Connect with us

BANKA HABERLERİ

Körfez sermayeli bankanın Moda Şubesi’nde neler oluyor

Kadıköy bölgesinden 2019 sonunda bölge müdürü istifa ettirilerek bankadan uzaklaştırılan Körfez sermayeli bankanın aynı bölgedeki şubeler ile ilgili iddialar bitmek bilmiyor

Yayınlanma:

|

Kadıköy bölgesinden 2019 sonunda bölge müdürü istifa ettirilerek bankadan uzaklaştırılan Körfez sermayeli bankanın aynı bölgedeki şubeler ile ilgili iddialar bitmek bilmiyor.

 İstanbul’un köklü ve zengin ailelerinin oturduğu Kadıköy – Moda bölgesinden sık sık şikayet aldığımız bankanın Moda şubesinde dile getirilen iddialar şu şekilde :
1- Özellikle eski İstanbul kökenli yaşı ilerlemiş müşterilerin yoğun olarak oturduğu Kadıköy – Moda bölgesinde vatandaşların hesabı ile ilgili bilgisi dışında işlemler yapıldığı;
2- Yaşları 80-85 yaşındaki müşterilerin hesaplarından imzaları taklit edilerek işlemler yapıldığı;
3- “Usulsüz işlemleri fark edip” vadeli hesapları kapatarak başka bankalara gönderen müşterilerin birikmiş vadeli faizin “hesap vadesinden önce kapandığı için biriken faizin verilmediği” savunmasına sığınılarak faiz ödenmediği. Oysa usulsüz sahte imzalar ile işlem yapılmasa müşteri hesaplarını kapamayacaktı. Kapama müşterilerin keyfi tercihi değil bankanın  “Bankacılık Kanununa” uygun işlem yapmamasının anlaşılmasından kapanmış hesaplardır.
4- Hesaplarda 10 milyon TL üzeri birikimi olan müşterilere hesapları ile ilgili bilgi verilmesinden sakınılmış, yeterli bilgi akışı sağlanmamıştır. Müşterilerin bu yöndeki başvuruları geçiştirilmiş. Bu yönde müşterilerin şubeyi ziyaretlerde karşısında muhatap bulunamamış, “işimiz var” diyerek görüşmeler savsaklanmış.
5- Müşterinin bilgisi dışında “Hisse Senedi ve A Tipi Fonlar”  alınarak zarar ettirildiği ve zararın telafi edilmediği. Bu zararın zamanında müşteriye bildirilmeyerek zararın artırıldığı, bir müşterinin 500.000.-TL üzeri tek işlemde zarar ettirildiği; müşterinin fark etmesi ile Hisse Senedini ( A Tipi Fonu ) satarak zararın büyümesini engellediği fakat daha önceki görüşmelerde bu işlemin ve zararın küçükken kendisine bildi verilmemesi nedeni ile zarar mağduriyet yaratıldığı.

