Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Mahfi Eğilmez : Enflasyon, Kur, Faiz ve Risk İlişkisi

Yayınlanma:

|

Son kırk yılımız enflasyonu konuşmakla geçti. Ne yazık ki yalnızca konuşmakla geçti. Aşağıdaki grafik Türkiye’nin (kırmızı) enflasyonla sınavını gösteriyor. 2005 -2013 yılları arasında gelişmekte olan ülkeler (GOÜ) ortalamasından (yeşil) oldukça yüksek bir enflasyona sahip olsa da dünya ortalamasından (mavi) büyük bir kopma içinde görünmeyen Türkiye, asıl olarak son dört yılda ciddi biçimde olumsuz bir ayrışma içine girmiş (grafikte kullanılan veriler için kaynak: IMF, WEO Database, October 2020.)

Türkiye’nin içinde bulunduğu grup ve dünya ortalamasından sapmasının hızlandığı son dört yıl Türkiye’nin yalnızca ekonomik riskleri değil sosyal ve siyasal riskleri de artırdığı yıllar. Ekonomi politikasındaki hatalara ek olarak dış politikadan iç politikaya, sosyal konulara yaklaşımlara kadar sürekli dünyaya ve yüzyıla ters düşen kararların alındığı, ön plana çıkarıldığı yıllar bunlar.

Bizim gibi dolarizasyon içinde bulunan ekonomilerde parasal akım şemasını şöyle yazmak mümkündür:

Türkiye, son kırk yılda risklerini düşürmeye değil faizi düşürmeye odaklandığı için sorunu çözemedi. Bir sorunu çözmenin yolu o sorunun nedenini bulup onu yok etmekten geçer. Hangisinin neden hangisinin sorun olduğunda tereddüdünüz varsa bunun yanıtını size ancak bilim verebilir.

Gerçekler teorimize uymuyorsa teorimizi değiştirmemiz gerekir. Teorimizi değiştirecek yerde gerçekleri değiştirmeye çalışırsak yalnızca kendimizi kandırmış oluruz.  

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

BNP Paribas Cardif BES fonları, son 5 yıllık yatırım araçları karşılaştırmasında dikkat çekiyor

BNP Paribas Cardif Emeklilik, yatırım araçlarının ve kurucusu olduğu BES fonlarının 5 yıllık getiri karşılaştırma tablosunu açıkladı. Son 5 yılda %1262 getiriye sahip BPH Hisse Fonu ile altın, döviz ve borsa endekslerini açık ara geride bırakan firma, BZY Teknoloji Fonu, BPE Dengeli Değişken Fonu ve BPU Kamu Fonu ile de en çok kazandıran BES fonları arasında yer aldı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye’nin önde gelen bireysel emeklilik kuruluşları arasında yer alan BNP Paribas Cardif Emeklilik, yatırım araçlarının 5 yıllık getiri karşılaştırma tablosunu açıkladı. Son 5 yılda %1262 getiriye sahip Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu (BPH) ile altın, döviz, mevduat ve borsa endekslerini açık ara geride bırakan BNP Paribas Cardif Emeklilik, Teknoloji Sektörü Değişken Emeklilik Yatırım Fonu (BZY), Dengeli Değişken Emeklilik Yatırım Fonu (BPE) ve Birinci Kamu Dış Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu (BPU) ile de en çok kazandıranlar arasında yer aldı.

1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasındaki 5 yıllık süreçte, ülkemizdeki resmi enflasyon oranı %372 olarak açıklandı. Aynı dönemde altın yatırımcıları %804 getiri elde ederken, Bist100 %718, Bist30 %601, NASDAQ ($) %143, DolarTL %457, EuroTL %439, Mevduat ise %131 getiri sağladı. BES müşterilerinin birikimlerine kattığı değer ile dikkat çeken BNP Paribas Cardif Emeklilik ise son 5 yılda BPH Hisse Senedi Fonu ile %1262 getiri başarısına imza atarak, tüm bu yatırım araçlarını açık ara solladı. 5 yılda %635 getiriye sahip BPE Dengeli Değişken Fonu ve %587 getiriye sahip BPU Kamu Dış Borçlanma Araçları Fonu ile de yatırımcısının yüzünü güldüren şirket, ilk pay satışı 05.01.2022 tarihinde gerçekleşen BZY Teknoloji Fonu ile de sadece yaklaşık 2 yıllık süreç içerisinde yatırımcısına %163 değer kazandırdı.

