Connect with us

ŞİRKETLER

KEMAL TANCA AİLE İÇİ MAHKEMELER BİTMİYOR

Kemal Tanca şirketi, markayı kendi adına tescil ederek izinsiz kullandığı gerekçesiyle, şirketin kurucu ortağı Gazanfer Kemal Tanca’nın oğlu Tamer Tanca’ya ikinci kez dava açtı. Merhum baba ve oğul yeniden mahkemelik oldu

Yayınlanma:

|

Kemal Tanca ayakkabı markasının kurucu ortağı Gazanfer Kemal Tanca’nın vefat etmeden önce markasını izinsiz kullandığı gerekçesiyle davalık olduğu oğlu Tamer Tanca’ya ikinci kez marka davası açıldı.

Türkiye’de 72 yıldır hizmet veren ayakkabı markası ‘Kemal Tanca’nın sahibi 87 yaşındaki Gazanfer Kemal Tanca, 6 yıl önce vefat etti. Gazanfer Kemal Tanca, vefat etmeden bir yıl önce kendisinden izin almadan internetten satış yaptığı iddiasıyla oğlu Tamer Tanca’ya dava açmıştı. ‘Kemal Tanca’ markasının kullanımını yıllar önce oğullarına devrettiğini belirten Tamer Tanca da babasının hukuki ehliyeti olup olmadığının (akli melekesinin) tespitini istemişti.

MAHKEME BABAYA HAK VERDİ

Gazanfer Kemal Tanca’yı haklı bulan mahkeme, Taner Tanca’nın ‘Kemal Tanca’ markasıyla online satış yapmasını tedbiren durdurmuştu. Gazanfer Kemal Tanca’nın vefatının ardından Kemal Tanca Kundura Mağaza ve Deri şirketi, ‘tanca’ markasını izinsiz kullandığı iddiasıyla Tamer Tanca’ya ikinci kez dava açtı.

İZİNSİZ KULLANILIYORDU

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açılan davaya göre, Kemal Tanca Kundura Mağaza ve Deri şirketinin 37 yıldır Türk Patent ve Marka Kurumu’nda kayıtlı bulunan ‘Kemal Tanca’ markası başta olmak üzere ‘Tanca’ ibareli tüm markalar Tamer Tanca Mağazacılık şirketi tarafından izinsiz kullanılıyordu. İddiaya göre Tamer Tanca Mağazacılık şirketi, ‘tnc plus’, ‘tnc work’, ‘tnc podium’, ‘tnc selection’, ‘t.tanca’, ‘tnc tanca’, ‘tnc for man’, ‘tnc luxury’ ve ‘kemal tanca kids’ markası adı altında satış yapıyordu.

Tamer Tanca Mağazacılık şirketinin, Kemal Tanca Kundura Mağaza ve Deri şirketinin gerçek hak sahibi olduğu ‘Kemal Tanca’ ve ‘tanca’ markalarının ayırt edilemeyecek kadar benzeri olan ürünlerin satışını yapılarak halkı yanılttığının anlatıldığı dilekçede, “Davalı şirket, bu markaların usul ve yasaya aykırı şekilde kendi adına tescil ettirmiştir. Bu markaların hükümsüzlüğüne karar verilerek sicilden silinmesini istiyoruz. Ayrıca, bu markaların üçüncü kişilere devrinin önlenmesi için ihtiyati tedbir kararı verilmesini talep ediyoruz” denildi.

MÜŞTERİLERE UYARI DUYURUSU

* Ayrıca Kemal Tanca’nın internet sitesinde de ziyaretçileri karşılayan önemli bir duyuru bulunuyor. Kamuoyunun dikkatine şeklinde başlayan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Markamız Kemal Tanca 72 yıllık tecrübesi ile halkımıza ve tedarik zincirlerimize kalitesi ve güçlü finansal yapısıyla hizmet etmeye devam etmektedir. Konkordato ilan eden, marka ve tabela adını Tamet Tanca olarak lanse eden Tamer Tanca A.Ş ile bir bağı yoktur. Kemal Tanca ürününü seçerken Kemal Tanca markalı olduğundan emin olunuz.”

