Connect with us

BANKA HABERLERİ

Bankaların Kabusu : Potansiyel Kredi Takipler

Ağustos ve Eylül ayında frene basan Takipler Ekim ayında 1 milyar TL artarken Kasım ayının ilk üç gününde 504 milyon TL artması bu yöndeki kaygıları artırdı.

Yayınlanma:

|

30 Ekim 2020 itibarıyla Banka Sektörü Takip Oranı % 4,14 düzeyinde gerçekleşti. Aynı tarihte Kamu Bankalarının takip oranı % 2,50  düzeyinde kalırken; Özel Yerli Bankaların Takip Oranı % 5,31 düzeyde; Yabancı Sermayeli Bankaların ise % 6,00 düzeyine çıktı. Kamu Bankalarının %2,5 düzeyde kalması kafalarda soru işaretleri oluşturdu

2020 Mart ayında kredi takip sürelerinin BDDK tarafından 180 güne çıkarıldı. Bu kararın da etkisi ile rolantide giden Kredi Takip Hacim Ekim ayında artmaya başladı. Kasım ayı ise üç günde 500 milyon TL Takip ile yüksek bir başlangıç yaptı. 2020’ye geçmeden önce son yılları hatırlayalım.

Kredi Takiplerde 2018 -19 Kabus yılları oldu

BDDK verilerine baktığımızda;  Kredi Takip Kredilerde 2016 yıl sonunu 57,8 milyar TL ile kapatan bankalar için 2017 yılı 5,7 milyar TL artış ile 63,4 milyar TL Takip ile kapadı. 2018-19 yılları ise bankalar için kabus yılları  olarak geçti.

2018 yıl sonunda 30 milyar TL artış ile 93,6 milyar TL’ye ulaşan Kredi Takip tutarı 2019 yılında rekor düzeyde 54,8 milyar TL artarak 148,5 milyar TL düzeyine ulaştı. 2019 yılında bankaların 8 milyar TL düzeyinde “Takipteki Kredilerdeki Alacaklarının Satışı”  yaptığı dikkate alındığında 2019 yılındaki Toplam Takip tutarı 160 milyar TL düzeyine ulaşmıştı.

2020 yılı dalgalı geçiyor, kaygılar arttı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Kovid-19 olumsuz sürecinde vatandaşın ve firmaların finansman şartlarını rahatlatmak için kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik yapmış 90 günlük takip süresini 180 güne çıkarmıştı.

Bu uygulamanın etkisi ile 2020 Haziran ayında Takip tutarı 3,1 milyar TL düşerken Temmuz ayında 2 milyar TL artmıştı. Ağustos ve Eylül ayında frene basan Takipler Ekim ayında 1 milyar TL artarken Kasım ayının ilk üç gününde 504 milyon TL artması bu yöndeki kaygıları artırdı. Özellikle 6 ay ödemesiz dönemli kredilerin geri ödemesinin Eylül ayından itibaren ödemelere başlaması ama burada gecikmeli kredilerin artması bankaların kaygılarını artırdığı gibi özellikle Takip oranlarının artmaması için Kamu Bankalarının bazı kredileri defalarca ödemesiz dönem koyarak yapılandırdığı piyasalarda bilinen bir şey.

Bazı firmaları özel ve yabancı sermayeli bankalar takip hesaplara atıp hukuki süreçleri başlatırken Kamu Bankalarında hala canlı kredilerde görülmesi ise ayrı bir konu. Özellikle KGF Kredilerde bankalardaki batık oranının yüksek olması ise bu bankaları batacak kredileri KGF Kredisine çevirerek dolaylı tahsilat yapılmış suçlamaları ile karşı karşıya bıraktı. 

Takip oranları ne düzeyde?

30 Ekim 2020 itibarıyla Banka Sektörü Takip Oranı % 4,14 düzeyinde gerçekleşti. Aynı tarihte Kamu Bankalarının takip oranı % 2,50  düzeyinde kalırken; Özel Yerli Bankaların Takip Oranı % 5,31 düzeyde; Yabancı Sermayeli Bankaların ise % 6,00 düzeyine çıktı. Kamu bankalarının Takip oranının % 2,50 düzeydeyken Özel Yerli Bankaların iki katından fazla % 5,31 olması veya Yabancı Sermayeli bankaların 2,5 katı % 6 olması Kamu Bankalarının Kredi Alacak kalitesinin daha iyi olduğu anlamına gelmiyor. Veya Özel Yerli Bankalar ile Yabancı Bankaların piyasada takip riski yüksek firmalar ile kredi ilişkisine girdiği anlamına gelmiyor. Bunu tek açıklaması var sıkıntılı firmalarda Yeli Özel ve Yabancı Bankalar bir an önce tahsilat yapmak için Hukuki Takip sürecini başlatırken; Kamu Bankalarının takip rasyoları bozmamak için bilinçli bir şekilde takip süreçlerini savsaklayarak bankacılık rutin uygulamasının dışında bir davranış sergilemesidir.

