Connect with us

Tuncer Dede

ÇEK DOLANDIRICILIĞI VE BANKACI

Yayınlanma:

|

Daha önceki yazımızda aslında bazı mesajları verdik…

Simsarlar dosya topluyordu ve tanıdığı Bankalardaki Bankacıları ikna ediyordu, herkes maddi menfaat sağlıyordu.

Peki simsarlar haricinde neler oluyor :

Burada bir organizatör var bu kişi genelde piyasada meşhur olan Bankacıları birilerinin selamı ile bulur çünkü piyasada organizatör çok var. Direk mevzuya girer konuşur sohbet eder mesai saati haricinde görüşür, baya samimi olurlar artık kankadırlar, bunlar zaten yolunda personeldir bu müdür olmuş ya da portföy olmuş ne fark eder ki. Bu organizatör dediğimiz aslında sahtekarın tekidir, eski kurulmuş  şirketleri bulur satın alır işsiz güçsüz KKB düzgün az çok tanıdık olan kişilere cennetten bir bahçe ile aylık üç beş kuruş para vaadiyle şirketi bu kişiye devir alır, aslında bu  şekilde elinde bir kaç tane daha şirket vardır, simsarlarla ortak çalışırlar onlardan da destek alırlar.

Organize oyun nasıl kurgulanır

Şube yetkisi olan Bankalar bu kişiler için ballı kaymaktır. Hangi Bankanın ne kadar şube yetkisi olduğunu herkesten iyi bilirler ilk hedef bunlardır.

Şubede hesaplar açılırken şirket adına kayıtlı telefonlar tanımlanır bu güzel fakat bu telefonu sahtekar kullanır. (bu şekilde kumar oynatan hesaplarda açıyorlar dikkat. )

Hesaplar açılırken şirket devir tarihi değil şirket kuruluş tarihi sisteme yazan arkadaş genelde sonucu olumlu çıkartır, hemen klasik POS girişi yapılır, hesaba birkaç telefon otomatik ödemeye alınır, internet tanımlanır Genel Kredi Sözleşmesine imza alınır, sonraki aşama kolay Çek, Kredi kartı, KMH limit tamamdır. Burda maddi menfaat hatırı sayılır bir rakamdır. Bu limitlere şube yetkisinde formaliteden 200-300 bin ipotek karşılığı limit ekleniyor fakat riske dönmüyor çünkü ortada ipotek yok, fakat memzuçta görünür. Diğer bankalar neden riske girmediğini hiç düşünmez hedef baskısı kör noktayı görmeyi engeller onun için; bu firmalara balıklama dalan acemi arkadaşlar oluyor ve bunlar avlananlar oluyor. Bankacı arkadaşlar bir firmanın memzuçta 300-500 -900 bin her neyse limit var risk yoksa ne olur bu firmaya balıklama atlamayın, bu limit hep donuktur ömür boyu böyle kalacaktır. Böyle firmanız var ise iki kere daha düşünün. Hatta böyle limiti olan firmanız var ise gözden geçirin ki diğer Bankalar gol yemesin. Uyardığım üç beş Bankacı oldu takipte olacağım.

Peki ne yapmak lazım işe yaramayan ve limit revize geçen limitler derhal kapatılmalıdır. Fakat bir kaç  Banka  ne yapıyor sırf limit tahsis ücreti almak için müşterinin bilgisi dışında “firmalara limit tanımlayın” diyerek personele limit hedefi veriyor, sonra müşteriden kullanmadığı toplam limit üzerinden binde beş “limit tahsis ücreti” alınıyor, bunun adı nedir ?

Bizden uyarması

Maddi menfaat sağlayan çalışanlara bir kaç çift lafım olacak, kimse duymaz demeyin ben duyuyorum, mesela görevini kötüye kullanıp Bankası tarafından atılan Müdürlerden portföylerden gelen dosyaları değerlendiren, scor kötü olmasına rağmen kredi tahsisi ikna edip nakit karşılıklı çek veren maddi menfaat sağlayanlar var, hatta bu çeklerle piyasayı dolandıran var yani Banka para ile çek karnesi sattı piyasayı dolandırdı demek istemiyorum. Eşinden gelen dosyaları değerlendirenler var, örnekleri çoğaltabiliriz.

Maddi menfaat sağlayıp kredi verirseniz sadece Kurumu zarara sokarsınız; fakat maddi menfaat sağlayıp çek karnesi vererek piyasayı dolandırmaya yardımcı olan her çalışanı burada teşhir ederim, Banka itibarınız beni ilgilendirmez piyasa itibarı beni ilgilendirir. Nakit bloke ile 200 yaprağa yakın çek verip ben yaprak başı sorumluluk olan bedelimi nasıl olsa kurtardım demekle bu işler olmuyor. Okyanusu geçersin ama DENİZ de boğulursun bunu onaylayan müdürler portföyün vicdanı rahat mıdır, bunu sorgulayan teftiş kurulu yok mudur ?

Hiçbir şey gizli kalmaz burada teşhir olur!

