Connect with us

BANKA HABERLERİ

Bankaların Kabusu : Potansiyel Kredi Takipler

Ağustos ve Eylül ayında frene basan Takipler Ekim ayında 1 milyar TL artarken Kasım ayının ilk üç gününde 504 milyon TL artması bu yöndeki kaygıları artırdı.

Yayınlanma:

|

30 Ekim 2020 itibarıyla Banka Sektörü Takip Oranı % 4,14 düzeyinde gerçekleşti. Aynı tarihte Kamu Bankalarının takip oranı % 2,50  düzeyinde kalırken; Özel Yerli Bankaların Takip Oranı % 5,31 düzeyde; Yabancı Sermayeli Bankaların ise % 6,00 düzeyine çıktı. Kamu Bankalarının %2,5 düzeyde kalması kafalarda soru işaretleri oluşturdu

2020 Mart ayında kredi takip sürelerinin BDDK tarafından 180 güne çıkarıldı. Bu kararın da etkisi ile rolantide giden Kredi Takip Hacim Ekim ayında artmaya başladı. Kasım ayı ise üç günde 500 milyon TL Takip ile yüksek bir başlangıç yaptı. 2020’ye geçmeden önce son yılları hatırlayalım.

Kredi Takiplerde 2018 -19 Kabus yılları oldu

BDDK verilerine baktığımızda;  Kredi Takip Kredilerde 2016 yıl sonunu 57,8 milyar TL ile kapatan bankalar için 2017 yılı 5,7 milyar TL artış ile 63,4 milyar TL Takip ile kapadı. 2018-19 yılları ise bankalar için kabus yılları  olarak geçti.

2018 yıl sonunda 30 milyar TL artış ile 93,6 milyar TL’ye ulaşan Kredi Takip tutarı 2019 yılında rekor düzeyde 54,8 milyar TL artarak 148,5 milyar TL düzeyine ulaştı. 2019 yılında bankaların 8 milyar TL düzeyinde “Takipteki Kredilerdeki Alacaklarının Satışı”  yaptığı dikkate alındığında 2019 yılındaki Toplam Takip tutarı 160 milyar TL düzeyine ulaşmıştı.

2020 yılı dalgalı geçiyor, kaygılar arttı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Kovid-19 olumsuz sürecinde vatandaşın ve firmaların finansman şartlarını rahatlatmak için kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik yapmış 90 günlük takip süresini 180 güne çıkarmıştı.

Bu uygulamanın etkisi ile 2020 Haziran ayında Takip tutarı 3,1 milyar TL düşerken Temmuz ayında 2 milyar TL artmıştı. Ağustos ve Eylül ayında frene basan Takipler Ekim ayında 1 milyar TL artarken Kasım ayının ilk üç gününde 504 milyon TL artması bu yöndeki kaygıları artırdı. Özellikle 6 ay ödemesiz dönemli kredilerin geri ödemesinin Eylül ayından itibaren ödemelere başlaması ama burada gecikmeli kredilerin artması bankaların kaygılarını artırdığı gibi özellikle Takip oranlarının artmaması için Kamu Bankalarının bazı kredileri defalarca ödemesiz dönem koyarak yapılandırdığı piyasalarda bilinen bir şey.

Bazı firmaları özel ve yabancı sermayeli bankalar takip hesaplara atıp hukuki süreçleri başlatırken Kamu Bankalarında hala canlı kredilerde görülmesi ise ayrı bir konu. Özellikle KGF Kredilerde bankalardaki batık oranının yüksek olması ise bu bankaları batacak kredileri KGF Kredisine çevirerek dolaylı tahsilat yapılmış suçlamaları ile karşı karşıya bıraktı. 

Takip oranları ne düzeyde?