2024’te de yatırımcılarının birikimlerine kattığı değeri artırmayı hedefliyor

Devletin yüksek teşviği ve yönetmeliklerde yapılan düzenlemeler ile hızlı gelişimini sürdüren Bireysel Emeklilik Sektörü’nün gelişimine paralel olarak Gönüllü BES’te ve OKS’deki büyümesine devam eden BNP Paribas Cardif Emeklilik, BES fon yönetimini Portföy Yönetimi sektörünün tecrübeli ve yenilikçi şirketi olan TEB Portföy Yönetimi A.Ş. aracılığıyla müşterilerine sunuyor. BNP Paribas Cardif Emeklilik, BES katılımcılarına sunduğu fonların yönetimini yakından takip ederek, katılımcıların fon getirisi ile ilgili düzenli bilgilendirilmesini sağlayor. 2024 yılında da fonları ile Türkiye’deki benzerleri arasında ilk sıralarda yer alma başarısını göstererek, yatırımcılarının birikimlerine kattığı değeri artırmayı hedefliyor.

kazancı geliri elde etme stratejisiyle yönetiliyor. Ülkemizin ağırlıklı olarak halka açık büyük şirketlerini kapsayan BIST-100 endeks getirisine paralel performansı hedefleyen fon, orta ve uzun vadeli dönemde ülkedeki büyüme potansiyeline paralel hisse senedi piyasasındaki reel getirinin fon reel getirisine dönüşmesi amacıyla hareket ediyor.

Orta ve uzun vadede TL bazında yüksek getiri sağlamayı hedefleyen BPE Dengeli Değişken Fonu ise portföyünün tamamını değişen piyasa koşullarına göre Yönetmelik’in 5. maddesinde belirtilen varlık türlerinin tamamına veya bir kısmına yatırarak hem sermaye kazancı hem de temettü ve faiz geliri elde etme stratejisiyle yönetiliyor. Yüksek getiri hedefi doğrultusunda TL ve dövize endeksli sermaye piyasası araçlarına yatırım yapılan fonun portföyü ağırlıklı olarak değişen piyasa koşullarına göre kamu ve özel sektör iç borçlanma araçları, kamu ve özel sektör dış borçlanma araçları (eurobond), yurtiçi ortaklık payları, yabancı borsa yatırım fonları, ters repo ve mevduattan oluşuyor.

Döviz cinsinden getiri elde etmek ve gerçekleştirdiği Eurobond yatırımlarından düzenli ve sürekli gelir akışı yaratmak amacıyla oluşturulan BPU Kamu Dış Borçlanma Araçları Fonu ise ağırlıklı olarak T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uluslararası piyasalarda ihraç edilen ABD Doları cinsi Eurobond’lar başta olmak üzere yabancı para cinsinden kamu ve özel sektör tahvil-bonolarından oluşan bir portföye yatırım yapılarak yatırımcılarına değer kazandırıyor.

Piyasaya sunulduğu yaklaşık 2 yıllık süreçteki başarısıyla rakipleri arasından sıyrılan BZY Teknoloji Fonu* ise teknoloji sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlerin sermaye piyasası araçlarına yatırım yaparak, yatırımcıların bu şirketlerin kazançlarına, büyüme olanaklarına ve değer artışlarına iştirak etmesini sağlama stratejisiyle yönetiliyor. Asgari %80’i teknoloji temalı varlıklarda değerlendirilen BZY Teknoloji Fonu, değişen piyasa koşullarına göre hem sermaye kazancı hem de temettü ve faiz geliri elde etmeyi hedefliyor. BZY Teknoloji Fonu; bir yandan döviz getirisini büyük oranda yansıtırken, diğer yandan da teknoloji sektöründeki şirketlerin büyüme potansiyellerine yatırım yapma fırsatı sunması sebebiyle, Euro, Dolar, Gram Altın gibi yatırımlardan pozitif anlamda ayrışıyor. Bunun yanında fon, ülke ve varlık riskini dağıtarak yatırımları çeşitlendirme imkânı da sunuyor.

