Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

İktisatbank Analiz : “Katil Putin.” HDP’ye kırmızı kart. Güvercin FED; radarda TCMB…

Yayınlanma:

|

 • Dün küresel mali piyasalar temkinli bir şekilde gece geç saatlerde sonuçlanacak belki de son zamanların en kritik FED toplantısını bekledi.
 • ABD’de 10 yıllık tahvil faizinin enflasyon kaygısı ile FED’in politika faizinden çok daha süratli bir şekilde 14 ayın zirvesine yükseldiği bir günde, akşamüzeri, içeride, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açması, gündemi adeta değiştirdi.
 • İddianamenin Yüksek Mahkeme’ye gönderildiği haberi ardından, gün boyu 7,50 seviyelerinde hareket eden USDTRY kuru, hızla FED kararı öncesi 7,64 seviyesine kadar tırmandı.
 • Takdir edersiniz ki, Türk mali piyasaları, dün akşam FED yarın ise TCMB kararına konsantre olmuşken, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan dava, Türkiye’nin sancılı bir şekilde devam eden AB ve ABD ile ilişkilerini daha da bozabileceği beklentisi ile USDTRY kuru üzerinde baskı kurdu.
 • Gece geç saatlerde gelen FED kararı, beklenildiği üzere faiz oranlarında bir değişiklik getirmedi. Kararın duyurulduğu kısa politika metninde, FED’in kelime öbeklerini dikkatle seçtiği ve ekonomiyi destekleme gayretinin devam ettiği açık bir şekilde görüldü.
 • FED üyelerinin tahminleri, uzun vadede bir önceki toplantı ile aynı ve sabit tutulurken, kısa vadede büyümede ve enflasyonda yukarı yönlü yapılan revizyonların geçici olduğunu, 2021 için enflasyonun yükseleceğini, sonraki yıllarda ise düşeceği tahminlerden açık bir şekilde görüldü.
 • Daha önce ne demiştik? Hatırlayınız yıl sonu raporumuzu. FED enflasyona karşı toleranslı olacak. Piyasa faizleri artacak, FED faiz artırmayacak. Bir noktada piyasalar karamsarlıktan kurtularak yeniden ucuzlamış enstrümanlara hücum edecek.
 • Dün FED kararı ardından, dolar değer kaybederken, risk iştahı yeniden canlandı. Mikrofon karşısına geçen Başkan Powell’da, benzer bir şekilde, ABD ekonomisinin hedeflerinden çok uzak olduğunu, FED’in ihtiyaç olduğu sürece destek olmaya devam edeceğini, kısa vadede enflasyon yükselişlerinin geçici olacağının altını çizerek piyasaları beyaz bir güvercin gibi adeta selamladı.
 • Haliyle, kulaklardan paranın fışkırdığı, faizin yok denecek kadar düşük olduğu bir ekosistemde, piyasa reaksiyonu da gecikmedi: ABD borsası Dow Jones ilk defa 33bin seviyesinin üzerinde kapanış yaparak rekor kırdı. Kıymetli metaller beklentimize paralel değer kazandı. Bitcoin bir kez daha bir önceki zirvesi olan 58binin üzerine tırmandı.
 • Ons altında, 1,695 sonrası dün akşam da 1,745 seviyesinden ikinci kademe uzun pozisyonumuzu almış olduk. Zarar kes seviyemiz 1,695; kar al seviyesi ise 1,795’e yazıldı (bakınız grafik).
 • Dışarıda adeta kelebekler uçuşurken, içeride her ne kadar HDP haberi ile akşamüzeri USDTRY kuru 7,64 seviyesine varan bir yükseliş kaydetse de, küresel risk iştahının cazibesi TL’nin faiz getirisi ile birleşince, HDP haberi çok çabuk sindirildi: USDTRY kuru Powell’ın basın toplantısı esnasında gün başı işlem gördüğü 7,50 seviyesine hızla geri çekildi.
 • Yeni günün ilk işlem saatlerinde de, TL’nin dolar karşısında 7,50 seviyesini aşağıya zorladığını görüyoruz. HDP kararı olmasaydı, FED’in kararına paralel USDTRY kurunda çok daha aşağı seviyeler de görebilecektik.
 • Bugün TSİ14:00’da sonuçlanacak TCMB olağan PPK toplantısına yönelik piyasa konsensusu 100 baz puan faiz artırımı yönünde. TCMB’nin piyasa beklentisini karşılması, USDTRY kurunu 7,47 seviyesinin altına itebilir. Böyle bir durumda, top TL’nin oyun sahasına girecektir.
 • Diğer bir taraftan, küçük de olsa, karınlarda bir ağrı da yok değil! Piyasa ile son 4 ayda ‘akortlu’ bir şekilde ilerleyen Başkan Ağbal’ın politika hatası yaparak toplantıyı ‘pas geçmesi’ durumunda, TCMB’nin öngörülebilirliğini zedeleyerek, USDTRY kurunda sert bir yükselişi de tetikleyebilir. USDTRY kurunda 6,96 ve 7,02 seviyesinden aldığımız 2 kademe uzun pozisyonumuzdan dün akşam çıktık.
 • Elbette içeride HDP, dışarıda ise FED toplatısı derken, deneyimli bir politikacı olarak bildiğimiz ABD Başkanı Biden, seçimlere müdahale ettiği ve bedelini ödeyeceğini söyleyerek Rusya Lideri Putin’e “katil” dedi!
 • Rus-Amerikan ilişkilerini yeni dönemde sıkıntılı bir yol haritasının beklediği aşikar. Özellikle, Rusya’dan hava savunma sistemi satın alan Türkiye’nin, S-400 füzelerinin devamı ile ilgili Rusya ile görüşme içinde olması, CAATSA yaptırımlarına maruz kalan Türkiye’yi ileride başka sorunların da beklemesine neden olabilir.
 • Küresel mali piyasaların yeni günü, iyimser bir ruh hali ile karşıladıklarını görüyoruz. Asya borsalarında hakim renk yeşil. ABD borsalarının dün gece rekor kırması ardından sabah saatlerinde hava ılımlı.
 • Her ne kadar TCMB PPK kararı gündemin ilk sırasında yer alsa da, sabah saatlerinde İngiltere Merkez Bankası faiz kararı da takip edilecektir (önemli bir beklenti yok). Günün ikinci yarısında, her hafta Perşembe günü TCMB tarafından açıklanan haftalık para ve banka istatistiklerini irdeleyeceğiz. Akabinde, ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ile günü tamamlayacağız.
 • Çanakkale geçilmez. Başta, Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi, rahmet, büyük bir minnet ve saygı ile anıyoruz.

