Connect with us

ŞİRKETLER

PETKİM’de Ciro ve Kar düştü, borçlar arttı

2019 üçüncü çeyreğinde 1,2 milyar TL olan Brüt karlılık 1,1 milyar TL’ye düşerken; 668 milyon TL olan Net Karlılık da %-33 kayıp ile 446 milyon TL düzeyine geriledi.

Yayınlanma:

|

Ciro kaybı ve borçlanmanın etkisi ile PETKİM’in karlılığında da düşüş yaşandı. 2019 üçüncü çeyreğinde 1,2 milyar TL olan Brüt karlılık 1,1 milyar TL’ye düşerken; 668 milyon TL olan Net Karlılık da %-33 kayıp ile 446 milyon TL düzeyine geriledi.

1965 yılında kurulan Petkim Petrokimya Holding A.Ş. ( PETKİM ) ilk yatırım faaliyetlerine İzmit-Yarımcı’da başlamış olup, Yarımca Kompleksi’nde 1970 yılında Etilen, Polietilen, Klor Alkali, VCM ve PVC fabrikalarını işletmeye açmıştı. 1985 yılında Aliağa Kompleksi ileri teknolojiler ve optimum kapasitelere sahip olarak kurulmuş; bünyesinde 14 adet ana üretim fabrikası, 1 torba üretim fabrikası ve 1 katı atık yakma ünitesi bulunmakta. 30 Eylül 2020 itibarıyla, PETKİM’de 1867 çalışanı Kapsam İçi; 604 çalışanı Kapsam Dışı olmak üzere toplam 2.471 personel bulunuyor.

PETKİM PETROKİMYA HOLDING A.Ş. ( PETKİM )  2020 üçüncü çeyrek Konsolide Mali Verilerini açıkladı.

Varlıklar arttı

PETKİM’in 2019 sonundaki 14,8 milyar TL olan Toplam Varlıkları % 20,2 artarak 17,8 milyar TL’ye yükseldiği görüldü. Aynı dönemde Dönen Varlıkları 9,5 milyar TL’den 11,8 milyar TL’ye yükselirken; 5,2 milyar TL olan Duran Varlıkları da 6 milyar TL düzeyine ulaştı.

Borçlanma arttı

PETKİM’in 2019 sonundaki 5,1 milyar TL olan Kısa Vadeli Borcu ( yükümlülüğü ) % 17 artarak 6 milyar TL düzeyine ulaşırken; 4,8 milyar TL olan Uzun Vadeli borcu ise % 36 artarak 6,6 milyar TL düzeyine ulaşmış durumda. Toplam Borç ise 2019 sonunda 9,9 milyar TL iken 2020 üçüncü çeyreğinde %26,7 artarak 12,6 milyar TL düzeyine ulaştı. PETKİM’in Toplam Borcu 8 milyar TL olan Hasılatın 1,5 katına ulaşmış oldu.   

Borç arttı Ciro düştü

PETKİM’İn Toplam Varlıkları ve Borçlardaki ciddi artışa rağmen 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 2019’un aynı dönem cirosunu yakalayamadı. 2019 üçüncü çeyreğinde 8,8 milyar TL Ciro yapan PETKİM 2020 aynı dönemde 800 milyon TL ciro kaybı ile 8 milyar TL ciro yaptı.

Karlılık Düştü

Ciro kaybı ve borçlanmanın etkisi ile PETKİM’in karlılığında da düşüş yaşandı. 2019 üçüncü çeyreğinde 1,2 milyar TL olan Brüt karlılık 1,1 milyar TL’ye düşerken; 668 milyon TL olan Net Karlılık da %-33 kayıp ile 446 milyon TL düzeyine geriledi.

