Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Avrupa Parlamentosu seçimlerine aşırı sağ damgasını vurdu!

Yayınlanma:

|

 • Pazar gecesi sona eren Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri kıta politikasında ‘sarsıntıya’ sebep oldu. Birçok büyük ülkede aşırı sağ ciddi kazançlar elde ederken, ilk ve en çarpıcı sonuçlardan biri de Fransa’da erken seçim kararı alınması oldu. Marine Le Pen’in aşırı sağ partisi sandık çıkış anketlerine göre Fransa’da %31,5 destek alarak 1984’ten bu yana Avrupa seçimlerinde %30’dan fazla oy alan ilk Fransız partisi oldu. Otoritesini yeniden tesis etmek adına Macron, ilk turu 30 Haziran’da olmak üzere parlamentoyu fesh ederek seçimi çağrısında bulundu. Macron gibi Almanya Şansölyesi Olaf Scholz da, şimdiye kadarki en kötü sonucunu aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif’in (AfD) karşısında aldı. Seçimlere adeta aşırı sağ damgasını vururken, Fransa ve Avusturya’da aşırı sağ partiler kendilerine ilk sırada yer buldu. Belçika Başbakanı da istifa edeceğini açıkladı. Bu kararlar finansal piyasalar tarafından kuşkusuz olumsuz olarak karşılanacaktır.
 • Seçim sonuçları, hem Fransa hem de Almanya liderlerine büyük bir darbe indirirken, Avrupa Birliği’nin büyük güçlerinin Avrupa Birliği’ndeki politikayı nasıl yönlendirebileceğine dair soruları da gündeme getirdi. Parlamentosu içinde sağa doğru bir kayma, güvenlik sorunlarına, iklim değişikliğinin etkisine veya Çin ve ABD’den kaynaklanan endüstriyel rekabete yanıt vermek için gerekli olabilecek yeni mevzuatın geçirilmesini zorlaştırabilir. Ayrıca, çıkış anketleri, İtalya Başbakanı Meloni’nin en fazla oyu alan ezeli muhafazakar İtalya’nın Kardeşleri grubunun konumunu güçlendirdiğini de gösterdi. Ortak para birimi EUR, Avrupa’nın gelecekteki siyasi yönüne ilişkin artan belirsizliğin ortasında bir ayın en düşük seviyesi olan 1,0760 seviyesine kadar geriledi. 1,10 seviyesi üzerinde haftalık bir kapanış görmeden son haftalarda EUR’da yaşanan yukarı yönlü harekete çok da bir anlam yüklemek istemediğimizi bildirmiştik.
 • Cuma günü ABD’de açıklanan istihdam raporu, sürpriz bir şekilde kuvvetli geldi. ABD ekonomisinin Mayıs ayında beklenenden çok daha fazla iş yaratması ve yıllık ücret artışlarının yeniden hızlandığını gösteren tarım dışı istihdam raporu, işgücü piyasasının dayanıklılığının altını çizerken, vadeli kontratlar, FED’in 2024 yılına ait 50 baz puan olan faiz indirim beklentisini 36 baz puana çekti. Eylül ayında başlayacak bir gevşeme döngüsünün de Kasım ayına ertelendiğini not edelim. Son gelişmeler ardından FED’in Çarşamba günkü sonuçlanacak olağan faiz toplantısı öncesinde gözler Mayıs ayına ilişkin yine Çarşamba günü açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrildi. FED’in bu yıl bir kez faiz indirimine gitmesinin güç kazandığını da not edelim.
 • Bu bağlamda, doların elinin kuvvetlenmesi ile hisse senetleri haftanın son iş gününü büyük çaplı olmasa da satış baskısı ile tamamlarken, 10 yıllık ABD tahvil faizinin getirisinin 15 baz puan artarak %4,45 seviyesine yükselmesi ile faiz getirisi olmayan kıymetli madenler satış baskısı altında kaldı. Son dönemlerin gözde yatırım aracı olan gümüş, güçlü verinin faiz indirim beklentilerini yeniden azaltması ile haftanın son iş gününü %7’ye yakın düşüşle 29,17 seviyesinden tamamladı. Gümüşün haftayı yakından takip ettiğimiz 30 doların altında kapatması bizi biraz yordu. Giriş maliyetlerimiz iyi seviyelerden olduğu için hafta içinde gidişatı takip ederek kâr al seçeneğini de kullanmayı göz ardı etmeyeceğiz. Altının ons fiyatı da benzer bir şekilde 2,300 dolar seviyesinin aşağısına geçerek son 5 haftanın en düşüğüne geriledi. Bitcoin ise, geride bıraktığımız hafta 72bin dolar seviyesini test etse de, haftayı önemle beklediğimiz 70,800 dolar seviyesinin üzerinde (tüm zamanların haftalık kapanış rekoru) tamamlayamayarak önemli bir sinyal de yine üretemedi.
 • Yeni gün ve hafta başlangıcında, Asya borsaları ABD işgücü piyasasının hâlâ sıkı olması nedeniyle FED’in bu yıl faiz indirimine gideceği yönündeki bahisleri büyük ölçüde geri çekmesi ve Fransa’daki erken seçim çağrısının daha geniş siyasi endişelere yol açması ve EUR üzerinde baskı oluşturmasıyla düştü. Avustralya, Çin, Hong Kong ve Tayvan’ın resmî tatil olması nedeniyle Asya’da sessiz bir başlangıç hâkimken gösterge endeks Tokyo borsası %0,5 artış kaydetti.
 • Geride bıraktığınız hafta 32,60 seviyelerini test eden akabinde 32,20 seviyelerindeki çakılı defans mevkiine geri dönen USDTRY kuru, hem Avrupa Parlamentosu seçimleri hem de ABD istihdam verisinin yarattığı moral bozukluğundan etkilenmişe benziyor. Cuma günün 32,26 seviyesinden tamamlayan USDTRY kuru, elektronik işlemlerde bu sabah 32,50 seviyesinden eşleşiyor. Türk mali piyasalarının açılması ile gün içerisinde kurun yeniden yavaşça yönünü aşağıya çevireceğini düşünüyoruz. Öte yandan, TCMB’nin net rezervlerinde yerel seçimlerden sonra yaşanan büyük iyileşmeye paralel, TCMB ihracatçıların döviz bozdurma zorunluluğu %40’tan %30’a indirdi. Bu tip sadeleştirme ya da normalleşme adımlarının devamının da geleceğini öngörüyoruz.