Son 5 yılda getiri başarısıyla dikkat çeken BPH Hisse Senedi Fonu, portföyünün en az %80’ini Borsa İstanbul’da kote ortaklık paylarına uzun vadeli yatırmak suretiyle ağırlıklı olarak sermaye

5 YILLIK GETİRİ (%)
DİĞER YATIRIM ARAÇLARI   YÜZDE (%)
Enflasyon       %372
Altın %804
Bist100 %718
Bist30 %601
NASDAQ ($) %143
DolarTL %457
EuroTL %439
Mevduat %131
CARDIF EMEKLILIK FONLARI YÜZDE (%)
Hisse Senedi EYF (BPH)  %1262
Dengeli Değişken EYF (BPE) %635
Kamu Dış Borçlanma EYF (BPU)  %587

*BZY Teknoloji Fonunun ilk pay satışı 05.01.2022 tarihinde gerçekleştiğinden, fonun getirisi 05.01.2022 tarihinden 31.12.2023 tarihine kadar olan dönemi baz alınabilmektedir. Bu fonun 2 yıllık getirisi %163’tür.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Nvidia ile yatıp kalksak da, enflasyon verileri yeniden sürücü koltuğuna oturdu!

Yayınlanma:

|

Yazan:

Nvidia, çiplerine yönelik ‘doyumsuz’ taleple bir günde piyasa değerini 277 milyar dolar artırıp ilk kez 2 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı. Diğer bir deyişle, şirket değeri yaklaşık sekiz ayda iki katına çıktı! Nvidia, Microsoft, Apple ve Saudi Aramco sonrası dünyanın en değerli dördüncü şirketi olurken, Nvidia’nın çipleri, ChatGPT yapımcısı OpenAI’den Google’a kadar neredeyse tüm üretken yapay zeka oyuncuları tarafından kullanılıyor.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, çocukların kodlamayı öğrenmesi gerektiği yönünde söylemi artık bırakmamız gerektiğini savundu. Hafta sonu gördüğüm röportajı, üniversite çağının eşiğinde olan ve seçim yapmak üzere olan kızım açısından da önemli bir tavsiye niteliği taşıdı. Jensen, yapay zekanın yükselişinin, programlama dillerini insan dili komutlarıyla değiştirebileceklerini, böylece herkesin programcı olmasını sağlayabilecekleri anlamına geldiğini savundu!

Geçen hafta tüm dünya Nvidia ile yatıp ve kalkarken, bilanço sezonunun da neredeyse sonuna geldik. En büyük 500 şirketin işlem gördüğü S&P 500 endeksi bu yıl yeni zirvelere tırmanırken, “Magnificent 7” Muhteşem 7li’nin performansını hafta içi çokça konuştuk. Avrupa cephesinde ise Muhteşem 7li’nin muadili olan ve “Granolas” olarak adlandırılan 11 şirketin de yardımı ile Perşembe günü Avrupa’nın Stoxx600 endeksi tüm zamanların zirvesine yükseldi.

Lâkin teknoloji şirketlerinin önderliğinde coşan hisse senetlerinin, bilanço sezonunun geride kalması ile odağını yeniden merkez bankalarına çevireceğini; daha doğrusu para politikasının yeniden ‘sürücü koltuğuna’ oturacağını düşünüyoruz. Bu sabah itibari ile, piyasa vadeli faiz kontratları, 2024 yılında FED’den toplam 85 baz puan faiz indirimi beklediklerini not edelim. Bunun da 25 baz puandan hesaplanırsa 3-4 kez faiz indirimine işaret ettiğine göre, FED ile piyasalar arasında var olan faiz uçurumunun da kapandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Güçlü tarafta sonuçlanan bilançolar, ABD’de 10 yıllık tahvil faizinin geçen hafta neredeyse son 3 ayın en yüksek seviyesini test etmesinin bile göz ardı edilmesine neden olduğuna şahit olduk. Faiz getirisi olmayan altının ons fiyatı, 11 haftadır 2,010 dolar teknik seviyesinin üzerinde haftalık kapanışa imza atarak yeni haftayı da 2,030 dolar seviyelerinden kucakladı. Teknik bir bakış açısı ile bu hafta yukarıda 2,045 dolar seviyesinin üzerinde bir kapanış görürsek, altın için tonumuz pozitife dönecektir. Kripto paralar cenahında ise Ethereum 3,100 dolar ile neredeyse son 2 senenin en yüksek seviyesine gelirken, Bitcoin ise 52bin dolar seviyesinin etrafında enerji biriktirmeye devam ettiğini görüyoruz.

