Connect with us

BANKA HABERLERİ

Gündem : TCMB artık ‘şahin’ değilim

Yayınlanma:

|

 • Başkan Ağbal’ın apar topar görevinden alınması sonrası uzun bir süredir merakla beklenen karar dün açıklandı. TCMB, Nisan ayı olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, yeni Başkanı Kavcıoğlu ve iki yeni PPK üyesi ile politika faizini %19 seviyesinde sabit bırakma kararı aldı. 
 • Lakin, günlerdir dikkat çektiğimiz üzere, kararla birlikte yayımlanacak ve ileriye dönük bir ‘yönlendirme’ (ingilizcede buna ‘forward guidance’ deniyor) olan ve Ağbal dönemini simgeleyen “gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır” ifadesinin politika metninden çıkarıldığını görüyoruz. 
 • Bu yönü ile bakıldığında, bundan sonra yapılacak ilk hamlenin faiz indirimi yönünde olacağına kanaat getiren piyasalar, karar ardından yön bulmakta zorlandı. Metinden şahin kelime öbekleri çıkarılsa da, “politika faizi enflasyonun üzerinde oluşturulmaya devam edilecektir” ibaresi, hemen bir faiz indirimin de gündemde olmadığını gösterdi. 
 • Faizin %19’da sabit bırakılması ardından 8 seviyesinin diplerine kadar gelen USDTRY kuru, akabinde metnin şahin bir üslup içermediğinin anlaşılması ile 8,16 seviyesine varan bir yükseliş kaydetse de, günü yeniden 8,03 seviyelerine tamamladı. Dün de değindiğimiz üzere, teknik bir bakış açısı ile yukarıda 8,18 üzeri gecelik bir kapanış görmeden, yönün yukarıya döndüğüne kanaat getirmeyeceğiz. Aşağıda ise 7,99 ve 7,84 seviyelerini takip ediyoruz (bakınız grafik). 
 • Her hafta Perşembe günü olduğu üzere, TCMB para ve banka istatistiklerini yayımladı. Buna göre, 9 Nisan ile biten haftada, parite ve fiyat etkisinden arındırılmış DTH stoğu, gerçek kişilerde önceki haftaya nazaran 0,5 milyar dolar azalırken, tüzel kişilerde ise 0,9 milyar dolar arttı. 
 • Yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi stoku 46 milyon dolar azalırken, 78 milyon dolar ise tahvil aldığını gözlemliyoruz. Bu bakış açısıyla, yabancı yatırımcının ‘ateşi’ düşmüş gibi görünüyor (hatırlayın Ağbal sonrası ilk tepki 1,9 milyar dolar çıkış yönünde olmuştu). Merkez Bankası rezervler ise 1,9 milyar dolar büyüdü. 
 • Hisse senedi cephesinde ise, BIST100 ana endeksi kazanımlarını dün koruyamayarak günü hafif sıyrıklarla tamamlasa da, XBANK endeksi günü %2,4 artıda tamamladı. Bu arada, HDP’nin kapatılması talebiyle Yargıtay Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyi oybirliğiyle iade etme kararı alan Anayasa Mahkemesi, kararı gerekçesiyle birlikte Yargıtay’a gönderdi. 
 • Küresel piyasalarda ise ılımlı hava korunmaya devam ediyor. ABD’de bu hafta açıklanan TÜFE enflasyonun dün de benzettiğimiz üzere beklenildiği/endişe edildiği kadar ‘ısırmaması’ sonrası, ABD 10 yıllık tahvil faizi dün bir günde 11 puan birden düşerek %1,53 seviyesine kadar gerilemesi, piyasalarda da adeta ‘bayram’ sevinci yaşanmasına neden oldu. 
 • Elbette, faizin gevşemesi ile akıllara gelen ilk varlık grubu da kıymetli metaller oldu. Risksiz faizin gevşemesi sonrası altın ve gümüşü tutmanın alternatif maliyeti azalınca, dün her iki emtia da yönünü yukarı çevirerek önemli direnç seviyelerine geldi. Gümüş cephesinde 100 ve 200 günlük ortalamaların geçilmesi sonrası, yükselişin devamı için, son engel 50 günlük ortalamaların aşılmasında kaldı (kabaca $26 seviyesi). Altında ise yükseliş eğiliminin 1,860-1,890 seviyesine kadar devam edeceğini öngörüyoruz (bakınız grafik). 
 • EURUSD paritesinde 1,1990 seviyesinden kısa pozisyondayız. Dün de belirttiğimiz üzere, kısa vadede 1,1850 seviyesine doğru bir geri çekilme kaydetmesini, akabinde ise ana hedefin 1,23 olacağını düşünüyoruz (bakını grafik).
 • Jeopolitik tarafta hava yumuşasa da, -ABD’de Karadeniz’e savaş gemilerini göndermekten vazgeçti- Rusya’ya yaptırım kararı aldı. Toplam 32 kişi ve kuruluşa yaptırım uygulanmasına karar verilirken, 10 diplomatın da sınır dışı edileceği duyuruldu. 
 • ABD borsaları, 10 yıllık tahvil faizinin gevşemesi ile geceyi %1’in üzerinde yükselişle tamamlarken, olumlu hava Çin’de açıklanan 1. çeyrek büyüme verisi ile bu sabah Asya piyasalarına da sirayet etti. 
 • Mali piyasaların gündeminde, Euro Bölgesi’nde TÜFE, ABD’de inşaat ruhsatları ve Michigan Üniversitesi tüketici güveni takip edilecek. 
 • Merkez Bankası’nın ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. “Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz” ifadelerinin yer aldığı yönetmeliğin 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı.