*Avrupa Parlamentosu sandalye dağılımı (mevcut ve projekte edilen) 

Avrupa Birliği üyesi 27 ülkede, 720 sandalyeli Avrupa Parlamentosu için 6-9 Haziran tarihleri arasında seçimler düzenlendi. Sandık çıkış anketlerine göre, Avrupa’da aşırı sağın yükselişi en dikkat çekici unsur olarak ön plana çıktı. Aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, ilk sonuçlara göre, merkez-sağdaki Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) en büyük grup olarak kalması, merkez-soldaki Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı’nın (S&D) ise ikinciliği koruması bekleniyor. Ancak aşırı sağdaki iki grup olan Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformistler (ECR) ile Kimlik ve Demokrasi’nin (ID) güç kazanacağı görülüyor. Bunlara ek olarak, bugün herhangi bir gruba dâhil olmayan radikal sağ partilerin de parlamentoda temsilinin artması öngörülüyor.

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Fransa’da ilk tur seçimler yaklaşırken, Frexit endişesi büyüyor!

Yayınlanma:

|

Yazan:

 • Uzun Bayram tatili dönüşünde herkese güzel bir günaydın diyerek kısa bir bülten ile haftaya hep birlikte karşılayalım.
 • Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un başarısız Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrası riskli bir şekilde Meclisi feshedip erken seçim kararı almasının ardından ilk tur seçimleri bu hafta sonu, ikinci tur ise 7 Temmuz tarihinde yapılacak. Hatırlanacağı üzere, Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi Avrupa Birliği seçimlerinde oyların yaklaşık %32’sini alarak Macron’un merkezci ittifakını (%15) ezici bir şekilde yenmişti. RN, kadın oylarının %30’unu alarak 2019 AB seçimlerine göre 10 puanlık bir artış sağladı. RN partisi ve müttefikleri, İpsos anketine göre parlamento seçimlerinin ilk turunda oyların %35,5’ini alarak önde görünürken, Yeni Halk Cephesi (NPF) ittifakının %29,5 oy oranı ile ikinci sırada yer alırken, Macron’un merkezci ittifakı ise oyların %19,5’ini alarak üçüncü sırada yer aldı. Aşırı sağın galibiyeti tıpkı Brexit gibi Frexit’i de gündeme getirebileceğinden endişe ediliyor.
 • EURUSD paritesi Frexit endişesine paralel 1,0680 seviyesine kadar gerileyerek düşüş serüvenini altıncı haftaya taşıdı. EUR’da bu haftanın 1,0650 seviyesinin üzerinde tamamlanması gerekiyor. Teknik bir bakış açısı ile 1,0650 altında olsa bir kapanış, sert bir düşüşü de beraberinde getirebilir. Endişelerin odağında Fransa’nın 5 yıl vadeli CDS risk primi ise geçen haftaya nazaran %50 artış kaydederek 36 baz puana kadar yükselmek suretiyle son 4 yılın zirvesine geldiğini de not ederek endişenin boyutunun daha açık bir şekilde ortaya koymaya çalışmış olayım.
 • Yurtdışı piyasalarda gözler Fransa’ya çevrilirken, seçimler için geri sayımda olan İngiltere’de Başbakan Sunak’ın da işinin kolay olmadığını not etmek gerekiyor. Kamuoyu yoklamaları Muhafazakar Parti’nin 14 yıllık iktidarın ardından seçimlerde önemli oy kaybı yaşayacağını ve İşçi Partisi’nin seçimden ilk sırada çıkacağını işaret ediyor. GBPUSD partisi 1,2640 seviyesine gerileyerek benzer bir şekilde dolar karşısında düşüşünü beşinci haftaya taşıdı.
