Connect with us

Gülbeyaz Gergün

AVRUPA’DA NEGATİF FAZİ VEREN 455 BANKADAN 12 ADET KALDI

Yayınlanma:

|

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 21 Temmuz 2022’deki faiz kararına kadar bankalar fazla mevduatlarının bir kısmına yüzde 0,5 ceza faizi ödemek zorunda kalmıştı. Birçok finansal kuruluş bu maliyetleri özel müşterilerine negatif faiz oranları şeklinde aktarmıştır. Bu bağlamda kredi kuruluşları velayet ücretinden bahsetmeyi severler. Verivox, yaklaşık 1.300 bankanın online ürün genel bakışlarını ve fiyat listelerini günlük olarak araştırmaktadır. Genel bakışımızda, hangi kredi kurumlarında özel tasarruf sahiplerinin hala negatif faiz oranları ödemek zorunda olduklarını gösteriyoruz.

  • Negatif faiz oranları çağı sona eriyor: çok sayıda banka müşterileri için saklama ücretlerini çoktan kaldırdı.
  • Şu anda, 12 banka hala web sitelerinde veya çevrimiçi fiyat listelerinde özel müşteriler için negatif faiz oranları göstermektedir. Mayıs 2022’deki zirvede 455 kişi vardı.
  • ECB’nin 21 Temmuz’daki faiz kararında, 424 banka hala negatif faiz oranları kullanıyordu.

Bankalar negatif faiz oranlarına veda ediyor

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımından önce bile, en az 51 banka ve tasarruf bankası sözde saklama ücretlerini tamamen veya kısmen kaldırmıştı. Bazıları negatif faiz oranlarını tamamen ortadan kaldırmış, diğer finansal kurumlarda ödenekleri önemli ölçüde artırılmış, böylece negatif faiz oranları müşterilerin en azından bir kısmı için düşmüştür. Bankaların kendileri artık fazla mevduatlarına ceza faizi ödemek zorunda kalmadığından, negatif faiz oranlarına veda artık gözle görülür şekilde hızlandı.

Bu bankalar hala negatif faiz oranları talep ediyor

Ancak şu anda hala müşterilerinden negatif faiz oranları talep eden finansal kurumlar var. Aşağıdaki liste, çevrimiçi fiyat listelerinde veya ürüne genel bakışlarda özel müşteriler için negatif faiz oranları yayımlayan bankaları içerir. Tabloda aksi belirtilmedikçe, bilgiler çağrı para hesabındaki mevduatlar için geçerlidir. Bazı durumlarda, sözde velayet ücreti yalnızca cari hesaplar veya takas hesapları için gösterilir veya burada farklı düzenlemeler uygulanır. Bu daha sonra açıklamalarda belirtilir. Bir girişteki yorumları görüntülemek için, tablodaki sol oka tıklamanız yeterlidir.

Gülbeyaz GERGÜN

Okumaya devam et

Gülbeyaz Gergün

Zayıflama şırınga üreticisi Avrupa’nın en değerli şirketi oldu

Giderek daha fazla ülkede, obezite ilacı Wegovy satılmakta. Şırınganın başarısı, üretici Novo Nordisk’i Avrupa’daki en yüksek piyasa değerine sahip grup haline getiriyor. Novo Nordisk Danimarka’nın ekonomik büyümesinde ciddi katkısı oldu. 

Yayınlanma:

|

Wegovy zayıflama şırıngasının üreticisi Novo Nordisk, borsadaki diğer Avrupa şirketlerinden daha değerlidir. Danimarkalı ilaç şirketi, Fransız lüks eşya üreticisi LVMH’yi yaklaşık 428 milyar dolarlık piyasa değeri ile en üst sırada yer aldı. LVMH, Şubat 2021’den bu yana listeye girerek Avrupa’nın en değerli şirketi olmuştu.

Wegovy ilacı, iki yıl önce Novo Nordisk için ilk kez onaylandığından beri büyük bir başarı haline geldi. Almanya’da, zayıflama şırıngası Temmuz ayından beri mevcut. Buna ek olarak, Novo Nordisk Wegovy’yi ABD, Norveç ve Danimarka’da ve şimdi de İngiltere’de satıyor.

İlaç şirketi Novo Nordisk'ten zayıflama ürünü «Wegovy» paketi.

