Connect with us

GÜNCEL

GÜNDEM – ABD bankacılık krizinde yeni kurban: First Republic

Yayınlanma:

|

 • Sağlık sorunları nedeniyle kısa bir süre kıymetli okurlarımızdan ayrı kaldık. Beraber olamadığımız günlerde pek çok gelişme cereyan etse de, gündemin en sıcak başlığı ile başlamak istiyoruz. FED’in enflasyonla savaşında (faiz artırımları) çok ileri gitmesi ve çok hızlı hareket etmesinin yarattığı yan etkilere dün bir yenisi daha eklendi: Mart ayında ABD bankacılık sisteminin 16. büyüğü konumunda SVB ve 29. sırada yer alan Signature Bank’ın başarısızlığına bir süredir gündemi meşgul eden ve 2022 sonuna finansal verilere göre sistemin 14.’sü konumunda olan First Republic Bank (FRB) da eklendi. Dün sabah itibariyle banka fona devir edilip akabinde ABD’nin en büyük bankası konumunda JP Morgan devredileceği açıklandı.
 • JP Morgan hisseleri, First Republic Bank (FRB)’nin hafta sonu müzayedesini kazanmasının ardından %2,5 yükseldi. JPMorgan, bölgesel bankanın varlıklarının çoğunun kontrolünü ele geçirmek için ABD TMSF’sine (FDIC) 10,6 milyar dolar ödeyecek. S&P500 banka endeksi küçük de olsa tepki yükselişi ile geceyi artıda tamamlarken, bölgesel bankacılık endeksi %2,2 düştü. Genel hatları ile bakılırsa, FRB haberinin piyasaları pek de etkilemediğini söyleyebiliriz.
 • Sırası gelmişken, JP Morgan Bank’ın her geçen gün biraz daha büyüdüğünü de not etmek gerekiyor. 2008 mali krizinde kilit oyunculardan biri konumunda olan JP Morgan Başkanı ve CEO’su Jamie Dimon, “Hükümetimiz bizi ve diğerlerini adım atmaya davet etti ve biz de yaptık,” dedi. ABD bankacılık sisteminin girmiş olduğu korku tüneli burada bitmediğini düşünüyoruz. 2008 küresel krizi ile gündeme gelen “too big to fail” yani batamayacak kadar büyük ya da batarsa tüm sistemi batıracak banka korkusunu bir gün tekrar hatırlamak zorunda kalmamamızı temenni ederim.
 • Tüm bu gelişmelere rağmen, tahminciler, FED’in Çarşamba günkü iki günlük politika toplantısından sonra 25 baz puanlık bir faiz artırımı daha yapma olasılığını %95 olarak görmeye devam ediyorlar. Havanın bir nebze de olsun bozmasına paralel doların piyasa kuru olan sepet bazında DXY bir kez daha 101 seviyesinin hemen altında yönün yukarıya çevirdiğini görüyoruz. DXY cephesinde 100,8 seviyesinin ‘dişli’ bir teknik seviye olduğunu not edelim.
 • Doların güçlenmesine paralel haftanın ve ayın ilk iş gününe kıymetli madenlerin pek de iyimser bir tablo izleyerek başlayamadıklarını görüyoruz. Gümüş dün 26 dolar denemesinde bir kez daha başarısız olurken neredeyse 1 dolardan fazla düşüşle 25 dolar seviyesinin altına çekilirken, altının ons fiyatı ise  2bin dolar seviyesinin üzerine bir kez daha yükselmesi ardından 1,980 dolar seviyesine geri çekildi. Bitcoin 28bin dolar seviyesindeki prangalarından kurtulması ardından soluğu 31 bin dolar seviyesinde alsa da, yakaladığı itici gücü kaybederek yeniden 28bin dolar seviyesine geri çekildi. Kıymetli madenler ve kripto paralar için rüzgârın çok hızlı yön değiştirmesi nedeniyle bir miktar bekle ve gör stratejisi izlemek istiyoruz.
 • Nisan ayını bitirirken, Türk mali piyasalarında son haftalarda yaşanan ‘ilginç’ ve olumsuz gelişmelerin artış kaydettiğinin altın çizmek gerekiyor. TCMB’nin rezerv pozisyonunda âdeta alarm zilleri çalarken, Kapalıçarşı’da kurun bir nebze de olsun sakinlediğini görüyoruz. Borsa İstanbul seçimlere sayılı günle kala yaşanan belirsizlik ile haftanın son iş gününü banka hisselerinde daha da baskın olan satışların gölgesinde %3,6 düşüşle tamamlarken, 2 yıl vadeli gösterge bileşik faiz yeniden %17 seviyesine yükselerek Ağustos 2022 seviyesini test etti.
