Connect with us

BORSA

Hakan Atilla istifa mı edecek?

Yayınlanma:

|

Bloomberg: Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla istifa ediyor haberi geçti. ‘Konuya yakın kaynaklar’, Atilla’nın 26 Mart’ta yapılacak yıllık toplantıdan sonra istifa edeceğini ifade etti.

ABD’de Halkbank davası sebebiyle 28 ay hapis yattıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla‘nın bu ay sonunda istifa edeceği iddia edildi. Hakan Atilla “İzne ayrıldım. İzin kararı şahsıma ait, dava veya başka konularla alakası yok” dedi. 

Hakan Atilla: İzne ayrıldım

Konuya ilişkin Oda TV’ye konuşan Hakan Atilla, “İzne ayrıldım. İzin kararı şahsıma ait, dava veya başka konularla alakası yok” dedi. 

İstifa iddiasının sorulması üzerine de Hakan Atilla, “İddialara cevap vermek anlamlı değil, o yönde bir karar alırsam borsa resmî bilgilendirme yapar elbette” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

BORSA

SPK Başkanı Gönül: Şirket sahiplerinin hisselerle ilgili konuşmasına sıcak bakmıyoruz

Yayınlanma:

|

Yazan:

Sermaye piyasalarındaki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) düzenlemelerin yapıldığını hatırlatarak, orta vadeyi de kapsayan düzenlemeler üzerinde çalışmaların olduğu söyledi.

Gönül, bu konuda Borsa İstanbul, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) ile çalıştıklarını ifade etti.

Düzenlemeleri yaparken her zaman paydaşlarının iyi niyetli olduklarını varsaymaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Bir taraftan da kötü niyetlilerin üzerine gitmek ve onları engellemek için elimizden geleni yapıyoruz.” diye konuştu.

Düzenlemelerinin hiçbir zaman durmayacağını belirten Gönül, şunları kaydetti:

“Tedbirleri günün şartlarına göre almaya devam edeceğiz ama bu tedbirler içerisinde en önemli olan Risk Merkezi’nin kurulmasıdır. Biraz önce saydığım Borsa İstanbul grubu ve biz bir Risk Merkezi kuruyoruz. Böylece riskli işlemler, yoğunlaşma riskleri, aracı kurum riskleri ve müşteri riskleri gibi risklerin daha verimli analiz edilmesi sağlanacak.”

“Yeni yatırımcıların finansal okur yazar olmalarını istiyoruz”

SPK Başkanı Gönül, şirket sahipleri ve üst düzey yöneticilerinin hisse fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerine de değinerek, şunları söyledi:

“Biz şirket sahiplerinin özellikle kritik durumlarda hisselerin fiyatlarıyla ilgili konuşmasına hiçbir zaman sıcak bakmıyoruz. Şirket sahipleri ve üst düzey yetkililerin, gerek sosyal medyada gerek basında gerekse televizyondan bu tür açıklamaları yapmalarına sıcak bakmıyoruz. Bu tür açıklamalar hakkında da zaten geçmişte de incelemeler yaptık. Bundan sonra da dikkatle takip edeceğiz.”

Gönül, halka arz başvurularının güçlü şekilde devam ettiğini ve gelecek yıl halka arz başvurularının artacağını düşündüklerini söyledi.

Halka arzda elektronik başvuru sistemini hayata geçirerek şirketlerin işlerini kolaylaştırmayı amaçladıklarını belirten Gönül, “Halka arzlarla ilgili olarak sanayinin yoğunlaştığı illere teveccüh göstererek, onlara daha fazla ulaşım sağlayarak şirketlere sermaye piyasalarını anlatıyoruz.” diye konuştu.

Gönül, yeni yatırımcılarla birlikte finansal okuryazarlığın gelişmesi için attıkları adımları da hızlandırdıklarından bahsetti.

Finansal okur yazarlığı artırmak için finansal okuryazarlık akademisi şeklinde bir çalışmaları olduğunu anlatan Gönül, “Çok yakında bir sertifikasyon süreci başlatacağız. Özellikle yeni yatırımcıların finansal okuryazar olarak pay piyasasında yatırımcı olmalarını istiyoruz.” dedi.

