Connect with us

GÜNDEM

FED’in tonu şahin ama iletişimi hayal kırıklığı yarattı. Gözler bugün TCMB’de

Yayınlanma:

|

FED dün sonuçlanan 2 günlük olağan eylül ayı FOMC toplantısında beklentilere paralel politika faizini %5,25 – %5,50 bandında sabit tuttu. Para politikası duruşu sertleşirken, üyelerin projeksiyonları da benzer bir şekilde şahince bir duruşa işaret etti. FED’in politika yapıcıları, ekonomiyi çok da durgunluğa sürüklemeden veya büyük iş kayıplarına yol açmadan enflasyonu düşürmenin başarılabileceğine giderek daha fazla inandığını da not edelim. Buna yumuşak iniş diyoruz!

FED üyelerinin güncellenen üç aylık tahminleri gösterge gecelik faiz oranının bu yıl bir kez daha 25 baz puan artırarak %5,50 – %5,75 aralığına yükseltilebileceğine işaret ederken, 2024 ve 2025 yılı boyunca faiz oranlarının önceden beklenenden önemli ölçüde daha sıkı tutuldu: 2024 sonu faiz tahmini %4,6’dan %5,1’e; 2025 sonu tahmini ise %3,4’ten %3,9’a güncellendi. Enflasyon başlığına yönelik tahminlerinde majör olmasa da manşet enflasyonda yukarı, çekirdek enflasyonda ise aşağı; büyüme tahminlerinde ise yukarı, işsizlik oranı tahminlerinde ise aşağı yönlü güncellemeler gördük.

FED üyelerinin projeksiyonlarının daha şahin bir duruş sergilemesini anlayarak yorumlayabilsek de, Başkan Powell’ın dün akşam mikrofon karşısına geçerek ne anlatmak istediğini tam olarak çözemedik. Peşinen Başkan Powell’ın konuşmasının da şahin bir üslup içerdiğini söyleyebilirim lâkin iletişiminin başarılı olduğunu söylemek çok zor. Net bir şekilde şunu söyleyebilirim ki Powell ‘sinyal’ vermekten imtina etti!

Kullandığı cümleleri FED’in de tam olarak kafasının net olmadığını şeklinde yorumladım. Mesela “Para politikasının yeterince sıkılaştırıcı olduğunu, oraya ulaştığımızda fark edeceğiz” dedi. Ekonomiye dair pek çok belirsizliğin olduğuna defalarca vurgulayan Powell, “Durabileceğimiz nihai seviyeyi bulmaya çalışıyoruz” diyerek FED’in faizi %0 – 0,25 aralığından süratale %5,25 – 5,50 bandına çekerek acaba aşırıya mı kaçtık endişesi yaşarken, diğer taraftan da enflasyonla savaşlarında dizginleri de gevşek tutmak istemediklerini anlıyoruz. Powell ayrıca “Uygun görüldüğü takdirde oranları daha da artırmaya hazırız” diyerek faizlerin zirveye ulaşıp ulaşmadığına karar verilmediğini söyledi. Piyasalar bu sabah itibariyle bir faiz artırımına daha %31 ihtimal tanıyor.

Hülâsa, piyasalar kararı sınırlı da olsa olumsuz bir tepki göstererek karşıladı. 2024 ve 2025 faiz beklentilerinin 50 baz puan yukarı çekilmesi, faiz indirimi ümit eden piyasalar cephesinde hayal kırıklığı yarattı. FED yetkililerinin, resesyon veya işsizlikte keskin bir artış olmadan enflasyonun düşürülebileceği konusunda her zamankinden daha fazla güven veren açıklamaları (yumuşak iniş) ilk nazardan emtia fiyatlarına itici bir güç olsa da, Powell’ın anlamlandırılmakta zorluk çeken muğlak cümleleri sonrasında satış baskısı kendisini daha fazla hissettirdi. Altının ons fiyatı, gecenin heyecanlı bölümünde 1,947 dolar seviyesine kadar yükselmesi ardından soluğu 1,925 dolar seviyesinde aldı. İlk nazarda yükselen ABD borsaları geceyi kırmızıda kapatırken, risk iştahının göstergesi konumunda Nasdaq endeksi %1,5 geriledi. Doların piyasa kuru olan sepet bazında DXY 105,7 seviyesine yükselerek 10. haftayı da yükselişle tamamlama konusunda kararlı bir görünüm sergiledi. ABD dolarının piyasa faizi olan 2 ve 10 yıllık gösterge tahviller ise neredeyse son 17 yılın zirvesine yükselerek sırası ile %5,12 ve %4,41 seviyesini test etti.

