Connect with us

GÜNDEM

WhatsApp’te hızla yayılan dolandırıcılık yöntemi

Dolandırıcılar boş durmuyor. Sahte HUAWEI çekilişinden sonra WhatsApp üzerinden yeni dolandırıcılıklar türemeye başladı.

Yayınlanma:

|

Dünyanın en çok kullanılan sohbet uygulamalarından WhatsApp Messenger, siber suçluların yeni gözdesi haline geldi. Yeni hack yöntemi WhatsApp doğrulama kodu içeren SMS’ler üzerinden WhatsApp hesabınızı ele geçirmeye çalışıyor.

En yakınınızdan gelen küçük bir rica…

Temelde bu hack yöntemi çok basit bir şekilde işliyor. Önce tarafınıza bir WhatsApp doğrulama SMS’i geliyor. Bu SMS, ilk WhatsApp kurulumu yaptığınızda tarafınıza ulaşan SMS ile aynı. Doğrulama kodunun hemen ardından sizden önce hacklenmiş olan bir arkadaşınızdan aşağıdaki gibi bir mesaj geliyor. SMS olarak gelen kodu WhatsApp’tan bu arkadaşınıza gönderdiğinizde ise artık WhatsApp profilinizin tüm kontrolünü kaybetmiş oluyorsunuz.

WhatsApp’taki tehdit çığ gibi büyüyor

Tek bir kullanıcının WhatsApp’a eriştikten sonra kişinin rehberindeki yüzlerce numaraya da aynı dolandırıcılık yöntemi uygulanıyor. Bir kullanıcının zaafı çevresindeki herkes için yeni tehditler oluşturuyor. WhatsApp’ta kişisel bilgilerimiz, banka bilgileri ve iş görüşmeleri gibi kritik öneme sahip bilgilerin muhafaza edildiği düşünüldüğünde yüzleşilen bu problemin ne kadar büyük bir tehdit olduğu anlaşılıyor.

Dolandırıcıların bu yöntemle on binlerce kişinin WhatsApp hesabını ele geçirdiği tahmin ediliyor.

Tehditlere karşı neler yapmalısınız?

Bu ve benzeri yöntemlerle güvenlik önlemleriniz aşılmaya çalışılsa da çift faktörlü doğrulama kullanmanın oldukça önemli olduğunu vurgulayalım. Bunun yanında hiçbir işlem yapmamanıza rağmen tarafınıza gönderilen bildirimlere, SMS’lere ve e-postalara karşı temkinli olmalısınız. Bu örnekte yaşandığı gibi, sizden para ya da herhangi bir bilgi isteyen en yakınlarınız olsa dahi önce kendisine ulaşıp bu talebin ona ait olup olmadığını teyit etmeli, kesinlikle emin olduktan sonra istenilen işlemi yapmalısınız.

Unutmayın telefonunuza bir kez WhatsApp kurduktan sonra asla ikinci kez doğrulama kodu sizden istenmez.

Daha önce de WhatsApp üzerinden paylaşılan mesajlarla sahte Huawei çekilişleriyle kullanıcılar dolandırılmaya çalışılmıştı. Şirket resmi sosyal medya hesaplarından kullanıcıları uyarmıştı.

Okumaya devam et

GÜNDEM

İTALYAN TEKSTİL MAKİNELERİ ÜRETİCİLERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR

İtalyan firmaların global çaptaki iş geliştirmelerini destekleyen, İtalyan Dış Ticaret Ajansı – ITA ve ACIMIT organizasyonu ile Türkiye’ye gelen 16 İtalyan tekstil makineleri üreticisi, 4-8 Haziran tarihlerinde organize edilen ve sektörün en önemli buluşması olan ITM 2024 Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı’nda yer alacak.

Yayınlanma:

|

Yazan:

İtalya’nın tekstil Teknolojileri alanındaki öncü firmaları bu fuar ile son teknolojiyle üretilen yeni ürünlerini Türkiye pazarına sunmayı hedefliyor.

Dünyanın sayılı tekstil üslerinden olan Türkiye, uluslararası tekstil makine üreticileri için önemli pazarlardan biri haline geldi. Bu anlamda Türkiye 2023 yılındaki 183 Milyon Euro’luk hacmiyle İtalya’nın tekstil makineleri ihracatında ikinci sırada yerini almayı başardı. Türkiye pazarındaki ticari ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan tekstil teknolojileri alanındaki İtalya’nın lider firmaları, tekstil dünyasının geleceğini şekillendirecek olan teknolojilerini ve en yeni ürünlerini tanıtmak üzere ITM 2024 Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı’na katılıyor.

