Connect with us

BASINDA BİZ

HALKTV: KKM’den kaçan parayı kapma yarışı: TL mevduatına şok faiz

Yayınlanma:

|

Kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında biriken yaklaşık 1,5 trilyon lira kendisine yön ararken, eski cazibesini yitirdiği için hesaplardan çözülen parayı kendine çekmek isteyen bankalar harekete geçti. Akbank, başlattığı 3 günlük kampanyayla yüzde 22 olan yıllık mevduat faizini yüzde 29’a çıkardı.

KKM’den kaçan parayı kapma yarışı: TL mevduatına şok faiz (halktv.com.tr)

Okumaya devam et

BASINDA BİZ

Faiz indirimi kimseye yaramadı

Yayınlanma:

|

Yazan:

‘Bankalar daha düşük maliyetle para toplayacak ama…’

Bankacılık uzmanı Erol Taşdelen de politika faizinin yüzde 9’a indirilmesinin bankaların daha düşük maliyetle para toplayacakları anlamına geldiğine dikkat çekerek, “Tasarruf mevduatlarının üçte biri kur korumalı mevduatta (KKM). Gösterge faiz yüzde 9’a düşünce, KKM’de maksimum faiz de yüzde 12’ye düştü. Bu mevduat tarafında bankalar daha düşük maliyetle para toplayacak anlamına gelir. Mevduat tarafında KKM’ye ses çıkarmayan bankalar ‘Bu yüzde 85,51 enflasyon ile yüzde 12’den para topluyoruz’ demezken devlet düşük faiz ile kredi vereceksin deyince koro halinde serbest piyasa ekonomisini hatırlatmaya başladılar. Her kesim kendi açısından yaklaşıyor olaylara” dedi.

‘CEO’ların uykuları kaçıyor’

Politika faizinin düşürülmesi tahvil fiyatlarını da etkileyeceği için devlet borçlanma faiz oranının da düşeceğini vurgulayan Taşdelen, “Bankalar eski yüksek faizle aldıkları tahvilleri şimdilik yüksek kâr yazıyor ama 2 gün sonra rüzgar tersine dönüp faizler arttığında yüzde 10’lardan aldıkları tahviller bankalara ciddi zarar yazacak. Bankalar bunu gördükleri için CEO’ların uykuları kaçıyor” diye konuştu.

‘Sadece faizle kredi kullanımı mümkün değil’

Taşdelen, politika faizinin piyasalarda pek karşılığının kalmadığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Eskisi kadar da merak edilmiyor dikkat ederseniz. Piyasanın hissetmesi için banka faizlerine yansıması lazım. Merkez Bankası karşılıklar ile oynayarak banka ticari kredi faizlerini yüzde 22’lere çekmişti. Buna karşılık bankalar da karşılığında yatıracakları mevduat için kredilerin yüzde 25’lik kısmını bloke etmeye başladı. Bu uygulama medyaya yansıyınca TCMB bankaları uyardı; 3-4 banka dışında bunda ısrar eden kalmadı fakat bu sefer de limit tahsis ücreti, sigorta ve masrafsızlık paketi gibi komisyon maliyetleri ile müşterilerin karşısına çıkmaya başladı bankalar. Bir firmanın kaç tane dış ticaret paketi olur bir bankada. Örneğin bir kamu katılım bankası her ticari kredi için dış ticaret paketi kesmeye başladı. Şu an piyasada kamu bankaları dahil komisyon ödemeden sadece faiz ile kredi kullanımı mümkün değil. Üstelik politika faizinin iki katı faiz uygulanıyor. TCMB’nin bu haksız komisyon ve paketlerin önüne geçmesi gerekiyor. Faiz maliyetinin yarısı kadar komisyon alan bankalar var. Firma açısından maliyete bakmak lazım adı faiz olmuş, kâr payı olmuş, komisyon ücret olmuş, sonuçta hepsi finansal gider firma için. BDDK murakıplarının ve TCMB müfettişlerinin bu konuları raporlamaları iyi olur. TCMB bankalardan komisyon gelirleri raporlarını da istemeye başladı ama bunun içinde örneğin sigorta ve dış ticaret paketi, masrafsızlık paketi satışları gibi bilgileri bankalar bildirmiyor; oysa bunlar da firmalar için krediye bağlı maliyet sonuçta. Üzerine bir de ihracat taahhüdü isteniyor. TL kredi için ihracat taahhüttü mü olur? Oluyor işte! Firmanın ihracatı yok ise ticari kullanma şansı bu ortamda çok zor. İhracat yapması da yetmiyor net ihracatçı olması gerekiyor. Şu an banka kredi piyasasında tam bir kaos var. Bankaların kredi vermek isteyip de veremediği firmalar var mesela. Neymiş döviz varlıkları varmış firmanın. Firmanın akreditif ödemesi var ise dövizini bugünden ayarlaması nerede ise suç oldu. Bankaları firmalara karşı daha basiretli olmaya davet ediyorum. TCMB karşılıklar yaptırımını gevşetsin, bankalar da makul düzeyde maliyetler ile kredi versin. Zira mevcut durum sürdürülebilir değil.”