6- Müşteriler talep etmesine rağmen işlemleri ile ilgili hesap ve hisse senedi işlemlerinin ekstrelerin müşteriye verilmeyerek işlemlerin saklandığı.
7- SPK Mevzuatı çerçevesinde müşterilere uygunluk testi yapılmadığı gibi; kendisine yapılmış gösterildiği; 85 yaşındaki müşterilere yapılan uygunluk testinde “Çok Yüksek Riskli” müşteri profiline sahip oldukları bildirilmiş. Oysa 85 yaşındaki müşterilere böyle testler yapılmadığı belirtiliyor. Üstelik müşteriler bu test görüntülerini talep etmeleri halinde kendilerine verilmediği. Ses kaydı olmadan ve müşterilerden onay alınmadan hesaplarında işlemler yapıldığı.
8- Müşterilere” imzaladığınız” diye verdikleri bazı belgelerin müşteri tarafından imzalanmadığı ve “sahte imzalar ile işlemler yapıldığı” iddia ediliyor.
9- Müşterilerin imzaların sahte olduğunu, işlemlerden zarar ettirildiklerini bankanın “teftiş kuruluna” şikayet olarak bildirmelerine rağmen yeterli inceleme yapılmadan ve sahte imza ile işlem yapanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmadığı.
10- Bazı müşterilerin konuyu bankanın Genel Müdürüne kadar bildirmesine rağmen Genel Müdürün sekreteri tarafından aranarak işlemlerin normal olduğu bildirilip gerekli ve hassa inceleme yapmasını sağlamadığı / engellediği iddialar arasında.
11- Müşterilerin zarar ettiğini fark edip zarar edilen fonlardan çıkmasını istemesine rağmen “ne kadar da ısrarcısınız” denilerek çıkışın geciktirilerek zararın artmasına neden oldukları;
12- Moda şubesinde işlemleri yapan personelin aslında SPK Lisansı olmadan müşterileri bilgilendirdiği, tavsiyeler yaptığı, yönlendirdiği, portföy yönettiği  işlemler yaptığı.
13- Bazı müşterilerde, zararların 500.000.-TL’ye kadar çıktığını fakat tüm itirazlara rağmen bu zararın telafi edilmediği gibi iletişim kurmak istediği personele ulaşmakta zorlandığı.
14- Bazı imzaların işlem yapıldıktan sonraki günlerde ortaya çıkmasın ve sorgulanmasın diye “şube hizmetlisi” evlere gönderilerek tamamlandığı. İmza için 85 yaşındaki müşterilerin niçin ve hangi işlem için imza attıklarını bilmeden, açıklayıcı bilgi verilmeden  imzaladıklarını.
15- Hesaplardan niçin alındığı belli olmayan “Kredi dosya ücreti” açıklaması ile haksız masraflar alındığı ( bazı müşteriler kredisinin olmadığı iddialar arasında ). 80-85 yaşındaki müşteriler hesaplarına başka müşterilerin kredisi için uygunluğu dışında blokeler konduğu, kredilere kefaletlerinin alındığı iddialar arasında.
16- “Mevduatların yüksek getirili fonlarda değerlendirileceğini vadeli hesaplardan daha fazla gelir elde edileceğini” söylemelerine rağmen müşteriye yanıltıcı bilgi verip zarar ettirildiği
17 – “2020 Ocak ayında müşteriler % 18 getiri sağlayacak” diye A tipi Fon Satışı yapıldığı fakat 2 günden sonra getiri %15 ve altına indiği iddialar arasında.

Yukarıda özetlendiği gibi iddialar vahim. Özellikle yaşları 80-85 arasında olan müşterilerin işlemlerinin başta SPK Müfettişleri ve  BDDK murakıpları olmak üzere yakından incelenmesi gerekir ( ki bu yönde SPK ve BDDK’ya şikayetler yansımıştır ) . BDDK murakıpların ve SPK müfettişlerinin iddialar ve kendilerine yapılan Körfez sermayeli bankanın Moda Şubesi ile ilgili 80 yaş üzeri milyon TL üzeri portföyü bulunan müşteriler ile ilgili işlemlerini çıkartıp inceleme yapıp yapmayacağı ise önümüzdeki günlerde netleşmiş olacak.  İddialar aynı zamanda yargıya yansıtılması için müşteriler tarafından İstanbul’un ünlü bir Avukatlık Hukuk Büroları ile görüşmeler yapıldığı ve Hukuk Bürosu hazırlıklara başlamış durumda. İddialar ile ilgili Banka ve banka Genel Müdürü bugüne kadar herhangi bir açıklama yapmazken özellikle sahte imzalı ve yetkisiz personel tarafından yapılan işlemler ve yetkili olmayan banka hizmetlisi tarafından alınan tartışmalı imzalar, başka müşteriler için yaşlı müşterilerin kefil alınması ve mevduatlarına bloke konulması  ile ilgili bankanın cevabını da BankaVitrini olarak yakından takip edecek olacağız.   

Erol TAŞDELEN-Ekonomist, Uzman Bankacı

************************

MİY’den sonra Moda Şube Müdüresi de kovuldu – BankaVitrini

KÖRFEZ SERMAYELİ BANKANIN SAMSUN ŞUBESİNE AĞIR SUÇLAMA : PARALARIMIZ BUHARLAŞTI – BankaVitrini

Samsun’da müşteri hesaplarını boşaltan bankacı her yerde aranıyor – BankaVitrini

 

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Artı beş yüz milyon dolar :)

Yayınlanma:

|

Yazan:

  • Bugün bültenimize sevindirici bir haber ile başlayalım. Her ne kadar bültenimizi takip eden kıymetli okurlarımız bu gelişmeleri her gün düzenli bir şekilde takip etse de, TCMB’nin 7 Haziran ile biten haftaya ait açıkladığı verilerine göre brüt döviz ve altın rezervleri 146,2 milyar dolar seviyesine ulaşarak rekor kırdı. Yaklaşık 4,5 yıl aradan sonra, TCMB’nin swap ve kamu dövizleri hâriç net rezervleri ise 0,5 milyar dolar ile artıya geçerek eksi rezerv konusunu da rafa kaldırdı. Eğer vücudun altını kas ise, merkez bankasının da en önemli kasının altın ve dolar rezervleri olduğu ve bunun da yabancı yatırımcı için ne kadar önemli bir parametre olduğunu unutmamak gerekiyor.
  • TCMB’nin swap hâriç net döviz pozisyonu, yerel seçimler dönemini baz alırsak, ya da son 48 iş gününde 74,5 milyar dolar artış gösterdi. TCMB rekor süratte rezerv biriktirmeye devam ederken, yurtiçi yerleşiklerin parite ve kur etkisinden arındırılmamış seriye göre DTH’ları (döviz mevduatları) 1,8 milyar dolar daha gerileyerek 165,5 milyar dolar seviyesine indi. Böylelikle Mart sonu baz alınırsa, 11 haftada DTH cephesinde çözülme 20 milyar doları aştı. BDDK verisine göre, yine 7 Haziran ile biten haftada bir nevi yabancı para enstrümanı olan KKM 26,5 milyar TL daha azalırken, stok rakamın dolar karşılığı 65,2 milyar seviyesine geriledi. Mart sonuna göre KKM cephesinde de azalma 5,4 milyar oldu. Böylelikle YP mevduatın toplam mevduata oranı (KKM dâhil) %51 seviyesine gerileyerek son dört yılın dibine indi!