30 Ekim 2020 itibarıyla Banka Sektörü Takip Oranı % 4,14 düzeyinde gerçekleşti. Aynı tarihte Kamu Bankalarının takip oranı % 2,50  düzeyinde kalırken; Özel Yerli Bankaların Takip Oranı % 5,31 düzeyde; Yabancı Sermayeli Bankaların ise % 6,00 düzeyine çıktı. Kamu bankalarının Takip oranının % 2,50 düzeydeyken Özel Yerli Bankaların iki katından fazla % 5,31 olması veya Yabancı Sermayeli bankaların 2,5 katı % 6 olması Kamu Bankalarının Kredi Alacak kalitesinin daha iyi olduğu anlamına gelmiyor. Veya Özel Yerli Bankalar ile Yabancı Bankaların piyasada takip riski yüksek firmalar ile kredi ilişkisine girdiği anlamına gelmiyor. Bunu tek açıklaması var sıkıntılı firmalarda Yeli Özel ve Yabancı Bankalar bir an önce tahsilat yapmak için Hukuki Takip sürecini başlatırken; Kamu Bankalarının takip rasyoları bozmamak için bilinçli bir şekilde takip süreçlerini savsaklayarak bankacılık rutin uygulamasının dışında bir davranış sergilemesidir.

Erol TAŞDELEN -Ekonomist

[email protected]

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

QNB Finansbank nolu iki kademe arttı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Moody’s, 19 Temmuz 2024’te Türkiye’nin kredi notunu B3’ten B1’e yükseltti. Bu, ülke ekonomisinin toparlanmasının bir işareti olarak görülüyor. Aynı zamanda, QNB Finansbank’ın kredi notları da iyileştirildi. Bankanın temel kredi değerlendirmesi notu b2’den ba2’ye çıktı. Bu gelişme, bankanın mali performansındaki pozitif yönde bir değişim olarak değerlendiriliyor.

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu pozitif görünümle B1 seviyesine çıkardı. Bu, iki kademelik bir artış anlamına geliyor. Aynı zamanda yabancı para ve TL ülke tavanı notları da Ba3 ve Ba1 seviyesine yükseldi. Bu not artışları, Türkiye’nin makroekonomik görünümündeki iyileşmeyle paralel olarak gerçekleşti.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Turizm bölgelerine coğrafi işaret dopingi

Türkiye’de turistler tarafından en çok ziyaret edilen illerden 10’u, sınai haklar alanında da zirveye oturuyor. Söz konusu 10 ilden yapılan marka tescil ve coğrafi işaret başvuruları, tüm Türkiye’den yapılan başvuruların yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye’de turistler tarafından ziyaret edilen illerden 10’u, sınai haklara yönelik çalışmalarda da Türkiye’nin zirvesine yerleşti. İstanbul, Antalya, Muğla, Ankara, İzmir, Nevşehir, Bursa, Aydın, Balıkesir ve Çanakkale’den 2023 yılında ve 2024 yılının ilk beş ayında gerçekleştirilen marka başvurusu sayıları Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) verilerine göre değerlendirildiğinde; 2023 yılında Türkiye genelinde 168.850 yerli marka başvurusu yapılırken, turizmin ilk 10’u bu başvuruların 117.767’sini gerçekleştirdi. 2024 yılının ilk 5 ayında Türkiye genelinde 65.295 marka başvurusu gerçekleştirilirken, bu sayının 45.478 adedi söz konusu illerden geldi. Bu rakamlar da her bir kategori için yaklaşık yüzde 70’lik bir oranı ifade ediyor. Bu iller aynı zamanda coğrafi işaretli ürünler alanında da ciddi pay sahibi. Bu iller de toplam 351 coğrafi işaret dosyası işleme konulurken, bunların 94’ünün süreciyse devam ediyor.

Büyüme ivmesi 43.sınıf hizmetlerde

Verileri değerlendiren Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “43’üncü sınıfta ‘yiyecek ve içecek sağlanması hizmetleri’ ile ‘geçici konaklama hizmetleri’ bulunuyor. TÜRKPATENT’e göre bu sınıfta geçen yıl 19.080’i yerli, 598’i yabancı olmak üzere toplam 19.678 marka başvurusu gerçekleştirilmiş. Bu yılın ilk 5 ayında ise 7.973’ü yerli, 137’si yabancı toplam 8.110 marka başvurusu söz konusu. Bu rakamlar turizm bölgelerimizde gastronomi ve otelcilik hizmetlerinin hızla yükseldiğinin bir kanıtıdır.” dedi.

