Connect with us

Gülbeyaz Gergün

Pandemi lüks saatleri de vurdu

Yayınlanma:

|

Pandemi sürecinde, Turizm, havayolu taşımacılığı, özel okullar, inşaat sektörünü nasıl olumsuz etkilediği çok sık konuşuluyor ama alt sektörlerden çok olumsuz süreçler içine girenler oldu. Bunların başında da lüks saat üreticiler var.

Almanya’nın 175 yıllık geçmişe sahip olan en iyi saat üreticisi; A. Lange & Söhne başta olmak üzere; Rolex, Patek Philippe ve Audemars Piguet gibi markalar pandemi sürecinde lüks saat dükkanların kapalı olması, Çinlilerin Avrupa’ya gelişlerin durması saat sektörünü olumsuz etkiledi. İsviçre saat ihracatı % 26 düştü. Sektördeki Lobby grubu satışlarının % 80 düştüğünü açıkladı. Dünya pazar lideri Swatch, yılın ilk yarısında tarihindeki ilk zararı yaşadı.

İtalya’da saat sektörü % 30 ciro kaybı yaşadı. Saat satıcıları e-ticarete yönelip, ağırlık veremeye başladılar, fakat lüks saat tüketicileri aldıkları saati fiili görmeyi tercih ediyor. Alman saat üreticisi Junghans CEO’su Matthias Stotz, “internet satışları sayesinde ciro kaybı yaşamadıklarını” açıkladı.

Swatch, Tag Heuer ve Richemont gibi sektördeki büyük oyuncular da internete üzerine stratejiler geliştirmeye başladı. Örneğin Richemont, çevrimiçi perakendeci Yoox-Net-A-Porter‘ın çoğunluk hissesini satın aldı. Rolex gibi tartışmasız markalar henüz e-ticarete sıcak bakmıyor.

Dijital saat dünyası

Apple Watch dijital saat satışında rahat. Swatch CEO’su Nick Hayek, Apple’ı İsviçre saat endüstrisi için bir tehdit olarak görmüyor.

Swatch, artık akıllı saat trendine sıcak bakıyor. Kendi işletim sistemi olan Tissot-T-Touch-Connect‘e sahip. Tissot, Tag Heuer, hatta Patek Philippe gibi birçok üretici akıllı saatler üretmeye başlattı. Dijital saat dünyasına rağmen klasik lüks saatlere rabet düşmedi. Son 10 yılda lüks saatler % 60 değer kazandı.

Chrono24 veya Chronext gibi platformlarda Rolex Daytona 20.000 euro‘dan fazla veya Patek Philippe 52.000 Euro‘ya satış yapabilmektedir. Klasik saatler hala kolleksiyonlerlerin tercihi.

Kaynak: tagesschau.de

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

BANKALAR İNTERNET SATIŞINDA KREDİ ÖDEME SİSTEMİNE HAZIRLANIYOR

Yedi büyük Amerikan bankası rekabete çıtayı yükselterek internet üzerinden ticarette ağırlığını koymaya hazırlanıyor. Bankalar kendi cüzdanlarını geliştirmek istiyor. Bu neleri değiştirecek?

Yayınlanma:

|

Amerikan büyük bankaları, internette ödeme yapmayı kolaylaştıran kendi ürünlerini sunmak istiyor ve paylarını artırmayı planlıyor. Böylece, bu finansal kurumlar Apple Pay ile doğrudan rekabete girerken, aynı zamanda PayPal, Samsung Pay ve Google Pay ile de doğrudan rekabete giriyor. İnternet devlerine yönelik saldırıya girişen bankalar arasında Bank of America, Truist, Capital One, JP Morgan Chase, PNC Bank, US Bank ve Wells Fargo bulunuyor. Hazırlıklar ile ilgili ilk açıklama Wall Street Journal’de yer aldı.

Yeni banka cüzdanı Visa ve Mastercard kredi ve banka kartlarıyla çalışacak. Müşteriler için bir takım gereksinimler vardır: gecikmiş borçları olmamalı, kartı çevrimiçi olarak kullanmış olmalı ve bir e-posta adresi ve telefon numarasına sahip olmaları yeterli olacak. Capco’nun bankacılık danışmanlığı alanındaki Kıdemli Ortağı Oliver Geiseler, girişim hakkında şüpheci: “Bankaların dijital yeterlilik ve kullanıcı deneyimi açısından rakiplerine ayak uydurup uyduramayacağı şüpheli görünüyor.”

