Connect with us

BORSA

Şeref Oğuz: Borsada keriz silkeleme ne zaman başlar?

Yayınlanma:

|

Faizlerdeki düşüş ile birlikte borsaya yönelim de arttı. Türk Lirası’nda alternatif getiri bulamayan yatırımcı borsaya geliyor. Rakamlar adeta doludizgin koşuyor. Enflasyon tırmanışıyla fiyatların da tırmanması elbette kaçınılmaz. Ancak yabancı çekiliyor. Borsada yabancı payı ilk defa %30’un altına geriledi ve %29,72 oldu. Hemen hatırlatmak gerekiyor ki yabancı payı 2021 Kasımında %42 idi.

Peki ya yatırımcı sayısı? 2021’in Kasım ayında 2,4 milyon olan yatırımcı sayısı şimdi 2,9 milyon kişiye ulaştı. Borsadaki şirketlerin toplam piyasa değeri ise 5 trilyon liraya çıktı. Rakamlara bir de dolar bazında bakacak olursak; şirketlerin toplam piyasa değeri 273 milyar $’a denk geliyor. Bu tutar Nisan 2013’te zirve seviye olan 341 milyar $’a kadar çıkmıştı. 2013’ten bu yana şirket sayısı 65 adet arttı 503 oldu. Ancak buna rağmen piyasa değeri dolar bazında 2013’ün altında

GELENİ SOYMAK ZORUNDA MIYIZ?

Mademki enflasyon parayı borsaya sürmüştür ve ekonominin finansal kaynak temininde menkul kıymet derinliği önemlidir, neden gelenleri silkeliyoruz? SPK buna engel olamayacaksa, ne işe yarıyor olabilir? Borsayı oyun alanına çevirenler belli ise neden burayı yatırım alanı haline getirmiyoruz?

Bu sorunun cevabı verilmedikçe Borsa, bir tür Veliefendi hipodromu algısından öteye geçemeyecektir. At yarışında dahi son ayakta birkaç tüyo ile kazanma şansın varken, Borsada yatırımını değerlendirecek olanı; keriz yerine koyup silkeleyip soymak ve göndermek niye?

İKİ SORU İKİ CEVAP

Borsada kâr realizasyonu ne zaman başlar?

Hesapların kapanma dönemi realizasyonların başlayacağı dönem olacaktır. Güçlü ve büyük şirketlerde değerleme oranları çok düşük, hisseler ucuz. Bu hisseler çıkışa katılmadı.

Olası bir realizasyondan etkilenir mi?

Yabancıların ağırlıkta olduğu hisselerde satış yapmaları nedeniyle şirketler iyi olmasına rağmen hisseleri zayıf kaldı. Olası bir realizasyon tüm hisselere elbette yansıyacaktır. Borsa yatırımcısı daha seçici olmak zorunda kalacak.

NOT

SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAYAN FİYAT HAREKETLERİ

Yılbaşından bu yana hisse bazında %1000’in üzerinde fiyat artışlarının yaşandığı bir borsada sürdürülebilir bir getiriden bahsetmek mümkün değil. Zira fiyat hareketleri aç gözlülüğü tırmandırıyor.

Yeni yüksek getiriler normalmiş gibi hareket edilmeye başlanıyor. Yabancıların da çekilmesi ile borsa adeta bir oyun alanı haline gelmiş durumda. Öyle ki kripto para satıp borsaya gelmek isteyenler yüksek getirinin peşinde koşuyor.

Kısaca yatırımcısı sabırsızyabancısı iştahsız ve etik dışı oyuncuları ahlaksız bir borsada küçük yatırımcıyı korumaz ve kurumsal şirketleri yüceltip kafasına göre açılanları disipline etmezsek, borsa kavramında yeterince yararlanamayan bir ekonomi olarak kalacağız.

Okumaya devam et

BORSA

SPK’da daire başkanı görevden alındı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) Ortaklıklar Finansmanı Dairesi Başkanı Nizamettin Uçak, görevden alındı. Yeni daire Başkanı Kürşad Sait Babuçcu oldu.

Borsada yaşanan büyük düşüşlerin yanı sıra halka arzlarda yaşanan mağduriyetler sebebiyle eleştirilen SPK’da görev değişikliğine gidildi. Görevden alma ve atamalar, SPK Başkanı İbrahim Ömer Öngül tarafından bir genelge ile duyuruldu.

