Connect with us

BANKA ANALİZLERİ

T.C. ZİRAAT BANKASI 6 milyar TL Net Kar açıkladı

Bilançosunu % 42 büyüten T.C. Ziraat Bankası karşılığını Net Karını % 58 artırarak aldı.

Yayınlanma:

|

T.C. ZİRAAT BANKASI 2020 üçüncü çeyrek mali verileri yayınladı. Bilançoyu büyüten banka; 3,7 milyar TL Türev zararı ve 8 milyar TL Kambiyo zararına rağmen; Net Karlılığını 2019’un üçüncü çeyreğine göre % 58 artırarak 6 milyar TL Net Kar yaptı.

Bilançoda müthiş büyüme

2019 sonunu 649,7 milyar TL Toplam Varlık ile kapatan banka 2020 üçüncü çeyreğinde 923,6 milyar TL %42 artış yaparak 2020 yıl sonunda 1 milyar TL Aktif büyüklüğünü aşabileceğinin de sinyalini verdi. Bankanın 172 milyar TL’lık Finansal Varlığını koruduğu görüldü.

Kredilerde Piyasayı sürükleyen bankalardan oldu

2019 sonunu 448 milyar TL Nakdi Krediler ile kapatan banka yılın dokuz ayında % 37 büyüme ile kredilerini 614 milyar TL düzeyine çıkarırken piyasayı peşinden sürükleyen bankalardan biri de oldu. Bankanın 2019 sonundaki Takipteki Krediler oranı % 2,8’den %2,1’e geriledi.  Banka sadece Nakdi Kredilerde değil Gayri Nakdi Kredi artışında da piyasadan desteğini çekmedi. 2019 sonunda 119,8 milyar TL olan Gayri Nakdi Kredileri % 18 artarak 141,6 milyar TL düzeyine ulaştı.

Mevduat ve Özkaynaklar arttı

2019 sonunu 447 milyar TL Mevduatı bulunan bankanın % 44’lük artış ile yılın dokuz ayını 644,6 milyar TL Mevduat ile kapatırken; özkaynakları da aynı dönemde 70 milyar TL’den 84,6 milyar TL düzeyine yükseldi.

Net Faiz Geliri arttı

2019 üçüncü çeyreğinde 16,6 milyar TL Net Faiz Geliri açıklayan banka bilanço ve kredilerdeki büyümenin etkisi ile 2020 üçüncü çeyreği %70 artış ile 28,4 milyar TL düzeyine yükseldi. Bankanın ücret ve komisyon geliri ise düşme yaşandı. 2019 aynı dönemde 2,4 milyar TL Ücret ve Komisyon  geliri açıklayan banka % 12,4 kayıp ile 2020’de 2,1 milyar TL Ücret ve Komisyon geliri elde etti.

Ticari zarar artarak devam etti

2019 üçüncü çeyreğinde 6,2 milyar TL’lık Ticari zarar 2020’de artarak devam ederek 7 milyar TL düzeyine ulaştı. Ticari zararın artmasında 8 milyar TL’lık Kambiyo zararının etkisi oldu.

Bilançoyu büyütmenin ödülü Kar olarak alındı

2019 üçüncü çeyreğinde 15 milyar TL’lık Brüt Kar 2020’de %78 artarak 26,8 milyar TL düzeyine ulaştı. 3,8 milyar TL’lık Net Karlılık ise % 54,4 artarak 6 milyar TL’ye ulaştı. Kar artışı Bilançodaki agresif büyümenin karşılığını olarak yansımış oldu.

Şube sayısı değişmedi

2019 sonunu 1.734 olan şube sayısını 2020’de korurken; 24.563 olan personel sayısı ise 24.350’ye geriledi. Personel azalmanın emeklilikten kaynaklandığı tahmin ediliyor. Bankanın Üst Yönetime yaptığı ödeme % 16 artarak 11,1 milyon TL düzeyinde kaldı.

Sermaye Yeterlilik Rasyosu arttı

2019 sonunda %17,02 olan Sermaye Yeterlilik oranı 2020 üçüncü çeyreğinde artarak % 18,19 düzeyine yükseldi.

