Connect with us

GÜNCEL

Kadınların iş yerinde karşılaştıkları gizli ya da açık önyargılar

Yayınlanma:

|

Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi Michael Page, “Dünya Kadınlar Günü” kapsamında cinsiyet çeşitliliğini desteklemenin Avrupa’daki şirketler için önemine dikkat çeken verileri derledi. Bu veriler Michael Page Sürdürülebilirlik Öngörüleri (Sustainability Insights) Araştırmasına dayanıyor. Avrupa ülkelerinde 2022 yılında yaklaşık beş bin çalışan ve iş arayan ile gerçekleştirilen bu araştırmaya göre; Avrupa’da erkek çalışanların %18’i cinsiyet eşitliğini “hiç” umursamadıklarını söylüyor. İşyerlerinde kadınlar, cinsiyet ayrımcılığına erkeklerden 3 kat daha sık maruz kalıyor. İş-yaşam dengesinin olmaması, kadınların %25’inin kariyerlerini bırakmasına neden oluyor. Ayrıca evle ilgili bakım görevleri, Avrupalı kadınların %7’sinin işgücünden ayrılmasına neden oluyor. Diğer taraftan orta kademe kadın yöneticilerin her yıl %23’ü cinsiyet ayrımcılığına uğruyor. Üst düzey kadın yöneticilerin %31’i ise yılda en az bir kez cinsiyet ayrımcılığı ile ilgili davranışlarla karşılaşıyor.

En yaygın 6 önyargı ve onlara meydan okuma yolları

Michael Page Türkiye Direktörü Çağla Şengöz Altaş, “Dünya Kadınlar Günü” kapsamında cinsiyet çeşitliliğini desteklemenin önemine dikkat çekerek, “Öncelikle kendimizde ve başkalarında var olan önyargıların farkında olmalı ve bunlara meydan okumayı öğrenmeliyiz.” diyor. Michael Page olarak, kültürlerini daha kapsayıcı, çeşitli ve eşitlikçi hale getirmeye ve önyargıları ortadan kaldırmaya özen gösteren kurumlar ile çalışmayı tercih ettiklerini ifade ediyor. Kadınların gelişimlerini engelleyen unsurları göz önüne alarak, liderlik rollerini üstlenebilmeleri ve daha adil fırsatlara sahip olabilmeleri için, şirketlerin daha fazla destek vermesi gerektiğine vurgu yapıyor. “Şirketler bu desteği verirken kapsayıcı, çeşitliliği kutlayan ve farklı liderlik tarzlarına değer veren bir kurum kültürü geliştirmeyi önemsemelidir” diyen Altaş, kadınların iş yerinde karşılaştıkları açık ya da gizli önyargılardan en yaygın olan altı tanesini ve bu önyargılara meydan okumanın yolları ise şöyle özetleniyor;

1-Beğenilebilirlik Önyargısı: Erkeklerin aksine, kadınlar genellikle iddialı oldukları için sert olarak görülürler. Bu önyargılı eleştiriler öznel ve belirsizdir. Belirsiz, önyargılı eleştirilere meydan okuyun ve/veya yeniden çerçevelendirin.

2- Performans Önyargısı: Kadınların performansı genellikle hafife alınırken, erkeklerinki abartılıyor. Kadınlar, performans önyargısı nedeniyle uygun fırsatları reddedebilir. Kariyer gelişimini teşvik edin ve destekleyin.

3- Annelik Önyargısı: Annelik önyargısı, kadınların erkeklerden daha az kariyer odaklı olduğunu varsayar. Taraflı yorumlar kanıta dayalı değildir. Annelik önyargısına “Sana bunu söyleten nedir?” diye meydan okuyun.

4- İlişkilendirme Önyargısı: Kadınlar, eylemleri için erkeklerden daha az kredi ve daha fazla suçlama alırlar. Ekibinizdeki kadınların başarılarını vurgulayın. Görünürlüklerini artırmak için sosyal medyayı kullanın.

5- Yakınlık Önyargısı: Farklı olanları dışlarken bizim gibi insanları kayırmak, yakınlık önyargısıdır. “Farklı” kelimesinin ekibe çeşitlilik ve yeni bir bakış açısı sunabileceğine dikkat çekerek bu önyargıya meydan okuyun.