 • Döviz ve faiz cephesinde oluşan ‘ikili’ yapı sonrasında artık gözler Kapalı Çarşı kurunu takip ederken, geride bıraktığımız hafta açıklanan TCMB haftalık verilerine göre, TCMB’nin altın rezervlerinde sert bir geri çekilme yaşanıyor. Mart başında zirve yapan altın rezervleri, 28 Nisan ile biten haftada yaklaşık 75,7 ton gerileme kaydetti. Bu tutarın dolar karşılığı 4,8 milyara denk geliyor. Edindiğimiz izlenim öyle ki, TCMB’nin ‘kuvvetli’ altın talebini karşılamak için Çarşı’da sattığı altınlar karşısında ABD Doları talep etmesi ile piyasanın efektif talebinin de arttığını not edelim. Belki de TCMB’nin Çarşı’da döviz alıyor yönünde dayanağı belli olmayan sosyal medya haberlerinin de gerekçesi budur.
 • Lâkin, Ukrayna savaşı ve turizm gelirleri ile ciddi mânâda artış gösteren ve sene başında 10 milyar dolara dayanan TCMB’nin yabancı para banknot stoku, aşağıdaki grafiklerden de görebileceğiniz üzere son 5 haftada 3,6 milyar dolar azalarak 5,8 milyar dolar seviyesine geriledi. Demek ki, Çarşı’dan altın alımı ile efektif çıkarken, TCMB yabancı para stokunun artmaması başka kanaldan çıkışa maruz kaldığını gösteriyor. Dahası, TCMB’nin bilanço içi döviz pozisyonu (dış varlıklar – döviz yükümlülüğü) eksi 8,8 milyar dolar ile rekor kırarken, emanet dövizler de düşünülürse (swap) bilanço dışı da dâhil olmak üzere genel döviz pozisyonu eksi 67 milyar dolar ile başka bir rekor kırdı!
 • Daha basit bir yaklaşımla, TCMB’nin döviz yükümlülükleri döviz varlıklarından daha fazla! Hangi açıdan bakılırsa bakılsın rekor düzeyde bir rezerv erimesi ve beraberinde ivme kazanan efektif erozyonu mevcut tablonun sürdürülemez olduğunu gösteriyor. Çarşı’dan efektif çıkışının kur üzerinde baskı yaraması ile geçen hafta USDTRY kuru (Çarşı’da) 20,50 seviyesine kadar yükselirken, TCMB’nin bu durum karşısında altın satışını TL karşısında yapmaya başladığı yönünde piyasa kulislerinden elde edindiğim izlenime paralel son günlerde Çarşı’da döviz kurunun biraz da olsa gevşediğini not edelim.
 • ABD’de bankacılık krizi bir kurban daha verirken, ABD borsaları geceyi neredeyse yatay tamamladı. Gözler bir diğer yandan ABD’de borçlanma tavanı problemini takip ediyor. Hazine Bakanı Yellen, hükümetin yükümlülüklerini yerine getiremeyeceğini ifade ederken, yaşanan siyasi kilitlenme ile ABD Hazinesinin olası iflasına karşı sigorta primi (CDS) rekor kırdı. ABD Başkanı Biden, Hazinenin hükümetin faturalarını Haziran ayına kadar ödemek için nakit sıkıntısı çekebileceği konusunda uyarmasının ardından Pazartesi günü dört üst düzey kongre liderini önümüzdeki hafta Beyaz Saray’a çağırdı.
 • Yeni ayın ilk iş gününde Asya’da hava ılımlı görünüyor. IMF, Çin’deki toparlanmanın büyümeyi desteklemesi nedeniyle Asya’nın ekonomik tahminini yükseltmesi ile Şangay borsası %1 primli işlem görüyor. Yeni haftanın gündemi oldukça yoğun: FED’in Çarşamba günü sonuçlanacak olağan faiz kararı ardından ECB’nin de Perşembe günü 25 baz puan faiz artırması bekleniyor. Her ayın ilk Cuması olduğu üzere ABD’de bu hafta istihdam raporu da önemle takip edilecektir. İstanbul Ticaret Odası (İTO) verisine göre Nisan ayında perakende fiyatlar %4,57 artış kaydederek yıllık enflasyonu %62,5 seviyesine taşıdı. TÜİK resmî enflasyon verilerini yarın açıklayacak.

