Connect with us

GÜNDEM

ABD’de enflasyon soğuyor. Piyasalarda bir bayram (Noel Baba) havası…

Yayınlanma:

|

  • ABD’de dün açıklanan tüketici fiyatları, benzin ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra ikinci el araba ve kamyon maliyetlerindeki düşüş nedeniyle Kasım ayında üst üste ikinci ayda da beklenenden daha az yükseldi. Rakamların dili ile konuşursak, manşet TÜFE yıllık bazda %7,1 artış kaydederken (beklenti %7,3) çekirdek rakam ise %6,1 olan beklentiye karşı %6,0 olarak gerçekleşti. Böylelikle, Haziran ayında %9,1 seviyesini gören manşet enflasyonda da tepe görülmüş oldu.
  • Takdir edeceğiniz üzere, ABD’de beklentilerin altında kalan ve en kötünün de geride kaldığı inancını pekiştiren enflasyon rakamları ardından küresel risk iştahı ciddi mânâda arttı. Bu bağlamda, 2022 yılında durmaksızın ve önden yüklemeli olarak ‘antibiyotiği’ bünyeye dayayan FED’in artık frene basma vaktinin geldiği inancı da beraberinde atmış oldu. FED’in bu akşam sonuçlanacak yılın son olağan toplantısında politika faizini 50 baz puan artırması ve akabinde faizin terminal rate (en yüksek faiz) Mayıs 2023’de %4,84 ile zirve yapacağı beklentisi de kuvvet kazandı.
  • Enflasyonun baz etkisinin de yardımı ile 2023 yılının ilk çeyreğinden itibaren gevşemeye başlayacağı beklentisi beraberinde faizi indirimlerinin de konuşulmasına zemin hazırlayacak. Bu beklenti seti ve peş peşe iki aydır enflasyonun beklentiyi karşılamayarak gerilemesi piyasaları nezdinde olumlu karşılandı: Fırtınalı günlerde sığınılan ve güvenli liman olarak görülen dolar değer kaybederken, geriye kalan her şey değer kazandı.
  • Somutlaştırmak gerekirse, risk iştahına hızlı tepki vermesi ile ünlü gümüşün ons fiyatı 24 dolar seviyesini aşarak son 8 ayın zirvesini test etti. Gümüş cephesinde 22 dolar seviyesinin aşılması ardından tonumuz hep pozitif; devamının da geleceğini öngörüyoruz. Altının ons fiyatında da 1,685 dolar seviyesi aşıldığından bu yana iyimser görüşlerimizi devamlı bültenimize taşıyarak yukarıda 1,850 dolar seviyesini ön plana çıkarmıştık. Dün altın da benzer bir şekilde 1,825 dolar seviyesine kadar yürüdü.
  • Petrol, ABD verilerinin yavaşlayan enflasyona işaret etmesinin ardından yatırımcıların riskli varlıkları satın almalarıyla 77 dolar seviyesinde ön plana çıkardığımız kritik destek seviyesinin hemen altından tepki vererek varil başına 80 doların üzerine çıktı! Petrol cephesinde, dünyanın en katı covid uygulamalarını gevşetmeye başlayan Çin hükümetinin kararları da etkili oldu. Covid önlemlerinin gevşetilmesi ekonomik aktivitenin hareketlenmesi ve petrole olan talebin de artacağı anlamına geliyor. Direnişin parası Bitcoin iyimser havaya kısmen de olsa ayak uydurarak 18bin dolar seviyesinin hemen kıyısına kadar yükseliş kaydettiğini de not etmiş olalım.
  • USDTRY kurunun sakin ve ‘kontrollü’ duruşunu bozmadan 18,64 seviyelerinde yatay seyretmesi, lâkin kıymetli madenlerin ışıldaması ile altının gram fiyatı 1,083TL ; gümüşün ise 14,20 TL ile tüm zamanların zirvesine yükseldi. Doların değer kaybettiği dünkü günde, EURUSD paritesi günlerdir takip ettiğimiz ve defalarca test edilen ama bir türlü aşılamayan ‘dişli’ bir teknik seviye olan 1,1580 seviyesi yukarı yönlü geçerek 1,0670 seviyesine kadar yükseldi. Kraliyet aslanı Sterlin için de benzer bir şekilde 1,2320 seviyesindeki direnci ön plana çıkarmıştık. Dün olumlu havanın yardımı ile 1,2440 seviyesi test edildi. EURUSD paritesinde daha da yukarıda uzun bir süredir beklediğimiz 1,0740 seviyesinin test edilmesini bekliyoruz. Bu bağlamda, doların piyasa kuru olan DXY cephesinde de 1,02 seviyesine doğru geri çekilmenin de devam edeceği yönünde görüşümüze sıkı sıkı sarılmış durumayız.
  • Dün enflasyon verisinin âdeta yüreklere su serpmesi ile ABD borsaları kuvvetli bir yükselişle güne başlamaları ardından iyimser havalarını tam anlamıyla koruyamadı. İyimserlik dozunda yaşanan ivme kaybını arkasında da elbette bir hikaye var. Bu akşam KKTC saati ile 21:00’de FED toplantısının kararı açıklanacak, saat 21:30’da ise Başkan Powell’ın konuşması takip edilecek. FED üyelerinin projeksiyonlarının da önem arz edeceği hatta en kritik hususun 2023 sonu faiz tahmin medyanı olacağının altını çizmek gerekiyor. Enflasyon cephesinde, bünyenin ‘antibiyotiğe’ son iki aydır yeni yeni tepki vermesi ardından ilaç dozajının düşürüleceğine kesin gözüyle bakılsa da, dizginleri elden kaptırmamak isteyen Başkan Powell’ın şahin görünümünü korumasından da endişe ediliyor!
  • Hûlasa, FED’in bu akşam 50 baz puan faiz artıracağına ve politika faizinin %4,25 – 4,50 bandına getirileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Üyelerin tahminleri ile Powell’ın geleceğe ilişkin vereceği sinyaller gecenin veya önümüzdeki günlerin nasıl devam edeceğinin de belirleyicisi olacaktır. Kanaatimiz, enflasyon cephesinde yaşanan ılımlı gelişmeler ardından -eğer Powell tadımızı karçırmazsa- yılın geriye kalan sınırlı günlerinde Noel Baba rallisini (sene sonu yaşanan iyimserliği) yeniden tecrübe edeceğiz.
  • ABD borsaları dün güne olumlu enflasyon verisi ile ‘kükreyerek’ başlaması ardından Powell faktörü ve bu akşam sonuçlanacak FED toplantısını hatırlayarak bir miktar da olsa orta saha hatta defansa çekilerek geceyi tamamladı. Risk iştahı denince akla gelen Nasdaq endeksi geceyi %1 yükselişle tamamlarken, Asya piyasalarında da bu sabah hâkim rengin yeşil olduğunu görüyoruz. Kore borsası %1 yükselişle başı çekerken, gösterge endeks Tokyo borsası %0,8 , son dönemlerin flaş ismi Hang Seng ise %0,7 yukarıda işlem görüyor. ABD borsalarını vadeli işlemlerinde de daha küçük de olsa  yükseliş isteği görüyoruz.
  • FED toplantısı gecenin ‘adı’ olsa da, mali piyasalar günün ilk yarısında açıklanacak İngiltere enflasyon verisini takip edecektir. Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun YSK üyelerine, iptal edilen İstanbul seçimleri ardından hakaret ettiği iddiasıyla açılan dava bugün TSİ 11:00’de görüşülecek. Bir önceki duruşmada savcı, İmamoğlu’na 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası verilmesini istemişti.