KEMAL TANCA KİMDİR?

1925 yılında Adanalı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Esas adı Gazanfer Kemal Tanca’dır. Doğduğu sıralarda babası Adana’da ayakkabıcılık yapıyordu. Çırak olarak başladığı bu mesleği babasından öğrenen Kemal Tanca, bölgede tanınan bir isim haline geldikten sonra İstanbul’a gitti. İstanbul’da ayakkabıcılık yapacağı bölgeyi iyice araştıran Kemal Tanca, 1950 yılında Laleli’de küçük bir atölye açtı. Çalışkan ve azimli olan Kemal Tanca, başlarda biraz zorluk çekti ise de aile bireylerinin de yardımı ile işini genişletmeyi başardı.

Kemal Tanca aynı kendi gibi oğullarını da ayakkabıcılık mesleği üzerinde eğitti. Daha sonra oğulları büyüyüp, birer yetişkin olduklarında bu kez oğullarıyla ortak çalışmaya başladı. 1950 yılından 2002 yılına kadar tek atölyeyle çalışan aile, 2002 yılında atölye sayılarını dörde çıkardı. Aile daha sonra İspanya, Portekiz, Fransa, Almanya ve İtalya’da da mağazalar açtı. Günümüzde, Türkiye’de 130’dan fazla şubeye sahip Kemal Tanca markası, zamanla kazandığı prestij ve kalite ilkesiyle mağazalarını Türkiye’nin dört bir yanına yaymayı, böylelikle sektöre öncülük etmeyi başardı.

Kemal Tanca, İstanbul’da Şirinevler Hizmet Hastanesi yoğun bakımında tedavi görmekte iken 3 Kasım 2016 tarihinde 91 yaşında hayatını kaybetti.

 

Okumaya devam et

ŞİRKETLER

AFAD’ın evrak bölümünde şüpheli yangın

AFAD’ın Ankara’daki merkezinde evrak bölümünde şüpheli bir yangın çıktı. Savcılık, bazı evrakların zarar gördüğü yangını şüpheli bularak soruşturma başlattı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Kahramanmaraş merkezli depremlere müdahalede yetersiz kalmakla suçlanan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD), Ankara’daki merkezinde bu sabaha karşı şüpheli bir yangın çıktı. AFAD’ın evrak bölümünde çıktığı öğrenilen yangın, itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü. Olaya ilişkin savcılık soruşturma başlattı.

DW Türkçe’nin ulaştığı bilgilere göre, Ankara’nın Çankaya ilçesinde Dumlupınar Bulvarı üzerinde bulunan AFAD’ın muhasebe/evrak bölümünde 21 Mart (bugün) saat 05:00 sıralarında bir yangın çıktı. Saat 05.11’de olay yerine ulaşan itfaiye, 3 katlı binanın giriş katındaki yangını söndürdü.  Olayda herhangi bir yaralanma meydana gelmedi.

Yangın sonucunda bazı evrakların zarar gördüğü öğrenildi.

Savcılık soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yangını şüpheli bularak soruşturma başlattı. İtfaiyenin yanı sıra Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Olay Yeri İnceleme Ekipleri de yangının çıktığı bölümde incelemelerde bulundu.

Savcılık, polise güvenlik kamera kayıtlarına el konulması talimatı vererek, görüntülerin incelenmesini istedi. Özellikle evrak bölümünden ayrılan son kişilerin şüpheli olarak ifadesinin alınması talimatı verildi. Ayrıca olayı gören AFAD görevlileri tanık olarak dinlenecek.  Polisler ayrıca, yangının çıktığı bölümdeki evrakların ne tür belgeler olduğunu da araştırıp rapor hazırlayacak.

AFAD, 6 Şubat tarihli depremlere müdahale nedeniyle eleştirilerin odağındaydı. Özellikle yangına geç müdahale edildiği, askerin yardıma geç çağrıldığı bu eleştirilerin başında bulunuyordu.