Ø  XAUUSD

Altının ons fiyatı beklentimize paralel kuzeye ilerlemeye devam ediyor. Teknik bir bakış açısı ile, 4 saatlik grafiklerde, ters omuz baş omuz (TOBO) formasyonu oluşturan XAUUSD paritesi, dün akşam 1,740 seviyesindeki boyun çizgisini aşarak 1,750 seviyesine kadar yürüdü. Altında ilk kademe uzun pozisyon 1,695 seviyesinde açılmıştı. İkinci kademe ise 1,745 seviyesinden dün akşam açıldı. Zarar kes 1,695 , kar al 1,795 seviyesine yerleştirildi.

161604605255f60bfb0ce81b9b1181ffc1beef4c82_1_1200.jpg

Ø  Türkiye COVID-19 yeni vakalar

Türkiye’de vaka sayısı dün 19 bine dayanarak son 3 ayın zirvesi yükseldi. 7 günlük ortalamaların da yükselmesi, üçüncü dalga endişesi ile yeniden izolasyonların başlamasına neden olabilir.

1616046052108bde4bcbc82278c7ce6628858f8ffe_2_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department

Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

‘Bizler inandık siz de inanın’ Türk Lirasına geçiş zamanı geldi mi?

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yılın son ayının ilk işlem gününe başlamadan önce, hafta genelinde yaşadığımız önemli gelişmelerin üzerinde geçmekte büyük fayda görüyoruz. Öncelikle, Reuters haberinde, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkilinin, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın NATO’daki mevkidaşlarına İsveç’in şu an mecliste tartışılan başvurusuna ilişkin sıkı çalıştığını ve İsveç’in ittifaka yıl bitmeden önce katılabileceğini söylediğini belirtti. Hatırlanacağı üzere, İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından geçen sene Mayıs ayında NATO’ya üye olmak için başvuruda bulunurken, Ankara bu yıl Nisan ayında Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusunu onaylayıp, İsveç’in başvurusunu bekletmişti.

İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasına ilişkin teklif TBMM Dışişleri Komisyonu’na geçen ay gönderildi. Tasarı komisyonda kabul edilirse Genel Kurulda oylanacak. Genel Kuruldan geçmesi hâlinde Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe girecek. Başvurunun onaylanmasında yaşanan gecikme Ankara’nın müttefikleri ile ilişkilerini ve Batılı devletler ile bağlantılarının da bir testi olarak görülüyor. Daha da basit bir yaklaşımla, TBMM İsveç’in üyeliğini onaylarsa, ABD Başkanı Biden’ın da Kongre’de Türkiye’ye F-16 satışına karşı var olan tereddütleri ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. Böyle bir gerçekleşmenin de sıkıntılı bir patikada ilerleyen Türkiye – ABD ilişkileri daha da iyi bir noktaya taşıyacağını not edelim. Unutmamak gerekiyor ki, Batı alemi ile olan ilişkiler, arzulanan yabancı fon girişleri için de iyi bir gösterge olarak kabul görüyor.

Dışişleri cephesinde yaşanan olumlu gelişmelerden sonra, TCMB Başkanı Gaye Erkan’ın da hafta ortası İstanbul Sanayi Odası’nda yaptığı konuşmada güven telkin etmesi veya ‘kükremesi’ sonrasında faiz artırım patikası ile ilgili görüşümüzü de bir miktar revize etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Erkan’ın konuşmasından, TCMB’nin enflasyonun 2024 yılsonu hedefine ulaşması için gerekli olması hâlinde faiz artırımlarına devam edeceği yönünde bir sonuca ulaştık. TCMB’nin geçen hafta sonuçlanan olağan PPK toplantısı ardından politika faizinin Aralık ve Ocak aylarında yapılacak artırımlarla %45,00 seviyesine getirerek durduracağını düşünmüştük. Hâlen daha aynı noktada olsak da, 2024 yılı boyunca enflasyonu baskılamak için faizin yüksek seyredeceği ve beraberinde %50 seviyesine kadar da artırılabileceğini düşünüyoruz.

TCMB Başkanı Erkan’ın hemen hemen her ortamda ‘bizler inandık siz de inanın’ diyerek güven telkin etmesine paralel dün akşam saatlerinde Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, olağan değerlendirme takviminin dışında yaptığı değerlendirme ile Türkiye’nin kredi notunun görünümünü durağandan olumluya çevirdi. Bu adımın diğer rating kuruluşlarınca da takip edilmesini bekliyoruz. Lâkin, ekonomi yönetiminin bunca çabasına rağmen çok düşük seviyelerde olan kredi notunun kendisinin artmaması (görünümünün artması) piyasa yansıması da sınırlı tutacaktır.

Yapılan doğru ‘işlere’ paralel yabancı yatırımcıların da son haftalarda TL ve TL cinsi varlıklara ilgi göstermeye başladıklarını görüyoruz. Hafta başında, 2 trilyon dolar değerinde varlık yöneten Paris merkezli Avrupa’nın en büyük Varlık Yönetim Grubu Amundi, TL açık pozisyonlarını kapattığını beyan etti. Amundi, henüz TL cinsi varlıklarda yüklü pozisyon almaya hazır olmasalar da, TCMB’nin kararlı duruşundan oldukça iyimser bir görüşe sahip olduklarının altını çizdi. Bu bağlamda, diğer büyük fonların da bulaşıcılık etkisi ile TL varlıklara olan çekinceli tavırlarından vazgeçebileceklerini düşünüyoruz.

Rakamların dili ile konuşursak, dün açıklanan TCMB’nin haftalık raporlarına göre, 24 Kasım ile biten haftada, TCMB’nin brüt döviz ve altın rezervlerinin 2 milyar dolar artış kaydederek 136,5 milyar dolar seviyesine yükseldi (görebildiğim kadar ile tüm zamanların zirvesi). TCMB’nin swap ve kamu mevduatı dışında net rezervleri ise eksi 59 milyar dolar seviyesine toparlayarak son dört ayın en iyi seviyesine ulaştı. Son dönemde brüt rezervlerdeki ciddi artışa karşın net pozisyondaki iyileşmenin daha sınırlı düzeyde kaldığını not edelim. Yabancı yatırımcının hisse senedi ve tahvil portföyü 24 Kasım haftasında 311 milyon dolar artarken, ard arda dört haftadır devam eden artışın kümüle rakamı da yaklaşık 700 milyon dolar oldu. TCMB rezervlerinde toparlanma ve beraberinde yabancı yatırımcının ufak da olsa Türkiye âşkının kıpırdamasını tek kelime ile mutluluk verici olarak okuyoruz.