>USDTRY

Aşağıda ilk takip edilecek bölge 7,99 olarak görülüyor. Geçilmesi durumunda, daha da aşağıda 7,84 seviyesine dikkat edeceğiz. Yukarıda 8,18 geçilmeden yatay ve aşağı yönlü hareketin devamını öngörüyoruz.

161854878680725418e5bd3706bc81a1d938ea97a7_1_1200.jpg

> EURUSD

1,1990 seviyesinden kısa pozisyondayız (EUR satıp USD aldık). Aşağıda 1,1850 seviyesine doğru gevşeme beklentimiz gerçekleşirse, 2 kademe uzun pozisyona geçip 1,23 seviyesinde olan TOBO (ters omuz baş omuz formasyonunu) hedefleyeceğiz. 1,2025 zarar kes seviyemiz. 

1618548787f8ef0d3518a5c9c5af36fa8837491881_2_1200.jpg

> XAGUSD

Sırası ile 200 ve 100 günlük ortalamaları egale eden gümüşün önünde, yükseliş kapısını açmak adına 26 dolar seviyesinde bulunan 50 günlük ortalamalar kaldığını görüyoruz. 50 günlük ortalamaların da üzerine çıkılması durumunda, uzun bir süredir hayalini kurduğumuz asıl yükseliş hareketinin başlayacağını düşünüyoruz. Takip ettiğimiz ana formasyon bu. Büyük resmi görürsen, patikalarda kaybolmazsın!

1618548787fe9a62278e0fdf961bfbb4d192d76b62_3_1200.jpg

> XAUUSD

ABD tahvil faizlerinin gevşemesi ile, kıymetli madenler de yönünü son günlerde yukarıya çevirdi. Altının zorlandığı 1,745-1,750 bölgesini aşması ardından, gücünü koruyabilmesi durumunda, daha da yukarıda 1,860-1,890 seviyesini hedeflemesini bekliyoruz.

1618548787f32ed67ac65b4d0ee684e25dec93ecf2_4_1200.jpg

İKTİSATBANK – Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

BİNLERCE BANKACI İŞSİZ KALACAK

Almanya’nın dünyaca ünlü bankası Deutsche Bank’ın yan kuruluşu Postbank, yüzlerce şubesini apar topar kapatmaya başladı. Kapanan ve kapatılacak şubelerde çalışan yaklaşık 1000 kişi işsizler ordusuna katılacak.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Ekonomik kriz bankaları da vurmaya başladı. Almanya’nın ünlü bankası Deutsche Bank’ın yan kuruluşu Postbank‘taki şubelerini teker teker kapatmaya başladı. Postbank şubelerinin sayısını 2026 ortasına kadar 550’den 320’ye düşürmeyi planlıyor. Deutsche Bank Şubat ayı başında toplamda yaklaşık 3,500 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.

Bankanın bir sözcüsü, “Bankacılık işlemleri artık şubelerden değil internet üzerinden yapılmaya başlandı. Bu etken, şubelerin kapatılma kararında önemli rol oynadı” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Kapatılan şubelerde görev yapan yaklaşık 1000 kişi işsiz kalacak. Bu konuda yönetim ve işçi konseyi çıkar mutabakatında anlaşmaya vardı.

