Connect with us

GÜNDEM

“Netflix” ve “Amazon Prime Video” RTÜK’ten Lisans aldı

Yayınlanma:

|

Yeni sosyal medya yasasıyla birlikte Yabancı Yayıncı kuruluşların da Lisans alma zorunlu hale getirmişti. Netflix ve Amazon Prime Video’nun aldı açıkladı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin : “İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık yapan uluslararası platformlar NETFLIX ve Amazon Prime Video tıpkı yerli örnekleri gibi yükümlülüklerini yerine getirerek RTÜK’ten lisans aldı” açıklaması yaptı.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Almanya’nın en büyük finansal skandalı olan Wirecard davası başladı

Almanya tarihinin en büyük finansal skandalı olarak bilinen Wirecard şirketinin iflasına ilişkin, eski yöneticilerinin yargılanması Münih Eyalet Mahkemesi’nde başladı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Stadelheim Cezaevi’nin yakınında bulunan salonda yüksek güvenlik önlemleri altında başlayan duruşmada, Wirecard AG‘nin eski üst yöneticisi (CEO) Markus Braun ile şirketin eski iki yöneticisi yargılanıyor.

Savcılık, davanın ilk duruşmasında okunan iddianamede sanıkları, bir suç çetesi kurmak, şirket bilançosunda sahtekarlık yapmak ve şirkete kredi verenleri 3 milyar eurodan fazla dolandırmakla suçladı.

Tutuklu yargılanan Braun, hakkındaki iddiaları reddetti. Yine tutuklu sanıklardan Wirecard’ın Dubai’de kurduğu şirketin eski yöneticisi Oliver Bellenhaus‘un ise suçlamalarla ilgili savcılıkla işbirliği yapacağı belirtildi.

Davada 100 duruşmanın planlandığı aktarılırken, kararın 2024’ten önce verilmesi beklenmiyor.

ALMANYA’DA 1945’TEN BU YANA EN BÜYÜK FİNANSAL SKANDAL

Alman savcılar, ülkenin siyasi ve finansal kurumlarında şok dalgaları oluşturan Wirecard şirketinin iflasının ardından özel bir polis ekibi ile 450’den fazla kişiyi sorguladı, 40’tan fazla mülkte arama yaptı ve 42 terabayt veriyi taradı.

2020’de, birkaç yıl öncesine kadar “Alman finansal teknolojisinin geleceği” olarak addedilen Wirecard, şirketin bilançosunda 1,9 milyar eurodan fazla paranın kaybolduğunun ortaya çıkmasının ardından ülkenin 1945’ten bu yana en büyük finansal skandalının adresi olmuştu.

Şirket, 3,2 milyar euro borcunun ortaya çıkmasından sonra iflas başvurusunda bulunmuştu.

Skandal sonrasında Alman Federal Bankacılık Düzenleme Kurumu (BaFin), finansal teknoloji şirketini denetleme konusunda başarısız olduğu iddialarıyla karşı karşıya kalmış, kurum başkanı istifa etmişti.

2020’de dönemin başbakanı Angela Merkel ve o zamanki Maliye Bakanı, şimdiki Başbakan Olaf Scholz, şirketin gözetiminde yetersiz kalındığı için eleştirilmişti.

1999’da kurulan Wirecard’in hissedarları arasında The Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Societe Generale S.A, Bank of America Corporation ve Citigroup da bulunuyordu.

Skandal, Wirecard’in denetimini yapan EY’nin, şirketin 2019 hesaplarında 1,9 milyar eurodan fazla paranın kayıp olduğu gerekçesiyle bir önceki yılın finansal sonuçlarını onaylamamasından sonra ortaya çıkmıştı.

Wirecard AG’nin hisseleri, iflastan önce Almanya’nın en büyük şirketlerinin bulunduğu Dax 30 Endeksi’nde işlem görüyordu.

Okumaya devam et

GÜNCEL

EK GELİR VAADİ İLE BANKALARDAN KREDİ KULLANDIRIP DOLANDIRDILAR

Yayınlanma:

|

Yazan:

Geçtiğimiz günlerde Maltepe’de meydana geldi. İddiaya göre, Adem Turan isimli 30 yaşındaki engelli vatandaş, cep telefonuna gelen ‘ek gelir’ vaadli mesajda bulunan linke tıkladı ve sanal ortam üzerinden henüz kimliği belirlenemeyen bir şüpheliyle konuşmaya başladı.

