Connect with us

GÜNDEM

Enflasyonla mücadelede dizginleri gevşetmek istemeyen Powell keyifleri kaçırdı

Yayınlanma:

|

  • Dün gece sonuçlanan yılın son olağan FED toplantısında, politika faizi beklentilere paralel 50 baz puan yükseltilerek hedef efektif faiz aralığını %4,25 – %4,50 aralığına (%4,375) çekildi. Efektif faiz; bankalar arası piyasadaki merkez bankası parası elde etme maliyetidir. FED faiz oranın yükseltirken, gelecek yıl faizlerin yükselmeye devam edeceğini, aksi halde enflasyonun kontrol altına alınamayacağını ifade etti.
  • 2023’te politika faizi için hedef aralığın %5,1’in üzerinde olacağının öngörülmesi ve faiz indirim ihtimalini ötelenmesi bir miktar da olsa piyasa aktörlerinin keyfini kaçırdı. Dün de bültenimizde belirttiğimiz üzere, terminal rate (en yüksek faizin) Mayıs 2023’de %4,84 ile zirve yapacağı beklentisi kuvvet kazanırken, FED’in bu oranı 2023 sonunda %5,1 seviyesinde görmesi (en az 3 kere daha 25 baz puan faiz artışı) piyasalardaki olumlu havayı törpülendi.
  • FED’in faiz kararı ardından mikrofon karşısında geçen Başkan Powell, son iki ayda soğuma emareleri gösteren ve tepe yaptığı görüşü kuvvet kazanan enflasyona karşı pek de ikna olmamış olacak ki (ya da enflasyonla olan savaşta dizginler gevşetmek istemeyerek) erken bir zafer havası yaratmamak adına şahin duruşunu korumayı tercih etti. Faiz kararıyla birlikte yayınlanan FED üyelerinin tahminlerine göre ekonomik büyümenin gelecek yıl %0,5’e gerileyeceği, işsizlik oranının ise 2023 sonunda bir puan artacağı öngörüldü.
  • Peş peşe iki aydır soğumaya emareleri gösteren enflasyon verisi ardından iyimser bir seyir izleyen küresel mali piyasalar, FED sonrası hafif satıcılı bir seyre büründü. ABD borsaları geceyi %0,5 oranında düşüş ile tamamlarken, tahvil faizleri hafif de olsa yükseldi. Dolar faizi ile ters korelasyona sahip kıymetli madenler cephesinde de satıcılı bir eğilim hâkim oldu: Risk iştahına süratli tepki veren gümüş, benzer bir şekilde risk off modunda da en çok değer kaybeden enstrüman olarak ons fiyatı 1 dolar civarında düşüş kaydetmek suretiyle (yaklaşık %3,5 düştü) 23,15 dolar seviyesine geriledi. Bir önceki gün iyimser hava ile 1,825 dolar seviyesini test eden altının ons fiyatı da 1,790 dolar seviyesine geriledi.
  • Para birimleri liginde ise EURUSD paritesinin 1,0650 ; GBPUSD paritesinin ise 1,2390 seviyelerinde olduğu ve sınırlı bir gerileme kaydettiğini not etmek gerekiyor. Petrolün varil fiyatı 77 dolar seviyesinde bulunan önemli desteğinden hafta başı Çin’in COVID önlemlerini gevşetmeye başlaması ardından zıplaması sonrası, Powell’ın moralleri bozan basın toplantısından sonra %1’e yakın geriledi. Resesyon veya sert iniş riskinin artması, petrol açısından olumsuz bir gelişme olacaktır. Direnişin parası bitcoin ise sessiz sedasız bir şekilde 17-18 bin dolar bandında salınmaya dün de devam etti.
  • Türkiye cephesinde ise dün oldukça hareketli bir seyir yaşandı. İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada hapis cezasına çarptırıldı ve siyasi yasak kararı verildi. Hukuki görüşleri dinlediğimiz zaman, kararın kesinleşmesi adına temyiz ve istinaf onayı gerekiyor ve bunun da kısa bir sürede olmayacağı aşikâr. İmamoğlu’na verilen cezanın siyasi tarih açısından önemli bir kilometre taşı olabileceğini de konuşuluyor.
  • İmamoğlu kararının dün günün son işlem saatlerinde açıklanması sonrasında Borsa İstanbul ana endeks günü %3’ten fazla düşüşle tamamladı. USDTRY kuru tahmin edeceğiniz üzere 18,64 seviyesinde yatay seyrini korumaya devam ederken, EURUSD paritesinde görülen yükseliş ardından, TL sepet bazında Aralık 2021’de gördüğü gün içi zirve seviyesinin kıyısına kadar geldi.
  • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarına FED toplantısını rüzgârı ulaşmış gibi görünüyor. Asya genelinde hava topyekûn kırmızı. Hong Kong borsa endeksi Hang Seng ve Kore borsası %1,2 düşüşle başı çekiyor. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde ise yatay bir seyir hâkim. Bugünün veri takvimi biraz yoğun görünüyor. Avrupa, İngiltere ve İsviçre merkez bankalarının olağan faiz toplantılarında ‘ağabeylerini’ takip ederek 50 baz puan faiz artırımına gitmelerine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Makro cephede ise Türkiye’de konut satışları ve bütçe dengesi, her hafta Perşembe günü olduğu üzere TCMB ve BDDK’nın haftalık bültenleri; dışarıda ise ABD’de ise işsizlik maaşı başvuruları ve perakende satışlar önem arz ediyor.

