Connect with us

GÜNDEM

Enflasyonla mücadelede dizginleri gevşetmek istemeyen Powell keyifleri kaçırdı

Yayınlanma:

|

  • Dün gece sonuçlanan yılın son olağan FED toplantısında, politika faizi beklentilere paralel 50 baz puan yükseltilerek hedef efektif faiz aralığını %4,25 – %4,50 aralığına (%4,375) çekildi. Efektif faiz; bankalar arası piyasadaki merkez bankası parası elde etme maliyetidir. FED faiz oranın yükseltirken, gelecek yıl faizlerin yükselmeye devam edeceğini, aksi halde enflasyonun kontrol altına alınamayacağını ifade etti.
  • 2023’te politika faizi için hedef aralığın %5,1’in üzerinde olacağının öngörülmesi ve faiz indirim ihtimalini ötelenmesi bir miktar da olsa piyasa aktörlerinin keyfini kaçırdı. Dün de bültenimizde belirttiğimiz üzere, terminal rate (en yüksek faizin) Mayıs 2023’de %4,84 ile zirve yapacağı beklentisi kuvvet kazanırken, FED’in bu oranı 2023 sonunda %5,1 seviyesinde görmesi (en az 3 kere daha 25 baz puan faiz artışı) piyasalardaki olumlu havayı törpülendi.
  • FED’in faiz kararı ardından mikrofon karşısında geçen Başkan Powell, son iki ayda soğuma emareleri gösteren ve tepe yaptığı görüşü kuvvet kazanan enflasyona karşı pek de ikna olmamış olacak ki (ya da enflasyonla olan savaşta dizginler gevşetmek istemeyerek) erken bir zafer havası yaratmamak adına şahin duruşunu korumayı tercih etti. Faiz kararıyla birlikte yayınlanan FED üyelerinin tahminlerine göre ekonomik büyümenin gelecek yıl %0,5’e gerileyeceği, işsizlik oranının ise 2023 sonunda bir puan artacağı öngörüldü.
  • Peş peşe iki aydır soğumaya emareleri gösteren enflasyon verisi ardından iyimser bir seyir izleyen küresel mali piyasalar, FED sonrası hafif satıcılı bir seyre büründü. ABD borsaları geceyi %0,5 oranında düşüş ile tamamlarken, tahvil faizleri hafif de olsa yükseldi. Dolar faizi ile ters korelasyona sahip kıymetli madenler cephesinde de satıcılı bir eğilim hâkim oldu: Risk iştahına süratli tepki veren gümüş, benzer bir şekilde risk off modunda da en çok değer kaybeden enstrüman olarak ons fiyatı 1 dolar civarında düşüş kaydetmek suretiyle (yaklaşık %3,5 düştü) 23,15 dolar seviyesine geriledi. Bir önceki gün iyimser hava ile 1,825 dolar seviyesini test eden altının ons fiyatı da 1,790 dolar seviyesine geriledi.
  • Para birimleri liginde ise EURUSD paritesinin 1,0650 ; GBPUSD paritesinin ise 1,2390 seviyelerinde olduğu ve sınırlı bir gerileme kaydettiğini not etmek gerekiyor. Petrolün varil fiyatı 77 dolar seviyesinde bulunan önemli desteğinden hafta başı Çin’in COVID önlemlerini gevşetmeye başlaması ardından zıplaması sonrası, Powell’ın moralleri bozan basın toplantısından sonra %1’e yakın geriledi. Resesyon veya sert iniş riskinin artması, petrol açısından olumsuz bir gelişme olacaktır. Direnişin parası bitcoin ise sessiz sedasız bir şekilde 17-18 bin dolar bandında salınmaya dün de devam etti.
  • Türkiye cephesinde ise dün oldukça hareketli bir seyir yaşandı. İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada hapis cezasına çarptırıldı ve siyasi yasak kararı verildi. Hukuki görüşleri dinlediğimiz zaman, kararın kesinleşmesi adına temyiz ve istinaf onayı gerekiyor ve bunun da kısa bir sürede olmayacağı aşikâr. İmamoğlu’na verilen cezanın siyasi tarih açısından önemli bir kilometre taşı olabileceğini de konuşuluyor.
  • İmamoğlu kararının dün günün son işlem saatlerinde açıklanması sonrasında Borsa İstanbul ana endeks günü %3’ten fazla düşüşle tamamladı. USDTRY kuru tahmin edeceğiniz üzere 18,64 seviyesinde yatay seyrini korumaya devam ederken, EURUSD paritesinde görülen yükseliş ardından, TL sepet bazında Aralık 2021’de gördüğü gün içi zirve seviyesinin kıyısına kadar geldi.
  • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarına FED toplantısını rüzgârı ulaşmış gibi görünüyor. Asya genelinde hava topyekûn kırmızı. Hong Kong borsa endeksi Hang Seng ve Kore borsası %1,2 düşüşle başı çekiyor. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde ise yatay bir seyir hâkim. Bugünün veri takvimi biraz yoğun görünüyor. Avrupa, İngiltere ve İsviçre merkez bankalarının olağan faiz toplantılarında ‘ağabeylerini’ takip ederek 50 baz puan faiz artırımına gitmelerine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Makro cephede ise Türkiye’de konut satışları ve bütçe dengesi, her hafta Perşembe günü olduğu üzere TCMB ve BDDK’nın haftalık bültenleri; dışarıda ise ABD’de ise işsizlik maaşı başvuruları ve perakende satışlar önem arz ediyor.