Dün açıklanan verilerden devam edersek, Türkiye’de yerleşik gerçek kişilerin döviz mevduatı 0,4 milyar dolar, tüzel kişilerin ise 0,6 milyar dolar azalırken, BDDK verisine göre bir nevi yabancı para enstrümanı olan Kur Korumalı Mevduat (KKM) 24 Kasım ile biten haftada 29 milyar TL daha geriledi. Son haftalarda KKM hacminde yaşanan kayda değer azalışın geçen hafta biraz hız kestiğini görsek de, KKM’nin azalmaya devam ettiğini söylemeliyiz. Azalışın da arka planında KKM’den standart mevduata dönüşün büyük bir rol oynadığını söyleyebiliriz keza KKM faizlerin çok düşük olması TL mevduata dönüşü teşvik ediyor. Bu minvalde, TCMB’nin oyun planının da çalışmaya devam ettiğini söylememiz gerekiyor.

Hatta, dün akşam TCMB’den TL mevduatı destekleyecek bir adım daha geldi. Buna göre döviz dönüşümlü kur korumalı hesaplara ödenecek faiz politika faizinin altında kalacak ancak %85’inin de altında olmayacak. Daha önceki düzenlemelere göre faiz, TCMB’nin politika faizinin altında olamıyordu. Yapılan değişiklik söz konusu KKM hesaplarının getirisini azaltarak normal mevduat hesapları karşısında çekiciliğini azaltabilir.

Dönelim yurtdışına. Dün merakla beklenen OPEC+ toplantısından sürpriz bir karar çıktı. Kartel ilave üretim kesintisi kararı alsa da bunun gönüllü bir kesinti olarak kabul edilmesi ve piyasa beklentisinin altında kalması, hatta zorunlu tutulmaması, Brent cinsi ham petrolün varil fiyatını 85 dolar seviyesinden 80 dolara kadar geriletti. Petrol cephesinde ana temanın zayıf küresel büyüme olduğunu unutmamak gerekiyor. Ekonomiler yeteri kadar büyümezse, petrole olan talebin de düşük olacağı bekleniyor. Öte yandan, jeopolitik risklerin bir miktar da olsa dinmesi, petrol üzerinde ilave baskı kuruyor.

Dün Euro Bölgesinde açıklanan enflasyon rakamları Ekim ayında piyasa beklentisi olan %2,7’nin altında %2,4 artış kaydetti. Enflasyonun beklentilerden daha hızlı gerilemesi, ECB’nin faiz indirimi ile ilgili beklentileri de erkene çekmek suretiyle EURUSD paritesi 1,09 seviyesinin altına taşıdı. Vadeli faiz kontratları ECB’den 2024 yılında Mart ayında başlayacak şekilde 114 baz puan faiz indirimi bekliyor. Paritenin hafta ortası 1,10 seviyesine yükselerek neredeyse 3,5 ayın zirvesini gördüğünü hatırlatalım. Dün aynı zamanda ABD cephesinde açıklanan ve FED’in favori enflasyon göstergesi olan PCE, Ekim ayında ılımlı bir artış gösterirken, enflasyondaki yıllık artış 2,5 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesinde gerçekleşti. Talebin soğumasının bir işareti olarak okunan PCE verisi sonrasında 2024 yılı faiz indirim beklentileri 110 baz puan ile korunuyor.