Her şey Erken Uyarı Hizmetleri (EWS) tarafından işletilecek. Bu, halihazırda bir ödeme hizmeti işleten, ancak müşteriler arasındaki para transferleri için daha fazla tasarlanan, bahsedilen yedi bankanın ortak girişimi. EWS şimdi yaklaşık 150 milyon müşterinin yeni, ve ismi konmamış hizmete kaydolmasını bekliyor.

Okumaya devam et

Gülbeyaz Gergün

AVRUPA’DA NEGATİF FAZİ VEREN 455 BANKADAN 12 ADET KALDI

Yayınlanma:

|

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 21 Temmuz 2022’deki faiz kararına kadar bankalar fazla mevduatlarının bir kısmına yüzde 0,5 ceza faizi ödemek zorunda kalmıştı. Birçok finansal kuruluş bu maliyetleri özel müşterilerine negatif faiz oranları şeklinde aktarmıştır. Bu bağlamda kredi kuruluşları velayet ücretinden bahsetmeyi severler. Verivox, yaklaşık 1.300 bankanın online ürün genel bakışlarını ve fiyat listelerini günlük olarak araştırmaktadır. Genel bakışımızda, hangi kredi kurumlarında özel tasarruf sahiplerinin hala negatif faiz oranları ödemek zorunda olduklarını gösteriyoruz.

  • Negatif faiz oranları çağı sona eriyor: çok sayıda banka müşterileri için saklama ücretlerini çoktan kaldırdı.
  • Şu anda, 12 banka hala web sitelerinde veya çevrimiçi fiyat listelerinde özel müşteriler için negatif faiz oranları göstermektedir. Mayıs 2022’deki zirvede 455 kişi vardı.
  • ECB’nin 21 Temmuz’daki faiz kararında, 424 banka hala negatif faiz oranları kullanıyordu.

Bankalar negatif faiz oranlarına veda ediyor

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımından önce bile, en az 51 banka ve tasarruf bankası sözde saklama ücretlerini tamamen veya kısmen kaldırmıştı. Bazıları negatif faiz oranlarını tamamen ortadan kaldırmış, diğer finansal kurumlarda ödenekleri önemli ölçüde artırılmış, böylece negatif faiz oranları müşterilerin en azından bir kısmı için düşmüştür. Bankaların kendileri artık fazla mevduatlarına ceza faizi ödemek zorunda kalmadığından, negatif faiz oranlarına veda artık gözle görülür şekilde hızlandı.

Bu bankalar hala negatif faiz oranları talep ediyor

Ancak şu anda hala müşterilerinden negatif faiz oranları talep eden finansal kurumlar var. Aşağıdaki liste, çevrimiçi fiyat listelerinde veya ürüne genel bakışlarda özel müşteriler için negatif faiz oranları yayımlayan bankaları içerir. Tabloda aksi belirtilmedikçe, bilgiler çağrı para hesabındaki mevduatlar için geçerlidir. Bazı durumlarda, sözde velayet ücreti yalnızca cari hesaplar veya takas hesapları için gösterilir veya burada farklı düzenlemeler uygulanır. Bu daha sonra açıklamalarda belirtilir. Bir girişteki yorumları görüntülemek için, tablodaki sol oka tıklamanız yeterlidir.

Gülbeyaz GERGÜN

Okumaya devam et

EKONOMİ

İspanya fiyat artışlarını nasıl yavaşlattı?

Birçokları için, artan yaşam maliyetleri en büyük endişe kaynağıdır. Dünya Ekonomik Forumu bu yıl enflasyonu küresel bir risk olarak görüyor. İspanya örneği, fiyat artışına karşı neler yapılabileceğini gösteriyor.

Yayınlanma:

|

Aylarca, İspanya’da market alışverişi eğlenceli değildi. Çoğu fiyat sadece bir yön biliyordu: yukarıya. 2022’nin sonunda, ekmek bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 15, zeytinyağı yüzde 25, süt bile yüzde 30 daha pahalıydı.

Yılın başından beri rahatlama

Yeni yıl, yeni şans: Solcu İspanyol hükümetinin yeni yardım paketi 1 Ocak’tan beri yürürlükte. Yarım yıl boyunca, temel gıda maddelerinde yüzde dört oranında indirimli KDV oranı tamamen ortadan kaldırılacak. Petrol ve makarna fiyatı bu süre zarfında yüzde on yerine yüzde beştir. Bu indirimlerin enflasyonu daha da frenlemeye yardımcı olması amaçlanıyor.

Ancak İspanya zaten diğer tüm Euro Bölgesi ülkelerinden daha iyi durumda. Aralık ayında enflasyon oranı yüzde 5,6; Almanya’da fiyatlar yüzde 9,6 arttı. İspanya Almanya’dan daha iyi ne yaptı?