Gönül, sosyal medyadan yapılan manipülasyonlarla ilgili kanun önerileri ve çalışmalarının da olduğunu bildirdi.

“Dikkati çeken her hisse hareketini takip ediyoruz”

SPK Başkanı Gönül, piyasalardaki hareketi yakından takip ettiklerini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim günlük raporlarımız olur. Her hissenin hareketi için, dikkati çeken her hisse hareketi için bunları takip ederiz. Bu hisse neden yükselmiş, neden düşmüş?… Bunların hepsi bizim izleme komitesi tarafından izlenir. Burada ciddi bir ekip çalışır. Ciddi bir teknoloji çalışır. Tabii bunların tekrar denetimden geçmesi, altyapısının hazırlanması belirli bir süreç. Eğer hakikaten kanuna aykırı bir işlem varsa ve tespit ettiysek, cezaya döner.”

Gönül, bazı hisselerin dikkati çeken performanslarına da değinerek, “Biz fiyata karışmayız, bizim için fiyat önemli değildir. Bu fiyatın gerçekleşmesi gerçek mi, arz-talep yönlü mü gerçekleşmiş, yoksa arkada başka işler mi dönmüş, suni piyasa mı oluşturulmuş, manipülasyon mu yapılmış, biz ona bakarız.” ifadelerini kullandı.

ekonomim.com

Okumaya devam et

BORSA

SASA’nın patronu Erdemoğlu: “80 liradan hisse satışını özel emirle yaptık, Twitter hesabı yok”

Yayınlanma:

|

Yazan:

21 KASIM 2022 Pazartesi günü “Nasıl Bir EKONOMİ” gazetemizin yayın hayatına başlamasıyla birlikte Yazı İşleri Müdürümüz Handan Sema Ceylan, iş dünyasına ziyaretler planlamaya başladı.

Bu çerçevede Sasa Polyester’in bağlı olduğu Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu’ndan da randevu aldı.

Hakan Güldağ ve Handan Sema Ceylan ile birlikte öğlenden sonra İbrahim Erdemoğlu’nu ziyarete gittik. Ziyaretimizin amacı, yeni gazete projemizi anlatmaktı.

Nitekim sohbet de önce yeni gazetemiz üzerine yoğunlaştı. Ardından gazeteci olarak ulaştığı piyasa değeriyle Türkiye gündemine oturan Sasa Polyester’le ilgili sorular sorup, yanıtlarını almaya çalıştık. Bizim Erdemoğlu ile sohbete gittiğimizi bilen Şeref Oğuz da sorular gönderdi.

Erdemoğlu ile sohbetimiz 2 saat dolayında sürdü. Sasa Polyester’le ilgili sorularımıza ülkemizde ve dünyada da pek rastlanmayan açık yüreklilikle yanıt verdi.

Bir şirketin çoğunluk hissedarından ilk kez şu cümleyi duymuş olduk:

–          Şirketimizin ulaştığı piyasa değeri beni rahatsız ediyor.

Erdemoğlu, daha da ileri gitti, şu mesajı verdi:

–          80 lira iken sattığımdan beri “Sasa hissesinin fiyatı çok yüksek, alınmaz” diyorum.

Gazeteye döndüğümüzde saat 17.00 olmuş, 29 Kasım 2022 tarihli gazetemiz baskıya gönderilmek üzere hemen hemen hazır hale gelmişti.

Ziyareti birlikte gerçekleştirdiğimiz Hakan Güldağ ve Handan Sema Ceylan, Erdemoğlu ile görüşmenin içeriğini benim köşemde değerlendirmemi istedi.

Kısacası gazetemizin dünkü sayısında manşet olan yazımın içeriği böyle oluştu. Dün sabahın erken saatlerinde yazıyı ekonomim.comadlı internet sitemizde, “nbekonomi” sosyal medya hesaplarımızda okuyan Sasa Polyester yatırımcıları farklı yorumlar yaptı. Bana ve gazetemize sert eleştiriler yöneltti.

Söz konusu yatırımcılardan bazıları görüşmenin yapıldığı tarihle ilgili spekülatif mesajlar paylaştı:

–          Erdemoğlu ile görüşme 16 Kasım 2022’de yapılmış, neden bekletip 30 Kasım’da yayınladılar?