Erol TAŞDELEN -Ekonomist

[email protected]

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Ziraat Bankası Bankacılık Okulu yeni eğitim dönemine başladı

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar: “27 dönemde 3 bin 60 bankacıyı yetiştiren okulumuz, kapılarını bu yıl da 165 genç arkadaşımıza açtı” dedi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, 27 dönemde 3 bin 60 bankacının Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’ndan mezun olduğunu ve bu yıl 165 kişinin eğitim alacağını bildirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Ziraat Bankası Bankacılık Okulu yeni eğitim dönemi açılışı, Ziraat Bankası’nın Ankara Ulus’ta bulunan Tarihi Genel Müdürlük Binası’nda Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Ünüvar, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çakar, bankacılık okulunun finans eğitimi noktasında ulusal ve uluslararası alanda tanınan ve tercih edilen bir eğitim markası olma vizyonuyla kurulduğunu kaydetti.

27 dönemde 3 bin 60 bankacının yetiştiğine dikkati çeken Çakar, 2024 döneminde 165 kişinin eğitim göreceğini ifade etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Ünüvar ise yetişmiş insan gücünün önemine vurgu yaparak ‘Biz burada yetişen arkadaşlarımızın milletimize ve devletimize ister kamuda olsun ister sektörün farklı alanlarında olsun hizmet edeceğine inanıyoruz.’ dedi.

Açıklamada aktarılanlara göre, Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’ndan bugüne kadar ulusal ve uluslararası arenada birçok başarılı bankacı ve ekonomist mezun oldu.

Titiz bir çalışma neticesinde adaylar, sektördeki gelişmelerle her yıl yenilenen müfredat doğrultusunda eğitim görüyor.

Sağlanan eğitim programında, Mesleki Eğitimler, Koçluk, Pekiştirme ve İşbaşında Eğitim Uygulamaları yer alıyor. Okuldan mezun olan öğrenciler, Ankara Üniversitesi ile yapılan işbirliği kapsamında yüksek lisans diplomasına da sahip oluyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Yapı Kredi’ye Euromoney’den 2 ayrı ödül

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yapı Kredi, Euromoney tarafından verilen ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka‘ ve ‘Sektör lideri yerel banka‘ ödüllerini kazandı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, dünyaca ünlü bankacılık ve finans dergilerinden olan Euromoney tarafından düzenlenen ‘dış ticaret finansmanı’ kategorisinde yapılan müşteri araştırmasında Yapı Kredi, Türkiye’de üst üste onuncu kez “sektör lideri” seçildi.

İki yıldır ‘En iyi servis sağlayan banka’ kategorisinde de lider olan banka, bu yıl ilk defa Central & Eastern Europe bölgesinde de ‘Sektör lideri yerel banka’ unvanına sahip oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, bankanın kurulduğu günden bu yana Türkiye ekonomisini desteklediğini ve toplumun her alanında değer yaratmak amacıyla sınırları kaldıran çalışmalara imza attıklarını belirterek, ‘Yapı Kredi olarak, müşterilerimize kaliteli hizmet sunmak daima odak noktamızda bulunuyor. Bu nedenle hizmette sınır tanımayan anlayışımızla müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak adına durmaksızın çalışıyoruz.’ ifadesini kullandı.

Kurum olarak, firmalara sundukları ürün ve hizmetlerle sektörde güçlü bir konumda olduklarını ve başarılarının, müşteri odaklı çalışmalarının uluslararası alanlarda tescillenmesinden mutluluk duyduklarını aktaran Erdoğan, ‘Son olarak, Euromoney tarafından ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka’ ve ‘Sektör lideri yerel banka’ ödüllerine layık görülmek bu çalışmalarımızın somut birer örneği. Sektördeki liderlik misyonumuz ile ülkemiz ekonomisine ve firmalarımıza en iyi hizmeti sağlamak için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.’ açıklamasında bulundu.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Dövizle ödeme yasağında esneme

Tüm ödemelerin TL ile yapılma zorunluluğu Resmi Gazete’de yayımlanan kararla kaldırıldı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımladı.

Yapılan düzenleme ile dövizle ödeme yasağının uygulanma esasları yeniden düzenlendi.

Buna göre, tüm ödemelerin TL ile yapılma zorunluluğu kaldırıldı.

Dövizle ödeme yapılabilecek alanlar;

  • Döviz cinsinden kıymetli evraklar
  • 19/4/2022 tarihinden önce düzenlenmiş faturalar
  • Borsada döviz cinsinden gerçekleştirilen kıymetli maden alım-satım işlemleri
  • Dış Ticaret Sermaye Şirketleri üzerinden gerçekleştirilecek ihracatlar
  • Antrepolar ve geçici depolama alanlarının ödeme yükümlülükleri
  • Serbest ticaret bölgesinde faaliyet gösteren firmaların mal teslimi

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.