August Krogh’un karısı iyileşmekle kalmadı; 1923’te küçük Nordisk şirketi insülin üretmeye başladı, böylece diyabet yönetilebilir bir hastalık haline geldi.

Şirketin iki çalışanı Novo Terapeutisk Laboratorium şirketi ile kendi işlerini kurdu. Bu, iki rakibin aynı pazarda olduğu anlamına geliyordu. Her ikisi de aynı hedefleri takip etti, aynı tıp alanlarında araştırmalar yaptı.

Sosyal medyada çok ilgi

1960’ların başlarında Novo, dünyanın insülin ihtiyacının yarısını üretti. Nordisk, 1973 yılında dünyanın ilk büyüme hormonunu piyasaya sürdü – şirketin bugün kurulmuş bir ilaç şirketi olmasının temeli. 1989’da birleştiler. Bugüne kadar, insülin Grubun odak noktasıdır ve diyabet araştırması ana faaliyet alanıdır.

Ama sonra Wegovy piyasaya çıktı. Başlangıçta, yağdan arındırılmış şırınga Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcuttu. 2021 yılında, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylandı – ve hemen sosyal medyada viral oldu. Birçok kilolu insanın hayali gerçek olmuş gibiydi. Herkes Wegovy’yi kendileri enjekte edenler hızla kilo veriyrodu.

Wegovy ilacının iki paketi

Kendi kendine kullanım için iştah bastırıcı

Wegovy’nin aktif bileşeni semaglutid, diyabette kan şekerini düşürmek için birkaç yıl önce onaylanmıştı. Bununla Wegovy’nin iştahı azalttığı ve yedikten sonra tokluk hissini arttırdığı söylenir. Hazır enjeksiyon kalemleri ile haftalık olarak enjekte edilmekte. Bunu yapmayı bırakırsanız, diyetinizi buna göre ayarlamadığınız sürece tekrar kilo alırsınız, bu nedenle kullanmaya başlayanların geri bırakması çok zor.

Bir yandan, hedef gruplar vücut kitle indeksi (VKİ) 30 veya daha fazla olan kişiler ve aynı zamanda diyabet, yüksek tansiyon veya kardiyovasküler hastalıktan muzdarip olmaları durumunda VKİ’si 27 veya daha fazla olan kişiler hedef kitle konumunda. Yan etkiler arasında gastrointestinal rahatsızlığın yanı sıra baş dönmesi, baş ağrısı veya düşük tansiyon bulunuyor. Buna rağmen kullanımı her geçen gün artıyor.

Alman Endokrinoloji Derneği (DGE) e.V., Kasım 2022’de eylem şeklini doğrulamıştı: “Madde (…) kilo vermenize de yardımcı olabilir.” Semaglutide ayrıca diyabeti olmayan kişilerde yaklaşık yüzde 15’lik bir kilo azalmasına yol açar. “Şeker hastaları için onaylanan reçeteli enjeksiyonlar, diğer şeylerin yanı sıra iştahı engelleyen vücudun kendi hormonu GLP-1’e benzer bir etkiye sahiptir.”

Bir diyabet hastasına insülin enjeksiyonu yapılır.

Uzun vadeli etkisi bilinmiyor

Yaygın kullanımına karşılık eleştiri de var. DGE’nin Uygulamalı Endokrinoloji Bölümü sözcüsü Harald Schneider‘e göre, bu tehlikeli bir eğilim: “Endikasyonsuz kontrolsüz kullanım, bulantı ve kusma gibi riskler ve yan etkilerle ilişkilidir.” Pankreas ve safra kesesi hastalıkları da takip edebilir. “Hayvan denemeleri ayrıca belirli tiroid kanseri türleri için potansiyel olarak artmış bir risk buldu.” Buna ek olarak, Schneider’e göre uzun vadeli etkiler hakkında hiçbir şey bilinmiyor.

Tüm yan etkilere rağmen yüksek talep var. Danimarka ve ABD’deki ilk partiler kısa bir süre sonra tükendi. Novo Nordisk talebi karşılamayacak hale geldi. 2023 yazında yapılan bir klinik çalışma, başarıyı artırdı. Ayrıca, Wegovy kilo kaybı enjeksiyonunun, aşırı kilolu insanlarda kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalık riskini yüzde 20’ye kadar azaltabileceği sonucuna varıyor. Bu, 17 yaş ve 45 üstü 600 denek üzerinde yapılan araştırmanın sonucuydu.