FATF Gri listesinde yol alındı

Dönelim biraz da Türkiye cephesine. Geçen hafta bültemizde FATF (Financial Action Task Force) Genel Kurul toplantısına değinmiştik. FATF, “Finansal Eylem Görev Gücü”nün kısaltmasıdır. FATF, kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele konusunda uluslararası standartların belirlenmesi ve uygulanması ile ilgilenen bir kuruluştur. Geçen hafta sonuçlanan toplantıda, Türkiye henüz “gri listeden” çıkmasa da, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, gri listeden çıkılması adına tüm maddelerin yerine getirildiğini, FATF ekibinin Türkiye’ye Haziran ayında yapacakları ziyaret ardından hazırlanacak değerlendirme raporu sonrasında Türkiye’ye yönelik gri liste kararının kaldırılmasını beklediğini belirtti. Para politikası ve dış ilişkilerde yakalanan olumu ivmenin FATF kararı ile desteklenmesi, yabancı yatırımcılar açısından da önem arz eden bir gelişme olacağının altını peşinen çizmem gerekiyor.

TCMB’nin geride bıraktığımız hafta sonuçlanan olağan PPK toplantısında şahince bir tavır sergilemesi sonrasında piyasa faizlerinin gerilemesine izin vermeyeceklerini, enflasyonla mücadele kapsamında ise TL’nin reel anlamda değerlenmesine izin verileceğini anlamış ve yorumlamıştık. BIST100 endeksinde rekorlar görülmesine rağmen yükseliş ivmesinin bir tık da olsun azaldığını görürken, USDTRY kuru ise kamu kontrolünde bebek adımları ile 31,10 seviyesine yükseldi. Altının ons fiyatının hafif de olsa yukarı yönlü kıpırdanması ve 2,030 dolar seviyesini test etmesi bir yana, USDTRY kurunun her gün rekorunu bir adım daha yukarı taşıması ile gram altın TL bazında 2,030 seviyesine yükselerek tüm zamanları yeni rekorunu kırdı. Ne ilginçtir ki hem ons altın hem de gram altın aynı değerde (2,030) işlem görüyor.

ABD borsaları, süratli geçen haftanın son işlem gününü yatay bir şekilde tamamladı. Yeni gün ve hafta başlangıcında, gösterge endeks Tokyo borsası geçen hafta 1989’daki tüm zamanların zirvesini kırmasının ardından piyasa duyarlılığının yüksek olmaya devam etmesiyle, ilaç sektöründeki iyimser performansların da desteğiyle yeni bir rekor seviyeye imza atarken, geriye kalan bölgelerde ise karmaşık bir eğilim görüyoruz. ABD, Japonya ve Avrupa’da açıklanacak enflasyon verileri öncesinde yatay hatta bir miktar kâr satışları dikkatlerimizden kaçmadı. Japonya tarafında her ne kadar borsa her gün rekorunu bir adım daha yukarıya taşısa da, para birimi YEN’de huzursuz seyir devam ediyor. Dolar, Japon Yeni karşısında bu sabah 151 seviyesine yaklaşırken, 152 seviyesinin otorite tarafından savunulamaması durumunda, USDJPY paritesinin 34 yıllık yeni derinliklere doğru savrulabileceğini düşünüyoruz. Piyasa aktörlerinin otoriteyi müdahaleye zorlandıklarını düşünmeye devam ediyoruz.