Türk mali piyasaları ayın son işlem gününü karmaşık bir tablo ile tamamladı. Üçüncü çeyrekte Türkiye ekonomisinin geçen yılın aynı dönemine göre %5,9 büyüdüğünü gösteren veriye rağmen hisse senetleri günü %1 civarında düşüşle tamamladı. Büyüme verisinin geçmiş dönemi yansıtan bayat bir veri olması ve sıkı para politikasının etkilerinin yavaş yavaş görülmeye başlaması ile hisse senetlerinin zorlanmaya başlayacağı yönünde görüşünüzü koruyoruz. Faizin yönünün yukarı olduğu bir dönemde hisse senetleri için çok da olumlu bir tona sahip değiliz. Nitekim 8bin seviyesinde zorlanan endeks üç gündür ard arda düşüyor. USDTRY kurunun dün ezber bozarcasına güne başladığı 29,00 seviyesinin kıyısından 28,85’e kadar gerilediğini not edelim. Ufak çaplı bir düşüş olsa da alışık olmadığımız bu tablo bizleri mutlu etti. Tahvil cephesinde 2 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi %39 seviyesinin altına gerilerken, bizler de TL tahvil piyasasına ‘alıcı’ bir gözle bakmaya başladık!

USDTRY kurunda ise yükseliş eğilimin enflasyon dinamiklerine paralel devam etmesini bekliyoruz. TÜİK’in Kasım ayı enflasyonunu pazartesi günü açıklayacağını da yeri gelmişken not edelim. Anketlere göre aylık TÜFE artışının %3,8 olması; yıllık enflasyonu ise %62,8 seviyesine taşıması bekleniyor. Piyasa katılımcıları anketine göre 12 ay sonrası enflasyon beklentisi %43,90 , ABD enflasyonunun ise %3 olacağı varsayımdan hareketle, USDTRY kurunun 2023 sonunu 29,5 seviyesinde tamamlayarak 2024 sonu 41,00 seviyesine yükseleceğini hesaplıyoruz. Bu bağlamda, TL’nin reel anlamda değer kaybetmesini de beklemediğimizi belirtelim. Daha basit bir anlatımla, TL faizin, kurun ve enflasyonun yükselişini kompanse edecek kadar koruma sağlamasını bekliyoruz.

Yeni gün ve ay başlangıcında Asya piyasalarında temkinli bir seyir görüyoruz. Veri takvimi ise oldukça yoğun görünüyor. Küresel bazda açıklanacak imalat sanayi PMI verileri dikkatle takip edilecek. Türkiye’de ise İTO enflasyonu ve BloombergHT tüketici güveni açıklanacak.

TCMB brüt döviz ve altın rezervleri

24 Kasım haftasında döviz rezervleri 1,8 milyar dolar, altın rezervleri 0,3 milyar dolar artış kaydetti. Bu sonuçla toplam brüt döviz ve altın rezervleri 136,5 milyar dolar ile rekor kırdı.

1701408508764801ec3725864da6c61100f7629014_1_1200.jpg

TCMB net rezervleri

24 Kasım haftasında, TCMB’nin swap ve kamu mevduatı dışında net rezervleri ise eksi 59 milyar dolar seviyesine toparlayarak son dört ayın en iyi seviyesine ulaştı.

1701408509c1cac87a2d71c8b0bfc0363625fd640f_2_1200.jpg

KKM

BDDK verisine göre 24 Kasım ile biten haftada KKM hacmi 29 milyar TL daha gerileyerek 2,74 trilyon TL seviyesine geriledi ($95,2 milyar). Son haftalarda KKM hacminde yaşanan kayda değer azalışın geçen hafta biraz hız kestiğini görsek de, KKM’nin azalmaya devam ettiğini söylemeliyiz

170140850903bee34f377a876844de7e404cb529ea_3_1200.jpg

Fiili faiz oranları

17014085106d9544b8c539922771b7f6772caa88a7_4_1200.jpg

İktisatbank

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Kripto dolandırıcılık çetesi çökertildi; 10.8 milyon liralık vurgun yapmışlar

Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri beş kişilik bir kripto dolandırıcılık çetesinin, 35 mağduru toplamda 10 milyon 800 bin TL dolandırdığını tespit etti. Operasyonda 3 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Edinilen bilgiye göre Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yürütülen araştırmalar sonucu 5 kişilik kripto dolandırıcılık çetesinin para kazandırmak vaadiyle 35) kişiyi 10 milyon 800 bin lira tutarında dolandırdığı tespit edildi. Hızla harekete geçen ekipler, “Kırık Zincir Operasyonu”nu başlattı. 23 Kasım günü Bursa’da düzenlenen operasyonla, şüpheli beş kişi gözaltına alındı.