Fiyat üst sınırındaki “İber istisnası”

Ekonomist José Carlos Díez, Mayıs ayında getirilen gaz-elektrik fiyat sınırının buna katkıda bulunduğuna inanıyor: “İlk biz olduk, çünkü fiyat sistemimizde elektrik tarifesi toptan satış piyasasına bağlıydı, bu da İspanyol tüketicilerin çok erken dönemde yüksek fiyatlar ödemek zorunda kaldığı anlamına geliyordu.”

AB farklı görse bile: “İspanya fiyat sınırını karşılayabilir çünkü ülke iyi bir gaz planlaması yaptı. Cezayir ile bir gaz boru hattımız var, Almanya’nın Rusya ile olduğu gibi, ama ek olarak – alternatifsiz değil. “

AB başlangıçta İspanya ve Portekiz’e “İber muafiyeti” verme konusunda isteksizdi, çünkü rekabetin çarpıtılmasından korkuyordu. İspanyol elektrik müşterileri açısından, bu istisna şimdi karşılığını veriyor: Geçen Kasım ayında, elektrik fiyatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22 daha düşüktü.

Her şey ucuzlamıyor

Ve şimdi süpermarketteki indirimler: Bir litre zeytinyağının maliyeti artık ortalama 7.55 avro değil, sadece 7.21 avro. 2,59 Euro yerine bir kilo pirinç şimdi on sent daha az. Ve 500 gram üzüm 3.07 avroya satılıyor – Yılbaşı gecesinden önce 3.19 avro idi.

Bununla birlikte, henüz net olmayan şey, KDV indiriminin müşterilerle sonuçlanacağıdır. Ocak ayının ilk haftasında, tüketici koruma örgütü FACUA, Ulusal Rekabet Komisyonu’na yedi perakende zincirini kınadı. İndirimi geçemezlerdi. FACUA bu vergi indiriminin etkisini genel olarak yönetilebilir olarak görse bile, kuruluş fiyatları düzenli olarak gözden geçireceğini duyurdu.

Bir seçim yılında, muhalefetteki muhafazakar Halk Partisi (PP), katma değer vergisini azaltma fikrini iddia ediyor. Bununla birlikte, verginin et ve balık için aynı kaldığı gerçeğini eleştiriyor – ancak bu ürünler İspanya’nın mutfaklarında önemli bir rol oynuyor.

45 milyar € yardım paketi

Ancak her şey ucuzlamasa bile, sosyalist PSOE’li Başbakan Pedro Sánchez’in solcu hükümeti, İspanyollar için daha fazla mali enjeksiyon tahsis etti. Düşük gelirliler 2023’te bir defaya mahsus yıllık ikramiye alacak ve emekli maaşları artacak. Ve zaten bir önceki yıl, vatandaşlar kira freni, ucuz banliyö biletleri ve yakıt fiyatı sübvansiyonundan yararlandılar.

İspanya, kısmen şirketler için ek vergilerle finanse edilen çeşitli yardım paketlerine toplamda 45 milyar avro harcadı. Ve burada da, İspanya – gaz fiyat sınırına bakın – bir zamanlar Almanya’da ateşli bir şekilde tartışılan bir şeyi tanıttı: aşırı kar vergisi. Bankalar ve enerji şirketleri için iki yıl geçerlidir.

Seçim kampanyacılarının borçla finanse edilen faydaları?

İspanya’nın kriz karşıtı önlemleri, 2023 seçim yılı açısından borçla finanse edilen faydalar mı yoksa ekonomik açıdan mantıklı adımlar mı? Muhtemelen ikisinin bir karışımı. Ve en azından kısmen başarılılar. Genel olarak, İspanya ekonomisi son krizleri oldukça iyi atlattı.

Ancak ekonomist Díez, İspanya’nın enflasyondaki başarısına rağmen, Almanya’nın İspanya’dan öğreneceği çok az şey olduğuna inanıyor. Almanya da büyük yardım paketleri hazırladı. Gaz piyasasında durum farklı: “Almanya’nın İspanyol karma gaz modelini kopyalaması gerektiğini düşünüyorum. Boru hatlarına ihtiyacınız yok, ancak uzun zamandır gerçekleştirilmemiş olan LNG terminallerine sahip limanlara ihtiyacınız var. Bu ciddi bir hataydı.”

Diğer konularda, İspanya Almanya’dan daha fazla şey öğrenebilir: örneğin ulusal borç ve yüksek işsizlik. İspanya, Euro Bölgesi’nde yüzde 12,4 ile geriyi getirirken, Almanya yüzde üç ile başı çekiyor.

Kristina BokerARD Stüdyo Madrid

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.