Resim

  • Yabancı yatırımcının ise hisse senedi portföyü 542 milyar dolar daha azaldı. Son dört haftada yabancı yatırımcının hisse senetlerinden çıkışı 1,3 milyar dolar olurken, borsanın da limoni havasını özetledi. Öte yandan yine 7 Haziran ile biten haftada, yabancının benzer miktarda DİBS de aldığını görüyoruz. Mart sonuna göre bakılırsa yabancının DİBS portföyü 8,1 milyar dolar artış kaydetti!
  • TL ve TL cinsi yatırım araçlarına ilgi artarken, dolarizasyon eğilimi azalırken, TCMB rezerv biriktirmeye devam ederken, USDTRY kuru ise 32,30 seviyesinin hemen altında dün de sakin bir eğilim kaydetti. TL referans faiz dünü %49,40 seviyesinde tamamlayarak son üç haftanın dibine geriledi. TL’nin piyasada yeniden bollaştığını not edelim. Türkiye’nin yabancı indinde risklerini yansıtan 5 yıl vadeli CDS risk primi 260 baz puan etrafında dar ve sakin bir seyir izlemeye devam ederken, “borsada karar günü” başlıklı hafta içi yazımızda da belirttiğimiz üzere, 10bin endeks seviyesinden zıplayan BIST100 endeksi dünkü günü %2,2 yükselişle 10,391 puan seviyesinden tamamladı. 10bin endeks seviyesinin altında olası bir kapanış durumunda zarar kes uygulayarak hisse senetlerinde özellikle de endeksi sürükleyen bankacılık hisselerinde pozisyon artırılabileceğini düşünüyoruz. Dünkü yükelişte ayrıca uzun bayram tatilinin getirdiği takas avantajı ve dün akşam saatlerinde Sn. Bakan Şimşek’in hisse senetlerine yönelik işlem vergisi konusunun ertelendiği yönünde açıklamasının da yer tuttuğunu düşünüyoruz.
  • MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin son günlerde sosyal medya paylaşımları ve açıklamalarıyla ülke siyasetine hareketlilik getirdiğini not etmemiz gerekiyor.
  • Bahçeli, 31 Mart seçimlerinden sonra gündeme gelen normalleşme tartışmalarına değinerek Sinan Ateş davasından bahsetti ve bu davanın Milliyetçi-Ülkücü Hareket’e yönelik bir itibar suikastına dönüştüğünü belirtti. Davanın 1 Temmuz 2024’teki duruşmasında MHP’nin hazır bulunacağını ve Türk yargısı önünde hesaplaşacaklarını söyledi.
  • Bahçeli, açıklamalarının devamında “Cumhur İttifakı dağılıyor mu” sorularını gündeme getirdi. MHP’nin, ülkenin ve milletin çıkarları için her türlü fedakarlığı göze alacağını belirterek, Ak Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın oluşmasının MHP’nin dileği olduğunu ifade etti. Cumhur İttifakı’ndaki sorumluluklarını yerine getireceklerini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek vereceklerini de ekledi. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Bahçeli’nin açıklamalarına cevap vererek “Cumhur İttifakı kararlılıkla yoluna devam etmektedir” dedi.
  • Yurtdışı piyasalarda ise Çarşamba günü ABD’de açıklanan ve olumlu anlamda sürpriz yapan TÜFE enflasyonu ardından dün de ÜFE enflasyonunu sürpriz yaptı. Yıllık bazda çekirdek ÜFE artışı %2,3 artış kaydederken (beklenti %2,5) manşet ÜFE artışı da %2,5 beklentinin gerisinde kalarak %2,2 oldu. FED ne kadar laf kalabalığı yapsa da, piyasaların FED’den bu yıl 2 adet faiz indirimi talep etmelerini artık normal karşılıyoruz! ABD’de enflasyon verilerinin piyasaların arzuladığı şekilde açıklanması ve 10 yıllık gösterge ABD tahvil getirisinin %4,25 ile 2,5 ayın en düşük seviyesine gerilemesine rağmen, faiz getirisi olmayan kıymetli madenler arzuladığımız performansı bir türlü kaydedemedi. Gümüşün ons fiyatı 29 dolar seviyesine kadar gerileyerek bizleri büyük ölçüde şaşırttı. Uzun bir süredir uzun pozisyon taşıdığımız gümüşte haftalık kapanışın peş peşe ikinci haftada da 30 doların altında olmasını zayıflık göstergesi olarak kabul ederek dün pozisyonlarımızdan kârla çıkma kararı aldık. Altın ise hâlen daha 2,300 dolar seviyesindeki desteğinde tutunmaya devam ettiğini not edelim.
  • ABD borsaları geceyi önemli sayılacak bir değişim kaydetmeden tamamlaması ardından bu sabah pasifiği diğer ucunda kararsız bir seyir görüyoruz. Japonya Merkez Bankası’nın bu sabah sonuçlanan olağan faiz toplantısında ultra düşük faiz oranlarını sabit tutmaya devam ettiğini lâkin devasa parasal teşvikten yavaş ama istikrarlı bir şekilde geri çekilerek büyük tahvil alımlarını azaltmaya başlamaya karar verdiğini görüyoruz. Yaralı aslan JPY, dolar başına 158 seviyesine yükselerek son altı haftanın en değersiz seviyesini test etti. Değersiz YEN’den destek alan gösterge endeks Tokyo borsası %0,7 yükselirken, diğer bölge borsalarında hafif de olsa kırmızılar gözümüze çarpıyor.
  • Piyasaların gündemi bugün çok da karışık görünmüyor. Küresel bazda çok sayıda merkez bankacının konuşması takip edilecek. Türkiye cephesinde TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi ön plana çıkıyor. Gözler ısınan siyasete çevrilirken, genel hatları ile piyasaların olumlu seyrini korumasını bekliyoruz. Herkese iyi bayramları dilerim.

*Menkul Kıymet İstatistikleri

Yabancının devlet tahvili âşkı devam ederken, hisse senetlerine yönelik küskünlüğü de son dört haftadır devam ediyor.

1718341011fab020b702c75482a08c6a305997ca1a_1_1200.jpg

*KKM

Dolarizasyonun önemli bir göstergesi olan KKM ve DTH’ın toplam mevduata oranı %51’e gerileyerek 4 yılın en düşük seviyesini gördü.

171834101249c6aac93ea30e733ebb9e4cbf31f876_2_1200.jpg

*DTH

TL’ye yönelik iştah devam ederken, DTH cephesinde çözülme devam ediyor: son 11 haftada 20 milyar doları aştı.