Danimarka için ekonomik destek

Sadece çalışmanın sonucu, Ağustos ayının başında hisse fiyatını yüzde 15 oranında artırdı. Tesla CEO’su Elon Musk veya Kim Kardashian gibi ünlülerin yağ enjeksiyonu konusunda hevesli olmaları, ilaca yönelik aceleyi yoğunlaştırdı. 2020’den bu yana, Danimarkalı şirketin hisse fiyatı üç katına çıktı.

Bu arada, Novo Nordisk’in piyasa değeri, Danimarka’nın tamamının 2022’de ekonomik çıktıda ürettiği toplamı (398 milyar dolar) aşıyor. İlaç üreticisi, Danimarka’nın bir bütün olarak yıl için büyüme tahminini yükselttiği devlet için o kadar yüksek vergi gelirleri elde ediyor: Danimarka ekonomisinin bu yıl yüzde 1,7 oranında büyümesi bekleniyor. Wegovy olmasaydı, Ekonomi Bakanlığı’na göre yüzde 0,3 oranında küçülecekti.

Novo Nordisk, diyabet ürünleri ve kilo verme ilaçları pazarında en çok satan üreticidir. Uzmanların tahminlerine göre, küresel pazar 130 ila 140 milyar dolarlık bir ciroya ulaşma potansiyeline sahip. ABD şirketi Eli Lilly, Danimarkalıların bu işteki en büyük rakibi. Eli Lilly ayrıca obezite tedavisi için diyabet ilacı Mounjaro’nun onayı için başvurdu.

Diğer ülkelerde planlanan satışlar

Şırınganın diğer ülkelere satışı planlanmaktadır – ancak üretim kapasitelerinin uzun süre yüksek talep için yeterli olmayacağı zaten açık.

Reçeteli ilaç pahalıdır. ABD’de, Wegovy dört hafta boyunca en yüksek doz için 1.350 dolarlık bir liste fiyatına sahipken, Almanya’da fiyat 302 avro civarında. Yasal sağlık sigortası şirketleri, kilo kaybı için herhangi bir ilacı geri ödemedikleri için masrafları karşılamamakta. Özel Sağlık Sigortaları Derneği ise doktorun ilacı endikasyona göre reçete etmesi halinde masrafların üstlenilmesinin mümkün olduğunu belirtmişti.

Aşırı kilolu bir adam sandviç yer.

Sanayileşmiş ülkelerde obezite artıyor

Aşırı kilo ve obezite, özellikle sanayileşmiş ülkelerde, son yıllarda keskin bir şekilde arttı. Bu, kalp krizi, diyabet ve hatta belirli kanser türleri gibi ciddi hastalıkların riskini artırıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, Avrupa’daki yetişkinlerin yarısından fazlası aşırı kilolu.

Eleştirmenler, Wegovy’nin satış başarısıyla, kitlelerin kilo kaybının şeker hastaları pahasına olabileceğinden korkuyorlar. Bu nedenle doktorlara, kilo verme ürününü sadece ciddi şekilde sağlık sorunu yaşayan hastalara reçete etmeleri talimatı verilir.

Okumaya devam et

Gülbeyaz Gergün

Hindistan ekonomik bir süper güç haline geliyor

Hindistan ekonomisi hızla büyüyor. Sadece dört yıl içinde, Hindistan’ın Almanya ve Japonya’yı geçtiği söyleniyor. Daha önce göç etmiş insanlar memleketlerine dönüyor ve orada şirketler kuruyorlar.

Yayınlanma:

|

Projektörde, Srikanth Reddy’nin ekibine sunduğu en son iş figürleri var. Hindistan’ın güneyindeki Haydarabad metropolünden 29 yaşındaki şirket, sürdürülebilir mobiliteye odaklanan ve müşterilere ve teslimat görevlilerine elektrikli scooter kiralayan bir şirket olan Hala Mobility’yi kurdu. Üç yıl içinde, yatırımcı fonlarında yaklaşık bir milyon dolar topladı ve şu anda neredeyse 80 çalışanı işe aldı.

Reddy İtalya ve İspanya’da okudu ve doktorasını Madrid’de aldı. Birkaç yıl boyunca İspanya’nın başkentinde iyi ücretli bir veri uzmanı olarak çalıştı. Sonra memleketine dönmek için bilinçli bir karar verdi. “İşimle Avrupa’da kaygısız bir hayat yaşayabilirdim,” diyor Reddy. “Ama istediğim şey gerçekten bir fark yaratmaktı. Büyük bir sorunu çözecek bir şey yaratmak istedim.”