8 GÜNDE 185 BİN TL KREDİ ÇEKTİ

Şüpheli şahıs ya da şahıslar, engelli gence bir sanal alışveriş sitesi üzerinden satış yaparak para kazanacağını ve belirtilen miktardaki ücretleri geri alacağı koşuluyla yönlendirdiği hesaba para yatırmasını istedi.

Maltepe'de 'link dolandırıcılığı': 185 bin Lira kredi çektirdikleri engelli genci dolandırdılar

Adem Turan, şüphelilerin istediği miktarı karşılamak için maaş müşterisi olduğu bankadan 8 günde toplamda 185 bin lira kredi çekti. Sanal ortam üzerinden şüphelilerin hesabına parayı yatırmasının ardından geri dönüş alamayan Turan, durumu ailesiyle paylaştı. Çocuklarının dolandırıldığını anlayan aile karakola giderek şikayetçi oldu.

“AİLEMİN BORCU VARDI, YARDIM ETMEK İSTEDİM”

Yaşanan olaya ilişkin konuşan engelli genç Adem Turan, “Telefonuma gelen mesajdaki ‘ek gelir’ linkine tıkladım. Linke tıklayınca Whatsapp üzerinden bir numaraya yönlendirildim ve bir kadınla konuşmaya başladım. İnternet üzerinden satış yaparak para kazanabileceğimi söyledi. Önce para yatırmam gerektiğini sonra yatırdığım paranın iade edileceğini söylediler. Param olmadığını belirtince çevremden ya da bankadan kredi çekmemi söyledi. Ailemin borcu vardı, engelli kız kardeşim vardı, yardım etmek istedim. Bende gidip aralıklı olarak toplamda 185 bin Lira kredi çekip bana şifresi verilen hesaba yatırdım. Sonra kimseye ulaşamadım. Ben kandım, kimse kanmasın” dedi.

Maltepe'de 'link dolandırıcılığı': 185 bin Lira kredi çektirdikleri engelli genci dolandırdılar

Maltepe’de ‘link dolandırıcılığı’: 185 bin Lira kredi çektirdikleri engelli genci dolandırdılar

“BU BORCU ÖDEMESİ İÇİN YEMEDEN İÇMEDEN 4 SENE ÇALIŞMASI LAZIM”

Şüphelilerin yakalanmasını isteyen anne Fatma Turan, “Oğlum bize dolandırıldığını söyledi. Karakola giderek şikayetçi olduk. Oğlumu dolandıranların yakalanmasını istiyoruz. Bankaya 185 bin Lira borçlu olduk. Bu borcu ödemesi için yemeden içmeden 4 sene çalışması lazım. 8 kez kredi çekmiş. Bize yardım etmek için bu işlere kalkışmış. Nasıl ödeyeceğiz bilmiyorum. Bunu yapanların yakalanmasını istiyorum” diye konuştu.

haberler

Okumaya devam et

GÜNCEL

AMERİKAN (ORTA SINIFI) İNCELİKLERİ

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bu hafta derse gittiğim bir ilkokulun çalışanları için ayrılmış ‘öğretmenler odasında’ ders saatimi beklerken gözüm duyuru panosuna gitti. Alınması için demet halinde bırakılmış ‘Kindness Bingo’ (İncelik, tam isabet) başlıklı duyurudan bir tane aldım. Duyurudaki incelik teklifleri Amerikan toplumu hakkında neler söylüyor? Ama önce duyurunun çevirisi:

İNCELİKLER, tam isabet    

 1. Bir arkadaşınıza sürpriz bir hediye bırakın.
 2. Bir kargocuya teşekkür notu yazın.
 3. Beklenmedik bir iltifatta bulunun.
 4. Bırakın kuyrukta biri önünüze geçsin.
 5. Süresi dolmuş bir parkmetreye para atın.
 6. Trafikte birinin önünüze geçmesine aldırmayın.
 7. Bakkal, pazar alışverişinden dönenin torbalarını taşımaya yardım edin.
 8. Kaybolmuş görünen birine yardım teklif edin.
 9. Tanımadığınızın birinin market arabasını yerine bırakmayı teklif edin.
 10. Huzurevine çiçek gönderin.
 11. Kafeden çıkarken birine vermek için bir hediye kartı satın alın.
 12. Beğendiğiniz bir işletme hakkında internetten harika bir yorum yazın
 13. Cesaretlendirici bir not ekleyerek yüklü bahşiş verin.
 14. İhtiyaç sahibi birilerine yardım paketi (gıda, elbise vb.) yollayın.
 15. Üzgün görünen birine gülümseyin.
 16. Üç kişiye iltifat edin.
 17. Benzin istasyonunda tanımadığımız biri için benzin indirim kartı bırakın.
 18. İnsanlara günlerinin nasıl geçtiğini sorun.
 19. Sevdiğiniz bir şeyi yarım saat yapın.
 20. Hayvan barınağına hayvan yiyeceği bırakın.
 21. Bulduğunuz iyi bir araba park yerini başkasına bırakın.
 22. Biri geçerken kapıyı açık tutun.
 23. Bütün bir günü şikâyet etmekle geçirmeyin.
 24. Bir yöneticiyi iyi bir hizmetten haberdar edin.
 25. Size yardım etmiş birine e-postayla teşekkür mesajı gönderin.

Listedeki inceliklerin üçte biri para gerektiren incelikler. Huzurevlerine çiçek alıp göndermek (10. madde), arkadaşına hediye almak (1. madde), tanımadığın birine benzin indirim kuponu bırakmak (17. madde), gıda paketi göndermek (14. Madde), yüklü bahşiş vermek gibi (13. madde)… İncelikleri yapacağımız kişilerin çoğu yabancımız olanlar. Gerçekten de listedeki inceliklerin muhataplarının çoğu tanımadığınız, bilmediğiniz, o gün şans eseri gördüğünüz, belki de bir daha görmeyeceğiniz insanlar, uzağımızda, ilişkilerimizim ya çok zayıf ya da hiç ilişkimiz olmayan insanlar. Mesela, bir komşunuzun kapısını çalıp ‘ya gel bir kahve içelim,’ demek yok bu incelikler arasında.

Haktanır olmak için şunu da söylemeliyiz: Birine gününün nasıl geçtiğini sormak (18.madde), gülümsemek (15. madde)  listedeki en güzel iki incelik önerisi.

On dördüncü maddedeki inceliği ‘İhtiyaç sahibi birilerine yardım paketi (gıda, elbise vb.) yollayın.’ diye Türkçeleştirdim. Ancak, özgün dilinde ‘Send a care package to a service member.’ ‘Service member’ ise ordu mensubu, emekli ya da hala görevli asker demek. Neden sadece askerler? Sokakta yaşamak zorunda kalan evsiz nüfus içinde eski askerlerin varlığı bilinen bir şey. Ama neden daha kapsayıcı olan evsiz sözcüğü yeğlenmemiş?

Listedeki inceliklerin dördü arabayla ilgili. Bu da ulaşım aracı olarak arabanın bu toplumda işgal ettiği büyük yeri gösteriyor. Bu kerte arabaya bağımlı olmayı eleştirenler de yok değil. Ama sesleri çok güçlü çıkmıyor şimdilik. Ulaşımla ilgili bir ince bir davranış örneği verin desek, Türkiye’de insanların aklına hemen otobüslerde yaşlılara yer vermek gelir.

Madde 23: şikâyet etmek kötü bir şey değil. Toplumdan, toplumsal çelişkilerden, adaletsizliklerden, sömürüden şikâyet edelim hep ama aynı zamanda, bir şey de eyleyelim şikâyet ettiklerimizi değiştirmek için. Madde 30, sevdiğiniz bir şeyi yarım saat yapın, diyor. Neden sadece yarım saat? Daha fazla neden yapmayalım, neden sevdiğimiz şeylere daha çok zaman ayırabileceğimiz bir düzen olmasın? Bakın, madde 23’ü nasıl da anında boşa çıkardık? J

Toparlarsak, bu listedeki inceliklerin azımsanamayacak kısmı, uzağımızdaki insanlara para yoluyla ‘ulaşma incelikleri.’ Belli ki pek zamanı yok bu listeyi yapanın! Bence galiba en hakiki incelik insanlara zaman verebilmek, gaz kuponu, hediye çeki falan değil.

Gülten Akın’ın (1933-2015) çok bilenen, o güzel iki dizesiyle bitirelim bu haftaki yazımızi:

Ah, kimselerin vakti yok/ Durup ince şeyleri anlamaya

Abbas Karakaya – 7 Aralık 2022, Bloomington

 

Okumaya devam et

KATEGORİLER

SON YAZILAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.