>ABD’de enflasyon soğuyor

1671001448b2755bfd7c0a7cbc2bb1a5bbe6e6bad6_1_1200.jpg

>EURUSD

1,0580 seviyesindeki direncin aşılması ardından dün 1,1670 seviyesi test edildi. 1,0740 seviyesini hedeflemeye devam ediyoruz.

1671001448331ee05c4477fe1da518c643bd7dca67_2_1200.jpg

İKTİSATBANK

Okumaya devam et

GÜNDEM

AKTİF BÜLTEN

Yayınlanma:

|

Yazan:

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile OHAL kapsamında konutu veya iş yeri yıkılan, ağır ve orta hasarlı hale gelen elektrik ve doğalgaz abonelerinin 6 Şubat’a kadar tahakkuk edilen ancak tahsil edilemeyen elektrik ve doğalgaz borçlarının silineceği bildirildi.

İngiltere ekonomisinde bu yıl büyüme beklemediğini açıklayan Goldman Sachs, BoE’nin Mayıs toplantısında faiz artırımına gitmeyeceğini öngörerek nihai faiz seviyesi için %4,25’e işaret etti.

Almanya Mart Zew Beklenti Anketi 13; Zew Mevcut Durum Anketi ise –46,5 olarak açıklandı. (Beklenti: 17,5, -50; önceki: 28,1, -45,1). Bankacılık sektöründeki krizlerin ardından baskı altında kalan küresel finans piyasaları nedeniyle yatırımcı güveni beklentilerin altına gerileyerek 6 ayın en düşük seviyesinde açıklandı.