>TCMB döviz pozisyonu

TCMB’nin bilanço için net döviz pozisyonu (dış varlıklardan döviz yükümlülüklerini çıkarınca) eksi 8 milyar USD; bilanço dışı da dâhil olmak üzere (swapları çıkarınca) genel döviz pozisyonu eksi 67 milyar dolar ile rekor kırdı.

1683000872cdfb30b6d614dcd7446fe826a00fa868_1_1200.jpg

>TCMB Banknot Hacmi

Ukrayna savaşı ve turizm gelirleri ile ciddi mânâda artış gösteren ve sene başında 10 milyar dolara dayanan TCMB’nin yabancı para banknot stoku, son 5 haftada 3,6 milyar dolar azalarak 5,8 milyar dolar seviyesine geriledi.

1683000873565a95bfaca1fbc5013ac696962d48fe_2_1200.jpg

>TCMB altın rezervleri

Mart başında zirve yapan altın rezervleri, 28 Nisan ile biten haftada yaklaşık 75,7 ton gerileme kaydetti. Bu tutarın dolar karşılığı 4,8 milyara denk geliyor. Edindiğimiz izlenim öyle ki, TCMB’nin ‘kuvvetli’ altın talebini karşılamak için Çarşı’da altın satıyor.

16830008734c17bf279dd531e3f002b2f708153db0_3_1200.jpg

iktisatbank

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

QNB Finansbank nolu iki kademe arttı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Moody’s, 19 Temmuz 2024’te Türkiye’nin kredi notunu B3’ten B1’e yükseltti. Bu, ülke ekonomisinin toparlanmasının bir işareti olarak görülüyor. Aynı zamanda, QNB Finansbank’ın kredi notları da iyileştirildi. Bankanın temel kredi değerlendirmesi notu b2’den ba2’ye çıktı. Bu gelişme, bankanın mali performansındaki pozitif yönde bir değişim olarak değerlendiriliyor.

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu pozitif görünümle B1 seviyesine çıkardı. Bu, iki kademelik bir artış anlamına geliyor. Aynı zamanda yabancı para ve TL ülke tavanı notları da Ba3 ve Ba1 seviyesine yükseldi. Bu not artışları, Türkiye’nin makroekonomik görünümündeki iyileşmeyle paralel olarak gerçekleşti.

Okumaya devam et

GÜNCEL

YÜZDE 25 SINIRLAMASI KALKTI; KİRA FİYATLARI YÜKSELİŞE GEÇTİ

Yayınlanma:

|

Gayrimenkul Hizmet Ortaklığı (GHO) Genel Müdürü Özkan Yalaza, yüzde 25’lik kira artışı sınırının temmuz ayı itibariyle sona erdiğini belirterek, bu durumun kira fiyatlarını tetikleyeceğini söyledi.

Temmuz ayı kira artış oranının TÜİK tarafından yüzde 65 civarında açıklandığını kaydeden Yalaza son iki yıldır yüzde 25 ile sınırlanan zam oranlarının artık yeni dönemde 12 aylık TÜFE oranına göre belirleneceğini dile getirdi.

Kira zammının enflasyonun çok gerisinde kalması nedeniyle ev sahiplerinin mecburen ötelediği zamların artık uygulanacağını belirten Özkan Yalaza, “Bugüne dek ev sahibi ve kiracılar arasında tahliye konusunda sıkıntılar yaşanıyordu. Artık kira üst sınırı TÜFE oranına göre belirlenecek. Bu durum kiracı ve ev sahiplerini karşı karşıya getirecek. Çünkü kimsenin maaşında yüzde 65’lik bir artış olmadı. Bundan sonra insanlar kira ödeme konusunda sıkıntı yaşayacaklar. Artık, alacak davalarında da artış gözlenecek” dedi.