>FED faiz oranı ve bilanço büyüklüğü

Mart 2022’den bu yana mütemadiyen faiz artıran FED, hedef efektif faiz aralığını %3,75 – %4,00 aralığından 50 baz puan artışla %4,25 – %4,50 aralığına (%4,375) yükseltti. Faiz artışı öncesi efektif oran %3,83 seviyesindeydi. Efektif faiz; bankalar arası piyasadaki merkez bankası parası elde etme maliyetidir. Öte yandan, FED’in bilanço büyüklüğü (QE – niceliksel gevşeme) 800 milyar dolardan 8,9 trilyon dolar seviyesine yükselmesi ardından son aylarda başlayan bilanço daraltma ile (QT) 8,58 trilyon dolar seviyesine geriledi. FED faizleri artırmaya devam ederken, para musluğunu da yavaş da olsa kısmaya devam ediyor.


İKTİSATBANK

Okumaya devam et

GÜNCEL

Şişe/kutu başına 25 kuruş ödenecek

Hem vatandaş hem devlet hem çevrenin kazanacağı depozito iade dönemi başlıyor, 0.1 ile 3 litre hacme sahip tek kullanımlık ambalajlar geri dönüşecek. Şişe-kutu başına 25 kuruş ödenecek. Bu paralar alışverişte kullanabilecek

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye Çevre Ajansı (TÜÇA) tarafından yönetilen “Depozito Yönetim Sistemi” çalışmalarında sona gelindi. Ulusal çapta 2025’te devreye alınması planlanan depozito iade sistemiyle 0.1 litre ile 3 litre hacme sahip tek kullanımlık ambalajlı; alkolsüz içecek, içme kaynak suları, doğal mineralli sular, alkollü ve alkolsüz bira, malt içecek, enerji, sporcu içecekleri, şarap, meyve suları, süt ve içilebilir süt ürünlerinin ambalajları geri dönüşecek. 

5000 İADE MAKİNESİ 

Bakanlık, ilk etapta 5 bin noktada iade sistemi kurmayı planlarken, makineler için kurulum noktaları tespitleri de sürüyor. Belediyeler, Millet Bahçeleri ve üniversitelerden başlamak üzere; zincir marketler, alışveriş merkezleri, oteller, restoran ve kafeteryalar gibi insan trafiğinin yoğun olduğu alanlar uygulamaya dahil edilecek. Vatandaşa iade ettiği her bir şişe/kutu için 25 kuruş depozito ödenecek. Depozito bedeli, bakanlığa bağlı Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın altyapısı üzerinden açılacak “e-cüzdan” hesabında toplanacak. Vatandaş biriken paralarını alışverişlerde kullanılabilecek.

Şişe/kutu başına 25 kuruş ödenecek

‘SIFIR ATIK’LA 59.9 MİLYON TON KAZANIM

Çevre Bakan-lığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen ve küresel bir çevre hareketine dönüşen “Sıfır Atık” projesi kapsamında 2017’den bugüne kadar 59.9 milyon ton atık ekonomiye kazandırıldı. Geri dönüşümle 185 milyar lira kazanç sağlandı. 498 milyon ağaç kesilmekten kurtarılırken, 5,9 milyon ton sera gazı salımı önlendi.

