Connect with us

BANKA HABERLERİ

TÜRKBANK SATIŞINA ESKİ ORTAKLARDAN İTİRAZ VAR

Yayınlanma:

|

Bilindiği gibi TÜRK TİCARET BANKASI kısa adı ile TÜRKBANK 28 Şubat 2023 tarihinde TMSF tarafından 380 milyon TL muhammen bedeli ile satışa çıkarılmış; 455 milyon TL ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ihaleyi kazanarak bankanın yeni sahibi olmuştu.

BABADAN BANKA ORTAĞI TUNCAY YATAĞAN SATIŞ ÖNCESİ DAVA AÇTI 

İzmit’in tanınmış köklü ailelerinden olan YATAĞAN Ailesi mirasçılarından TUNCAY YATAĞAN aileyi temsilen Bankanın Yönetim Kurulma katılma isteği TMSF yetkililerince engellenince mahkeme kararları ile Kurul Toplantılarına katılarak küçük ortakların yaşanan süreçlerden şeffaf olarak bilgilendirilmediği; HAK KAYBI ile ilgili çekincelerini tutanaklara geçirmiştir. TUNCAY YATAĞAN aynı şekilde banak satışı ile ilgili Yönetim Kuruluna küçük ortakların dahil edilmediği; bu yönde bir çağrı yapılmadığını bu nedenle hukuki usulsüzlük yapıldığını öne sürerek satış öncesi bankaya dava açtı. İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde ihaleden önce 15.03.2023 tarihinde açılan davayı Banka Vitrini olarak yakından takip ediyoruz ve takipçileri bilgilendirmeye devam edeceğiz. ihale salonunda yaşananları ayı haber yapacağımızın ip ucunu vererek bu konuyu şimdilik özetlemiş olalım. Ayrıca, TUNCAY YATAĞAN satış sonrası yaşananları da davaya ek konu yapacaklarını satışa ve satıştaki hak kayıplarına, küçük ortakların haklarının korunmadığını, yeterli ve şeffaf bilgi paylaşılmadığı yönünde davaya ek için hazırlık yaptıkları bilgisi alındı. Diğer taraftan banka aleyhine açılan davalardan yeni sahiplerini ihaleden sonra bilgi aldıklarını ve TMSF yetkilerinin davalar ile ilgili bilgileri kendilerinden sakladıkları ve bundan rahatsız oldukları iddia edildi.

Açılan davalar bankanın yeni sahiplerini da tedirgin ve rahatsız ederken dava süreci ile ilgili yaşanan süreci de haberleştirmeye devam edeceğiz. TÜRKBANK’ın yeni sahibi Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  Başkanı Mustafa Gültepe katıldığı Mart sonunda Bloomberg HT yayınındaTürkbank’ın mevduat bankacılığı yapıp yapmayacağına henüz karar vermedik. Türkbank’ın önceliği ihracatçının finansmanının desteklenmesi olacak” açıklaması yapmıştı. Uzmanlar, satış öncesi açılan ve sonrası açılacak Davaların banka müşterileri de tedirgin edeceği ve banka ile çalışmada bu davaların Bankanın Piyasaya girmesinde olumsuz etki yaratacağını belirtti.

SATIŞIN SEÇİM SÜRECİNE DENK GELMES MUHALEFETİ DE RAHATSIZ ETTİ

Seçim sürecinde Bankanın acele satışı muhalefeti de rahatsız etmişti. TMSF 2021 yılında bankaya tekrar lisans alıp bankacılık faaliyetine başlattı. Bu yolla bankanın değerinin arttırılıp satışı planlandı. CHP Milletvekili Erdoğan Toprak, lisans alınarak Türkbank’n satışa çıkarılmasını, “Türkbank üzerinden yeni bir vurgun senaryosu hazırlanıyor” iddiasında bulunmuştu.

TÜRKBANK SATIŞINA ESKİ MİLLETVEKİLİNDEN ZEHİR ZEMBEREK SÖZLER

İstanbul Eski Milletvekili ve İş İnsanı FAİK TUNAY bankanın satışı ile iligli zehiz zemberek açıklamalarda bulundu. Sosyal Medya hesaplarından yayınladığı video ile FAİK TUNAY “Bizim derdimiz , bu toprakların ilk milli, özel teşebbüs bankasının bu n bu şekilde satılması, değerinin çok altında satılması, ihale sürecinin şeffaf olmaması” ifadelerini kullanırken; “İktidar kaybediyorsa ihale iptal edilecekmiş”  iddiasında bulundu.

FAİK TUNAY’ın sosyal medyada paylaştığı açıklamalarda aşağıdaki ifadeler yer aldı: 

“Siz hala mevzuyu yanlış anlamakta ısrar ediyorsunuz.