Deutsche Bank sözcüsü açıklamada söz konusu tedbirin “Bilinen personel azaltma rakamları bağlamında” anlaşılması gerektiğini vurguladı.

İşçi sendikası “Verdi” ile yapılan son toplu iş sözleşmesine göre, operasyonel nedenlerle işten çıkarmalar 2027 yılı sonuna kadar yasaklanmıştı.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Seçil Erzan’dan Denizbank’a tazminat davası

Aralarında ünlü futbolcuların bulunduğu 29 kişiyi “özel fon” adı altında dolandırdığı iddiasıyla yargılanan eski Denizbank şube müdürü Seçil Erzan, kanuna aykırı şekilde iş akdini sonlandırdığı ve tazminatını ödemediği iddiasıyla 23 yıl çalıştığı Denizbank A.Ş.’ye dava açmaya hazırlanıyor.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Futbol dünyasının ünlü isimleri Arda Turan, Fernando Muslera, Emre Belözoğlu ve Selçuk İnan’ın da aralarında olduğu ve son olarak Fatih Terim’in de müşteki olarak eklendiği 29 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla yargılanan eski banka müdürü Seçil Erzan ile diğer 6 sanığın yargılanması İstanbul 41’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor.

Kıdem ve ihbar tazminatını istiyor

Hürriyet’in haberine göre; Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde tutuklu olan Seçil Erzan, 4857 sayılı İş Kanunu’ndaki süre ve usullere riayet etmeden iş akdini sonlandıran ve 23 yıllık tazminat hakkını vermeyen Denizbank’a dava açıyor.

Erzan, avukatı Bülent Aybirdi aracılığıyla Çağlayan’daki Arabuluculuk Merkezi’ne başvurarak Denizbank’ta şube müdürü olarak çalıştığı 25 Ekim 2000 ile 10 Nisan 2023 tarihleri arasındaki kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesini talep etti.

Müvekkilinin Denizbank’ın kurduğu tertip ile tutuklatıldığını arabuluculuk başvuru dilekçesinde belirten Bülent Aybirdi, dava şartı başvurularında iki tarafın da ortak arabulucuda anlaşmaları halinde bu başvurularının işleme konulmasını talep etti.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Akbank ve Chatham House’dan “Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya” paneli

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı: “Türkiye’nin başarılarının ve küresel değişimlere uyum sağlama yeteneğinin ülkemizi bir güç merkezi haline getireceğine inanıyoruz” dedi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank, düşünce kuruluşu Chatham House ile ‘Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya‘ panelini gerçekleştirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Chatham House’un Londra’daki merkezinde gerçekleştirilen panele, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı ve Chatham House Direktörü ve Genel Müdürü Bronwen Maddox ev sahipliği yaptı.

Türkiye ve Birleşik Krallık başta olmak üzere pek çok ülkeden üst düzey ismi bir araya getiren etkinliğe, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı.

Chatham House’un geleneksel Londra Konferansı’nın hemen öncesinde gerçekleştirilen panelde, gelişmekte olan ülkelerin küresel siyasette kendilerini nasıl konumlandırdıkları ve çok taraflılığın geleceğini nasıl etkiledikleri incelendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı, dünyanın en saygın düşünce kuruluşlarından Chatham House ile paneli düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirtti.

Sabancı, Türkiye’nin stratejik öneminin giderek arttığı bir dönemde böyle bir paneli gerçekleştirmenin büyük bir gurur olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

‘Panelde Mehmet Şimşek de bizimleydi. Katılımı için Sayın Bakanımıza bir kez daha teşekkür ederiz. Sayın Bakanımız öncülüğünde Türkiye’nin uyguladığı yeni ekonomik program büyük takdir topluyor. Ekonomimizde her geçen gün öngörülebilirlik ve istikrarın arttığını gözlemliyoruz. Artan güven ve yatırımcı ilgisi de programın başarısını şimdiden kanıtlıyor. Türkiye’nin başarılarının ve küresel değişimlere uyum sağlama yeteneğinin ülkemizi bir güç merkezi haline getireceğine inanıyoruz. Türkiye’nin bankası Akbank olarak biz de ülkemizi uluslararası arenada temsil etmeye devam edeceğiz.’

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.