6- Kesişimsellik Önyargısı: Kadınlar ırk, cinsel yönelim, engellilik ve kimliklerinin diğer yönlerine dayalı önyargılarla karşı karşıyadır. Engelli veya diğer kimlik özelliklerine sahip kadınların “özel muamele” gördüğünü iddia eden iş arkadaşlarına meydan okuyun.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

DENİZBANK eski müdürü Seçil Erzan 5. kez hakim karşısına çıktı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Kamuoyunda “yüksek karlı gizli fon” adıyla bilinen, 2’si tutuklu 7 sanığın yargılandığı dolandırıcılık davasında sanıklar arasında yer alan ve 275 yıl hapis istemiyle yargılanan Seçil Erzan, 5. kez hakim karşısına çıktı. İlk kez Denizbank çalışanlarının dinlendiği duruşma öncesi Erzan’ı İstanbul Adalet Sarayı’na götüren cezaevi aracı Büyükçekmece’de kaza yaptı. Erzan, olay yerine çağrılan midibüsle adliyeye sevk edildi. Duruşmada tanık olarak dinlenen Seçil Erzan’ın birinci dereceden sicil amiri Sermin Tekin, “7 Nisan günü İnci Çeviker isimli kişinin Seçil Erzan’a ulaşmak istediğine ama ulaşamadığına ilişkin bir telefon aldım. Seçil Erzan’a paralar verdiğini ancak kendisini oyaladığını söyledi ve ‘yurt dışına kaçacak engel olun'” dedi. Mahkeme heyeti, Ulusal Yargı Projesi’nin (UYAP) bakıma girmesi nedeniyle duruşmayı 29 Mayıs’a erteledi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

QNB FİNANSBANK gönüllüleri yürekleri ısıtmaya devam ediyor!

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bankacılar deprem bölgesini unutmadı QNB Finansbank çalışanlarindan Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneği başkanı Remzi ÇIRA ve ekip arkadaşları kurban bayramı öncesi deprem bölgesi Hatay Kırıkhan da bulunan Özel eğitim uygulama okulu 1.ve 2. Kademe öğrencilerinin tamamı olan 104 otizmli ve down sendromlu özel çocuklar için bayramlarık alışverişini tamamladılar.

Banka çalışanlarınında destek verdiği projelerine bir yenisini daha ekleyen Remzi ÇIRA ve ekip arkadaşları bir projeyi daha tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ekleyerek en büyük destekçilerinin QNB Finansbank İK Genel Müdür Yardımcısı Cenk Akıncılar‘ın olduğunu, Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneği’ne Laptop ve ofis mobilyaları bağışı yapan Qnb Finansbank yöneticilerine teşekkürlerini ileterek sözlerini tamamladı.

bankavitrini.com ailesi olarak bizlerde bütün bankacıların sesi olmaya çalışan Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneğine başarılar diliyoruz.

****************

Bankacılardan bir iyilik Projesi: AYNA

GÖNÜLLÜ BANKACILARIN DERNEĞİ YÜREKLERİ ISITTI

QNB Finansbank gönüllüleri Deprem Bölgesinde “Eğitime Katkı” yaptı

QNB Finansbank gönüllülerinden Deprem Bölgesinde örnek çalışmalar

Okumaya devam et

GÜNCEL

SASA, Adana tesislerini İstanbul’daki fuarda sanal gerçeklik teknolojisiyle tanıttı

SASA, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Hometex 2024 fuarında ziyaretçilere sanal gerçeklik (VR) teknolojisiyle Adana tesislerindeki polyester üretim süreçlerini tanıttı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

SASA, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Hometex 2024 fuarında ziyaretçilere sanal gerçeklik (VR) teknolojisiyle Adana tesislerindeki polyester üretim süreçlerini tanıttı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, fuarda kurulan VR köşesinde ziyaretçiler, VR gözlükleri ile Adana tesislerini gezdi ve polyester üretim süreçleri hakkında bilgi aldı.

Ziyaretçiler, tur kapsamında, elyaf üretim tesislerini ve bu yıl içinde faaliyete geçmesi planlanan PTA tesislerini de görme imkanı buldu.

SASA VR gezisinde, Adana tesislerindeki üretim alanlarının görsel turlarının yanı sıra, ürünler ve süreçler hakkında teknik bilgiler de sundu.

SASA yetkilileri, ilk kez yakın zamanda Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Techtextil fuarında ziyaretçilerin beğenisine sunulan VR sisteminin güncellemelerle geliştirilmeye devam edileceğini ve gelecekteki fuarlarda da kullanılacağını belirtti.

Tüm üretim süreçlerinde ileri akıllı otomasyon sistemleri kullanan SASA, yapay zeka uygulamalarını hem üretim hem de yönetim alanlarında kullanmayı planlıyor.

Şirket, sosyal sorumluluk kapsamında, polyesterin üretim ve kullanım hikayesini çeşitli teknolojiler ve iletişim araçlarıyla anlatmayı hedefliyor.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.