Connect with us

ŞİRKETLER

REKABET KURUMU: 13 markaya 878 milyon TL idari para cezası kesti

Rekabet Kurumu, 5 zincir market (BİM, A101, ŞOK, Migros, Carrefour) ve bir tedarikçi (Savola) hakkında toplamda yaklaşık 2.7 milyar TL idari para cezasının verildiği soruşturmanın devamı niteliğinde yürütülen soruşturmayı tamamladı.

Yayınlanma:

|

Soruşturma kapsamında üretici/tedarikçi niteliğindeki 15 teşebbüsün zincir marketlerdeki fiyatlama davranışları incelendi. Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada, “İnceleme ve değerlendirmeler sonucunda soruşturma tarafı bazı tedarikçilerin beş büyük zincir market arasında fiyat artışlarına yönelik koordinasyonu sağlayarak marketlerin raf fiyatlarını belirlemeye yönelik kartel oluşturdukları tespit edildi. Ayrıca kartelin yanı sıra soruşturma konusu bazı teşebbüslerin marketlerdeki raf fiyatlarını doğrudan belirlemek suretiyle de Rekabet Kanunu’nu ihlal ettikleri sonucuna ulaşıldı” denildi.

Bu kapsamda 13 teşebbüs hakkında dolaylı olarak marketlerdeki raf fiyatlarının artmasına sebep olabilecek rekabet ihlali türlerinden olan kartel ve/veya yeniden satış fiyatının tespiti sebebiyle toplamda yaklaşık 878 milyon TL idari para cezası kesildi.

İşte markalar ve kesilen ceza miktarları:

Coca-Cola’ya 272.159.349,36 TL,

Eti’ye 173.263.933,89 TL,

Pasifik Tüketim’e 106.002.255,94 TL,

Pepsi’ye 92.506.885,85 TL,

Frito Lay’e 87.954.615,82 TL,

Düzey Tüketim’e 48.190.012,34 TL,

Red Bull’a 25.711.530,05 TL,

Unmaş’a 24.223.008,88 TL,

Şölen’e 15.680.173,63 TL,

Haribo’ya 10.204.678,30 TL,

Kent Gıda’ya 8.775.984,66 TL,

Glaxosmithkline’na 8.424.667,29 TL,

Doğanay’a 5.553.551,61 TL

Okumaya devam et

ŞİRKETLER

AFAD’ın evrak bölümünde şüpheli yangın

AFAD’ın Ankara’daki merkezinde evrak bölümünde şüpheli bir yangın çıktı. Savcılık, bazı evrakların zarar gördüğü yangını şüpheli bularak soruşturma başlattı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Kahramanmaraş merkezli depremlere müdahalede yetersiz kalmakla suçlanan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD), Ankara’daki merkezinde bu sabaha karşı şüpheli bir yangın çıktı. AFAD’ın evrak bölümünde çıktığı öğrenilen yangın, itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü. Olaya ilişkin savcılık soruşturma başlattı.

DW Türkçe’nin ulaştığı bilgilere göre, Ankara’nın Çankaya ilçesinde Dumlupınar Bulvarı üzerinde bulunan AFAD’ın muhasebe/evrak bölümünde 21 Mart (bugün) saat 05:00 sıralarında bir yangın çıktı. Saat 05.11’de olay yerine ulaşan itfaiye, 3 katlı binanın giriş katındaki yangını söndürdü.  Olayda herhangi bir yaralanma meydana gelmedi.

Yangın sonucunda bazı evrakların zarar gördüğü öğrenildi.

Savcılık soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yangını şüpheli bularak soruşturma başlattı. İtfaiyenin yanı sıra Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Olay Yeri İnceleme Ekipleri de yangının çıktığı bölümde incelemelerde bulundu.

Savcılık, polise güvenlik kamera kayıtlarına el konulması talimatı vererek, görüntülerin incelenmesini istedi. Özellikle evrak bölümünden ayrılan son kişilerin şüpheli olarak ifadesinin alınması talimatı verildi. Ayrıca olayı gören AFAD görevlileri tanık olarak dinlenecek.  Polisler ayrıca, yangının çıktığı bölümdeki evrakların ne tür belgeler olduğunu da araştırıp rapor hazırlayacak.