Görüşmeyi 16 Kasım’da yaptığımızı kim nereden, nasıl, ne amaçla uydurdu bilemiyorum. Kaldı ki, gazetecilikte özel haberleri, yazıları bekletmek söz konusu olabiliyor. Yalnız, Sasa Polyester’le ilgili bilgileri 14 gün bekletmemiz de söz konusu olamazdı.

Bazı mesajlarda şu soru ve şüphe dile getirildi:

–          Sasa Polyester, 1 Aralık 2022’de MSCI’ye girecek. Bu yazı neden bir gün öncesine denk getirildi?

Mesajlardaki “MSCI” ibaresini ilk aşamada anlayamadım. Genel Yayın Koordinatörümüz Talip Aktaş“MSCI”nin ne demek olduğunu anımsattı:

–          Morgan Stanley Country Index (MSCI).

Ardından ekledi:

–          Sasa Polyester, 1 Aralık 2022’de MSCI’de yer almaya başlayacak 3 şirket arasında bulunuyor.

Konuyu iyi bilen bir okurumuzdan da mail yoluyla şu mesaj geldi:

–          Sasa Polyester, 80 liradan hisse satışı yapmadı. “Paya dönüştürülebilir tahvil” ihracından kaynaklı talep eden yabancı yatırımcılara istedikleri lotlar verildi. Yazınızda hisse çok yükseldiği için satış yapıldığı anlamı çıkıyor.

Bu konuda Sasa Polyester Sanayi A.Ş.’nin “Yatırımcı İlişkileri Bölümü”dün yazım yayınlandıktan sonra şu açıklamayı gönderdi:

–          Yazınızda İbrahim Erdemoğlu’na atfen, Borsa İstanbul’da satış yaptık” ifadesi var. Söz konusu satış teknik olarak kurumsal yatırımcılara özel emirle gerçekleşen bir işlemdir. Normal seansta gerçekleşmemiştir.

İbrahim Erdemoğlu, sohbet sırasında bu teknik ayrıntıyı atlamış olmalı ki, sözkonusu detayı bize aktarmadı. Sadece, “80 lirayken hisse sattıktan sonra, ‘Sasa fiyatı çok yüksek, alınmaz’ diyorum” mesajı vermişti.

Dün başta Borsa İstanbul olmak üzere Türkiye’de ekonomi gündemine oturan Erdemoğlu görüşmesi ve Sasa Polyester yazısının öyküsü böyle…

Ziyareti fırsat bilip Erdemoğlu’na sorular sorduk, merak edilen yanıtları almaya çalıştık. Yanıtları gazetemizde yansıttık.

Böyle bir sohbete gazetede yer vermek, dünyanın her tarafında haber içeriği açısından önemlidir.

Hakan Güldağ, Handan Sema Ceylan ve ben sadece gazetecilik yaptık…

Bu böyle biline…

Sasa Polyester resmi hesap değilmiş

DÜNKÜ yazımda Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ile sohbete giderken “Sasa Polyester” adına atılan Tweet’lerden söz etmiştim.

Dün sabah Twitter’da “Sasa Polyester” adlı hesaptan şu özel mesajı aldım:

–          Benim yatırımcı sözlerimi şirketin resmi hesabı gibi yazmışsınız. Şirketin resmi hesabı yoktur. Düzeltme yapmazsanız hakkınızda gerekli işlemleri başlatacağım.

Şu yanıtı verdim:

–          Neden “Sasa Polyester” diye hesap açtınız? İsminizi bahşeder misiniz? Ayrıca, o hesaptan yaptığım alıntılarda olumsuz kelime, cümle yoktur.

“Sasa Polyester” adlı hesap sahibi sürdürdü:

–          Bu hesapta yalan, yanlış yönlendirme asla olmaz. Fakat resmi şirket hesabı göstermeniz etik olmadı.

Bunun üzerine sordum:

–          Sizin şirketin hesabı gibi bir hava vermeniz etik mi?

Mesaili çalışan bir personel olduğunu bildirdi:

–          İsmimin bilinmesini istemiyorum.

Hesapta kullanılan dile dikkat çektim:

–          Hesapta kullanılan dil, Sasa’nın resmi hesabı havası veriyor.