İtalya’nın önde gelen tekstil makineleri üreticileri, 4- 8 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan ITM 2024 Fuarı’nda Türkiye’nin dinamik tekstil ve giyim endüstrisine yönelik en son yenilikleri ve sürdürülebilir teknolojilerini sergileyecek. Bu yılki fuar, tekstil makinelerinin global ihracat pazarında yaklaşık %10 paya sahip olan İtalyan üreticilerin Türk pazarındaki etkilerini ve bu pazarın İtalyan ekonomisi için taşıdığı stratejik önemi de öne çıkarıyor. İtalyan tekstil makineleri, özellikle Asya, Avrupa ve Amerika pazarlarına yönelik üstün teknoloji ve donanımlı ürünleriyle dikkat çekiyor. Türkiye ise, İtalyan tekstil makineleri üreticileri için Çin’den sonra ikinci en büyük yabancı pazar konumunda. 2023 yılında İtalyan tekstil makineleri ihracatı, toplam üretimin %86’sınıoluştururken, 2 Milyar Euro’luk bir değere ulaştı. Türkiye ise, 183 Milyon Euro ile İtalyan tekstil makineleri ihracatında önemli bir yer tutuyor. Bu rakamlar, Türkiye’nin İtalyan tekstil makineleri endüstrisi için önemini de ortaya koyuyor.

ITM 2024’e katılan İtalyan tekstil makineleri üreticileri hakkında konuşan Italian Trade Agency (ITA) Direktörü Marco Pintus; “İtalya’nın tekstil makineleri teknolojilerindeki öncü üreticileri, üretim süreçlerinin dijitalleştirilmesi ve optimizasyonu gibi alanlarda gerçekleştirdiği gelişmelerle Türkiye pazarında liderliği hedefliyor. ITM 2024; İtalyan yenilikçiliğinin, teknolojisinin ve kalitesinin Türk tekstil sektöründeki etkisini sergilemek için mükemmel bir fırsat sunuyor. İtalyan tekstil makineleri üreticilerinin katılımı, Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim alanlarındaki kapasitesini artırarak, global arenadaki rekabetçiliğini güçlendirme potansiyeline katkı sağlayacak. Yenilikçi ve üstün teknolojik çözümler sunan İtalyan tekstil makineleri üreticileri, Türk tekstil sektörünün büyümesine ve gelişimine önemli katkılarda bulunacak.” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

CHP’li Gürer: ‘Nüfusun yarısının kredi borcu var’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, batık kredilere ve yurttaşların banka borçlarına dikkat çekti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP Grubu tarafından yayınlanan haftalık ekonomi notunda belirtilen batık kredi ve vatandaşların borçlarına ait verileri değerlendirdi.

BATIK KREDİLER ARTTI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bankaların vadesinde tahsil edemediği için icra takibine aldığı batık krediler 1,5 milyar lira daha artarak 17 Mayıs itibariyle 208,3 milyar liraya kadar yükseldiğini söyledi. Gürer, “Varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde ise 41 milyar liralık batık tüketici kredisi alacağı bulunuyor. Bankaların tahsil edemediği kredilerin toplamının 208,3 milyar liraya yükselmesi, ekonomideki sorunların yansımasının bir göstergesidir. Bu, borçlarını ödeyemeyen kişi ve işletme sayısının artması ve esnafın, vatandaşın ekonomik anlamda yaşadığı zorluklardandır” dedi.

BİREYSEL KREDİ BORCU ARTIYOR

CHP’li  Ömer Fethi Gürer, tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılı başından bu yana 383 milyar lira (yüzde 14,1 oranında) arttığının verilere yansıdığını ifade etti. Gürer , “Enflasyon oranının yüksek seyretmesi tüketicilerin günlük harcamalarını karşılayabilmek için borçlanmaya yönelmesine neden olmaktadır. Aynı şekilde, gelir artışının enflasyon karşısında yetersiz kalması da borçlanmayı artırmaktadır. Borcu olmayan vatandaş, esnaf, çiftçi sayısı çok az kaldı. Vatandaş borçlanarak hayatını idame ettirmeye çalışıyor.” şeklinde konuştu.

İCRA TAKİBİNE ALINAN BORÇLAR DA ARTTI

Bankalar ve finans kuruluşlarının tüketicilerden zamanında tahsil edilemediği için icra takibine aldıkları bireysel kredi ve kredi kartı alacaklarının ise 10-17 Mayıs haftasında 1,5 milyar lira daha artarak 63,7 milyar liraya ulaştığını belirten Ömer Fethi Gürer, “Vatandaşların yaşadığı ekonomik zorluklar, sosyal sorunlara yol açmaktadır. Özellikle düşük gelirli kesimler, bu tür borç yüklerinden daha fazla etkilenmekte olup bu durum toplumsal anlamda huzursuzluğa yol açmaktadır.” diye konuştu