Meltem Güneş

Okumaya devam et

GÜNCEL

SICAKLARDAN BAYRAMINIZ KABUSA DÖNMESİN: Sıcaklardan Korunmanın 5 Yolu!

Erken başlayan bunaltıcı yaz sıcakları bayramda da etkili olacak. Bayram tatilini sağlıklı ve keyifli geçirebilmek için güneşin zararlı etkilerine karşı önlem almak gerekiyor.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Haziran ayının ilk günlerinden itibaren yurt genelinde sıcaklıklar yüksek derecelerde seyrediyor. Kimileri için bu sıcak ve güneşli günler kabusa dönerken, kimileri için tatil fırsatına dönüşüyor. Uzmanlar, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yüksek sıcaklıkların devam edeceğine dikkat çekerek, bayramı ülkenin güneşli bölgelerinde geçirecek olanları sıcağın zararlı etkilerine karşı uyarıyor.

Güneş Alerjisine Dikkat!

Güneş alerjisine karşı çok dikkatli olmak gerektiğini belirten, LifeClub Sağlıklı Yaşam Hizmetleri Aile Hekimi Uzmanı Dr. İyigün Gedik, “Güneş ışınlarının deride oluşturduğu zararlı etkilerin tümüne fotodermatozlar denir. Görünür ışık, çeşitli kimyasallar, kozmetikler ve ultraviyole ışınlar cilt reaksiyonları ve bağışıklık sistemi tepkilerine neden olurlar. Güneş alerjisini tetikleyebileceğini bildiğimiz ilaç grupları bazı antibiyotikler, kemoterapi ilaçları, kalp ilaçları ve antidiyabetiklerdir.

Güneşle temastan sonra ortaya çıkan kızarıklık, kaşıntı, döküntü, hassasiyet gibi tablolar aklımıza güneş alerjisini getirir. Güneşle dünyamıza ulaşan üç tür ultraviyole ışık bulunmaktadır. Ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) ışınları ciltte hassasiyet, yaşlanmaya yatkınlık ve cilt kanserine neden olabilirken ultraviyole C (UVC) ışınları kısmen daha zararsızdır” dedi.

Güneş Yanığı Mı, Güneş Alerjisi Mi?

Dr. İyigün Gedik, güneşli günlerde oldukça sık görülen güneş yanıklarıyla, güneş alerjisinin nasıl ayırt edilebileceğini ise şöyle anlattı: “Uzun süre güneşte kalmakla oluşan ve alerjiyle benzer bulgular verebilen güneş yanıkları zamanla gelişirken, güneş alerjisi herhangi bir kimyasal veya kozmetikle duyarlanmış ciltte güneş maruziyetinden hemen sonra dakikalar içinde ortaya çıkar. Güneşe maruz kalınan süre ve saat ile birlikte güneşi alan cilt yüzeyinin büyüklüğü bulguların şiddetini değiştirir. Güneşe maruz kalan cilt bölgesi önce kızarır, sonrasında ağrı, yanma, batma gelişir, cilt sıcaklığında artış gözlenir. Kaşıntılı kabarıklıklar olarak tanımlanan ürtikerler gelişebilir. Birkaç gün sonra ciltte soyulma ve pullanma izlenir. Bütün bu bulgulara cilt ödemi de eşlik edebilir.”

Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmanın 5 Yolu

Güneş alerjisi tanısının hekim muayenesi sonrası gerekli kan testleri, fototest ve ileriki durumlarda cilt biyopsisi ile konulabildiğine de dikkat çeken LifeClub Hekimi Dr. İyigün Gedik, güneşin zararlı etkilerinden korunmanın 5 yolunu şöyle sıraladı:

1. Güneş Kremi Kullanın

En az SPF 30 ve üzerinde koruma faktörlü güneş kremleri kullanın.
Güneş kremini güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce sürün ve iki saatte bir tekrarlayın. Özellikle yüzdükten veya terledikten sonra yeniden sürmeyi ihmal etmeyin.

2. Güneşten Koruyucu Giysiler Giyin

İnce kumaşlı veya keten olmak kaydıyla uzun kollu gömlekler, ince pantolonlar ve geniş kenarlı şapkalar tercih edin.
UV korumalı kıyafetler seçerek de koruma sağlayabilirsiniz.

3. Gölge Alanları Tercih Edin

Güneş ışınlarının en dik geldiği saatler olan 10:00-16:00 arasında gölgede kalmaya dikkat edin.
Güneş ışığından doğrudan etkilenmemek için gölgelik alanlar veya güneş şemsiyeleri kullanın.