Dünkü yazımda yer alan ve şirketin hesabı havası veren bazı cümleler şöyleydi:

 • Olağan dışı fiyat ve miktar hareketleriyle ilgili şirketimizin özel bir durumu bulunmamaktadır.
 • Şirketimizin yılın ilk 9 ayındaki net dönem kârı 8 milyar 8 milyon 417 liradır.

“Sasa Polyester” adlı hesabın sahibi olduğunu bildiren ancak ismini açıklamayan kişiyle yazışırken hesaba bir kez daha baktım, dün sabah konulan şu ibareyi gördüm:

 • Bu kullanıcı hesabı, şirket bilgi ve veri akışı sağlamak amacıyla kurulmuştur. Resmi hesap değildir.

Sasa Polyester Sanayi A.Ş.’nin yatırımcı ilişkileri bölümü de söz konusu hesapla ilgili şu mesajı gönderdi:

–          Sasa Polyester Sanayi A.Ş.’ye ait resmi bir Twitter hesabı bulunmamaktadır.

Vahap MUNYAR – ekonomim.com

Okumaya devam et

BORSA

VAHAP MUNYAR: SASA POLYESTER PATRONU İBRAHİM ERDEMOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Dünya Gazetesi’nden ayrılıp Ekonoim.com ile yayın hayatına devam eden eski Dünya Gazetesi yazarlarından Vahap MUNYAR bugünkü yazasında son ayların herkesin dilinde olan BİST Hisselerinden SASA POLYESTER’in bağlı olduğu Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ile yaptığı görüşmeyi anlatan bir yazı ele aldı. İşte o yazı…

Yayınlanma:

|

Yazan:

HAKAN Güldağ ve Handan Sema Ceylan ile birlikte Sasa Polyester’in bağlı olduğu Erdemoğlu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ile sohbete giderken yolda şirketin Twitter hesabına girdim. Geçen eylül ayından beri “Sasa Polyester” adına atılan tweetlere baktım. Paylaşılan şu mesajlar dikkatimi çekti:

 • Finansal güvenliğinizi sağlamak için kendinizden başka hiç kimseye güvenmeyin.
 • Zaman zaman Borsa düşecek ve zarar edeceksiniz. Eğer bunun olacağını anlamıyorsanız Borsa’ya girmeye hazır değilsinizdir.
 • Herkes açgözlülük yaparken siz korkun, herkes korkarken de siz açgözlü olun.
 • Menkul kıymetler Borsası her şeyin fiyatını bilen ama hiçbir şeyin değerini bilmeyen insanlarla doludur.

28 Eylül 2022 tarihli paylaşımda “Borsa İstanbul’un En Büyükleri” tablosu vardı. İlk sıradaki Sasa Polyester’in piyasa değeri 154.56 milyar liraydı.

6 Ekim 2022 tarihli paylaşım şöyleydi:

–          Olağan dışı fiyat ve miktar hareketleriyle ilgili şirketimizin kamuya açıklanmamış özel bir durumu bulunmamaktadır.

Aynı açıklamanın 31 Ekim 2022 ve 1 Kasım 2022 tarihli paylaşımlarda da yer aldığını gördüm. 2 Kasım 2022 günü de şirketin 3’üncü çeyrek bilançosu açıklandı:

–          Şirketimizin yılın ilk 9 ayındaki net dönem kârı 8 milyar 8 milyon 417 liradır.

14 Kasım 2022 günkü paylaşımda yer alan grafiğin başlığı dikkatimi çekti:

 • Hisse neden yükselir?

Nedenler de sıralandı:

 • Şirket yeni anlaşmalar yapar.
 • Geleceği olan alanlara yatırım yapar.
 • Satışlarını, kârını artırır.
 • Şirket geri alım yapar.

İbrahim Erdemoğlu ile sohbetimiz doğal olarak Sasa Polyester’in Borsa İstanbul’daki performansı, hisse fiyatlarının ulaştığı nokta konuları üzerine başladı. Biz soruları art arda sıralarken Şeref Oğuz da soru gönderdi. Aklımızdaki ilk soruyu yönelttik:

–          Sasa’nın son dönemdeki fiyat hareketleri için ne düşünüyorsunuz? Şirket hisseleri her gün yüzde 10 yükselirken ortak satışı yaparak yatırımcıları uyarmayı düşündünüz mü?

