Connect with us

ŞİRKETLER

BBC’ye göre maaş artışı isterken dikkat edilecek 5 ipucu

Maaş zammı nasıl istenir? BBC, dünya genelinde artan yaşam maliyetlerine vurgu yaptığı haberinde bir maaşı isterken dikkat edilebilecek 5 ipucunu haberleştiriyor.

Yayınlanma:

|

BBC’nin haberine göre maaş artışı için görüşseniz bile bunun zamla sonuçlanacağının bir garantisi yok ancak başarı şansını yükseltebilecek bazı ipuçları var. Çeşitli uzmanlarla görüşen BBC, maaşa zam isterken dikkat edilebilecek 5 ipucunu şöyle paylaşıyor:

  • İş görüşmesi yaparken nelere dikkat edilmeli?

1. Doğru zamanı seçin

1. Doğru zamanı seçin

Glassdoor iş bulma sitesinde kariyer trendleri uzmanı olan Jill Cotton, önceden bir görüşme planlamanın hem size ve hem patronunuza hazırlanmak için zaman tanıyacağını ve verimli bir görüşme yapma olasılığınızın yükseleceğini söylüyor. Cotton, “Açık sözlü olun ve özellikle ücretle ilgili bir görüşme yapmak istediğinizi söyleyin” diyor.


2. Kanıt getirin

2. Kanıt getirin

BBC’ye göre maaş artışı istiyorsanız bunu neden hak ettiğinizi gösteren kanıtlar da gösterin. Glasgow merkezli işe alım firması Brightwork yöneticisi Shan Saba, “Bir iş ortamında neler başardığınızı; kendinizi geliştirmek için ekip ve yöneticileri desteklemek için neler yaptığınız bilin. Yaptığınız tüm artıları listeleyin” diyor. Bir işyeri psikoloğu olan Stephanie Davies’e göre bu durum yöneticinizin size neden daha fazla ödeme yapılması gerektiğini mantıklı bir şekilde açıklamasına da yardımcı oluyor. Davies, “Beynin bir ‘neden’e ihtiyacı var – sana bu tutarı neden ödeyeyim?” diyor. Saba’ya göre bu madde sadece yaptığınız her şeyin bir listesini getirmekle ilgili değil. “Bundan sonra ne yapmak istediğiniz konusunda da net olmalısınız. Kurumda ükselme arzunuz varsa, önümüzdeki yıl içinde ne yapmak istediğinize dair bir planınız olsun” diyor.


3. Kendine güven

3. Kendine güven

Kendinize güvenmek ve değerinizi bilmek de zam isterken yardımcı olabilir. Glassdoor’dan Jill Cotton, çoğu zaman insanların zam konuşurken bir “damgalama” olabileceği için endişelendiklerini ama bunun “işin önemli bir parçası” olduğunu söylüyor.


4. Aklınızda gerçekçi bir rakam olsun

4. Aklınızda gerçekçi bir rakam olsun

Uzmanların çoğu, ücret hakkında konuşmaya başlamadan önce kesin bir rakama sahip olmanın en iyisi olduğu konusunda hemfikir. İşe alım firması Reed’in başkanı James Reed, “Araştırmanızı yapın. İnternete girip iş ilanlarına bakabilir ve karşılaştırılabilirsiniz” diyor. Cotton ise rakamın gerçekçi olması gerektiği konusunda uyarıyor.


5. Vazgeçme

5. Vazgeçme

BBC’nin haberinde “Yukarıdaki adımlar maaş artışıyla sonuçlanmazsa, cesaretinizi kırmamaya çalışın. Bazen bu konuşmalar zaman alabilir, hatta aylar sürebilir ancak iletişimi açık tutmak önemlidir. Bu sadece parayla ilgili değil. Çalışma saatlerinde daha fazla tatil veya daha fazla esneklik elde edebilirsiniz. Ayrıca ekstra eğitim ve gelişim için de şans elde edebilirsiniz. İstediğinizi alamadığınızı düşünüyorsanız, dışarıda başka fırsatlar da olduğunu unutmayın” yorumu da yapılmış.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Ticari kredi faizi 21 yılın zirvesinde

-Zombi firmalara son çivi:
-TCMB verilerine göre: Ticari kredi faizleri yüzde 52,19’a ulaştı, oran 21 yılın en yüksek seviyesinde!

Yayınlanma:

|

Yazan:

24 Kasım haftasına dair TCMB verileri, ticari kredi faizleri yüzde 52,19’a ulaşarak son 21 yılın en yüksek seviyesine erişti.

Bu verilere göre, ticari kredi faizleri 2002’den beri en üst seviyeye çıkarak yüzde 52,19’a yükseldi. Bireysel kredi faizleri ise ortalama yüzde 60 seviyesine çıktı.

Kredi faizlerindeki yükseliş devam ederken, ticari kredilerin bireysel kredilere kıyasla daha hızlı bir büyüme sergilediği gözlemlendi.