Buna göre; Ortaklıklar Finansmanı Dairesi Başkanı Nizamettin Uçak yayınlanan genelgeyle görevinden alındı.

Temmuz 2019’dan bu yana bu görevi yürüten Nizamettin Uçak’ın yerine Ortaklıklar Finansmanı Daire Başkanlığı’na Kürşad Sait Babuçcu atandı. Serpil Yaşar, Mustafa Eken ve Müge Taşcı başkan yardımcısı olarak atandı.

Okumaya devam et

BORSA

Merkezi Kayıt Kuruluşu 2022’nin panoramasını paylaştı

Geçen yıl 40 şirket halka arz edilirken, halka arza katılan yatırımcı sayısı 8 milyon 713 bin 686 kişi oldu

Yayınlanma:

|

Yazan:

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) 2022’ye ilişkin sermaye piyasaları gelişmelerini derlediği bir video yayımladı.

MKK, 2022’ye ilişkin gelişmeleri sosyal medya platformları Twitter ve Youtube üzerinden yayınladığı ‘Verilerle Sermaye Piyasaları 2022 Panoraması’ adlı videoda duyurdu.

Buna göre, toplam menkul kıymet değeri 2022’de 2,93 trilyon liradan 7,44 trilyon liraya çıkarken, yıl içinde açılan hesap sayısı 6 milyon 100 bin 212 oldu. Aralık, 2022’de 1 milyon 471 bin 556 ile en çok hesabın açıldığı ay oldu.

Geçen yıl 40 şirket halka arz edilirken, halka arza katılan yatırımcı sayısı 8 milyon 713 bin 686 kişi oldu.

Bakiyeli yatırımcı sayısı 2022’de 5 milyon 135 bin 727’den 6 milyon 671 bin 617’ye çıkarken, pay piyasalarındaki 3 milyon 794 bin 409 yatırımcının portföy değeri 6,2 trilyon liraya çıktı.

Geçen yıl sicil numarası alan yeni yatırımcı sayısı 1 milyon 297 bin 222 kişi olurken, en çok yeni yatırımcı 534 bin 341’le 21-40 yaş grubu erkeklerden oluştu. Aynı yaş grubunda yeni kadın yatırımcı sayısı ise 276 bin 60 oldu. Geçen sene kurumsal yabancı yatırımcı sayısı da 726 artış gösterdi.

Portföy değeri en çok artan il Çorum oldu

2022, il bazında incelendiğinde en çok yatırımcı 991 bin 140 kişi ile İstanbul’da bulunurken, onu 395 bin 172 kişi ile Ankara takip etti.

İstanbul’daki yatırımcıların portföy değeri 1 trilyon 274 milyar 606 milyon lirayla ilk sırada yer alırken, portföy değeri en çok artan il yüzde 426,7 ile Çorum oldu. Türkiye genelinde portföy değerindeki artış ise yüzde 259,6 seviyesinde gerçekleşti.

Kahramanmaraş’taki yatırımcı sayısı, geçen sene yüzde 88,2 yükselerek en güçlü değişimi gösterdi.

Geçen yıl yatırım fonlarının portföy değeri 765,6 milyar liraya çıkarken, yerli ve yabancı toplam 16 bin 885 yatırımcının Devlet İç Borçlanma Araçları portföy değeri 247,1 milyar lira oldu.

Okumaya devam et

BORSA

Yabancı geçen yıl 4,5 milyar dolarlık çıkış yaptı

Yabancı yatırımcılar Aralık 2022’de pay piyasalarında net 1 milyar 10 milyon dolar satış yaparken, 2022 yılındaki toplam net satış işlemi ise 4 milyar 491 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Borsa İstanbul’dan yayımlanan verilere göre yabancı yatırımcılar Aralık 2022’de pay piyasalarında net 1 milyar 10 milyon dolar satış yaptı.

Verilere göre yabancı yatırımcılar Aralık 2022’de BİST’de 50 milyar 162,70 milyon dolarlık alış ve 51 milyar 173,03 milyon dolarlık satış işlemi gerçekleştirdiler. Böylece yabancıların gecen ayki toplam alım ve satış işlemleri 101 milyar 335,74 milyon dolar seviyesinde oluştu. Yabancı yatırımcılar 2022’nin tamamında ise 295 milyar 530,33 milyon dolarlık alış ve 300 milyar 21,34 milyon dolarlık satış işlemi yaptı. Sonuç olarak 2022 yılındaki toplam net satış işlemi 4 milyar 491 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.