Donald Trump, hafta sonu günü Güney Carolina’daki başkanlık yarışında, rakibi Nikki Haley’i kolayca mağlup ederken, Demokrat Başkan Joe Biden ile rövanş maçına doğru emin adımlarla ilerlediğini görüyoruz. ABD’de Perşembe günü açıklanacak PCE enflasyonunun haftanın en önemli verisi olarak takip edileceğinin altını çizerek bültenimizi de tamamlayalım.

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Piyasa modu: Tahterevalli. ABD perakende satışlar verisi faiz indirim umutlarını besledi

Yayınlanma:

|

Yazan:

ABD’de açıklanan verilere göre bir gün iyi bir gün satıcılı seyreden piyasalar adeta tahterevalli misali bir aşağı bir yukarı savrulmaya devam ediyor. Takdir edeceğiniz üzere bütün oyun planı FED’den beklenen faiz indirimi üzerine kurulduğundan, açıklanan her veri de fiyatlama davranışı üzerinde belirgin mânâda baskı kuruyor.

Son dönemlerde ABD’de açıklanan güçlü istihdam ve enflasyon verileri ardından agresif faiz indirim beklentileri törpülenirken, satış baskısına maruz kalan piyasalar, akabinde Chicago FED Başkanı’nın açıklamalarında destek bulup hafta ortası kayıplarını telafi etmişti. Dün, bu sefer de beklentiyi karşılayamayan ABD perakende satışlar verisi sonrasında faiz indirin beklentileri yeniden yeşerirken, riskli varlıklara yönelik de risk iştahının canlandığını görüyoruz.

EURUSD paritesi 1,0760 seviyesine toparlanırken, 2023 yılının son iki çeyreğinde ard arda küçüldüğü görülen ve teknik olarak resesyona (durgunluğa) giren İngiltere ekonomisine paralel GBPUSD paritesi 1,2570 seviyelerinde yatay seyretmeye devam etti. Yatırımcılar, bu yıl İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürme ihtimaline yönelik bahisleri de artırdığını görüyoruz. Geçen yılın sonunda beklenmedik bir şekilde Japonya da resesyona girerek dünyanın üçüncü büyük ekonomisi unvanını Almanya’ya kaptırmıştı. İngiltere’de resesyonun kısa ömürlü ve sığ olmasına yüksek ihtimal tanıyoruz. Kısa vadede ise GBPUSD paritesinde daha da aşağı seviyeleri konuşmamak adına 1,2590 seviyesini (haftalık kapanış) önemsiyoruz.

Altının ons fiyatı, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin hafif de olsa gerilemesine paralel bir miktar da olsa toparlanarak psikolojik 2bin dolar seviyesinin hemen üzerine yükseldi. Haftalık kapanışı takip ederek daha elle tutulur bir analiz yapacağız. Lâkin yükseliş isteğini son dönemlerde bir miktar da olsa kaybetse de, var olan jeopolitik riskler ve FED’in yılın ikinci yarısına yönelik faiz görünümüne paralel yukarı yönlü isteğin ağır basacağını düşünüyoruz. Yeter ki 1,973 dolar seviyesini altında haftalık kapanış görmeyelim. Arkasında ETF gücüne olan Bitcoin’in ise 48,500 dolar seviyesinin üzerinde zemin kuvvetlendirme çalışmalarını tamamlayarak bir sonraki teknik seviye olan 57,500 dolara doğru emin adımlarla ilerlediğini görüyoruz.

Küresel hisse senetlerinin ABD enflasyon verisinin gölgesinde yaşadığı türbülanstan kurtularak yeniden alım iştahına sahne olması, Borsa İstanbul’a da destek sağladı. BİST100 endeksi dünkü günü neredeyse %2’ye yakın artışla tamamlayarak yeni bir rekor daha kırdı. Haftalık kapanışı da görerek daha sağlıklı bir yorum yapmaya çalışacağız. USDTRY kuru bebek adımları ile 30,80 seviyesine yükselirken, Türkiye’nin yabancı indinde risklerini gösteren 5 yıl vadeli CDS risk primi 295 baz puan seviyesinden işlem gördüğünü not edelim. CDS risk priminin gerilemesi (hatırlayınız Mayıs 2023 ayında neredeyse 900 baz puana yükselmişti) ara ara kesintiye uğrasa da devam eden risk iştahına paralel Türkiye’nin yurt dışı borçlanması olan eurobondların da fiyatını artırıken, getirinin de gerilemeye devam ettiğini görüyoruz. Mehmet Şimşek isminin ilk zikredildiği dönemde aldığımız 2028 vadeli USD cinsi Türkiye eurobondlarının getirisi her geçen gün artmaya devam ediyor!