DW

Okumaya devam et

ŞİRKETLER

Amazon 9 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Amazon Üst Yöneticisi (CEO) Andy Jassy, şirket çalışanlarıyla paylaştığı bir mesajda, operasyon planına ve işten çıkarmalara ilişkin bilgi verdi.

Jassy, gelecek birkaç hafta içinde çoğu AWS, PXT, Twitch ve reklamcılık birimlerinden olmak üzere yaklaşık 9 bin çalışanın işine son verilmesini planladıklarını bildirdi.

Ekonomideki mevcut ve geleceğe dair belirsizliklere işaret eden Jassy, “Bu, zor bir karardı ancak şirket için uzun vadede en iyisi olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Ekonomik görünüm nedeniyle işe alımlara geçen yıl kasımda ara verme kararı aldığını açıklayan Amazon, ocak ayında 18 bin çalışanının işine son vermişti.

Salgında personel sayısını önemli ölçüde artıran ABD’li teknoloji şirketlerinde işten çıkarma dalgası sürüyor.

Yükselen enflasyon ve olası resesyon endişelere neden olurken, özellikle ABD’de birçok teknoloji şirketi, geçen yıl itibarıyla binlerce kişiyi işten çıkarma ya da yeni işe alımlara ara verme kararı almaya başlamıştı.

Bu şirketler arasında Meta, Amazon, Microsoft ve Google’ın ana kuruluşu Alphabet gibi teknoloji sektörünün önde gelen firmalarının bulunması dikkati çekmişti.

Son olarak Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta, 10 bin çalışanının daha işine son vermeyi planladığını duyurmuştu. AA

Okumaya devam et

ŞİRKETLER

İstiklal’in tek AVM’si Denizbank’ın

stanbul İstiklal Caddesi’nde bulunan, 2022 yılı içinde borçları karşılığında Denizbank’ın mülkiyetine geçen Demirören AVM’nin yeni adı İstiklal AVM oldu. İstiklal Alışveriş Merkezi adı, 16 Kasım 2022’de tescil ettirilmiş, Türkpatent’in 31 Ocak 2023 tarihli bülteninde yayınlanmıştı. Demirören Grubu, Doğan Medya iştiraklerini satın almak için 2018’de Ziraat Bankası’ndan kredi kullanmış, aldığı kredilere karşılık Kemerburgaz’da bulunan ve üzerinde golf sahalarının bulunduğu arazileri de ipotek ettirmişti. Grup kredi borcunu ödemediği için söz konusu ipotekli araziler, Ziraat Bankası’na devredilmişti. 28 Ekim 2022’de Bağcılar’da yer alan 30 yıllık medya binasını da Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na devretmişti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Demirören Holding’in borçları karşılığında 2022 yılı içinde Denizbank’ın mülkiyetine geçen Demirören AVM’nin yeni adı İstiklal AVM oldu. İstiklal Alışveriş Merkezi adı, 16 Kasım 2022’de tescil ettirilmiş, Türkpatent’in 31 Ocak 2023 tarihli bülteninde yayınlanmıştı

AVM’nin mülkiyeti 2022 yılında Denizbank’a geçti. İstiklal AVM ismi için Temmuz 2022’de başvuruda bulunuldu.

2011 yılında açılan İstiklal AVM, caddenin tek modern anlamdaki AVM’si. AVM’nin 19 bin metrekarelik bir alanda, 41 mağaza kapasitesi bulunuyor. İnternet sitesinde yer alan bilgiye göre günde ortalama 30 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Ekspres Bilgi İşlem, 2002 yılı sonunda Denizbank Grubu’na katılmıştı. Ekspres Bilgi İşlem ve Ticaret, Ekspres Yatırım ve Deniz Yatırım’ın Haziran 2016’da tamamlanan 2013 yılında birleşmesi sonucunda ortaya çıktı. 31 Aralık 2020 itibarıyla aktif büyüklüğü 22 milyon TL, özkaynak büyüklüğü ise 13 milyon TL.

 

 

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.