>FED faiz oranı ve bilanço büyüklüğü

Mart 2022’den bu yana mütemadiyen faiz artıran FED, hedef efektif faiz aralığını %3,75 – %4,00 aralığından 50 baz puan artışla %4,25 – %4,50 aralığına (%4,375) yükseltti. Faiz artışı öncesi efektif oran %3,83 seviyesindeydi. Efektif faiz; bankalar arası piyasadaki merkez bankası parası elde etme maliyetidir. Öte yandan, FED’in bilanço büyüklüğü (QE – niceliksel gevşeme) 800 milyar dolardan 8,9 trilyon dolar seviyesine yükselmesi ardından son aylarda başlayan bilanço daraltma ile (QT) 8,58 trilyon dolar seviyesine geriledi. FED faizleri artırmaya devam ederken, para musluğunu da yavaş da olsa kısmaya devam ediyor.


İKTİSATBANK

Okumaya devam et

GÜNDEM

AKTİF BÜLTEN

Yayınlanma:

|

Yazan:

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile OHAL kapsamında konutu veya iş yeri yıkılan, ağır ve orta hasarlı hale gelen elektrik ve doğalgaz abonelerinin 6 Şubat’a kadar tahakkuk edilen ancak tahsil edilemeyen elektrik ve doğalgaz borçlarının silineceği bildirildi.

İngiltere ekonomisinde bu yıl büyüme beklemediğini açıklayan Goldman Sachs, BoE’nin Mayıs toplantısında faiz artırımına gitmeyeceğini öngörerek nihai faiz seviyesi için %4,25’e işaret etti.

Almanya Mart Zew Beklenti Anketi 13; Zew Mevcut Durum Anketi ise –46,5 olarak açıklandı. (Beklenti: 17,5, -50; önceki: 28,1, -45,1). Bankacılık sektöründeki krizlerin ardından baskı altında kalan küresel finans piyasaları nedeniyle yatırımcı güveni beklentilerin altına gerileyerek 6 ayın en düşük seviyesinde açıklandı.

ECB Başkanı Lagarde, finansal gelişmeleri takip ettiklerinin ve fiyat istikrarını korumak için gerekeni yapmaya hazır olduklarının altını çizerken; Cresit Suisse’teki risklerin yönetilebilir büyüklükte olduğunu ancak Avrupa bankalarının, fonlama maliyetlerinin yüksek; kredi hacimlerinin ve ekonomik büyümenin ise düşük olduğu ortama karşı dayanıklı olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu. ECB üyesi ve Avusturya MB Başkanı Holzman ise iki hafta önce enflasyonu %2 hedefine düşürmek için Temmuz’a kadar her toplantıda 50’şer baz puan faiz arıtımına gidilmesi gerektiği yönündeki açıklamasının ardından söylemlerini yumuşatarak, fiyat baskılarının azalması durumunda ECB’nin faiz oranlarını kademeli şekilde yükseltmeye ihtiyaç duymayabileceğini öngördü. Goldman Sachs ise Euro Bölgesi’nde bankacılık sektöründe yaşanan şoklara ve artan ekonomik belirsizliklere dikkat çekerek 2023 ekonomik büyüme tahminini %0,7’ye düşürdü. Ifo ise Avrupa Birliği’ni, ABD’de uygulanan Enflasyonu Düşürme Yasası’na (IRA) cevap olarak “yeşil sübvansiyon” yarışına girmemesi ve aşırı borçlanmadan kaçınması konusunda uyardı.

