Connect with us

Abbas Karakaya

ADALET VE SAĞLIK: Sağlık Ormanları, Sağlık Parkları

Abbas Karakaya İstanbul’daki çarpık kentleşme sonucu elde kalan bir avuç yeşil alanın korunması için mücadelesine devam ediyor. Karakaya’nın önerileri İnsan odaklı : Sağlık Ormanları, Sağlık Parkları.

Yayınlanma:

|

Çekmeköy Seyir Tepesi (Çekmekule) projesi hakkındaki üçüncü yazım bu. İki Nisan 2020’de yayımlanmış ilk yazımda;

https://www.gazeteduvar.com.tr/forum/2020/04/02/cekmekoyde-insaat-virusu-ve-koronayla-

kamu kaynaklarının yanlış kullanılarak kamunun zarara uğratıldığını projede sorumluluğu, imzası bulunanlardan bu zararın bedelinin yasal yollardan alınması gerek olduğunu yazdıydım. Projesi ve şişirilmiş ihalesi Kadir Topbaş zamanında yapılmış bu çılgın proje mahkemelik olmuş, kapsadığı 370 dönümlük nitelikli ormana zarar da vermiştir. Projenin her metrekaresi rant gözetilerek kurgulanmış, aynı havzada daha geniş bir rantçı müdahaleler manzumesinin başlangıç ayağıdır. Halkın ihtiyaçlarından, taleplerinden doğmuş bir proje değildir. 

Doğal seyir tepesinde Seyir Kulesi olmaz

İstanbul’un çok bilinen, bir sürü seyir tepesi vardır. Mesela, Çamlıca, Piyer (Pierre) Loti, Dragos, Aydos tepeleri gibi. Ancak hiçbirinde Çekmekule projesinde olduğu gibi, zaten tepe olan, insanın görüşünü artıran bir alanda, yani seyir tepesinin üstüne dikilmiş bir kule yoktur. Evet, bu örnek verdiğim tepelerde bir takım tesisler vardır. Ancak hiçbirinde, anlaşılması ve anlamlandırılması bu denli güç olan, adına seyir kulesi denilen garip yapı yoktur. Ağaçlar kesilip altına beton dökülerek Çekmeköy Seyir tepesinin üstüne dikilmiş 50 metre boyunda, 15 metre çapındaki bu kule, çelik kafes rantçı bir uyanıklığın ürünü değilse, neyin ürünüdür? Olayın saçmalığını ve israfın boyutlarını anlamak için yerinde görmeli, projedeki mevzubahis tepenin kaos hali özellikle görülmeli.    

Çekmeköylü doğal yapısı bozularak çocuklarımıza bırakılmamalı

Peki, Çekmeköylü için burasının anlamı nedir? Çekmeköy’ü için burası fiziksel ve ruhsal sağlığı için geldiği bir yerdir. Burada aradığı ve bulduğu temiz havadır, sessizliktir, doğadır, doğallıktır. Araba gürültüsünden uzak oluşudur. Ve Çekmeköylü buranın böyle kalmasını, ormanın korunmasını istemektedir ( şüphesiz ormanın derlenip toparlanması, çöp, güvenlik gibi el atılması gereken sorunları vardır ). Ormanların böyle kullanılmasının -yani en alt düzeyde müdahale, tesislere boğmadan, tesislerle bozmadan- önemi, değeri gittikçe anlaşılmaktadır. İnsanlar ranta dayalı, kötü, plansız kent hayatından; betondan, asfalttan, araba dumanı ve gürültüsünden bıkmışlardır. Kent içinde kalmış böyle vahalara ihtiyaç duymaktadırlar. Çocuklarımızın doğayla tanışması ancak böyle, doğallığı korunmuş ortamlarda olabilir. Plastik oyun gruplarıyla doldurulmuş ormanlarda değil.

Pandemi süreci doğanın önemini daha da ortaya çıkardı

Covid-19 salgını ormanlar gibi temiz hava deposu yerlerin kıymetini, sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Dahası, Türkiye’deki obezite ve diyabet hastalıklarının yaygınlığı düşünülünce insanlarımız daha çok harekete ihtiyacı olduğu da ortadır. Dolayısıyla, insanlarımız artık daha fazla, hareket etmenin, yürümenin, koşmanın özendirildiği, örneğin Polonezköy Tabiat Parkı gibi parklara ihtiyaç duymaktadırlar. Bu örnekten yola çıkarak, adını koymak gerekirse, insanlarımızın ihtiyacı olan Sağlık Ormanları, Sağlık Parklarıdır.

Ormanlar Ticarileştirilemez

Ormanı bir ticarethane olarak göre zihniyetin ürünü tesislere, otoparklara, piknik platformlarına, orman manzaralı pide, et lokantalarına ihtiyacı yoktur. Eti, pideyi, pastayı her yerde bulabilir, yiyebilirsiniz. Ama orman ve temiz havada yürüyüşü, sağlığı değil. Bu tür rant tesislerini savunanlar, e canım, ne zararı var, insanlar bu alana gezmek, dolaşmak için de gelebilirler, diyebilir. Ancak bir yeri nasıl kurguladığınız, bir yere verdiğiniz isim insanlardaki beklentileri, oradaki davranışlarını da şekillendirir. Lokanta, kafe, otoparklarla doldurulmuş bir alana gelirken insanın aklında en çok yeme, içme olacaktır; yürüyüş, hareket çok daha sonra, belki de hiç gelmeyecektir.