ECB Başkanı Lagarde, finansal gelişmeleri takip ettiklerinin ve fiyat istikrarını korumak için gerekeni yapmaya hazır olduklarının altını çizerken; Cresit Suisse’teki risklerin yönetilebilir büyüklükte olduğunu ancak Avrupa bankalarının, fonlama maliyetlerinin yüksek; kredi hacimlerinin ve ekonomik büyümenin ise düşük olduğu ortama karşı dayanıklı olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu. ECB üyesi ve Avusturya MB Başkanı Holzman ise iki hafta önce enflasyonu %2 hedefine düşürmek için Temmuz’a kadar her toplantıda 50’şer baz puan faiz arıtımına gidilmesi gerektiği yönündeki açıklamasının ardından söylemlerini yumuşatarak, fiyat baskılarının azalması durumunda ECB’nin faiz oranlarını kademeli şekilde yükseltmeye ihtiyaç duymayabileceğini öngördü. Goldman Sachs ise Euro Bölgesi’nde bankacılık sektöründe yaşanan şoklara ve artan ekonomik belirsizliklere dikkat çekerek 2023 ekonomik büyüme tahminini %0,7’ye düşürdü. Ifo ise Avrupa Birliği’ni, ABD’de uygulanan Enflasyonu Düşürme Yasası’na (IRA) cevap olarak “yeşil sübvansiyon” yarışına girmemesi ve aşırı borçlanmadan kaçınması konusunda uyardı.

ABD Şubat Mevcut Ev Satışları 4,58 milyon olarak açıklandı. (Beklenti: 4,15 milyon, önceki: 4 milyon). ABD’de konut piyasasının yaklaşık %90’ını oluşturan ikinci el konut satışları, mortgage kredi faizlerindeki gerilemenin etkisiyle beklentilerin üzerinde artarak pandemi sonrası görülen en hızlı yükselişi kaydetti.

ABD Hazine Bakanı Yellen, bankacılık sisteminin yeniden istikrar kazandığını ve alınan önlemlerin katkısıyla başka bankaların iflas riskinin azaltıldığını belirtirken; sadece büyük değil orta ve küçük ölçekli bankları da korumak için müdahaleye hazır olduklarını açıkladı.

Halkbank ve Vakıfbank tarafından KAP’a yapılan açıklamaya göre nakit sermaye artırımı yoluyla Halkbank’ın sermayesi 30 milyar TL, Vakıfbank’ın ise 32 milyar TL artırılacak. Sermaye artırımı tahsisli satış yöntemi ile mevcut tüm ortakların rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak gerçekleştirilecek. Halkbank sermaye artırımından elde edilecek gelirin reel sektör krediler ve bankacılık hizmetlerine kaynak temininde kullanılacağını belirtilirken, Vakıfbank ise ticari ve bireysel müşteri finansal ihtiyaçları ve global piyasa koşullarında oluşabilecek dalgalanmalara karşı kullanılacağı belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün düzenlediği 5 yıl vadeli sabit kuponlu ve 10 Yıl vadeli TÜFE’ye endeksli iki tahvil ihalesinde ROT dahil 37,1 milyar TL satış gerçekleştirirken; sabit kuponlu tahvil ihalesinde ortalama bileşik faiz %11,53, ortalama basit faiz ise %11,22 seviyesinde kaydedildi. TÜFE’ye Endeksli Tahvil ihalesinde ise ortalama reel bileşik faiz -%4,54 seviyesinde olurken; ortalama reel basit faiz oranı ise -%4,59 seviyesinde belirlendi.

AKTİFBANK

Okumaya devam et

GÜNCEL

Balıkesir merkezli uluslararası dolandırıcılık operasyonu: 103 gözaltı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Almanya, Avusturya, Çekya, Kanada, Peru, Katar ve Irak’ta yaşayan yabancı uyruklu kişileri telefonla arayarak kendilerini avukat, polis ve kamu görevlisi olarak tanıtıp dolandırıcılık yaptığı belirlenen 116 zanlı hakkında yakalama kararı verildi.

Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, yaptıkları teknik takibin ardından Balıkesir’in yanı sıra 21 ilde zanlıların adreslerine eş zamanlı operasyon düzenledi.

Ekipler, operasyonlarda 103 şüpheliyi gözaltına aldı. Yapılan incelemelerde 8 şüphelinin halen başka suçlardan ceza infaz kurumlarında olduğu tespit edilirken diğer 5 şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Bu arada, haklarında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “örgüt faaliyeti çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık” ve “suçtan elde edilen mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından soruşturma başlatılan zanlıların söz konusu ülkelerdeki 400 kişiyi 774 bin 549 avro ve 38 bin 160 dolar dolandırdığı belirlendi.

Okumaya devam et

GÜNDEM

GÜNLÜK BÜLTEN

Yayınlanma:

|

Yazan:

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen 6 Şubat deprem felaketlerinin ardından hayatını kaybedenlerin sayısının 50 binin üzerinde olduğu açıklanırken; DASK tarafından yapılan hasar ödemeleri de 4,5 milyar TL’yi aştı. AB Komisyonu Başkanı Leyen yaşanan büyük felaketlerin ardından yeniden yapılanmaya katkı sağlamak için Türkiye’ye 1 milyar euro destek vereceğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova’nın, 19 Mart’ta süresi dolan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 60 gün uzatıldığını resmen duyurmasının ardından Birleşmiş Milletler tarafından Türkiye’ye diplomatik ve operasyonel destekleri için teşekkür edildi.