ABD Şubat Mevcut Ev Satışları 4,58 milyon olarak açıklandı. (Beklenti: 4,15 milyon, önceki: 4 milyon). ABD’de konut piyasasının yaklaşık %90’ını oluşturan ikinci el konut satışları, mortgage kredi faizlerindeki gerilemenin etkisiyle beklentilerin üzerinde artarak pandemi sonrası görülen en hızlı yükselişi kaydetti.

ABD Hazine Bakanı Yellen, bankacılık sisteminin yeniden istikrar kazandığını ve alınan önlemlerin katkısıyla başka bankaların iflas riskinin azaltıldığını belirtirken; sadece büyük değil orta ve küçük ölçekli bankları da korumak için müdahaleye hazır olduklarını açıkladı.

Halkbank ve Vakıfbank tarafından KAP’a yapılan açıklamaya göre nakit sermaye artırımı yoluyla Halkbank’ın sermayesi 30 milyar TL, Vakıfbank’ın ise 32 milyar TL artırılacak. Sermaye artırımı tahsisli satış yöntemi ile mevcut tüm ortakların rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak gerçekleştirilecek. Halkbank sermaye artırımından elde edilecek gelirin reel sektör krediler ve bankacılık hizmetlerine kaynak temininde kullanılacağını belirtilirken, Vakıfbank ise ticari ve bireysel müşteri finansal ihtiyaçları ve global piyasa koşullarında oluşabilecek dalgalanmalara karşı kullanılacağı belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün düzenlediği 5 yıl vadeli sabit kuponlu ve 10 Yıl vadeli TÜFE’ye endeksli iki tahvil ihalesinde ROT dahil 37,1 milyar TL satış gerçekleştirirken; sabit kuponlu tahvil ihalesinde ortalama bileşik faiz %11,53, ortalama basit faiz ise %11,22 seviyesinde kaydedildi. TÜFE’ye Endeksli Tahvil ihalesinde ise ortalama reel bileşik faiz -%4,54 seviyesinde olurken; ortalama reel basit faiz oranı ise -%4,59 seviyesinde belirlendi.

AKTİFBANK

Okumaya devam et

GÜNCEL

Balıkesir merkezli uluslararası dolandırıcılık operasyonu: 103 gözaltı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Almanya, Avusturya, Çekya, Kanada, Peru, Katar ve Irak’ta yaşayan yabancı uyruklu kişileri telefonla arayarak kendilerini avukat, polis ve kamu görevlisi olarak tanıtıp dolandırıcılık yaptığı belirlenen 116 zanlı hakkında yakalama kararı verildi.

Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, yaptıkları teknik takibin ardından Balıkesir’in yanı sıra 21 ilde zanlıların adreslerine eş zamanlı operasyon düzenledi.

Ekipler, operasyonlarda 103 şüpheliyi gözaltına aldı. Yapılan incelemelerde 8 şüphelinin halen başka suçlardan ceza infaz kurumlarında olduğu tespit edilirken diğer 5 şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Bu arada, haklarında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “örgüt faaliyeti çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık” ve “suçtan elde edilen mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından soruşturma başlatılan zanlıların söz konusu ülkelerdeki 400 kişiyi 774 bin 549 avro ve 38 bin 160 dolar dolandırdığı belirlendi.

Okumaya devam et

GÜNDEM

GÜNLÜK BÜLTEN

Yayınlanma:

|

Yazan:

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen 6 Şubat deprem felaketlerinin ardından hayatını kaybedenlerin sayısının 50 binin üzerinde olduğu açıklanırken; DASK tarafından yapılan hasar ödemeleri de 4,5 milyar TL’yi aştı. AB Komisyonu Başkanı Leyen yaşanan büyük felaketlerin ardından yeniden yapılanmaya katkı sağlamak için Türkiye’ye 1 milyar euro destek vereceğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova’nın, 19 Mart’ta süresi dolan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 60 gün uzatıldığını resmen duyurmasının ardından Birleşmiş Milletler tarafından Türkiye’ye diplomatik ve operasyonel destekleri için teşekkür edildi.