Okumaya devam et

GÜNCEL

Succession ve İşletme Yönetimi (Tâbi ki Denetimin Önemi)

Yayınlanma:

|

Yazan:

Son yılların en iyi dizilerinden biri olan Succession üzerinden işletme yönetimi ve tâbi ki yönetimin en önemli bileşenlerinden olan “denetim” üzerine bir yazı yazmak istedim.
Dizi bir ailenin yönetiminde olan medya imparatorluğunda yaşanan yönetim krizi üzerine kara mizah tarzında ailenin birbirleriyle ve çevresel parametrelerle olan kaotik ilişkilerini anlatıyor. Dizinin ilham aldığı film ise son yüzyılın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen ” Citizen Kane” filmi.

Dizinin bize anlatmak istediklerine gelirsek:

– Tek adam yönetiminde kimse aykırı cümleler kuramaz, herkes sinizmin pençesindedir
-Tek ses analitik ve eleştirel düşünceyi öldürür. 2008 krizinde batan firma Lehman Brothers, BlackBerry firmalarının batış hikayesi benzerdir
– Yönetim güvenilir insanlara yetki vermektir. Hiçbir yönetici Superman değildir.
– Aile firması isen ailenin fertlerini küçük yaşlardan itibaren eğitmen gerekir ki zamanı geldiğinde kime şirketi devredecegini bilebilirsin.
– Günümüz dünyasında hissedarları memnun etmek finansı da kontrol etmek anlamına gelir. Halka açıklık çoğunluk hisselerini kapsarsa anca demokratik yönetimden bahsedebiliriz. Sermaye tabana yayılmadığı sürece denetim eksik olacaktır.
– İşletmende hiçbir olumsuzluk örtbas edilmemelidir. Örtbas edilen her durum zamanla kartopu misali büyüyerek karşına çığ olarak geri döner.
– İç kontrol mekanizması öyle değerlidir ki kartopuna dönüşmeden tüm karları eritir. Çığı önlemek istiyorsan şirketinde kuvvetli bir iç kontrol mekanizman olmalı. ( bkz Koç Ford suistimal skandalı)
– Strateji kısa vadeli planlar değildir. Strateji bir bütündür ve bu bütünde herkes aynı yönde hareket etmelidir.
– Skandallar ortaya çıktığında gerçek liderler kimsede suç arayıp günah keçisi ilan etmez
Hatayı kabul edip düzeltmeye çalışmak erdemdir. Savaş paydaşlara karşı değil rakiplere karşı verilir ( Johnson & Johnson skandalı)
– Denetim koltuk veya oda değildir. Şirketin sürdürülebilirliğinin merkezidir. Denetim senin dış dünyaya karşı kurduğun savunma hattıdır. Hattın ne kadar sağlamsa o kadar güçlü olursun

Succession dizisini izlerken belki siz de benim görmediklerimi görüp eklerseniz sevinirim.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Turizm bölgelerine coğrafi işaret dopingi

Türkiye’de turistler tarafından en çok ziyaret edilen illerden 10’u, sınai haklar alanında da zirveye oturuyor. Söz konusu 10 ilden yapılan marka tescil ve coğrafi işaret başvuruları, tüm Türkiye’den yapılan başvuruların yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye’de turistler tarafından ziyaret edilen illerden 10’u, sınai haklara yönelik çalışmalarda da Türkiye’nin zirvesine yerleşti. İstanbul, Antalya, Muğla, Ankara, İzmir, Nevşehir, Bursa, Aydın, Balıkesir ve Çanakkale’den 2023 yılında ve 2024 yılının ilk beş ayında gerçekleştirilen marka başvurusu sayıları Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) verilerine göre değerlendirildiğinde; 2023 yılında Türkiye genelinde 168.850 yerli marka başvurusu yapılırken, turizmin ilk 10’u bu başvuruların 117.767’sini gerçekleştirdi. 2024 yılının ilk 5 ayında Türkiye genelinde 65.295 marka başvurusu gerçekleştirilirken, bu sayının 45.478 adedi söz konusu illerden geldi. Bu rakamlar da her bir kategori için yaklaşık yüzde 70’lik bir oranı ifade ediyor. Bu iller aynı zamanda coğrafi işaretli ürünler alanında da ciddi pay sahibi. Bu iller de toplam 351 coğrafi işaret dosyası işleme konulurken, bunların 94’ünün süreciyse devam ediyor.