Okumaya devam et

BANKA ANALİZLERİ

Vakıf Katılım reel sektöre destek için murabaha finansmanı sağladı

Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben: “2023 yılında 350 milyon dolar kaynak sağladık” dedi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Vakıf Katılım ve Uluslararası İslami Ticaret Finansmanı Kurumu arasında 20 milyon dolar tutarında murabaha finansmanı anlaşması imzalandı. Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben “Bu finansman Vakıf Katılım’ın özel sektör ve KOBİ müşterilerinin ticaret finansmanı ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olmak için kullanılacak” dedi.

Vakıf kültüründen aldığı ilhamla büyük ve güçlü Türkiye’nin finansmanına katkı sunan Vakıf Katılım, Uluslararası İslami Ticaret Finansman Kuruluşu’ndan (ITFC) Türkiye’deki özel sektörü desteklemek için 20 milyon dolar finansman sağladı.

İslam Kalkınma Bankası (IsDB) Grubu üyesi Uluslararası İslami Ticaret Finansmanı Kurumu ile Vakıf Katılım arasındaki Murabaha Finansmanı Anlaşması, Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben ve İSEDAK toplantısı için İstanbul’da bulunan ITFC CEO’su Eng. Hani Salem Sonbol tarafından imzalandı. Tahsis edilen 20 milyon dolar, Vakıf Katılım’ın özel sektör ve KOBİ müşterilerinin ticaret finansmanı ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olmak için kullanılacak. Bu işbirliği, Vakıf Katılım’ın ITFC’nin Türkiye’deki yeni partner bankası olması açısından da önem taşıyor.

Mehmet Ali Akben: “2023 yılında yurt dışından 350 milyon dolar kaynak sağladık”

Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben “Türkiye büyük ve güçlü bir ülke. Yabancı sermaye ilgisi ve finansmanı Türkiye’ye girişe devam ediyor. Sendikasyon ve murabaha finansmanlarındaki son dönemdeki artış da bunun en önemli göstergesi. Gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği ile 2023 yılında aldığımız 1 yıldan uzun vadeli yurt dışı kaynak 350 milyon dolara yaklaşmış bulunuyor. Bu kaynakları reel sektöre aktaracağımız için mutluyuz. Önümüzdeki dönemde ülkemize kaynak girişi artarak devam edecek. İş birliğimiz hayırlara vesile olsun” dedi.

ITFC CEO’su Eng. Hani Salem Sonbol ortaklıktan duyduğu heyecanı dile getirerek şunları söyledi: “Bu anlaşmalar Türkiye’de ticaretin ve ekonomik faaliyetlerin güçlendirilmesine yönelik önemli bir adımı temsil ediyor. Vakıf Katılım ile iş birliğimizin bölgedeki özel sektör ve KOBİ’ler için sürdürülebilir kalkınma ve refahın teşvik edilmesinde önemli bir rol oynayacağından eminiz. Önümüzdeki yıl da iş birliğimiz kapsamında finansman desteğimiz artarak sürecek.”

Okumaya devam et

BANKA ANALİZLERİ

İMAMOĞLU’ndan Kamu Bankalarına ağır suçlama: 4,5 yıldır sıfır kredi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada Kamu Bankalarına ağır suçlama yaptı. İmamoğlu’nun açıklamasında Kamu Bankalarının İstanbul Belediyesine Kredi vermediğini ortaya çıktı.

“2 bin 500 kişilik itfaiye eri alım isteğimiz 2 buçuk senedir bakanlıkta bekliyor. Biz İSKİ’ye yönetim kurulu başkanı atayamadık. Güvenlik sorunu varsa sebebi biz değiliz. İsim ağzıma alamam.

Kamu bankalarından kredi istiyoruz. Kamu bankaları halkımıza ait. 4 buçuk senede 0 lira kredi kullandık. Bize 0 lira veren kamu bankasının bir mafya grubuna kaç lira verdiğini biliyorsunuz. 700 milyon… Bize 7 lira vermediler!”

Okumaya devam et

BANKA ANALİZLERİ

S&P Türkiye’nin kredi notunu yükseltti

Yayınlanma:

|

Yazan:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan pozitife revize etti. S&P raporunda, politika yapıcıların aşırı ısınan ekonomiyi soğutmak konusunda ilerleme kaydettiği, Merkez Bankası’nın azalan net döviz rezervlerinin yavaşça artmaya başladığı ifade edildi.

Merkez Bankası’nın Haziran ayından beri politika faizini yüzde 31,5 artırdığı, bu durumun da yurt içi tasarruflarda dolarizasyonu azalttığı vurgulandı. S&P Eylül ayında Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkarmıştı.

Resim

Resim

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.