BDDK verilerine dayanılarak yapılan hesaplamalar, tüketici kredilerindeki büyümenin yüzde 10,4’e gerileyerek Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyeye indiğini gösteriyor. Ticari kredi büyüme hızı ise yüzde 19 seviyesinde gerçekleşti.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

DENİZBANK: SEÇİL ERZAN VASAT BİR MÜDÜRDÜ

Yayınlanma:

|

Yazan:

DENİZBANK “Seçil ERZAN Olayı” ile ilgili yaptığı açıklamda Seçil ERZAN’ın kariyer hayatı ile ilgili bilgi de paylaştı. Bankanın açıklamasının “20 soru 20 cevap” bölümünün 5. Seçil Erzan yılın bankacısı seçildi mi? soru cevabında yer alan ifadelere bakılırsa Seçil ERZAN’In karıyerinde kayde değer bir başarı hikayesi olmadığı, klasik, sıradan ve vasat nitelendirilecek bir kariyet hayatı olduğu anlaşılıyor. Zira açıklamada yer alan “Şube müdürü olduğu 2010 yılından bu yana yıllık değerlendirme sonuçlarımızı gösteren şube sıralama sistemimize göre sadece bir kez ilk 20 şube içerisinde yer almış, onun haricindeki yıllarda hep sıralamaların dışında kalmıştır” cümlesi bunu kanıtlar niteliğinde.

BU KARİYET İLE NASIL LEVENT BÜYÜKDERE ŞUBESİNE MÜDÜR OLDU?

Banka açıklamasında kayde değer fazla bir başarı olmadığı anlaşılınca tecrübeli bankacılar; “Levent Büyüdere” bölgesindeki şubelerin tüm bankalar için önemli bir lokasyonda yer aldığı; Şube Müdürlüğü açısında çoğu banka en başarılı müdürlerini bu bölgeye atarken DENİZBANK’ın bu açıklaması ile atanan şubenin çelişki yarattığı dolayısı iel İnsan Kaynaklarında ciddi Liyakat, Performans değerlendirme sorunu olduğunda hem fikir oldu.

Bankanın Seçil ERZAN ile ilgili açıklamasında aşağıdaki ifadeler yer almıştı:

5.Seçil Erzan yılın bankacısı seçildi mi?

 Bankamızdaki kariyerine 2000 yılında başlayan Seçil Erzan, 2010 yılında, 33 yaşındayken şube müdürlüğü görevine terfi etmiştir. Basına yansıtıldığı gibi Bankamızda “Yılın Bankacısı” gibi bir uygulama bulunmamaktadır. Tüm bankalarda olduğu gibi Bankamızda da, yıl içinde dönemin önceliklerine göre hedeflere ulaşılması amacıyla çok sayıda kampanya yapılmakta ve birçok şube yöneticimiz başarısına göre ödüllendirilmektedir. Şube müdürü olduğu 2010 yılından bu yana yıllık değerlendirme sonuçlarımızı gösteren şube sıralama sistemimize göre sadece bir kez ilk 20 şube içerisinde yer almış, onun haricindeki yıllarda hep sıralamaların dışında kalmıştır.

Bununla birlikte Seçil Erzan’ın terfien gittiği iddia edilen Levent Büyükdere Caddesi Şubemiz eski şubesi olan Florya Şubemiz ile aynı segmentte yer almaktadır. Dolayısıyla  yatay geçiş olup bir terfi söz konusu değildir.

Okumaya devam et

GÜNCEL

UZMANLAR KIŞ DEPRESYONUNA KARŞI UYARIYOR

Soğuk havaların gelişi ve kış mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirmesiyle bireyler daha depresif, mutsuz ya da hüzünlü hissedebiliyor. Uzmanlar, özellikle sonbaharın sonlarından ilkbaharın başlarına kadar ortaya çıkan ve halsizlik, yoğun uyku isteği, iştahsızlık, sürekli mutsuzluk, hüzünlü hissetme hali olarak kendini gösteren kış depresyonu ve alınması gerekli tedbirler konusunda uyarıyor.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Kış mevsiminde daha iyi bir ruh hali için neler yapılabilir?

Memorial Ankara Hastanesi uzmanlarından Klinik Psikolog Melek Abca, kış depresyonunun özellikle sonbaharın sonlarından ilkbaharın başlarına kadar ortaya çıkan ve halsizlik, yoğun uyku isteği, iştahsızlık, sürekli mutsuzluk ve sürekli hüzünlü hissetme hali olarak kendini gösterdiğini söylüyor.