Çin Merkez Bankası piyasa beklentilerine paralel olarak ana kredi faiz oranlarını (LPR) değiştirmediğini açıklarken; 1 yıl vadeli LPR oranını %3,65 seviyesinde, konut kredileri için referans kabul edilen 5 yıl vadeli LPR oranını ise %4,30 seviyesinde tuttuğunu bildirdi. Çin Merkez Bankası Para Politikası Komitesi üyesi Cai ise pandemi dönemindeki zayıf ücret büyümesi ve yavaşlayan hane halkı harcamaları nedeniyle ekonomik toparlanmanın yetersiz kaldığını belirterek hane halkına 4 trilyon yuan doğrudan teşvik verilmesini önerirken; sosyal güvenlik sisteminin kullanılmasının da tüketimi canlandırmak için diğer bir seçenek olduğuna dikkat çekti.

Almanya Maliye Bakanlığı ve BaFin‘in Avrupa’ya uzanan bankacılık sektörü üzerindeki endişeler karşısında İsviçreli yetkililerin Credit Suisse’i kurtarma operasyonlarını desteklediklerini belirtmesi ve Alman finansal sisteminin istikrarlı ve dirençli olduğunu vurgulamasına rağmen Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Fratzscher, CS ve SIVB krizlerinin Alman ekonomisini etkileyebileceği konusunda uyarıda bulundu. Bundesbank ise enerji fiyatlarındaki gerileme ile manşet enflasyonun aşağı gelmesini beklediklerini ancak çekirdek enflasyonun yüksek seviyelerde kalıcı olabileceğini vurgulayarak yılın ilk çeyreğinde daralarak resesyona gireceğini öngördü.

Eurostat tarafından açıklanan 2023 Ocak ayına ilişkin uluslararası ticaret verilerine göre Euro Bölgesi’nde ihracat bu yıl 2022 Ocak ayına kıyasla %11 artarak 222,9 milyar euroya; ithalat ise %9,7 artarak 253,5 milyar euroya yükselirken; dış ticaret açığı ise 30,6 milyar euro olarak gerçekleşti. AB’nin Ocak dış ticaret açığı 34,6 milyar euro olarak kaydedilirken; AB ülkelerinin en fazla ihracat yaptığı ülke 37 milyar euro ile ABD, en fazla ithalat yaptığı ülke ise 47,3 milyar euro ile Çin oldu. ECB Yönetim Konseyi Üyesi ve Fransa MB Başkanı Villeroy ise geçtiğimiz hafta ECB’nin aldığı 50 baz puanlık faiz artırım kararı sayesinde bankacılık sektöründe yaşanan krizlere rağmen yatırımcı güvenini desteklediğini vurgularken; ECB Yönetim Konseyi üyesi Kazaks, Avusturya MB Başkanı Holzmann ve Belçika MB Başkanı Wunsch da enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar sıkılaşmanın devam etmesi gerektiğini belirtti.

Fed’in Çarşamba günü faiz kararını açıklaması beklenirken; Goldman Sachs, Silicon Valley Bankası’nın iflası nedeniyle Fed’e ilişkin tahminlerini güncellediğini ve bu hafta faiz artırım hamlesi beklemediğini ancak Mayıs ve Haziran ve Temmuz toplantılarında 25’er baz puan faiz artırımı yapılabileceğini öngörerek nihai faiz için %5,25-%5,50 seviyesine işaret etti. Allianz SE’nin baş ekonomi danışmanı El-Erian ise FOMC toplantısında faizi 25 baz puan artırım çağrısı yaptı.

TCMB’den bankalara gelen bildirimde döviz fazlasına sahip firmalara yapılacak döviz satışında Dolar/TL kuru 19,15’ten 19,20’lere güncellenirken; net döviz açığı olan firmaların 19,01 seviyesindeki spot kurdan alım yapabileceği belirtildi. Merkez Bankası ayrıca Ticari müşterilerin günlük döviz alım limitini 5 milyon USD’den 2,5 milyon revize ederek tek seferde bu limitin üzerinde döviz alımı yapacak firmaların bilgi vermesini talep etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen 2 yıl vadeli sabit kuponlu ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihraçlarında ROT dahil 4,66 milyar TL satış yapılırken; sabit kuponlu ihalede ortalama bileşik faiz %12,44, ortalama basit faiz ise %12,08 olarak gerçekleşti. Değişken faizli ihalede ise ortalama dönemsel bileşik faiz %10,65 olarak kaydedildi.

AKTİFBANK

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.