Turizm bölgelerinde coğrafi işaret etkisi

Yamankaradeniz ayrıca söz konusu turizm bölgelerindeki en değerli artışın coğrafi işaretler olduğunu çünkü bunun ürün ile o ürünün coğrafi alanı arasındaki bağlantıyı gösteren bir kalite göstergesi olduğunu belirterek; “Bugün dünyada adına gastronomi turizmi dediğimiz bir olgu var. İnsanlar meşhur bir yiyeceği veya ürünü yerinde tüketmek için uzun mesafeler katetiyor ve ciddi harcamalar yapıyorlar. Öte yandan yerel üreticileri koruyarak gerek iç piyasada gerekse küresel piyasada kırsal kalkınmayı ve yerel markalaşmayı desteklemek mümkün. Peynir tadımları için Fransa’ya, makarna ya da pizza yemek için İtalya’ya turlar düzenleniyor. Dolayısıyla coğrafi işaretli ürünlerimizi ne kadar artırır ve ne kadar tanıtırsak ekonomik büyümeye ve turizm gelirlerindeki artışın devamlılığına o kadar katkı sağlamış oluruz.” dedi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Fitch Ratings: Türkiye’de bazı bankalar satılabilir

Dünyanın önde gelen bankalarından olan Fitch Ratings, Türkiye’ye ilişkin flaş bir iddiada bulundu. Banka, yakın zamanda Türkiye’ye yatırım yağacağını ve bazı bankaların satılabileceğini iddia etti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Dünaynın en büyük bankalarından olan Fitch Ratings‘in son Türkiye raporu dikkat çekti. Banka, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) bankalarının, iyileşen ekonomik koşullar ve cazip büyüme fırsatlarından dolayı Türkiye, Mısır ve Hindistan gibi bölgelerde varlıklarını artırmak istediği belirtildi.

Fitch, KİK bankalarının dış büyüme stratejisi kapsamında iş modellerini çeşitlendirmeyi ve karlılığı artırmayı planladığı, bu alanda Türkiye ve Mısır’ın ön plana çıktığı vurgulandı. KİK iştiraklerinin, bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 150 milyar dolar varlığa sahipken, Hindistan’a olan ilginin de arttığı belirtildi.

Fitch Ratings, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) bankalarının, iyileşen ekonomik koşullar ve daha iyi büyüme fırsatlarından dolayı Türkiye, Mısır ve Hindistan gibi büyük bölgesel pazarlarda varlıklarını artırmaya istekli olduğunun altı çizildi.

Fitch, ayrıca KİK bankalarının bu ülkelerde banka satın almayı hedeflediğini iddia etti.

Açıklamada, “KİK bankaları, iyileşen ekonomik koşullar ve kendi iç pazarlarına kıyasla daha iyi büyüme fırsatlarının çekiciliğiyle başta Türkiye, Mısır ve Hindistan olmak üzere büyük bölgesel pazarlarda varlıklarını büyütmek için güçlü bir iştah gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Dış büyümenin, bazı KİK bankalarının iş modellerini çeşitlendirme ve karlılığı artırma stratejisinin bir parçası olduğuna inanıldığı vurgulanan açıklamada, bu bankaların sermayeyi hızlı büyüyen pazarlara dağıtarak, kendi iç pazarlarındaki zayıf büyümeyi telafi edebilecekleri belirtildi.

Açıklamanın devamında KİK bankalarının 2024 yılının ilk çeyreğinde Türkiye ve Mısır’daki iştiraklerinin yaklaşık 150 milyar dolar varlık büyüklüğüne ulaştığına dikkat çekilirken, Hindistan’la da özellikle Birleşik Arap Emirlikleri bankalarının güçlü finansal ve ticari bağlarının arttığı belirtildi.

halktv.com.tr

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.