Bilimsel adıyla mevsimsel duygusal bozukluk olarak tanımlanan kış depresyonunun kimleri daha çok etkilediğini anlatan Abca şu bilgileri veriyor:

“Bilindiği gibi grip virüsü bile bağışıklık sistemi zayıf olanlarda hastalığa yol açar. Mevsimsel depresyonlarda da yatkın olan kişilerde risk yükselir. Kış mevsimine özgü güneş ışınlarından mahrum kalmamız,havanın erken kararması ve soğuması daha çok kapalı ortamlarda zaman geçirmemiz, fiziksel aktivitelerin azalması gibi sebeplerden dolayı tabii ki psikolojimiz etkilenmektedir. Mevsime bağlı gelişen depresyonda belli hormonal değişimler de yaşandığı için bu değişimlerden yüksek oranda etkilenen bireylerin depresyona daha yatkın olduğu ifade edilebilir. Depresyon geçmişi olan kişilerde tetikleyici olabiliyor. Genç erişkinlerde ve kadınlarda görülme sıklığı da daha yüksektir. Özellikle insanlar daha çok evde zaman geçirdiği için ve gecelerin daha uzun olması sebebiyle, tek başına var olmakta zorlanan ve kendini yalnız hissedenler için kış mevsimi daha tetikleyici bir unsur olabiliyor. Kış depresyonu, kuzey bölgelerinde yaşayan ve kışın daha az güneş ışığına maruz kalan kişilerde daha yaygın olabiliyor. Bu noktada önemli olan farkındalık oluşturup ne yapmamız gerektiğini bilmektir.”

Kış mevsiminde daha iyi bir ruh hali için neler yapılabilir?

Kış mevsiminde depresyon görülme sıklığının artmasının yanı sıra bu mevsimin duygusal korunulması gereken bir dönem olmadığına değinen Abca, bu mevsimin insan psikolojisine olumlu katkılar da sağlayabileceğini belirtti. Abca, daha iyi hissetmek adına yapılması gerekenlerden bahsetti:

“Gün ışığının azaldığı kış aylarında, evinizde ve çalışma alanınızda maksimum doğal ışığı alacak şekilde konumlandırma yapabilirsiniz. Öğle aralarında kısa yürüyüşlere çıkarak doğal ışıktan faydalanabilirsiniz. Bununla beraber düzenli fiziksel aktivite de endorfin salgılanmasını teşvik ederek ruh halinizi iyileştirebilir. Ayrıca C vitamini ve D vitamini, bunun yanında Omega-3 ağırlıklı besinler tüketilebilir veya gerekirse doktor kontrolünde takviye alınabilir. Tam tahıllar ve sebzeler de enerji seviyesini arttıracaktır. Uzun karanlık gecelerde artan melatonin ve daha az güneş ışığına maruz kalmamız sebebiyle azalan serotonin dengesini iyi sağlamak gerekiyor. Yaz aylarında içimizin daha kıpır kıpır olmasının sebebi mutluluk hormonu olan serotonin salgılanması için yeterince güneş alıyor olmamızdır. Bu hormonlardaki artış ve azalmalar depresyonun oluşması için gerekli biyolojik etkileri ortaya koyabilir. Çünkü serotonin ve melatonin bireylerde uyku ve uyanıklık döngüsünün, enerjinin ve ruh halinin düzenlenmesinde yardımcı bir rol oynamaktadır. Bu kapsamda yapılan bilimsel araştırmalar gün ışığı sayesinde vücutta depolanan D vitamininin kış depresyonu semptomları için koruyucu bir faktör olabileceğini de göstermiştir.”

Uyku düzeninin de önemli olduğuna dikkat çeken Abca, “Geceleri erken yatıp, sabahları erken kalktığınız bir uyku düzeninde güneş ışığından daha fazla faydalanabilirsiniz. Stres dengesi için zihni sakinleştirecek yöntemler geliştirmek,ruhumuza ve bedenimize iyi gelecek etkinlikler yapmak,hobilerimize vakit ayırmak, yoga ve meditasyon yapmak, sevdiğimiz kişilerle arkadaşlıklara daha çok yer vermek bu süreçte daha iyi bir ruh haline sahip olmamızı sağlayabilir” dedi.

Eski kış geleneklerini yaşatmak ruhu besler

Geleneklerimizi, sahip olduğumuz kültürü ve eski kış gecelerini hatırlamanın ve yaşamanın da ruhu besleyeceğine dikkat çeken Abca, “Kış dönemini, eskiden olduğu gibi gelenek ve kültürlerimizi yaşattığımız, sevdiğimiz insanlarla bir araya geldiğimiz, misafirlik alışkanlıklarımızı sürdürdüğümüz, kış eğlencelerini yeniden canlandırdığımız keyifli bir döneme çevirebiliriz. Belki eskiden olduğu gibi lapa lapa karları göremiyoruz; küresel ısınma,iklimsel değişikler her ne kadar üzerimizde etki ediyor olsa da hayaller insanı yaşatır. Hayallerimiz canlı kalsın ve çocuklarımıza umut aşılayalım. Eski kış gecelerimizi, keyifli sohbetlerimizi, komşularımız ve arkadaşlarımızla misafir geleneğimizi canlandıralım. Yazın kışı, kışın yazı özlemektense anı yaşamak gerekiyor” diye konuştu.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.