Bizim derdimiz para, pul, şan ,şöhret değil. Ufak araştırmayla ailemizi, üyelerini anlarsınız zaten, aslında biliyorsunuz da, şartlar sizi bu şekilde karar almaya itiyor.

Kişisel olarak 30 yaşında milletvekilliği yaptım, Cenab-ı Allah nasip etti. Makam, mevkiyi on sene önce aldım zaten dolayısıyla banka üzerinden kazanç sağlamaya hiç mi hiç niyetimiz yok.

Bizim derdimiz , bu toprakların ilk milli, özel teşebbüs bankasının bu n bu şekilde satılması, değerinin çok altında satılması, ihale sürecinin şeffaf olmaması.

İçinde biraz vicdan olan, millilik olan insan bunu yapmaz, yapamaz!

İçerden kuşlar haber veriyor, Mayıs başındaki anketlere bakıp, karar verilecekmiş😉 İktidar kaybediyorsa ihale iptal edilecekmiş. Sonuç ne olursa olsun takibi bırakmayacağız.

TÜRK TİCARET BANKASI bırakın bu şekilde satılmayı, okullarda girişimcilik örneği olarak ders diye işlenmeli, gençler öğrenmeli.

110 sene önce, 13 babayiğit, vatan evladı ceplerinden para vererek, ölüm tehlikelerine, tehditlere rağmen banka kuracaklar, 110 sene sonra birileri bu şekilde satacak, olmaz gerçekten olmaz”.

FAİK TUNAY sosyal medya hesaplarından bu açıklamaların yer aldığı videoyu da yayınladı.

Son satış bize haber dahi verilmeden yapıldı

Tunay, dedesi Hacı Adem İbrahim Beyzade’nin en büyük ortak ve kurucu yönetim kurulu başkanı olarak yıllarca bankayı yönettiğini belirterek, “Bankanın ana kuruluş sözleşmesinde ortaklığımız ve altın hisse sahibi olduğumuz yazıyor. Altın hisse sahibi ortak olarak yıllarca bankayla yazışmalarımız oldu. Bir çok kararda dedemin yasal mirasçısı anneannemizden onay alındı. Ancak bu son satış bize haber dahi verilmeden yapıldı” dedi.

Tunay, satışla ilgili fon yetkilileriyle görüşüp altın hisseyi hatırlattıklarını, ancak kendilerine ana sözleşmenin kayıp olduğu açıklamasının yapıldığını ifade etti.

Koskoca bankanın ana sözleşmesi nasıl kaybolur?

Tunay, “Bankanın kuruluş ana sözleşmesinin kayıp olduğu söyleniyor. Koskoca bankanın ana sözleşmesi nasıl kaybolur? Ana sözleşmenin 3 sayfası zaten bizde var. Arşive biz girip bakalım diyoruz, bize de izin vermiyorlar. Adeta operasyon çekildi, yangından mal kaçırır gibi ihale yapıldı.  Kayıtların ortaya çıkarılması için dava açacağız” dedi.

Tunay, 110 yıllık tarihi bankanın lisans değeri ve varlıkları dikkate alındığında çok ucuz fiyata satılmak istendiğini, halka kapalı ihalede yeterli rekabet ve yarışmanın da oluşmadığını savundu. Tunay, Türkbank’ı savunma sanayine finansman desteği sağlayan bir bankaya dönüştürmek için aile olarak proje hazırladıklarını, ancak projeyi Cumhurbaşkanlığı’na bütün girişimlerine rağmen ulaştıramadıklarını söyledi. Bankanın ihracatı desteklemesini yanlış bulmadıklarını ifade eden Tunay, ancak satış yöntemi ve değerine itiraz ettiklerini belirtti.

(1) Faaliyet | Faik Tunay | LinkedIn

Erol TAŞDELEN-Ekonomist, Bankacılık Uzmanı

*************

EK OKUMALAR

Hükümet deviren, ‘Türk Ticaret Bankası’ geri dönüyor! – BankaVitrini

Türk Ticaret Bankası satışa çıkarıldı – BankaVitrini

TÜRK TİCARET BANKASI SATILDI – BankaVitrini

TMSF’den TÜRKBANK açıklaması – BankaVitrini

TİM/Gültepe: Türkbank’ın önceliği finansmanın desteklenmesi olacak – BankaVitrini

Türkbank satışı mahkemelik oluyor – BankaVitrini

 