Yazının Tamamı:

Faiz indirimi kimseye yaramadı (halktv.com.tr)

Okumaya devam et

BASINDA BİZ

HALKTV: Yılbaşında zamlar kapıda: Tekstil ve hazır giyime Çin darbesi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Sanayi firmalarına finansal danışmanlık yapan Erol Taşdelen de, navlun maliyetlerinin de düşmesinin etkisiyle Türkiye’de enerji maliyetlerinin yükselmesinin tekstil sektörünü savunmasız bıraktığını söyledi. Düşük maliyetli üretimin yanı sıra Çin’in stokları eritmek için bazı ürünlerde maliyetinin altına tekstil ürünleri de satmaya başlamasının Türk tekstil sektörünün korkulu rüyası haline geldiğini belirten Taşdelen, şunları söyledi:

“Çin menşeli mensucat ve tekstil ürünleri için acil damping önlemi alınmaması halinde kısa sürede yıkıcı etki kendini gösterecek. Hazır giyim, halı, yolluk, kumaş gibi mamul girişleri tekstil sektörünü tehdit etmeye başladı. Çünkü son zamanlarda Çin menşeli tekstil ürünlerine piyasada daha sık rastlanır oldu. Gaziantep’teki halı sektöründe işten çıkarmalar başlarken, Çin etkisinin önüne geçilmez ise tekstil giyim sanayisi başta olmak üzere daha çok tekstil fabrikası üretime ara vermek zorunda kalacak. Bu da durgunluğun yanında işsizlik anlamına geliyor.”

HABERİN TAMAMI:

Yılbaşında zamlar kapıda: Tekstil ve hazır giyime Çin darbesi (halktv.com.tr)

 

Okumaya devam et

BASINDA BİZ

HALKTV: Merkez asli görevini unutup bankaları uyardı: Peki BDDK nerede?

Yayınlanma:

|

Yazan:

TCMB’nin dün bankaları uyarması şaşkınlıkla karşılandı. TCMB’nin asli görevinin enflasyonu düşürmek olduğunu belirten Prof. Dr. Şenol Babuşcu, “Bu uyarıları yapmak BDDK’nın görevi. BDDK nerede? Kurumların birbirlerinin görev alanlarına müdahale etmesi ekonomide ciddi çatlaklara neden olabilir” dedi. Erol Taşdelen de TCMB’nin yüzde 29’a yükselen mevduat faizinin önünü kesmek istediğine dikkat çekti

Merkez asli görevini unutup bankaları uyardı: Peki BDDK nerede? (halktv.com.tr)

Okumaya devam et

KATEGORİLER

SON YAZILAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.