Connect with us

Gülbeyaz Gergün

Alman Rusya’nın 4,8 milyar avroluk varlıklarını dondurdu

Yayınlanma:

|

Spiegel dergisi, Alman makamlarının yaptırımların bir parçası olarak 16 Eylül itibariyle Rus varlıklarını 4,8 milyar avronun üzerinde dondurduğunu, Federal Ekonomi ve İklim Eylemi Bakanlığı kaynaklı bir haber geçti.

Dondurulan varlıklarda 2,2 milyar avrodan fazlasını nakit, 1 milyar avrodan fazlasını taşınır malla oluşturuyor. Gerisi gayrimenkul ve “diğer varlıklar” olarak bildirildi.

 

Okumaya devam et

Gülbeyaz Gergün

Uluslararası Enerji Ajansı yenilenebilir enerjide bir patlama bekliyor

IEA, rüzgar enerjisi ve güneş enerjisinin güçlü bir şekilde genişlemesini öngörüyor. Ukrayna savaşı bir dönüm noktası olacak ve Almanya Avrupa’da lider olacak.

Yayınlanma:

|

Paris’teki Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Ukrayna savaşının bir sonucu olarak yenilenebilir enerjilerde benzeri görülmemiş bir küresel patlama bekliyor. IEA Genel Müdürü Fatih Birol, FAZ.NET’e verdiği demeçte, “Önümüzdeki yıllarda, son 20 yılda olduğu kadar yeni kapasiteler yaratılacak” dedi. Enerji Ajansı daha önce hiç bu kadar yenilenebilir enerji tahminlerini artırmamıştı.

Enerji uzmanları, büyüme hamlesinin bir sonucu olarak, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji biçimlerinin, 2025 yılında dünyanın en büyük elektrik üreticisi olarak kömürle çalışan enerji santrallerini geçeceğini tahmin ediyor. Öte yandan, mevcut enerji krizi nedeniyle kömürle çalışan elektrik üretimindeki artış, sadece geçici bir olgudur. Birol, “Avrupa’da, Almanya açık ara en büyük yeşil enerji genişlemesine sahip olacak” dedi.

Almanya Avrupa’da lider

Enerji Ajansı, Salı günü yayınlanan yeni raporunda, dünyanın yeşil enerji üretim kapasitesinin önümüzdeki beş yıl içinde neredeyse iki katına çıkacağını tahmin ediyor. Genel olarak, matematiksel olarak Çin’deki tüm enerji santrali parkına karşılık gelen yaklaşık 2400 gigawatt’lık bir genişleme bekleniyor. Finansman darboğazları ve düzenleyici gecikmelerin üstesinden gelinebilirse, 3.000 gigawatt’a kadar ulaşılabilir.

Şimdiye kadar, rüzgar ve güneş enerjisinin genişlemesi her şeyden önce iklim koruması tarafından motive edildi, diyor IEA şefi Birol: “Şimdi arz güvenliği en önemli itici güç haline geldi.” Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin neden olduğu enerji krizi, birçok hükümeti enerji ithalatına daha az bağımlı hale gelmek için kendi ülkelerinde yenilenebilir enerjileri zorlamaya itiyor. İlk petrol fiyatı krizine yanıt olarak elli yıl önce kurulan Enerji Ajansı, OECD çatısı altında çok uluslu bir araştırma kurumudur. IEA’nın enerji sektörüne yönelik tahminleri yaygın olarak takip edilmektedir.

 

Okumaya devam et

Gülbeyaz Gergün

EŞİNE YÜKSEK MAAŞLI İŞ AYARLAYAN FRANKFURT BELEDİYE BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

“TÜRKLERİN ENİŞTESİ” lakaplı Frankfurt Belediye Başkanı Feldmann, görevden alındı. Suçlama ise belediye Başkanı olarak Nüfuzunu kullanarak eşine yüksek maaşlı iş ayarlaması olarak gösterildi. Görevden alınması için halk oylamasına gidildi gerekli çoğunluk sağlandığı için görevden alınarak yargılanmaya başlandı.

Yayınlanma:

|

Eşinin Türk asıllı olması nedeni ile “TÜRKLERİN ENİŞTESİ” lakaplı Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann görevden alınmasında özel bir halk denetimi yöntemi uygulandı.