Büyüme ivmesi 43.sınıf hizmetlerde

Verileri değerlendiren Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “43’üncü sınıfta ‘yiyecek ve içecek sağlanması hizmetleri’ ile ‘geçici konaklama hizmetleri’ bulunuyor. TÜRKPATENT’e göre bu sınıfta geçen yıl 19.080’i yerli, 598’i yabancı olmak üzere toplam 19.678 marka başvurusu gerçekleştirilmiş. Bu yılın ilk 5 ayında ise 7.973’ü yerli, 137’si yabancı toplam 8.110 marka başvurusu söz konusu. Bu rakamlar turizm bölgelerimizde gastronomi ve otelcilik hizmetlerinin hızla yükseldiğinin bir kanıtıdır.” dedi.

Turizm bölgelerinde coğrafi işaret etkisi

Yamankaradeniz ayrıca söz konusu turizm bölgelerindeki en değerli artışın coğrafi işaretler olduğunu çünkü bunun ürün ile o ürünün coğrafi alanı arasındaki bağlantıyı gösteren bir kalite göstergesi olduğunu belirterek; “Bugün dünyada adına gastronomi turizmi dediğimiz bir olgu var. İnsanlar meşhur bir yiyeceği veya ürünü yerinde tüketmek için uzun mesafeler katetiyor ve ciddi harcamalar yapıyorlar. Öte yandan yerel üreticileri koruyarak gerek iç piyasada gerekse küresel piyasada kırsal kalkınmayı ve yerel markalaşmayı desteklemek mümkün. Peynir tadımları için Fransa’ya, makarna ya da pizza yemek için İtalya’ya turlar düzenleniyor. Dolayısıyla coğrafi işaretli ürünlerimizi ne kadar artırır ve ne kadar tanıtırsak ekonomik büyümeye ve turizm gelirlerindeki artışın devamlılığına o kadar katkı sağlamış oluruz.” dedi.

Okumaya devam et

GÜNCEL

130 fabrika Mısır’a göç etti 90 bin kişi işini kaybetti

Yayınlanma:

|

Yazan:

ÖZ İplik İş Sen­dikası Başkanı Rafi Ay, Türki­ye’deki üretim şartlarını be­ğenmediği için fabrikasını Mısır’a taşıyan firma sayısının 130’a ulaş­tığını, son bir yılda da 90 bin işçinin tekstil sektö­ründen çıktığını bildirdi. Ay, üretim şartlarının iyileştirilmemesi ve işçi haklarının sağlanmaması halinde fabrika göçünün daha da artacağa dikkat çekti. İşçi maaşlarıyla tasarruf yapılmayacağını söyleyen Ay, asgari ücrete ara zammın kaçınılmaz ha­le geldiğini vurguladı. Ay, basında sansürün kaldırılı­şı ve basın bayramı olarak kutlanan 24 Temmuz dola­yısıyla gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi.

TASARRUF İSTİYORLAR AMA

Ülkedeki ekonomik zorluklar nedeniyle sabit gelirlilerin zor günler geçirdiğini belirten Ay, “Bizden tasarruf istiyor­lar. Emekçiler bırakın tasarrufu 100 yıl önce gündemden kalkan karın doyurma ve barınma sorunuyla boğuşuyor. Biz karnımızı doyuramıyoruz, kiramızı ödeyemiyoruz” dedi. Fason üretim yapan Türk şirketlerin üretimle­rini Mısır’a kaydırdığını ve son 1 yılda Mısır’a gö­çen Türk üretici sayısının 130’a ulaştığını bildiren Ay, 90 bin işçinin de teks­til sektöründen gitmek zorunda kaldığını ifade etti. Asgari ücrete ara zam yapılması gerektiğinin altını çizen Ay, sendikacı­lığın önünde ciddi engel­ler çıkarıldığını anlatırken işçilerin eylemler için harekete hazır olduğunu, konfederasyonlardaki değerlendirmelerin ardın­dan görevin sendikalara düşebileceğini söyledi.

Erdoğan Süzer – Sözcü

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.