Connect with us

Abbas Karakaya

Bir Emekliden BEŞİKTAŞ BELEDİYESİNE sorular

Yayınlanma:

|

 Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, merhaba

Saha Çözüm Hareketi‘ni kurmuşsun. 13 Şubat 2020 tarihli Cumhuriyet gazetesinde okudum. Doksan binin üzerinde ev gezmişsin. İyi, aferin sana. Peki, o evlerde oturan memur, işçi emeklilerin ne kadar emekli maaşı aldıklarını, nasıl geçindiklerini sordun mu?

Benim adım Delil Karakaya. İ.E.T.T.’den emekli bir sağlık işçisiyim. Beşiktaş ilçesi Etiler Mahallesinde, Sadabat Sitesinde bir dairem var. Alnımın teriyle aldığım bir daire. On yıldan beri “kentsel dönüşüm” yalanı ile oyalıyorsunuz bizi. Neden oyalıyorsunuz? Neden üzerinize düşeni yapmıyorsunuz? Neden imar müdürün avukatımın telefonunu açmıyor? Bulduğumuz inşaat şirketini mi beğenmiyorsunuz? Bizim işimizi neden yokuşa sürüyorsunuz? Ama aynı sitede iş yapan şirketin iş takipçisi, temsilcisi gibi cansiperane çalışıyorsunuz. İmar müdürün, belediye meclis üyen o şirketin paralı elemanı gibi maşallah! Ölüm döşeğindeki covid 19 hastasından imza almak için hastaneye gizli gizli, “adamın oğlu” diye noter sokmaya çalışıyorsunuz. Ama bizim bloğun ruhsatını verme işine gelince neden oralı olmuyorsunuz? Neden? Etiler’in göbeğinde kaçak inşaata göz yumduğun söyleniyor. Yani inşaat ruhsatı verdiğin şirketin müteahhitlik belgesi bu inşaatı yapmak için yeterli değilmiş. Bu konuda ne diyorsun?

Rıza Akpolat,

Ben bir emekli insanım. Aldığım para ortada. Sadabat Sitesindeki evim üç yılı aşkın bir süredir boş. Çünkü riskli yapı ilan edildi. Şimdiye kadar en azından 180-200 bin liralık kira gelirinden oldum. Bu parayı bana ödeyebilir misin? Benim gibi birçok insan var. Seksen dört yaşındayım. Otobüse bile bindirmiyorlar bizi. Emekli maaşımızın neredeyse yarısı ilaç parasına gidiyor. Doksan binin üzerinde ev gezmişsin. İyi, aferin sana. Peki, o evlerde oturan memur, işçi emeklilerin ne kadar emekli maaşı aldıklarını, nasıl geçindiklerini sordun mu? Kentsel dönüşüm mü, rantsal talan mı? Hangisinden yanasın? 6306 elimizi kolumuzu bağlıyor, hiçbir şey yapamayız mı diyorsun?

Rıza Akpolat, evladım,

Ben senin baban yaşındayım. Tam bir yıl önce, 14 Şubat 2020’de Beşiktaş’ta bir yerde, eşim ve benim de bulunduğum Etilerli bir grubu ağırlamıştınız. Eşiniz de siz de üzerimizde çok olumlu bir izlenim bırakmıştınız. Bana kartınızı verip Delil Amca ne zaman istersen arayabilirsin, demiştiniz. Ancak, gel gelelim, geçen bu bir yıl içinde sana ulaşmak için neler denedik, kimleri aradık haddi hesabı yok. Özel kalem müdürün, sekreterin, özel kalem müdürününün yardımcısı, Erdoğan Toprak vb. Ama sana ulaşamadık. Salgını bahane etme! Neden böyle yapıyorsun? Bir telefon dahi edemez miydin şu bir yıl içinde? Ha, şu da var, bunu sadece bana yapmıyormuşsun. Bu daha da kötü ya. Çok insan sana ulaşamamaktan şikayetçi. Bu mu yeni halkçı belediyecilik? Lütfen ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol, evladım. Şirketler, sermaye zaten yeterince halkın kanını emiyor, biraz da halktan yana tutum al. Ama gerçek manada. PR çalışması, dostlar alışverişte görsün diye değil. 

Cumhuriyet gazetesinde senle yapılan kısa mülakatta ‘Katılımcılık, şeffaflık, hesap verebilirlik temel önceliğimizdir’ diyorsun. O zaman sorularıma cevap beklerim.

Abbas Karakaya

GEMİDE

Yayınlanma:

|

Cebelitarık’tan ilk kez geçerken
Köprüüstünde, vardiyada 
Gemi bana emanetti

Işık hızıyla geçmedi
Göğsüme kilitlendi zaman 

Korku da vardı, coşku da 
Yükselen dalgaların içinde
Taşıdı, geçirdi gemiyi kalbim
Akdeniz’den alıp Atlas Okyanusuna

Kendisinden uzun yaşıyor çocukluğu    
Tırnaklarıyla kazanılmış hatıraları insanın . 
Çocuktum ben hala o zaman, gemide

 

Abbas K. –Çölgeçici- Bloomington, Mayıs 2023

Okumaya devam et

Abbas Karakaya

KENDİ KENDİME KONUŞMALAR

Yayınlanma:

|

MADENLERDE

Bırakıp gitmek zor
Ağaçları, denizi
Sabahı, yıldızları
Bir de sessizliği
(ölünce o da kalmayacak)
O zaman neden her gün
Güneşi görmeden madenlerde
Kim için çalışıyoruz otuz üç kuruşa

DEVRİME 

Yürüyünce yollar kısalıyor
Ama yürüyünce,
Arabayla değil.
Yürüyebileceğini hatırlıyor insan
Yollardan, sokaklardan gidiliyor
Yürüyerek ama arabayla değil
Devrime

ÖZTANITIM

İyi derecede yalnızca bilirim
Ağaçlarla konuşurum
Sevmek dokunmak değil, sarılmaktır
Sarılırım suya ve ağaçlara

KÖTÜ

İyilerin yanında durduğun söylenirdi, 
Çaldık kapını, ırmaklar yükseldi
Toprak yarıldı, deniz çekildi
Deprem yerle bir etti evlerimizi 
Şimdi biz depremde ölenler, tanrım
Hepimiz mi kötüydük?

 

 Abbas K. –Çölgeçici- ; Nisan 2023; Bloomington

Okumaya devam et

Abbas Karakaya

KEMAL KILIÇDAROĞLU

Yayınlanma:

|

Saati iyiliğe, barışa ayarlı
Ülkenin büyük şansı
Geliyor Kemal Kılıçdaroğlu

Hak, hukuk, adalet için
Yarınsız çocuklarımız için
Geliyor Kemal Kılıçdaroğlu

Katıl, karış, kalma geri
Yüklenmiş geliyor güneşi
Geliyor Kemal Kılıçdaroğlu

Karanlığın sonu bir ulu şafak
İnançla, sabırla, bilgece
Geldi geliyor Kılıçdaroğlu

 

Abbas Karakaya – Bloomington, 23 Nisan 2023

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

ABONELIK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.


Notice: date_default_timezone_set(): Timezone ID 'UTC+3' is invalid in /home/maviatlas/public_html/wp-content/plugins/notice-bar-old/inc/frontend/front-notice-bar.php on line 27