ABD dolarının piyasa faizlerinin yükselmesi ve doların elinin güçlenmesi, dolara karşı fiyatlanan pek çok enstrümanın da boynunun bükülmesine neden oldu. Mesela GBPUSD paritesi bu sabah 1,23 seviyesine gerileyerek son 6 ayın en düşük seviyesini test etti. 1,30 seviyesinin üzerinden açmış olduğumuz sterlin kısa pozisyonumuzu korumaya devam ediyoruz. Benzer bir şekilde, ortak para birimi EUR son 6 ayın en düşük seviyesi olan 1,0615’e kadar gerilerken, DXY’nin haftayı 105,3 seviyesinin üzerinde kapatması durumunda, doların güçlü duruşunu daha artıracağını düşünmeye devam ediyoruz!

Heyecan yaratamayan FED toplantısını bir kenara bırakarak TCMB’nin bugün 14:00’da sonuçlanacak eylül ayı olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına dönelim. Anketler, medyan bazda 500 baz puan faiz artırımına işaret ederken, TCMB’nin bugün ‘jumbo’ bir faiz artışına giderek sürpriz yapabilme ihtimalinin küçümsenmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Böyle bir durumda, USDTRY kurunda, tıpkı geçen ay sonuçlanan PPK toplantısı ardından olduğu üzere sert bir geri çekilme ihtimali göz ardı edilmemelidir. Lâkin, kur cephesinde yaşanacak düşüş, döviz alım ihtiyacı içinde olan yurtiçi yerleşikler tarafından fırsat olarak görüleceğini düşünüyoruz.

TCMB PPK kararı öncesinde dün Borsa İstanbul ana endeksi satış baskısına boyun eğerken, bankacılık endeksi (XBANK) faiz oranlarına yönelik malûm beklentilere rağmen günü ilginç bir şekilde %2,2 artışa tamamladı. USDTRY kuru ve Türkiye’nin yabancı indinde risklerini gösteren 5 yıl vadeli CDS risk primi önemli bir değişim göstermeden yeni güne sırası ile 27,0300 ve 380 baz puan seviyesinden başlıyor. Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti devam ederken, dün de çok sayıda liderle bir araya geldiğini gördük. Ekonomi yönetiminin temaslarından somut anlamda bir haber gelmese de, genel kanı başarılı geçtiği yönünde.

Bugün ayrıca İngiltere Merkez Bankası’nın da faiz kararı önemle takip edilecektir. Piyasa beklentisi 25 baz puan artırıma bu sabah itibariyle %50 ihtimal tanıyor. Dün İngiltere’de açıklanan ve %7 beklentiye karşı %6,7 olarak sonuçlanan manşet TÜFE enflasyonu ardından bugün atılacak adımını son artırım olabileceği de düşünülüyor.

Yeni gün başlangıcında Asya piyasalarında hâkim renk kırmızı. Gösterge endeks Tokyo borsası %1,25 aşağıda işlem görüyor. Dolar, Japon Yeni karşısında bu sabah 148,30 seviyesine yükselerek Ekim 2022’de test etmiş olduğu en yüksek seviyeye dayandı! Japon Yenine yönelik endişemiz çok büyük! Parite 150 seviyesine yaklaşmasına paralel yetkililer sözlü müdahale ile tüm seçeneklerin masada olduğunu söyledi. Bu arada 10 yıllık Japon Devlet Tahvili de %0,745 ile Eylül 2013’ten bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Mali piyasaların gündeminde, önde gelen merkez bankalarının kararlarının yanı sıra, Türkiye cephesinde tüketici güven endeksi, her hafta perşembe günü olduğu üzere ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve ikinci el konut satışları takip edilebilir. Ayrıca, TCMB ve BDDK haftalık bültenlerini de enine boyuna irdeleyeceğiz.