4. Gözlerinize Dikkat Edin

UV korumalı, polarize güneş gözlüğü kullanarak gözlerinizi zararlı güneş ışınlarından koruyun.
Yine geniş kenarlı şapkalar da gözlerinize doğrudan gelecek güneş ışığını azaltabilir.

5. Bol Su Tüketin

Güneş altında vakit geçirirken vücudunuzun su kaybını önlemek için bol su için. Sıvı kaybını önlemek, hem cildinizin sağlıklı kalmasına hem de güneşin zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Okumaya devam et

GÜNCEL

ABD’den, RUSYA iş yapan 20 Türk şirketinin de olduğu 300 kişi ve firmaya yaptırım

Yayınlanma:

|

Yazan:

ABD, aralarında 20 Türk şirketinin de bulunduğu, Rusya ile iş yapan 300’den fazla kişi ve kuruluşa yaptırım kararı aldı. ABD’nin yaptırımlarına Rusya’dan misilleme geldi. Moskova Borsası, 13 Haziran itibariyle Dolar ve Euro cinsinden işlemleri sonlandırma kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırımlara ilişkin olarak yapılan açıklamada, “Bugünkü adımlar, Rusya’nın savaş gayretini sürdürmesine ve yaptırımlardan kaçınmasına imkân sağlayan ürün ve hizmetleri temin eden 300’den fazla kişi ve kuruluşu hedef almaktadır” ifadelerine yer verildi.

Türk Şirketleri de var

ABD Hazine Bakanlığına bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) Rusya yaptırımları çerçevesinde 20 Türk şirketinin de içinde bulunduğu, Rusya ve Hong Kong merkezli yüzlerce şirketi ve hissedarlarını kara listeye aldı. Türk şirketleri arasında bir adet gemi inşa tersanesi ve bir adette gemi işletmeciliği şirketinin de bulunduğu öğrenildi.

Yaptırımların hedefi olan kuruluşlar arasında Moskova Borsası da yer aldı.

Yaptırım paketine aynı zamanda Rusya’nın enerji sektörünün gelişimi ve gelecekteki nakit kaynaklarını da engelleme amacıyla Kuzey Kutbu’ndaki sıvılaştırılmış doğal gaz projesinde yer alan kuruluşlar da dahil edildi.

Yaptırım paketinde Rusya’ya milyonlarca dolarlık malzeme gönderen Çin ve Hong Kong merkezli 7 şirket yer aldı. Bu şirketler, Rusya’ya silah sistemlerinde kullanılabilecek ürünlerin de yer aldığı malzemeler göndermekle suçlandı.

Yaptırımlarla Rusya’ya bilgisayar çipleri sağlayan Çin şirketleri de hedef alındı. Bu çerçevede Rusya’ya elektronik entegre devreler, metal işleme makineleri, yarı iletken cihazlar, transformatörler ve benzeri ürünler sağlayan Çinli şirketlere ve yöneticilerine yaptırım uygulandı.

Türkiye’den ise Rusya’daki müşterilerine milyonlarca dolar değerinde takım tezgahları, metal işleme aletleri, elektronik entegre devreler ve kaynak ekipmanları gibi ekipmanlar sağlayan şirketler yaptırımlara dahil edildi.

Resim

ABD Hazine Bakan Janet Yellen yaptırımlara ilişkin açıklamasında, “Bugünkü adımlar, uluslararası malzeme ve ekipmana erişimleri için geriye kalan yolları da vuruyor. Buna bağımlı durumda oldukları üçüncü ülkeler üzerinden yapılan kritik tedarikler de dahil, Rus savaş ekonomisiyle iş yapan finansal kuruluşlar için riskleri artırıyoruz. Kaçış yollarını ortadan kaldırıyor, Rusya’nın yabancı teknoloji, ekipman, yazılım ve bilişim hizmetlerine erişimden faydalanma kabiliyetini azaltıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaptırımların duyurulmasından kısa süre sonra Rusya’dan misilleme geldi. Moskova Borsası, dolar ve euro cinsinden işlemleri sonlandırma kararı aldığını duyurdu.

Moskova Borsası, bu çerçevede 13 Haziran tarihinden sonra dolar ve euro bazlı işlemlerin durdurulacağını açıkladı. (İLKHA)

 

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.