Erdemoğlu, Borsa İstanbul’a yatırım yapanların sayısının hızla artışına, kırılan rekorlara, bazı şirketlerin hisse fiyatlarındaki artışa anlam veremediğini belirtti:

–          Başka şirketler hakkında yorum yapamam. Ancak, Borsa İstanbul’da yaşanan bu havadan küçük yatırımcıların zarar görmesine üzülürüm.

Hemen ekledi:

–          Sasa Polyester’in hisse fiyatı 60 liradan 180 liraya neden yükseldi, bilmiyorum. Daha önceki yatırım açıklamalarımıza yenisini eklemedik, hisse fiyatlarımızı yukarı çıkaracak bir açıklama yapmadık.

Yatırımcıları uyarma konusundaki adımına işaret etti:

–          Sasa Polyester hissesinin fiyatı 80 liraya çıktığında Borsa İstanbul’da satış yaptık. Bunu da küçük yatırımcılar zarar görmesin diye yaptık. O satıştan beri herkese, “Sasa hissesi çok yüksek, alınmaz” diyorum.

Şirketin 3’üncü çeyrek bilançosunu hazır olur olmaz, hiç bekletmeden açıklamaya özen gösterdiklerini bildirdi:

–          Bakın, Borsa İstanbul’da olan, olmayan birçok şirketin kârlılığı düşüyor. Bizim kârlılıkta da düşüş yaşandı. Önümüzdeki dönemde şirketlerin kârları daha da düşecek.

Sanayinin elektrik tüketimine dikkat çekti:

–          Sanayinin elektrik tüketiminde gerileme var. Bu, üretimin düşmeye başladığının önemli göstergesi. Bu durum şirket kârlarına da yansıyacak.

Soruları sürdürdük:

–          Şirketin piyasa değerindeki artışın Sasa’ya bir katkısı var mı? Yaşanan artış sizi memnun ediyor mu?

Yanıtı çok net oldu:

–          Sasa’nın şu andaki piyasa değeri beni rahatsız ediyor.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) bu dönemdeki tutumunu merak ettim:

–          SPK, “Sasa’da neler oluyor?” diye Erdemoğlu Holding’e, şirketinize yönelik bir inceleme, durumu sorgulama gibi bir girişimde bulundu mu?

Şu yanıtı verdi:

–          Hisselerimizin bu kadar yükselişinde bizim özel bir dahlimiz yok. Özel bir sorgu söz konusu değil.

44 yıllık meslek hayatımın 40 yılı ekonomi gazeteciliğiyle geçti. Borsa İstanbul (o zamanki adıyla İMKB), 1985 yılında açıldı.

O günlerden beri şirketinin piyasa değerinin artışından rahatsız olduğunu dile getiren, bu durumu açık yüreklilikle ortaya koyan iş insanına hiç rastlamadım.

İnşallah Borsa İstanbul’da son dönemlerde yaşanan “bayram havası” küçük yatırımcıyı üzmez…

O tahvilimizi alanlar hisse senedini seçti

ERDEMOĞLU Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, geçen yıl uluslararası piyasaya sundukları 200 milyon Euro’luk hisse senedine dönüşebilir tahvile değindi:

–          O tahvilimizi alan yatırımcılar Sasa’nın hisse senetlerinde yaşanan artışı görünce faizle yetinmeyip ellerindeki tahvili paya dönüştürdü.

Şu ana kadar 110 milyon Euro’luk hisse senedine dönüş olduğunu belirtti:

–          Kalan 90 milyon Euro’luk tahvilimizi alanlar da aynı şekilde hisse senedi isteyecek gibi görünüyor.

Araziyle ilgili prosedür tamamlanınca 4 milyar dolarlık yatırım başlar

ERDEMOĞLU Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu’na Yumurtalık’ta planladıkları büyük yatırımla ilgili son durumu sorduk, ihaleden 2.1 milyar liraya aldığı araziyi anımsattı:

–          Devletten aldığımız araziyle ilgili prosedür yürüyor. Ayrıca yatırım planladığımız alanda 140 şahıs arazisi var. Yani, arazimizi yatırıma hazır hale getirdiğimizde yatırım için düğmeye basacağız.