İktisatbank

Okumaya devam et

GÜNCEL

YÜZDE 25 SINIRLAMASI KALKTI; KİRA FİYATLARI YÜKSELİŞE GEÇTİ

Yayınlanma:

|

Gayrimenkul Hizmet Ortaklığı (GHO) Genel Müdürü Özkan Yalaza, yüzde 25’lik kira artışı sınırının temmuz ayı itibariyle sona erdiğini belirterek, bu durumun kira fiyatlarını tetikleyeceğini söyledi.

Temmuz ayı kira artış oranının TÜİK tarafından yüzde 65 civarında açıklandığını kaydeden Yalaza son iki yıldır yüzde 25 ile sınırlanan zam oranlarının artık yeni dönemde 12 aylık TÜFE oranına göre belirleneceğini dile getirdi.

Kira zammının enflasyonun çok gerisinde kalması nedeniyle ev sahiplerinin mecburen ötelediği zamların artık uygulanacağını belirten Özkan Yalaza, “Bugüne dek ev sahibi ve kiracılar arasında tahliye konusunda sıkıntılar yaşanıyordu. Artık kira üst sınırı TÜFE oranına göre belirlenecek. Bu durum kiracı ve ev sahiplerini karşı karşıya getirecek. Çünkü kimsenin maaşında yüzde 65’lik bir artış olmadı. Bundan sonra insanlar kira ödeme konusunda sıkıntı yaşayacaklar. Artık, alacak davalarında da artış gözlenecek” dedi.

KONUT YOK, KİRA ARTIŞI ÇOK

Kira fiyatlarının yüksek olmasının sebebini yeni konut arzının düşük olmasına bağlayan Yalaza, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşaat malzemelerinde ve arsa bedellerinde sürekli yaşanan artış konut üretimini de sıkıntıya soktu. Birçok yapı firması bu maliyetlerin altına girmek istemiyor. Zaten vatandaş da finansmana erişmekte zorlanıyor. Konut satışları durma noktasına geldi. Ev alamayan insanlar kiralama yoluna gidiyor. Kiralık eve talep oldukça ve yeni konut üretilmedikçe bu fiyatlar da yükselmeye devam edecektir. Kira artış sınırı kiracıların başta lehine gözükse de, piyasada dengeler bozuldu. Yüksek giden enflasyon nedeniyle aynı sitede bir ev 10 bin TL., diğeri 25 bin TL olabiliyor. Bu durum ev sahipleri açısından sorun yaratıyordu. Ev sahipleri yüzde 25 sınırından etkilenmemek için evlerini daha yüksek fiyatlarla kiralıyordu. Bu dengesizlik bir müddet daha devam edecektir. Kiracılar ya bulabilirse daha düşük kiralı ev arayacak; ya da yüksek kiraya katlanmak durumunda kalacak”

İzmir’de konut ihtiyacının devam ettiğine dikkat çeken GHO Genel Müdürü Özkan Yalaza son olarak şunları söyledi: “İzmir göç almayı sürdürüyor. Memur emekli ve öğrenciler konut talep ediyor. Bu nedenle, ev sahiplerinin, kiracı bulmak gibi dertleri yok. Kira fiyatları artmaya devam edecek. İkinci ve üçüncü konutu bulunanlara uygulanması planlanan ek vergiler de kira fiyatlarının yükselmesini tetikleyecektir”

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Fitch Ratings: Türkiye’de bazı bankalar satılabilir

Dünyanın önde gelen bankalarından olan Fitch Ratings, Türkiye’ye ilişkin flaş bir iddiada bulundu. Banka, yakın zamanda Türkiye’ye yatırım yağacağını ve bazı bankaların satılabileceğini iddia etti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Dünaynın en büyük bankalarından olan Fitch Ratings‘in son Türkiye raporu dikkat çekti. Banka, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) bankalarının, iyileşen ekonomik koşullar ve cazip büyüme fırsatlarından dolayı Türkiye, Mısır ve Hindistan gibi bölgelerde varlıklarını artırmak istediği belirtildi.