Çin Merkez Bankası piyasa beklentilerine paralel olarak ana kredi faiz oranlarını (LPR) değiştirmediğini açıklarken; 1 yıl vadeli LPR oranını %3,65 seviyesinde, konut kredileri için referans kabul edilen 5 yıl vadeli LPR oranını ise %4,30 seviyesinde tuttuğunu bildirdi. Çin Merkez Bankası Para Politikası Komitesi üyesi Cai ise pandemi dönemindeki zayıf ücret büyümesi ve yavaşlayan hane halkı harcamaları nedeniyle ekonomik toparlanmanın yetersiz kaldığını belirterek hane halkına 4 trilyon yuan doğrudan teşvik verilmesini önerirken; sosyal güvenlik sisteminin kullanılmasının da tüketimi canlandırmak için diğer bir seçenek olduğuna dikkat çekti.

Almanya Maliye Bakanlığı ve BaFin‘in Avrupa’ya uzanan bankacılık sektörü üzerindeki endişeler karşısında İsviçreli yetkililerin Credit Suisse’i kurtarma operasyonlarını desteklediklerini belirtmesi ve Alman finansal sisteminin istikrarlı ve dirençli olduğunu vurgulamasına rağmen Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Fratzscher, CS ve SIVB krizlerinin Alman ekonomisini etkileyebileceği konusunda uyarıda bulundu. Bundesbank ise enerji fiyatlarındaki gerileme ile manşet enflasyonun aşağı gelmesini beklediklerini ancak çekirdek enflasyonun yüksek seviyelerde kalıcı olabileceğini vurgulayarak yılın ilk çeyreğinde daralarak resesyona gireceğini öngördü.

Eurostat tarafından açıklanan 2023 Ocak ayına ilişkin uluslararası ticaret verilerine göre Euro Bölgesi’nde ihracat bu yıl 2022 Ocak ayına kıyasla %11 artarak 222,9 milyar euroya; ithalat ise %9,7 artarak 253,5 milyar euroya yükselirken; dış ticaret açığı ise 30,6 milyar euro olarak gerçekleşti. AB’nin Ocak dış ticaret açığı 34,6 milyar euro olarak kaydedilirken; AB ülkelerinin en fazla ihracat yaptığı ülke 37 milyar euro ile ABD, en fazla ithalat yaptığı ülke ise 47,3 milyar euro ile Çin oldu. ECB Yönetim Konseyi Üyesi ve Fransa MB Başkanı Villeroy ise geçtiğimiz hafta ECB’nin aldığı 50 baz puanlık faiz artırım kararı sayesinde bankacılık sektöründe yaşanan krizlere rağmen yatırımcı güvenini desteklediğini vurgularken; ECB Yönetim Konseyi üyesi Kazaks, Avusturya MB Başkanı Holzmann ve Belçika MB Başkanı Wunsch da enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar sıkılaşmanın devam etmesi gerektiğini belirtti.

Fed’in Çarşamba günü faiz kararını açıklaması beklenirken; Goldman Sachs, Silicon Valley Bankası’nın iflası nedeniyle Fed’e ilişkin tahminlerini güncellediğini ve bu hafta faiz artırım hamlesi beklemediğini ancak Mayıs ve Haziran ve Temmuz toplantılarında 25’er baz puan faiz artırımı yapılabileceğini öngörerek nihai faiz için %5,25-%5,50 seviyesine işaret etti. Allianz SE’nin baş ekonomi danışmanı El-Erian ise FOMC toplantısında faizi 25 baz puan artırım çağrısı yaptı.

TCMB’den bankalara gelen bildirimde döviz fazlasına sahip firmalara yapılacak döviz satışında Dolar/TL kuru 19,15’ten 19,20’lere güncellenirken; net döviz açığı olan firmaların 19,01 seviyesindeki spot kurdan alım yapabileceği belirtildi. Merkez Bankası ayrıca Ticari müşterilerin günlük döviz alım limitini 5 milyon USD’den 2,5 milyon revize ederek tek seferde bu limitin üzerinde döviz alımı yapacak firmaların bilgi vermesini talep etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen 2 yıl vadeli sabit kuponlu ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihraçlarında ROT dahil 4,66 milyar TL satış yapılırken; sabit kuponlu ihalede ortalama bileşik faiz %12,44, ortalama basit faiz ise %12,08 olarak gerçekleşti. Değişken faizli ihalede ise ortalama dönemsel bileşik faiz %10,65 olarak kaydedildi.

AKTİFBANK

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.