AFAD, 6 Şubat tarihli depremlere müdahale nedeniyle eleştirilerin odağındaydı. Özellikle yangına geç müdahale edildiği, askerin yardıma geç çağrıldığı bu eleştirilerin başında bulunuyordu.

DW

Okumaya devam et

ŞİRKETLER

Amazon 9 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Amazon Üst Yöneticisi (CEO) Andy Jassy, şirket çalışanlarıyla paylaştığı bir mesajda, operasyon planına ve işten çıkarmalara ilişkin bilgi verdi.

Jassy, gelecek birkaç hafta içinde çoğu AWS, PXT, Twitch ve reklamcılık birimlerinden olmak üzere yaklaşık 9 bin çalışanın işine son verilmesini planladıklarını bildirdi.

Ekonomideki mevcut ve geleceğe dair belirsizliklere işaret eden Jassy, “Bu, zor bir karardı ancak şirket için uzun vadede en iyisi olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Ekonomik görünüm nedeniyle işe alımlara geçen yıl kasımda ara verme kararı aldığını açıklayan Amazon, ocak ayında 18 bin çalışanının işine son vermişti.

Salgında personel sayısını önemli ölçüde artıran ABD’li teknoloji şirketlerinde işten çıkarma dalgası sürüyor.

Yükselen enflasyon ve olası resesyon endişelere neden olurken, özellikle ABD’de birçok teknoloji şirketi, geçen yıl itibarıyla binlerce kişiyi işten çıkarma ya da yeni işe alımlara ara verme kararı almaya başlamıştı.

Bu şirketler arasında Meta, Amazon, Microsoft ve Google’ın ana kuruluşu Alphabet gibi teknoloji sektörünün önde gelen firmalarının bulunması dikkati çekmişti.

Son olarak Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta, 10 bin çalışanının daha işine son vermeyi planladığını duyurmuştu. AA

Okumaya devam et

ŞİRKETLER

İstiklal’in tek AVM’si Denizbank’ın

stanbul İstiklal Caddesi’nde bulunan, 2022 yılı içinde borçları karşılığında Denizbank’ın mülkiyetine geçen Demirören AVM’nin yeni adı İstiklal AVM oldu. İstiklal Alışveriş Merkezi adı, 16 Kasım 2022’de tescil ettirilmiş, Türkpatent’in 31 Ocak 2023 tarihli bülteninde yayınlanmıştı. Demirören Grubu, Doğan Medya iştiraklerini satın almak için 2018’de Ziraat Bankası’ndan kredi kullanmış, aldığı kredilere karşılık Kemerburgaz’da bulunan ve üzerinde golf sahalarının bulunduğu arazileri de ipotek ettirmişti. Grup kredi borcunu ödemediği için söz konusu ipotekli araziler, Ziraat Bankası’na devredilmişti. 28 Ekim 2022’de Bağcılar’da yer alan 30 yıllık medya binasını da Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na devretmişti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Demirören Holding’in borçları karşılığında 2022 yılı içinde Denizbank’ın mülkiyetine geçen Demirören AVM’nin yeni adı İstiklal AVM oldu. İstiklal Alışveriş Merkezi adı, 16 Kasım 2022’de tescil ettirilmiş, Türkpatent’in 31 Ocak 2023 tarihli bülteninde yayınlanmıştı

AVM’nin mülkiyeti 2022 yılında Denizbank’a geçti. İstiklal AVM ismi için Temmuz 2022’de başvuruda bulunuldu.

2011 yılında açılan İstiklal AVM, caddenin tek modern anlamdaki AVM’si. AVM’nin 19 bin metrekarelik bir alanda, 41 mağaza kapasitesi bulunuyor. İnternet sitesinde yer alan bilgiye göre günde ortalama 30 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Ekspres Bilgi İşlem, 2002 yılı sonunda Denizbank Grubu’na katılmıştı. Ekspres Bilgi İşlem ve Ticaret, Ekspres Yatırım ve Deniz Yatırım’ın Haziran 2016’da tamamlanan 2013 yılında birleşmesi sonucunda ortaya çıktı. 31 Aralık 2020 itibarıyla aktif büyüklüğü 22 milyon TL, özkaynak büyüklüğü ise 13 milyon TL.

 

 

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.