Hakan Güldağ araya girdi:

–          İlk dönemde 10-11 milyar dolarlık yatırımdan söz ediyordunuz. Son dönemde 20 milyar doları aşan yatırımdan söz eder oldunuz.

Erdemoğlu sürdürdü:

–          Arazimiz hazır olduğunda yatırımın 4 milyar dolarlık dilimi için düğmeye basacağız. Biz yatırımları aşama aşama yaparız. İlk fazı yapar, kazanmaya başlayınca ikinci fazı için yola çıkarız. Tabi, önümüze piyasalarda yaşanabilecek bir finansman sıkıntısı çıkmazsa.

Ardından ekledi:

–          Bizim hedefimiz aşama aşama yapacağımız yatırımın büyüklüğünü 12 yılda 25 milyar dolara çıkarmak. Ham petrolden nihai ürüne uzanan bir üretim söz konusu olacak.

Su geri dönüşümü için 100 milyon dolarlık harcama yapıyoruz

İBRAHİM Erdemoğlu, 1.2 milyar dolarlık PTA yatırımının 2023’ün Ağustos ayında devreye gireceğini belirtti:

–          Bu tesis kendi elektriğini üretecek. Ayrıca artan 20 megawatlık elektriği mevcut Sasa tesisleri kullanacak.

Söz konusu elektriğin havaya verilecek gazların kullanımıyla elde edileceğini vurguladı:

–          Toplam 80 megawatlık elektrik üretimi söz konusu olacak. 60’ını yeni tesisimizde kullanacağız.

Türkiye’nin halen yılda 1.6 milyon ton PTA ithal ettiğine dikkat çekti:

–          Bu tesis ithalatın tamamını karşılayacak. 1.1 milyon tonunu kendi tesislerimizde kullanacağız. 500 bin tonunu da piyasaya sunacağız.

Yeni tesisle ilgili şu noktanın altını çizdi:

–          Tüm atık sularımızın yüzde 60’ının tekrar işletmede kullanılabilmesi için sistem kuruyoruz. Sadece bu sistem için yaptığımız yatırım 80-100 milyon doları bulacak.

Olası bir likidite sıkıntısına karşı tedbirimiz var

İBRAHİM Erdemoğlu’na sorduk:

–          Sasa’nın borçlanması konusunda neler söylersiniz? Olası bir likidite krizine karşı şirketin tedbiri var mı?

Yanıtladı:

–          Elbette tedbirimiz var.

Ardından ekledi:

–          Biz yatırım yaparken mutlaka mevcut kârlılığın borç ödeme kapasitesine bakar öyle adımlarımızı atarız.

Bence asgari ücret net 10 bin lira olmalı

İBRAHİM Erdemoğlu, pandemide yükselen navlun fiyatlarının çok gerilediğine işaret etti:

–          Hindistan, Çin yeniden kendilerine uzak olan pazarlarda rahatlayan navlun bedelleriyle Türkiye’den daha iyi fiyat tutturabilecek noktaya geldi.

Çin ve Hindistan’daki üreticilerin elektrik maliyetine dikkat çekti:

–          Hindistan’da elektriğin kilovatsaati 7.8 dolar/cent, Çin’de ise 9 cent. Bizde 22 cent. Elektrik fiyatı Çin ve Hindistan’daki üreticiler için önemli avantaj.

Türkiye’nin son dönemlerde işçilikte çok düşük noktada olduğunu vurguladı:

–          İşçilik maliyetindeki ucuzluk Ocak 2023’te sona erecek. Asgari ücret yükselecek çünkü. Bence asgari ücret net 10 bin lira olmalı.

Küçük işletmelerin asgari ücretin net 10 bin lira olması halinde zorlanabileceklerini dile getirdiğini anımsattık, yanıtladı:

–          10 bin lira net asgari ücret 500 dolar dolayına denk geliyor. Biz iş insanları olarak yapmamız gerekeni yapalım. İşimizi iyi yönetmeye çalışalım. Yaşanan, yaşanacak sıkıntıları işçinin sırtına yüklemeyelim.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

SON YAZILAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.