRMALAR:

İHRACATÇI BAZINDA 1 MİLYON $ ÜZERİ İHRACAT YAPAN SEKTÖRÜNDE BİRİNCİ FİRMALAR

– Ağaç Mamülleri ve Orman Ürünleri Sektörü (Sınai):

YONGA MOBİLYA SAN. VE TİC. A.Ş.

– Ağaç Mamülleri ve Orman Ürünleri Sektörü (Zırai): 

ÇALIŞKAN TARIM ÜRÜN.  TEKS SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

– Çelik Sektörü:

AKIN HADDECİLİK SAN. VE TİC. A.Ş.

– Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri Sektörü:

EUROPTEC CAM SAN. TİC. A.Ş.

– Deri ve Deri Mamülleri Sektörü:

UŞAK CEVAHİR DERİ TEKSTİL KONF. İNŞ. SAN. VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

– Fındık Mamülleri ve Kuru Meyve Sektörü:

FMU KURUYEMİŞ GIDA SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.

-Gemi ve Yat sektörü:

DENMET METAL SAN.VE TİC. A.Ş

– Hububat Bakliyat Yağlı Tohum. ve Mamül. Sektörü:

BİRİZ KURUYEMİŞ TOPRAK MAH. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ

– İklimlendirme Sanayii Sektörü:

KABEL SOĞUTMA SİSTEMLERİ SAN.VE TİC.A.Ş.

– Maden ve Metaller Sektörü:

YAMAN MADEN SAN.VE TİC. A.Ş.

– Makine ve Aksamları Sektörü:

ARDÖKÜM MERDANE SANAYİ A.Ş.

– Meyve Sebze Mamülleri Sektörü:

MARE TARIM GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

– Taşıt Araçları ve Yan Sanayi Sektörü:

UĞURLU OTO CAM SAN.VE TİC.A.Ş.

– Yaş Meyve ve Sebze Sektörü:

SMYRNA SERACILIK TİC.A.Ş.

-Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü:  

DITCO DIŞ TİCARET GIDA SANAYİ LTD. ŞTİ.

5 MİLYON DOLAR ÜZERİ BİRİM FİYAT BAŞINA EN ÇOK İHRACAT DEĞERİNE ULAŞAN FİRMA

KAYNAK TEKSTİL PAZARLAMA DIŞ TİCARET A.Ş.

DIŞ TİCARET SERMAYE ŞİRKETİ OLARAK EN FAZLA İHRACAT YAPAN FİRMA

DTS DENİZLİ TEKSTİL DIŞ TİC. A.Ş.

2023 YILINDA ÜYE OLUP EN FAZLA İHRACAT YAPAN FİRMA:

IONIC STONE İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş.

UŞAK İMALATÇI BAZINDA İLK 3 FİRMA

 1. ÖZERDEM MENSUCAT SAN. VE TİC. A.Ş
 2. AĞAOĞLU TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
 3. KAMGARN   YÜN AKRİLİK SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.

2023 YILI İMALATÇI BAZINDA İLK 20 FİRMA

 1. SEVAL KABLO AYDINLATMA CİHZ. İTH. İHR. SAN. VE TİC. A.Ş.
 2. ER-BAKIR ELEKTROLİTİK BAKIR MAMULLERİ A.Ş.
 3. ÖZGÜVEN KABLO SAN.VE TIC. LTD. ŞTİ.
 4. ATOM KABLO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
 5. DENİZ TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
 6. ABALIOĞLU BALIK VE GIDA ÜRÜNLERİ A.Ş.
 7. GAMATEKS TEKS.SAN.VE TİC. A.Ş
 8. CMK KABLO ELEKTRİK SAN. İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.
 9. VERİTAS TEKSTİL KONFEKSİYON PAZARLAMA SAN. TİC. A.Ş.
 10. ÇARKIT KABLO SAN. VE TİC. A.Ş.
 11. OZANTEKS TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
 12. FİLİDEA TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
 13. HÜRSAN HAVLU ÜRETİM SAN.VE TİC. A.Ş
 14. NESA TEKSTIL SANAYI VE TICARET A.Ş.
 15. KIMIL TEKSTİL SAN.VE TİC. A.Ş.
 16. KÜÇÜKER TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş.
 17. DENKİM DENIZLİ KİMYA SANAYİ TİCARET A.Ş
 18. ÖZERDEM MENSUCAT SAN. VE TİC. A.Ş
 19. DENİZLİ RATEKS TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş
 20. KEMAL UĞURLU TEKSTİL SAN. TİC. A.Ş.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.