Çekmeköylü isteklerinde hemfikir

Aslında, 10 Kasım 2020’de açılışı yapılan Atatürk Kent Ormanı hakkındaki belgesel;

Atatürk Kent Ormanı Belgeseli – YouTube

Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB yönetiminin ormanların kullanımında insanlar için hareket etmeyi özendiren, ormanın başka canlıların da yaşadığını unutmayan bir anlayıştan hareket ettiklerini gösteriyor. Semt sakinlerinin görüşleriyle olgunlaştırılmış bu anlayışı Çekmeköy Ormanlarının bu kısmında da hayata geçirmekte sıra şimdi. Hangi siyasi görüşten olursa olsun Çekmeköylü bunu istiyor. Yaptığımız saha çalışmaları ve gözlemlerimiz Çekmeköylü buranın ranta açılıp yok edilerek değil, doğallığı korunarak gelecek nesillere de aktarılmasından yana.

“Ben yaptım oldu” dönemi bitmeye mahkum

Ancak bu iş, tepedeki seyir kulesi saçmalığından kurtulmakla başlamalı. Uzaktan bakınca, ağaçlarının üstünden de görünen bu çirkin çıkıntının kaldırılmasının çok önemli mesajı da olacaktır: “Ben yaptım oldu” anlayışı, halkın parasını hortumlayan rantçı zihniyet bitiyor, bu zihniyeti İstanbul’da da, Çekmeköy’de de bitiriyoruz. O çelik yığını oradan kaldırıldığında insanlar Türkiye’de gerçekten bir şeylerin değiştiğini inanmaya başlayacaklar. Bunun siyasi getirisi de büyük olacaktır. Çünkü insanlar hazır. Çünkü insanlar nefes almak istiyorlar.

Abbas Karakaya

Abbas Karakaya

DÖNÜŞ HAZIRLIKLARI

Yayınlanma:

|

Dönüş hazırlıkları içindeyiz
Geldiğimizde aldıklarımızı 
Elden çıkarma derdinde

Su, gaz, elektrik, 
Kapatma, son kira, depozito 
Banka hesapları, kaç bavul...
Havaalanına nasıl gideriz
...
Ulaş hiç oralı değil
Aklı fikri hala oyunda
Anlamıyor çocuklar
Büyüklerin telaşını

Bugün tıraş oldu
Sanki saçı burada uzayacak
Ülkesine yakışıklı gitsinmiş 
Annesinin açıklaması bu  

Ne çok şeyi düşünüyor aynı anda
Bunca işin arasında anneler, kadınlar
Onun için mi ayaklarının altına
Serdik diyorlar da cenneti
Cehennemi neden yaşatırlar bu dünyada  
Ulaş da bilmiyor bunu, ben de

Abbas K. Çölgeçici
23 Haziran 2023, Cuma, Bloomington

Okumaya devam et

Abbas Karakaya

GEMİDE

Yayınlanma:

|

Cebelitarık’tan ilk kez geçerken
Köprüüstünde, vardiyada 
Gemi bana emanetti

Işık hızıyla geçmedi
Göğsüme kilitlendi zaman 

Korku da vardı, coşku da 
Yükselen dalgaların içinde
Taşıdı, geçirdi gemiyi kalbim
Akdeniz’den alıp Atlas Okyanusuna

Kendisinden uzun yaşıyor çocukluğu    
Tırnaklarıyla kazanılmış hatıraları insanın . 
Çocuktum ben hala o zaman, gemide

 

Abbas K. –Çölgeçici- Bloomington, Mayıs 2023

Okumaya devam et

Abbas Karakaya

KENDİ KENDİME KONUŞMALAR

Yayınlanma:

|

MADENLERDE

Bırakıp gitmek zor
Ağaçları, denizi
Sabahı, yıldızları
Bir de sessizliği
(ölünce o da kalmayacak)
O zaman neden her gün
Güneşi görmeden madenlerde
Kim için çalışıyoruz otuz üç kuruşa

DEVRİME 

Yürüyünce yollar kısalıyor
Ama yürüyünce,
Arabayla değil.
Yürüyebileceğini hatırlıyor insan
Yollardan, sokaklardan gidiliyor
Yürüyerek ama arabayla değil
Devrime

ÖZTANITIM

İyi derecede yalnızca bilirim
Ağaçlarla konuşurum
Sevmek dokunmak değil, sarılmaktır
Sarılırım suya ve ağaçlara

KÖTÜ

İyilerin yanında durduğun söylenirdi, 
Çaldık kapını, ırmaklar yükseldi
Toprak yarıldı, deniz çekildi
Deprem yerle bir etti evlerimizi 
Şimdi biz depremde ölenler, tanrım
Hepimiz mi kötüydük?

 

 Abbas K. –Çölgeçici- ; Nisan 2023; Bloomington

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

ABONELIK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.


Notice: date_default_timezone_set(): Timezone ID 'UTC+3' is invalid in /home/maviatlas/public_html/wp-content/plugins/notice-bar-old/inc/frontend/front-notice-bar.php on line 27