BANKA HABERLERİ

Ziraat Bankası Bankacılık Okulu yeni eğitim dönemine başladı

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar: “27 dönemde 3 bin 60 bankacıyı yetiştiren okulumuz, kapılarını bu yıl da 165 genç arkadaşımıza açtı” dedi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, 27 dönemde 3 bin 60 bankacının Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’ndan mezun olduğunu ve bu yıl 165 kişinin eğitim alacağını bildirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Ziraat Bankası Bankacılık Okulu yeni eğitim dönemi açılışı, Ziraat Bankası’nın Ankara Ulus’ta bulunan Tarihi Genel Müdürlük Binası’nda Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Ünüvar, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çakar, bankacılık okulunun finans eğitimi noktasında ulusal ve uluslararası alanda tanınan ve tercih edilen bir eğitim markası olma vizyonuyla kurulduğunu kaydetti.

27 dönemde 3 bin 60 bankacının yetiştiğine dikkati çeken Çakar, 2024 döneminde 165 kişinin eğitim göreceğini ifade etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Ünüvar ise yetişmiş insan gücünün önemine vurgu yaparak ‘Biz burada yetişen arkadaşlarımızın milletimize ve devletimize ister kamuda olsun ister sektörün farklı alanlarında olsun hizmet edeceğine inanıyoruz.’ dedi.

Açıklamada aktarılanlara göre, Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’ndan bugüne kadar ulusal ve uluslararası arenada birçok başarılı bankacı ve ekonomist mezun oldu.

Titiz bir çalışma neticesinde adaylar, sektördeki gelişmelerle her yıl yenilenen müfredat doğrultusunda eğitim görüyor.

Sağlanan eğitim programında, Mesleki Eğitimler, Koçluk, Pekiştirme ve İşbaşında Eğitim Uygulamaları yer alıyor. Okuldan mezun olan öğrenciler, Ankara Üniversitesi ile yapılan işbirliği kapsamında yüksek lisans diplomasına da sahip oluyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Yapı Kredi’ye Euromoney’den 2 ayrı ödül

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yapı Kredi, Euromoney tarafından verilen ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka‘ ve ‘Sektör lideri yerel banka‘ ödüllerini kazandı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, dünyaca ünlü bankacılık ve finans dergilerinden olan Euromoney tarafından düzenlenen ‘dış ticaret finansmanı’ kategorisinde yapılan müşteri araştırmasında Yapı Kredi, Türkiye’de üst üste onuncu kez “sektör lideri” seçildi.

İki yıldır ‘En iyi servis sağlayan banka’ kategorisinde de lider olan banka, bu yıl ilk defa Central & Eastern Europe bölgesinde de ‘Sektör lideri yerel banka’ unvanına sahip oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, bankanın kurulduğu günden bu yana Türkiye ekonomisini desteklediğini ve toplumun her alanında değer yaratmak amacıyla sınırları kaldıran çalışmalara imza attıklarını belirterek, ‘Yapı Kredi olarak, müşterilerimize kaliteli hizmet sunmak daima odak noktamızda bulunuyor. Bu nedenle hizmette sınır tanımayan anlayışımızla müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak adına durmaksızın çalışıyoruz.’ ifadesini kullandı.

Kurum olarak, firmalara sundukları ürün ve hizmetlerle sektörde güçlü bir konumda olduklarını ve başarılarının, müşteri odaklı çalışmalarının uluslararası alanlarda tescillenmesinden mutluluk duyduklarını aktaran Erdoğan, ‘Son olarak, Euromoney tarafından ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka’ ve ‘Sektör lideri yerel banka’ ödüllerine layık görülmek bu çalışmalarımızın somut birer örneği. Sektördeki liderlik misyonumuz ile ülkemiz ekonomisine ve firmalarımıza en iyi hizmeti sağlamak için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.’ açıklamasında bulundu.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Dövizle ödeme yasağında esneme

Tüm ödemelerin TL ile yapılma zorunluluğu Resmi Gazete’de yayımlanan kararla kaldırıldı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımladı.

Yapılan düzenleme ile dövizle ödeme yasağının uygulanma esasları yeniden düzenlendi.

Buna göre, tüm ödemelerin TL ile yapılma zorunluluğu kaldırıldı.

Dövizle ödeme yapılabilecek alanlar;

  • Döviz cinsinden kıymetli evraklar
  • 19/4/2022 tarihinden önce düzenlenmiş faturalar
  • Borsada döviz cinsinden gerçekleştirilen kıymetli maden alım-satım işlemleri
  • Dış Ticaret Sermaye Şirketleri üzerinden gerçekleştirilecek ihracatlar
  • Antrepolar ve geçici depolama alanlarının ödeme yükümlülükleri
  • Serbest ticaret bölgesinde faaliyet gösteren firmaların mal teslimi

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.