 • Kıymetli madenler cephesinde altın 2,330 dolar etrafında sakin seyrini devam ettirirken, haftanın son iş günü hareketli bir seyir izleyen gümüşün 30,80 dolar seviyesine kadar yükseliş kaydetmesine rağmen kazanımlarını koruyamadığını gördük. Gümüş yeni haftaya 29,55 dolar seviyelerinden başlıyor. Bu hafta aşağıda 29,30 dolar seviyesi destek görevi üstlenecektir. Uzun pozisyon deneyecek olan yatırımcıların 29,30 dolar altında haftalık bir kapanışı zarar kes olarak değerlendirmeleri gerektiğini not edelim. Kısa vadenin gürültüsünden kurtulursak, geçen hafta perşembe günü kaleme aldığımız raporda da belirttiğimiz üzere, fiat para dünyasında alternatifi olmayan doların rezerv para statüsü büyük perdede sorgulanırken, başta altın, sonra Bitcoin ve belki de devamında gümüş (kalbiniz sağlam ise) portföylerde ve bireysel emeklilik çeşitlendirmesinde fiziki enstrümanlar olarak yer alması gerektiğini yönünde düşüncemizi korumaya devam ediyoruz.
 • Türkiye cephesinde ise bayram tatili boyunca yeni vergi paketi konuşuldu. Eski bir taslağın sızdığı bazı maddelerin Sn. Cumhurbaşkanı tarafından veto edildiğini de duyduk. Yeni paket bu hafta Meclis’e sunulunca detaylarını hep birlikte göreceğiz. USDTRY kuru ise 32,20’li seviyelerde uzunca bir süre çakılı defans oynaması ve bu süreçte TCMB’nin kabaca 78,5 milyar dolar rezerv biriktirmesi ardından bayram tatili boyunca 32,80 seviyelerine kadar yükseldi. TL’nin reel anlamda değerlenmeye devam edeceğine neredeyse kesin gözüyle bakarken, çakılı defans oynamaktan vaz geçerek bir miktar yukarı yönlü hareketi sağlıklı olarak yorumlayacağız. TCMB’nin net döviz pozisyonunda iyileşme devam ederken, swap ve kamu dövizleri hâriç net rezervleri artı 4,5 milyar dolar seviyesine kadar yükseldiğini de not edelim. Rezervlerde artışın devam etmesini bekliyoruz. Borsa cephesinde ise son altı iş günüdür devam eden iyimserliğin de yardımı ile (bayram tatiline girerken oluşan takas avantajı) endeks 10,771 puan ise son 1 ayın zirvesine yükseldi. Yabancı yatırımcının Türk hisse senetlerine karşı soğukluğu devam etse de, lokal oyuncıuların yardımı ile yükselişin devamını öngörüyoruz.
 • ABD’de S&P 500 ve Nasdaq endeksleri Cuma gününü hafif de olsa düşüşle kapanırken, Dow Jones ise neredeyse yatay seyirle kapandı. Nvidia hissesinde ikinci gün (~ %10) düşüş piyasa üzerinde baskı kurdu. Yeni gün başlangıcında Asya borsalarında da satıcılı bir hava hâkim. Zayıf Yen’den destek bulan Tokyo borsası hâriç, Tayvan ve Hong Kong borsaları %1’in üzerinde geriledi. ABD’de son dönemde açıklanan zayıf makroekonomik veriler ardından piyasalar bu yıl 2 adet faiz indirimi fiyatlamaya başlarken, ilk indirimin ise Eylül ayında olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu hafta Cuma günü ABD’de açıklanacak PCE enflasyonunun kritik öneme sahip olacağını peşinen belirtelim.