Hindistan’da bunun için mükemmel başlangıç koşullarını bulduğunu söylüyor. Şu anda Hindistan’ınki kadar hızlı büyüyen başka hiçbir ekonomi yok. OECD tahminine göre, gayri safi yurtiçi hasıla 2023 yılında yüzde altı oranında büyüyecek. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Sanayileşmiş Ülkeler Örgütü Almanya ekonomisinin durgunlaşacağını öngörüyor. Sonuç olarak, Hindistan ekonomisinin sadece dört yıl içinde Almanya veya Japonya’nınkinden daha büyük olması bekleniyor.

Özellikle büyük şehirler, Hindistan’ın güneyindeki Haydarabad metropolü gibi büyümenin itici güçleridir. Devlet, dünyadaki türünün en büyüğü olduğunu söylediği “T-Hub” gibi inovasyon merkezlerindeki araştırma fonlarına milyonlarca avro yatırım yapıyor. Şu anda, yaklaşık 350 start-up’ın ofisi burada bulunuyor ve yaklaşık iki kat daha fazlası buna uyuyor: “Yakında 1.000’den fazla olacak” diyor “T-Hub” ın genel müdürü Anthony Anish. “Buradan tüm Kızılderililerin yararına olacak fikirler ve icatlar gelecek.”

Haydarabad'daki (Hindistan) Hala Mobility start-up'ının çalışanı.

Şu anda yaklaşık 350 start-up’ın ofisleri “T-Hub” da bulunuyor, ancak yakında çok daha fazlası olacak.

Kasabalar ve köyler arasında büyük tutarsızlık

Muhtemelen her şeyden önce kırsal kesimde yaşayan nüfusun yönüne gitmeyi amaçlayan bir vaat. Bu hala tüm insanların yaklaşık üçte ikisidir. Haydarabad’dan yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki Saidapur köyüdür. Bharathi Kumar 38 yaşında ve şu ana kadar memleketini neredeyse hiç terk etmedi. “Son yıllarda burada hiçbir şey değişmedi” diyor. “Politikacılar tarafından aksi vaat edilse bile.”

Ailesinin iki ve bir pirinç tarlası var. Zaman zaman yerel bir haftalık pazarda meyve satıyor. Ayda yaklaşık 150 avroya eşdeğer, geçimlerini sağlamak zorundalar. “Köylerde kendimizi terk edilmiş hissediyoruz,” diyor Kumar. “Teknolojik ilerleme veya daha iyi yaşam koşulları hakkında hiçbir şey fark etmiyoruz.”

Kırsal ortamlar için çözüm arayışı

Genç girişimci Srikanth Reddy sorumluluk almak istiyor. Bharathi Kumar’ın oğlu şirkette tamirci olarak çalışıyor. Gelecekte, kırsal nüfusa da fayda sağlayan çözümler geliştirmek önemlidir. Reddy, “İster şehre giden yol olsun, ister genel yaşam koşullarında bir iyileşme olsun” diyor. “Küçük köylerden gelen insanlar bile hayallerini gerçekleştirebilmeli. Hala doldurulması gereken büyük bir boşluk var.”

Devlet inovasyon merkezi “T-Hub” da bununla ilgilenmek istiyor. Anthony Anish’e göre, birçok genç girişimci zaten kırsal alanlardaki zorluklarla uğraşıyor. Anish, “Örneğin, tarımsal teknoloji ve sürdürülebilirlik ile ilgilenen şirketler, şehirlerden uzakta ortaya çıkan sorunlar üzerinde çalışıyorlar” diyor. “Hindistan köylüleri için çözümler geliştirmek için çok fazla enerji harcanıyor.”

Her halükarda, Haydarabad’da çığır açan fikirler ve teknolojiler için büyük hedefler var. İnovasyon merkezi şu anda iki bina ile genişletiliyor. Beş yıl içinde, 1.000 yerine 20.000 start-up için yer olacak. Reddy, “Haydarabad’da Hindistan’ın Silikon Vadisi olarak kabul edilmemiz çok uzun sürmeyecek” diyor. Hindistan’da sadece ekonomi değil, aynı zamanda özgüven de büyüyor.

tagesschau.de

Okumaya devam et

Gülbeyaz Gergün

Erzin Belediye Başkanı Elmasoğlu kahraman oldu

Kaçak inşaata izin vermediği için alay konusu oldu, şimdi kahraman ilan edildi. Deprem bölgesinin ortasında bulunan Erzin’in Belediye Başkanı Elmasoğlu’nun kararlı İmar duruşu sayesinde kimsenin burnu kanamadan atlatıldı.