Çetenin, farklı gelir gruplarından vatandaşları hedef aldığı ortaya çıktı. Şüphelilerin suçtan elde ettikleri lüks araçlar, evlerinde bulunan altın ve nakit paralar, banka hesapları ve diğer mal varlıklarına el konuldu. 26 Kasım’da Zonguldak Adliyesi’ne sevk edilen şüphelilerden M.U.Ö. ve H.Ö. serbest bırakılırken, E.C.Ö., O.Ö. ve B.S.Y. isimli üç kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İHA

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Binance CEO’su CZ istifa ile ilgili açıklama geldi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Binance CEO’su CZ istifası sonrası oluşan panik nedeni ile açıklama geldi:

Değerli Binance’liler,

Binance ile Amerikan otoritelerin tarihsel kayıt, uyumluluk ve yaptırımlar konularında mutabakata vardığını paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bizler bu an için gerekli hazırlıklarımızı önceden yaptığımızdan dolayı kullanıcı deneyimi veya işlevselliği üzerinde herhangi bir etki görülmeyeceğinden eminiz. Vurgulamak isteriz ki, bu süreç sayesinde platformumuz daha da güvenli hale geldi.

Mutabakat ile ilgili daha detaylı bilgilere linkteki blog postumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu duyuru, şirketimizin zorlu ama dönüştürücü bir öğrenme ve büyüme dönemini geride bırakıp Binance’nin ve kripto endüstrisinin heyecan verici geleceği için vizyonumuzu paylaşmaya başlamasına olanak sağlıyor.

İşimizin temelleri sağlam kalmaya devam ediyor. Binance olarak, dünyanın en büyük kripto para borsasını işletmeyi sürdürüyoruz. Kullanıcılarımız ve paydaşlarımız nezdinde sorumluluğumuzu çok ciddiye alıyor ve her kullanıcı varlığı için 1:1 destek sağlıyoruz. Bu, kullanıcıların platformdan varlıklarının yüzde 100’ünü herhangi bir zamanda çekebilecekleri anlamına geliyor. Bizim için önemli olan, çekirdek değerlerimizi korumada hiçbir zaman tereddüt etmedik. Amerikan otoriteleriyle birlikte varılan resmi mutabakata göre:

· Binance’in herhangi bir kullanıcı fonunu kullandığı

· Binance’nin herhangi bir piyasa manipülasyonunda bulunduğu

konularında bir iddia söz konusu değildir.

Binance’nin kurucusu ve CEO’su olan Changpeng Zhao’nun (CZ) CEO pozisyonundan ayrıldığını da sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kendisi, Binance’in çoğunluk hissedarı olarak, işimizin tarihi alanlarında danışılabilecek bir kaynak olmaya devam edecektir. Binance’in eski Bölgesel Piyasalar Küresel Başkanı olan Richard Teng ise, CZ’nin yerine CEO olarak görev yapmaya başlamıştır.

Son derece nitelikli bir lider olan Richard, otuz yılı aşkın finansal hizmetler ve düzenleme deneyimi ile şirketin bir sonraki büyüme döneminde yeni rolüyle yol gösterici olmaya devam edecek. Richard, Binance’e katılmadan önce Abu Dhabi Global Market’te Finansal Hizmetler Düzenleme Kurumu CEO’su; Singapur Borsası’nda (SGX) Baş Düzenleme Yöneticisi ve Singapur Para Otoritesi’nde Kurumsal Finans Direktörü olarak görev yapmıştır.

Kripto endüstrisinin yükselişte olduğuna fazlasıyla inanıyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki aileler, topluluklar ve ekonomiler için fırsatların önünü açmak üzere bireyleri blok zinciri teknolojisinin gücünden yararlanmaya teşvik eden bir topluluk ve ekosistem inşa ettik. Aslında, işimiz 2022’deki ayı piyasası sırasında bile milyonlarca yeni kullanıcıyı sisteme kazandırmaya devam etti ve 2023’te 150 milyon kayıtlı kullanıcı kilometre taşını aştık.

Bu topluluğun değerli bir parçası olarak, Binance’i seçtiğiniz ve seçmeye devam ettiğiniz için size teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz. Sorularınız, geri bildirimleriniz veya destek ihtiyacınız varsa, lütfen müşteri hizmetleri portalımız aracılığıyla bize ulaşın, sizlere olabildiğince hızlı yanıt vereceğiz.

Binance’e yön veren siz değerli Binance’lilersiniz.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.