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

BTC TURK SİBER SALDIRIYA UĞRADI: Zarar büyük!

Kripto para borsası BtcTurk, siber saldırıya uğradını açıkladı. Saldırının ardından borsadaki işlemler durduruldu. Saldırının maliyetinin 54 milyon dolar olabileceği iddia edildi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye’nin en popüler kripto para platformu BtcTurk hacklendi.

Şirket, 22 Haziran 2024 tarihinde kontrol dışı çekimlere sebep olan bir siber saldırı tespit ettiğini açıkladı.

Çok sayıda kripto paranın sıcak cüzdanlarından varlık çalındı. BtcTurk siber saldırının ardından kripto para çekme ve yatırma işlemlerini durdurmuştu.

BtcTurk dün yaptığı açıklamalarda sadece sıcak cüzdanların etkilendiğini ve fonların büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanların güvende olduğunu duyurmuştu. Ayrıca kullanıcı varlıklarının saldırıdan etkilenmeyeceği ifade edilmişti.

BtcTurk’ten 3. açıklama

Siber saldırıya uğrayan BtcTurk’ten yeni açıklama geldi. BtcTurk’ten yapılan üçüncü açıklamada, “Tüm ERC20 kriptoparaların ERC20 ağından yatırma ve çekme işlemleri açılmıştır. Siber saldırıya uğrayan kriptopara yatırma çekme işlemleri siber güvenlik ekiplerimizin detaylı çalışmaları tamamlanınca peyderpey açılacaktır” denildi.

54 milyon dolar iddiası

Kripto dedektifi olarak bilinen ZachXBT, saldırının maliyetinin yaklaşık 55 milyon dolar olduğunu iddia etti.

ZachXBT, X hesabından yaptığı paylaşımında saldırganın 1,96 milyon Avax’ı (54,2 milyon dolar) Coinbase/THORChain’e aktardığını ifade etti.

Saldırganların çaldıkları Avax’ları Coinbase ve Binance borsasında Bitcoin’e çevirdiği daha sonra da iki ayrı cüzdana gönderdiği belirtildi.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Akbank 500 milyon dolar tutarında sürdürülebilir tahvil ihracı gerçekleştirdi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank, 500 milyon doları tutarında yüzde 7.50 faiz oranıyla sürdürülebilir yurt dışı tahvil ihracı gerçekleştirdi.

Akbank’tan yapılan açıklamaya göre, ihraca yaklaşık 1.5 milyar dolar tutarında talep geldi. Bu işlemle beraber Akbank’ın sürdürülebilir fonlama payı yüzde 66 seviyesine yükseldi. İhracın coğrafi dağılımı yüzde 42 İngiltere ve İrlanda, yüzde 21 Amerika, yüzde 20 Avrupa, yüzde 13 Orta Doğu ve yüzde 4 Asya olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Genel Müdürü Kaan Gür, 500 milyon ABD doları tutarındaki sürdürülebilir tahvil ihracını başarıyla tamamladıklarını belirterek, ‘Yatırımcılar tarafından tahvil ihracımıza gösterilen ilgi, ülkemizin ve bankamızın uluslararası piyasalardaki saygınlığını ve yarattığı güveni bir kez daha göstermiştir.’ ifadelerini kullandı.

Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu da başarılı bir sürdürülebilir yurt dışı tahvil ihracına daha imza attıklarını aktararak, bu ihraçla bankanın hem uluslararası piyasalardaki güçlü itibarını hem de sürdürülebilirlik hedeflerine bağlılığını bir kez daha göstermiş olduklarını kaydetti.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.