Her hafta Perşembe günü açıklanan TCMB ve BDDK verilerini büyük bir dikkatle takip ediyoruz. Bu bağlamda, 9 Şubat ile biten haftada TCMB’nin brüt döviz ve altın rezervleri gerileme devam etti. Daha geniş bir açıdan bakmak gerekirse, 2024 yılında, yani son 7 haftada brüt rezervler 10,5 milyar dolar azalarak ~ 135 milyar dolar seviyesine gerilerken, kamu dövizleri ve emanet dövizleri (swap) ayıkladığımızda, net döviz pozisyonu da 2023 sonuna göre 9,4 milyar dolar azaldı (bakınız grafik). Seneye pek de iyi başlayamayan rezerv kompozisyonu, TL’nin getirisinin daha da artması gerektiğini bizlere söylüyor. Zaten Enflasyon Sunumunda da, TCMB yetkilileri, piyasa faizlerinin yükselmesi ve politika faizinin daha etkin olması bağlamında önlem alacaklarını peşinen söylemişlerdi.

BDDK verisine göre ise bir nevi Yabancı Para enstrümanı olan Kur Korumalı Mevduat (KKM) cephesinde azalma ivme yitirse de devam etti. Yine 9 Şubat ile biten haftada KKM 15 milyar TL daha küçülerek dolar karşılığı olarak  77,5 milyar seviyesine geriledi. Dövizden dönen KKM’lerde ise henüz çözülme olmadığını, dönenin de döviz talebi yarattığını not etmek gerekiyor (bakınız grafik).

ABD borsaları geceyi yükselişe tamamlarken, Muhteşem 7’li olarak isimlendirilen Microsoft, Apple, NVIDIA, Google, Amazon, Meta ve Tesla’nın performansı göz kamaştırmaya devam ediyor. Son 1 yılda Muhteşem 7’li %77 yükselirken, söz konusu 7’liyi dışarıda bırakırsak, en büyük 500 şirketinin işlem gördüğü S&P500 endeksinin ise sadece %5 yükseldiğini görüyoruz. Bir diğer deyişle, teknoloji hisseleri olan Muhteşem 7’li dışında kalan diğer hisseleri aldıysanız, yatırımlarınız neredeyse son 1 yıldır yerinde saydığını görebilirdiniz! Sayıların dili ile konuşursak, Muhteşem 7’linin piyasa değer neredeyse S&P500 endeksinin (endeksin market cap $42T) 1/3 kadar!

Yeni gün başlangıcında Asya piyasalarının haftayı iyimser bir şekilde tamamladıklarını görüyoruz. Dün Japonya’da açıklanan büyüme verisinin Japonya ekonomisini geçen yılın sonunda resesyona girdiğini göstermesine rağmen, Tokyo borsası, son 34 yılın yeni zirvesine yükselirken, tüm zamanların da zirvesinin artık kıyısında işlem gördüğünü not edelim! Bugün piyasaların veri akışı hem mikro hem de makro cephede yoğun olacak. Günün ilk yarısında Euro Bölgesi enflasyonu ve Türkiye’de TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi takip edilecek. İkinci yarısında ie ABD’de açıklanacak ÜFE enflasyonu, tüketici güven endeksi ve konut istatistikleri piyasa yansıması yaratabilir.

TCMB Brüt Döviz ve Altın Rezervleri

170806077534324a9c0f06c121c62ed3a145a1c334_1_1200.jpg

TCMB Net Rezervleri

17080607756d262a2e2f5ffef16a255fffbc38f0df_2_1200.jpg

KKM

17080607760c9e11d6f4bb6d7501e1c51e81ffff5e_3_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.