GÜRER, “ÜLKEMİZİN NEREDEYSE YARISININ KREDİ BORCU VAR”

Bankalar ve finans kuruluşlarına bireysel kredi borcu bulunan vatandaş sayısının son bir yılda 1 milyon 795 bin kişi artarak Mart 2024 sonu itibariyle 40 milyon 331 bin kişiye çıktığını ve aynı dönemde kredi kartı borcu bulunan vatandaş sayısının ise 2 milyon 650 bin kişilik artışla 37 milyon 190 bin kişiye ulaştığını, ayrıca bankalara kredili mevduat borcu bulunanların sayısı da 1 milyon 218 bin kişilik artışla 29 milyon 84 bin kişi olduğunu belirten CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizin neredeyse yarı nüfusu kadar vatandaşın kredi borcu bulunuyor. Bu durumun sürdürülebilirliği söz konusu değil. Vatandaş bankalara borçlanıyor, sonrasında borcunu yüksek faiz oranı ile yapılandırıyor. Daha sonra yükselen borcunu ödeyemiyor ve icralık oluyor. Esnaf ve çiftçinin borçlarının değişken faiz oranları gerekçe gösterilerek artırılması ilerleyen süreçte sorunların artmasına neden olacak. Hiç hesapta olmayan bir borç yükü altına giren çiftçi ve esnaflarımız, mevcut durumda zaten günü kurtarma derdine düşmüşken bir de artan kredi faiz oranları üzerinden borçlarını ödeyememe riski ile karşı karşıya kalmışlardır” dedi.

Okumaya devam et

GÜNDEM

EDİRNE: Tiny house yıkımları başladı

EDİRNE’den sonra Bozcaada Belediyesi de Tiny House tarzı mekanların engellenmesi için karar almıştı. Edirme’de başlayan kıyım işlemleri ili karıştırırken; Bozcaada Belediyesi’nin nasıl davranacı da önümüzdeki günlerde netleşmiş olacak. Diğer İl belediyelerinde de benzer hazırlıklar olduğu bilgileri gelmeye başladı…

Yayınlanma:

|

Yazan:

Edirne Valiliği, Saros Körfezi’ne kıyısı olan Keşan ilçesine bağlı Danişment ve Korucu köyleri arasında, tarım arazilerine izinsiz konulan ‘tiny house’ adlı taşınabilir evlerin tahliyesinde yaşanan olaylarla ilgili halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma ve kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engelleme suçlarından ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu duyurdu.

Edirne’de Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan ilçesine bağlı köylerde, tarım arazilerine izinsiz olarak koyulduğu belirlenen ‘tiny house’ adı verilen taşınabilir evler için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda, evlerin tahliyesi sırasında geçen cuma günü Danişment ve Korucu köyleri arasında, yapı sahipleri ile jandarma ekipleri arasında gerginlik yaşandı. Yaşanan olaylar, sosyal medyada geniş yankı uyandırdı.

Olaylarla ilgili sosyal medyada, yapıların yıkıldığına yönelik görüntüler ve suçlayıcı ifadeler paylaşılması üzerine İl Özel İdaresi aynı gün açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Görüntülerde yer alan yıkım işlemi idaremiz tarafından değil, kooperatif yöneticileri tarafından kendi inisiyatifleri ve iş makineleri aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Böyle bir uygulamanın tarafımızca yapılması söz konusu değildir. Mutlak tarım arazilerinde yer alan ve idaremiz tarafından vinç aracılığı ile yediemine çekilecek tiny house’ların yıkımları ile ilgili kamuoyunu yanıltıcı ve tarafımızı suçlayıcı görüntüler ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır” denildi.

ZİRAAT ODALARINDAN TEPKİ

Konuyla ilgili kentte dün, Edirne Ziraat Odası Başkanlığı da basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ziraat odaları başkanları adına konuşan Edirne Ziraat Odası Başkanı Arabacı, kentin ülkenin çeltik ve ayçiçeği üretiminde birinci sırada yer aldığını söyleyerek, tarım arazilerine izinsiz konulan ‘tiny house’ adlı taşınabilir evlerin çevresel dengenin bozulmasına yol açtığını söyledi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU’

Sözcü’nün haberien göre; Edirne Valiliği İl Özel İdaresi, konuyla ilgili bugün yaptığı açıklamada, yaşanan olaylarla ilgili halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma ve kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engelleme suçlarından ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu duyurdu.

Açıklamada, “Sosyal medya üzerinde yer alan ve yanıltıcı görüntüler içeren paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. İdaremiz tarafından herhangi bir yıkım işlemi gerçekleştirilmemiştir. Edirne İl Özel İdaremiz tarafından halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma, kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engelleme suçlarından ilgili kişiler hakkında Keşan Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.