Yayınlanma:

|

Ökkeş Elmasoğlu depremden sonra bir kahraman haline geldi. Çünkü İmar işini başta sıkı tuttu.  Elmasoğlu, yaklaşık 42.000 nüfuslu Erzin şehrinin belediye başkanı. Erzin, Türkiye’nin güneyinde Osmaniye ile İskenderun arasında, yani deprem bölgesinin ortasında yer almakta.

Erzin’de, insanlara neredeyse hiçbir şey olmadı. Bunu nedeni televizyonunda yaptığı açıklamasında  ortaya çıktı: “Hiçbir kaçak inşaat ve inşaat faaliyetine izin vermedim. Bazen insanlar bana kızdılar ve alaycı bir şekilde ülkedeki tek iyi insan olmak isteyip istemediğimi sordular. Bu yüzden temiz bir vicdanım var. Hiçbir kaçak inşaata izin vermedim” dedi.

Türkiye’de bazı kaçak veya İmar Affından yararlanmış yapılar var. Normalde İnşaat Müteahhitleri soruşturmaya tabi tutulur. Fakat seçim öncesi gelen İmar Afları sayesinde çarpık kentleşme de çığ gibi büyüdü.

Adıyaman’da bir evin geri kalanının önünde duruyor: “Öğrendiğimiz kadarıyla bu bina dört katlı bir ev, yani dört kat planlanmış ve statikler bunun için dizayn edilmiş. Bundan sonra, siyasi güdümlü bina aflarından cesaret alarak, yasadışı olarak üç kat daha eklediler – ve temelde resmen cinayet işlediler” ifadesini kullandı.

Çok yumuşak zemin ve pürüzsüz demir çubuklar

Sadece bir, iki veya daha fazla yetkisiz kat inşa etmek birçok şehirde  yaygın. Ancak bu tek başına felaketi açıklamaz. Ek olarak, bazı yerlerde çok yumuşak, verimli bir yüzey vardır. Ve inşa edilme şekli: Antakya’da bir kadın, kendisinin ve komşularının evlerinin molozlarını demir kirişler aradıklarını fakat bulamadıklarını açıkladı. .

Ancak bazen sadece yanlış malzemeyle inşa edildiğini mühendis Muhcu şöyle açıklıyor: “Sahadaki örneklerimizin gösterdiği gibi, betonun nasıl parçalandığını birçok yerde görebilirsiniz. Durum işlenmiş demir çubuklarla benzerdir. Bu binanın inşası sırasında, yönetmeliklere göre pürüzsüz demir çubuklar kullanılmıştır. Bugün, inşaat yönetmeliklerine göre, betonu daha iyi kavrayan ve sütunları daha dayanıklı hale getiren oluklu demir çubuklar olmalıdır. “

Uzmanlara göre, İmar durumuna göre inşaatlar yapılmış olsaydı depremin yıkıcı hasarı sınırlı olabilirdi.

Ev ev kontrol edilmeli

Belediye Başkanı Elmasoğlu, yasadışı olarak inşa edilen binaların, yanlış uçtaki tasarrufların ve berbat inşaatların Erzin’de de var olduğunu söylüyor. Ama sorumluları sorumlu tutmadan olmaz. Ancak bazıları tekrar tekrar yetkilileri görmezden gelmeye ikna etmeye çalıştı. Bununla birlikte, kararlı kalmıştı – bu yüzden düşmanca davranmış olsa bile: “Onlar da bana yaklaştılar, inşaat ruhsatını karşılayamadıklarından şikayet ettiler. Her zaman ‘Üzgünüm’ dedim. Bu yüzden şehrimizdeki epeyce insan bana kızgın.”

Ancak Erzin’de hala ayakta duran tüm binalar, deprem bölgesinin geri kalanında olduğu gibi, kademeli olarak kontrol ediliyor. Devlet kontrol amaçlı 1000 yapı mühendisi ve müfettişi görevlendirmekte. Uygulama üzerinde çalışmazlar, ancak sistematik olarak evden eve giderek her ev kontrol edilmeli.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.