Özel seçim prosedürü

Yasalar gereği seçilmiş bir Belediye Başkanı görevdeyken Seçmenin %30’u kadar bir çoğunluk oylama yapılması halinde oylama sonucu geçerli sayılıyor. Referandumda tüm uygun seçmenlerin yüzde 30’unun gerekli sayıya ulaşıldı. SPD’li politikacı, sayım bitmeden basının önüne çıktı ve seçilmediğini itiraf etti. “Bu, Cuma günü artık belediye başkanı olmayacağım anlamına geliyor” dedi. Resmi olarak, hafta sonuna kadar hala şehir yönetiminin başında olmaya devam edecek.

Yapılan seçim normal bir belediye seçimi değil, bir referandumdu. Bu nedenle, basit bir çoğunluk Feldmann’ın görevini sonlandırmak için yeterli değildi, ancak aynı zamanda bir kuralın yerine getirilmesi gerekiyordu. Tüm uygun seçmenlerin yüzde 30’unun oy kullanmak zorunda kaldı.

Referandum için 152.455 oya ulaşılması gerekiyordu ve bu sayı aşıldı. İlk sonuçlara göre, seçmenin %41,9’una denk gelen  yaklaşık 202.000 Frankfurtlu Belediye Başkanının görevden alınması için oy kullandı. Böylece, seçmenlerin yaklaşık yüzde 95‘i Feldmann’ın görevde kalmasına karşı çıktı. Sadece yüzde 4,9’u Feldmann’ın belediye başkanı olarak kalmasından yana oy kullandı. Seçmen katılımı, 2018 belediye başkanlığı seçimlerinin her iki turundan da daha yüksek olan yüzde 41,9 oldu.

Suçlama : Nüfuzunu kullanarak eşine yüksek maaşlı iş ayarlaması

Peter Feldmann’ın eşi Zübeyde Feldmann’ı, bir Alman-Türk gündüz bakım merkezine Yönetici olarak, yüksek maaş ve bir şirket arabası aldığı iddia edilmişti. Savcılık soruşturmasında  Feldmann iddiaları reddediyordu.

Gülbeyaz Gergün – Almanya

Okumaya devam et

EKONOMİ

ECB gerekirse rotayı sıkılaştırmak istiyor

Lagarde, yüksek enflasyonun tutunmasına izin vermek istemiyor. Artık ek önlemleri hariç tutmuyor.

Yayınlanma:

|

 Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde‘a göre, gerekirse enflasyonla mücadeleyi hızlandıracak. “Yüksek enflasyonun tutunmasına izin vermemeliyiz ve vermeyeceğiz,” diye vurguladı. Para politikası duruşu gerekirse sıkılaştırılabilir. Bu, enflasyonun daha ısrarcı hale geldiği ve enflasyon beklentilerinin kontrolden çıkma riski olduğu ortaya çıkarsa geçerlidir.

Lagarde, Estonya’nın başkentinde yaptığı konuşmada, “Enflasyonun zaman içinde hedefe döneceğinden daha emin olana kadar ek önlemler almak zorunda kalacağız” dedi. Orta vadede, ECB yüzde 2,0’lik enflasyonu hedefliyor. Son zamanlarda, euro bölgesindeki tüketici fiyatları bunun çok ötesine geçerek yüzde 10,7’lik rekor bir seviyeye ulaştı.

Lagarde’ın yardımcısı Luis de Guindos da Madrid’deki bir konferansta net sözler buldu: para politikası, talebe verilen desteği azaltmaya odaklanmaya devam etmeli, dedi. Enflasyon beklentilerinde sürekli yukarı yönlü hareket riskinden kendini korumak önemlidir.

ECB geçtiğimiz günlerde kilit faiz oranlarını yüzde 0,75 puan artırmak için alışılmadık derecede büyük bir adım daha attı. Finansal piyasalarla ilgili olan mevduat oranı şu anda yüzde 1,50. Lagarde daha da artışa işaret etti.

Kaynak: Reuters

Okumaya devam et

KATEGORİLER

SON YAZILAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.