Fitch, KİK bankalarının dış büyüme stratejisi kapsamında iş modellerini çeşitlendirmeyi ve karlılığı artırmayı planladığı, bu alanda Türkiye ve Mısır’ın ön plana çıktığı vurgulandı. KİK iştiraklerinin, bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 150 milyar dolar varlığa sahipken, Hindistan’a olan ilginin de arttığı belirtildi.

Fitch Ratings, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) bankalarının, iyileşen ekonomik koşullar ve daha iyi büyüme fırsatlarından dolayı Türkiye, Mısır ve Hindistan gibi büyük bölgesel pazarlarda varlıklarını artırmaya istekli olduğunun altı çizildi.

Fitch, ayrıca KİK bankalarının bu ülkelerde banka satın almayı hedeflediğini iddia etti.

Açıklamada, “KİK bankaları, iyileşen ekonomik koşullar ve kendi iç pazarlarına kıyasla daha iyi büyüme fırsatlarının çekiciliğiyle başta Türkiye, Mısır ve Hindistan olmak üzere büyük bölgesel pazarlarda varlıklarını büyütmek için güçlü bir iştah gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Dış büyümenin, bazı KİK bankalarının iş modellerini çeşitlendirme ve karlılığı artırma stratejisinin bir parçası olduğuna inanıldığı vurgulanan açıklamada, bu bankaların sermayeyi hızlı büyüyen pazarlara dağıtarak, kendi iç pazarlarındaki zayıf büyümeyi telafi edebilecekleri belirtildi.

Açıklamanın devamında KİK bankalarının 2024 yılının ilk çeyreğinde Türkiye ve Mısır’daki iştiraklerinin yaklaşık 150 milyar dolar varlık büyüklüğüne ulaştığına dikkat çekilirken, Hindistan’la da özellikle Birleşik Arap Emirlikleri bankalarının güçlü finansal ve ticari bağlarının arttığı belirtildi.

halktv.com.tr

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Satılacak denilen Yapı Kredi Almanya’da banka satın aldı

Yapı Kredi Bankası (YKBNK) bugün KAP’a yaptığı bildirimde Almanya’da bankacılık lisanslarına sahip Bankhaus J. Faisst oHG hisselerinin tamamının satın alınarak devir işleminin tamamlandığını duyurdu.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yapı Kredi’den KAP’a yapılan bildirimde şu bilgiler paylaşıldı: 
27.04.2022 tarihinde yapılan özel durum açıklamamız ile; Yönetim Kurulumuz tarafından, Almanya’da bankacılık faaliyetinde bulunabilmek amacıyla bankacılık lisanslarına sahip Bankhaus J. Faisst OHG hisselerinin tamamının Bankamızca satın alınmasına ve yurt içi ve yurt dışı ilgili düzenleyici otoritelerin onayını müteakip pay devrinin tamamlanmasına karar verildiği duyurulmuştu.
Pay devrine ilişkin yurt içi ve yurt dışı ilgili düzenleyici otoritelerden gerekli yasal izinler alınmış ve Bankhaus J. Faisst OHG hisselerinin tamamının Bankamıza devri 23.07.2024 tarihinde tamamlanmıştır. Ayrıca Bankhaus J. Faisst OHG’nin sermayesi 24 Temmuz 2024 tarihinde tamamı Bankamız tarafından nakden karşılanmak üzere 60.000.000 Euro artırılarak 65.500.251,63 Euro’ya çıkarılacaktır.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.