Tuncer DEDE – Eski bankacı

GÜNCEL

AYNA ULUSLARARASI İNSANİ YARDIM DERNEĞİ BEYKOZ HALKINA BEYAZ EŞYA DAĞITTI

Yayınlanma:

|

Yazan:

İstanbul Beykoz’da bulunan virane evler ve bu evlerde yaşayan yoksul ve garibanların insanlık dışı şartlarda yaşamaları Beykoz’un gündemine bomba gibi düşmüştü.
Bu duruma duyarsız kalmayan Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneği 26.05 2024 tarihinde söz konusu olan yüzlerce virane eve ailelere Buz Dolabı, Çamaşır Makinesi, Bulaşık Makinesi, Tekerlekli Sandalye ve Akülü Tekerlekli Sandalye ile içerisinde 3000 TL yüklü olan yüzlerce alışveriş kartı dağıtarak. Beykoz halkının hem takdirini, hem de gönlünü ve duasını almayı başardı.
Dernek başkanı Remzi ÇIRA bu yardımların devam edeceğini söyledi.

Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneği başkanı Remzi ÇIRA ve yönetiminde Beykoz’un önde gelen ve sevilen isimlerinden Kadir Kürşat ARSLAN, Salih DURSUN,  Yahya ERDEM’le birlikte Sedat ARSLAN, Rahman EMANET,  Can ERDEM, Tevfik GÜL, Nedim YILDIZ, Kerim ÇINAR, Ali KIRCA, Kadem BAL ve Vedat AVCI ve birçok gönüllü değerli isim yer almakta.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

QNB FİNANSBANK gönüllüleri yürekleri ısıtmaya devam ediyor!

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bankacılar deprem bölgesini unutmadı QNB Finansbank çalışanlarindan Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneği başkanı Remzi ÇIRA ve ekip arkadaşları kurban bayramı öncesi deprem bölgesi Hatay Kırıkhan da bulunan Özel eğitim uygulama okulu 1.ve 2. Kademe öğrencilerinin tamamı olan 104 otizmli ve down sendromlu özel çocuklar için bayramlarık alışverişini tamamladılar.

Banka çalışanlarınında destek verdiği projelerine bir yenisini daha ekleyen Remzi ÇIRA ve ekip arkadaşları bir projeyi daha tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ekleyerek en büyük destekçilerinin QNB Finansbank İK Genel Müdür Yardımcısı Cenk Akıncılar‘ın olduğunu, Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneği’ne Laptop ve ofis mobilyaları bağışı yapan Qnb Finansbank yöneticilerine teşekkürlerini ileterek sözlerini tamamladı.

bankavitrini.com ailesi olarak bizlerde bütün bankacıların sesi olmaya çalışan Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneğine başarılar diliyoruz.

****************

Bankacılardan bir iyilik Projesi: AYNA

GÖNÜLLÜ BANKACILARIN DERNEĞİ YÜREKLERİ ISITTI

QNB Finansbank gönüllüleri Deprem Bölgesinde “Eğitime Katkı” yaptı

QNB Finansbank gönüllülerinden Deprem Bölgesinde örnek çalışmalar

Okumaya devam et

Erol Taşdelen

GÖNÜLLÜ BANKACILARIN DERNEĞİ YÜREKLERİ ISITTI

Yayınlanma:

|

Ramazan ayında Bankacılardan oluşan gönüllülerin  kurduğu ve yine aynı mübarek ay içerisinde faaliyete geçtiğimiz AYNA ULUSLARARASI İNSANİ YARDIM DERNEĞİ aracılığıyla Afrika’da Uganda’da 10.000 kişilik iftar yemeği verildi. Özellikle İstanbul Beykoz genelinde temel gıda yardımlarının yanı sıra zekat/fitre dağıtımı ve bayramlık destekleriyle 350 aileye ulaşıldı, 60 evladımızın yüzü güldürüldü

Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneği Adına açıklama yapan Remzi ÇIRA “Ekibimizde QNB Finansbank’ta halen aktif biçimde görev alan H.İzzet Ünlü, Kadir Dursun, yine Finansbank’tan emekli olan olan T.Dede ve C.Erdin gibi isimlerle mazlumların yanında olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Remzi ÇIRA, “bu bağlamda maddi manevi desteklerini bizden hiç esirgemeyen değerli QNB Finansbank çalışanlarına bir kez daha teşekkür ederken bankacılığın sadece masa başında çalışmaktan ibaret olmadığını, adını koyduğumuz gibi ‘vicdanımızın Aynası‘ olduğunu gösterebilmek adına derneğimize tüm bankacı arkadaşlarımızı bekliyoruz” şeklinde destek verilmesi için çağrıda da bulundu.

Bankacılardan bir iyilik Projesi: AYNA

QNB Finansbank gönüllüleri Deprem Bölgesinde “Eğitime Katkı” yaptı

QNB Finansbank gönüllülerinden Deprem Bölgesinde örnek çalışmalar

 

 

 

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.