KONUT YOK, KİRA ARTIŞI ÇOK

Kira fiyatlarının yüksek olmasının sebebini yeni konut arzının düşük olmasına bağlayan Yalaza, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşaat malzemelerinde ve arsa bedellerinde sürekli yaşanan artış konut üretimini de sıkıntıya soktu. Birçok yapı firması bu maliyetlerin altına girmek istemiyor. Zaten vatandaş da finansmana erişmekte zorlanıyor. Konut satışları durma noktasına geldi. Ev alamayan insanlar kiralama yoluna gidiyor. Kiralık eve talep oldukça ve yeni konut üretilmedikçe bu fiyatlar da yükselmeye devam edecektir. Kira artış sınırı kiracıların başta lehine gözükse de, piyasada dengeler bozuldu. Yüksek giden enflasyon nedeniyle aynı sitede bir ev 10 bin TL., diğeri 25 bin TL olabiliyor. Bu durum ev sahipleri açısından sorun yaratıyordu. Ev sahipleri yüzde 25 sınırından etkilenmemek için evlerini daha yüksek fiyatlarla kiralıyordu. Bu dengesizlik bir müddet daha devam edecektir. Kiracılar ya bulabilirse daha düşük kiralı ev arayacak; ya da yüksek kiraya katlanmak durumunda kalacak”

İzmir’de konut ihtiyacının devam ettiğine dikkat çeken GHO Genel Müdürü Özkan Yalaza son olarak şunları söyledi: “İzmir göç almayı sürdürüyor. Memur emekli ve öğrenciler konut talep ediyor. Bu nedenle, ev sahiplerinin, kiracı bulmak gibi dertleri yok. Kira fiyatları artmaya devam edecek. İkinci ve üçüncü konutu bulunanlara uygulanması planlanan ek vergiler de kira fiyatlarının yükselmesini tetikleyecektir”

Okumaya devam et

GÜNCEL

Succession ve İşletme Yönetimi (Tâbi ki Denetimin Önemi)

Yayınlanma:

|

Yazan:

Son yılların en iyi dizilerinden biri olan Succession üzerinden işletme yönetimi ve tâbi ki yönetimin en önemli bileşenlerinden olan “denetim” üzerine bir yazı yazmak istedim.
Dizi bir ailenin yönetiminde olan medya imparatorluğunda yaşanan yönetim krizi üzerine kara mizah tarzında ailenin birbirleriyle ve çevresel parametrelerle olan kaotik ilişkilerini anlatıyor. Dizinin ilham aldığı film ise son yüzyılın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen ” Citizen Kane” filmi.

Dizinin bize anlatmak istediklerine gelirsek:

– Tek adam yönetiminde kimse aykırı cümleler kuramaz, herkes sinizmin pençesindedir
-Tek ses analitik ve eleştirel düşünceyi öldürür. 2008 krizinde batan firma Lehman Brothers, BlackBerry firmalarının batış hikayesi benzerdir
– Yönetim güvenilir insanlara yetki vermektir. Hiçbir yönetici Superman değildir.
– Aile firması isen ailenin fertlerini küçük yaşlardan itibaren eğitmen gerekir ki zamanı geldiğinde kime şirketi devredecegini bilebilirsin.
– Günümüz dünyasında hissedarları memnun etmek finansı da kontrol etmek anlamına gelir. Halka açıklık çoğunluk hisselerini kapsarsa anca demokratik yönetimden bahsedebiliriz. Sermaye tabana yayılmadığı sürece denetim eksik olacaktır.
– İşletmende hiçbir olumsuzluk örtbas edilmemelidir. Örtbas edilen her durum zamanla kartopu misali büyüyerek karşına çığ olarak geri döner.
– İç kontrol mekanizması öyle değerlidir ki kartopuna dönüşmeden tüm karları eritir. Çığı önlemek istiyorsan şirketinde kuvvetli bir iç kontrol mekanizman olmalı. ( bkz Koç Ford suistimal skandalı)
– Strateji kısa vadeli planlar değildir. Strateji bir bütündür ve bu bütünde herkes aynı yönde hareket etmelidir.
– Skandallar ortaya çıktığında gerçek liderler kimsede suç arayıp günah keçisi ilan etmez
Hatayı kabul edip düzeltmeye çalışmak erdemdir. Savaş paydaşlara karşı değil rakiplere karşı verilir ( Johnson & Johnson skandalı)
– Denetim koltuk veya oda değildir. Şirketin sürdürülebilirliğinin merkezidir. Denetim senin dış dünyaya karşı kurduğun savunma hattıdır. Hattın ne kadar sağlamsa o kadar güçlü olursun

Succession dizisini izlerken belki siz de benim görmediklerimi görüp eklerseniz sevinirim.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.