171834101244b5131c2b16fa7bdb1cde40ba6c0117_3_1200.jpg

*TCMB Brüt Döviz ve Altın Rezervleri

Tüm zamanların zirvesinde!

17183410131d76620998558e599c67018bd0ce2d6b_4_1200.jpg

*TCMB Net Döviz Rezervleri

Swap ve kamu dövizleri hâriç, TCMB’nin net rezervleri 4,5 yıl aradan sonra 0,5 milyar dolar seviyesine yükselerek artıya geçti.

1718341014f47259b54cbd6cf3c622dee13e507d8f_5_1200.jpg

*Yurtiçi bankalar ile yapılan swap işlemleri

TCMB rezerv biriktirdikçe, yurtiçi bankalar ile yapmış olduğu swap işlemlerini de azaltmaya devam ediyor.

1718341014e8c4e80624961dfd911f65ccdcee210d_6_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Banka hesaplarında köstebek kuşkusu

Son dönemde banka dolandırıcılığı giderek artmaya başladı. Öyle ki artık banka hesaplarınıza girip transfer dahi yapabiliyorlar. Peki, gizli hesaplara nasıl ulaşılıyor? Akıllara banka hesaplarında köstebek mi var sorusu geliyor. Detayları CNN TÜRK ekibinden Ceren Meriç, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Kırık’a sordu.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Mağdurlar o kadar arttı ki artık akıllara bankalarda köstebek mi var sorusu geliyor, dolandırıcılar sizi bankanın müşteri hizmetleri görevlisi gibi arayıp sizden onay istiyor.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Kırık konuyla ilgili, “Birçok bankanın mağduru söz konusu ‘acaba içeride köstebekler mi var, dolandırıcılarla ortak mı çalışıyor?’ sorusunu beraberinde getirmeye başladı. Özellikle vatandaşları ‘sigorta geri ödemeniz var bunu gerçekleştirmek için birkaç işleme onay vermeniz gerekir’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

İşte o onayı verdiğinizde iş işten geçmiş oluyor. Tüm banka hesap bilgileriniz ele geçiriliyor. “Aslında o onayı verdiğinizde sizin vadeli hesabınızdan vadesiz hesabınıza para transferi gerçekleşmiş oluyor bu durum ciddi mağduriyetlerle karşılaşmamıza neden oluyor. Birçok bankanın mağduru söz konusu, ister istemez akıllara acaba içeride köstebekler mi var sorusunu getirmeye başladı.”

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

GARANTİ BBVA 2,3 MİLYAR LİRALIK TAKİP DOSYALARINI SATTI

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye Garanti Bankası, tahsili geçikmiş alacak portföylerini sattığını açıkladı.

Bankadan Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada, bankanın takipteki krediler portföyünde yer alan toplam 2 milyar 298 milyon liralık tahsili geçikmiş alacak portföyünü dört ayrı varlık yönetim şirketine 897,6 liraya sattığını belirtti.

Açıklamada;

“- 15.04.2024 tarihi itibarı ile toplam anapara ve akdi faiz bakiyesi 304.633.852,97 -TL olan; kredi kartı, destek kredisi, çek hesabı, taksitli kredi, kredili mevduat hesabı alacakları ile bunlara bağlı masraf hesabı ve diğer alacak türündeki tahsili gecikmiş alacakları faizleri ile birlikte, 116.100.000,00 -TL.ye Ortak Varlık Yönetim AŞ.ye,

– 24.04.2024 tarihi itibarı ile toplam anapara ve akdi faiz bakiyesi 261.655.365,01-TL. olan kredi kartı, destek kredisi, çek hesabı, taksitli kredi, kredili mevduat hesabı alacakları ile bunlara bağlı masraf hesabı ve diğer alacak türündeki tahsili gecikmiş alacakları faizleri ile birlikte, 110.600.000,00-TL.ye Ortak Varlık Yönetim AŞ.ye,

– 16.04.2024 tarihi itibarı ile toplam anapara ve akdi faiz bakiyesi 301.884.005,91-TL. olan kredi kartı, destek kredisi, çek hesabı, taksitli kredi, kredili mevduat hesabı alacakları ile bunlara bağlı masraf hesabı ve diğer alacak türündeki tahsili gecikmiş alacakları faizleri ile birlikte, 110.600.000,00-TL.ye Emir Varlık Yönetim AŞ.ye,

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.