Connect with us

BANKA HABERLERİ

Bankalar 2020 yılında 258 şube, 2.170 personel azalttı

TBB verilerine göre bankalar 2020 yılında 258 şube kapadı. Özel bankalar 1.548 personel azalırken; Yabancı sermayeli bankalar 1.844 personel azalttı. Kamu dışındaki bankalar 3.392 personel azaltırken Kamu bankaları 1.227 personel artış yapmasına rağmen sektör 2.170 çalışan azalması ile yılı kapadı.

Yayınlanma:

|

Türkiye Bankalar BirliğiTBB verilerine göre, Bankacılık sektörünün şube ağında daralma, çalışanlarda azalmaya devam etme stratejisini sürdürdüğünü ortaya koydu. Bankalar bunu Dijitalleşmenin etkisi olarak ileri sürse de altında maliyet hesabının yattığını bilmeyen yok. 2020 yılında Pandemi sürecinde işten çıkarmanın yasak olmasına rağmen bankaların personele “istifa et mahkeme ile zaman kaybetme, alacaklarını peşin ödeyim” diye istifaya zorlayarak personel azaltma yöntemleri devam ediyor.

En fazla personel çıkaran banka QNBFinansbank oldu

Özellikle QNB Finansbank ve AKBANK gibi bankaların “biz çıkarmadık personel istifa etti” yöntemini çok kullandığı fazlaca dillendirilmiştir. Zira QNBFinansbak’ın 2020 yıl sonu mali verilerdeki personel sayısı değişim bilgileri söylentilerin sadece söylenti boyutunda olmadığını da gösterdi. QNBFinasbank 2020 başındaki 12.087 olan personel sayısını 2020 sonunda 11.111 çalışana düşürdüğünü dolayısı ile 976 personel azalttığını açıkladı. İşin ilginç tarafı azaltılan 976 personelin 771 adeti işçi çıkarmanın yasak olduğu 2020’nin ikinci yarısında gerçekleşmesi.

QNB Finansbank dışında; YKB 574; İŞ BANKASI 535; DENİZBANK 347; AKBANK 291; ING BANK 291; GARANTİ 128; TEB 104 personel azalttı. Kamu Bankalarından sadece VAKIFBANK’ın 81 personel azalttığı görüldü.

AKBANK Sendikayı saf dışı bırakma girişimi devam etti

AKBANK gibi bankaların ne kadar personel çıkardığını ise yıl sonu faaliyet raporu açıklanınca öğreneceğiz. AKBANK’ın taşeronlaşma süreci ise devam ediyor. Üye sayısının düşmesinden BANSİS Sendikasını temsil gücünü kaybettiği sendikanın banka çalışanlarına üye olmaları yönünde çağrı yaptığı biliniyor.

Banka Sayısı

Bankacılık sisteminde 54 banka faaliyet göstermektedir. Mevduat bankaları 34, kalkınma ve yatırım bankaları 14, katılım bankaları 6 tanedir. Ocak 2020 tarihinde faaliyet izni verilen Golden Global Yatırım Bankası A.Ş. 1 Haziran 2020 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır.

2020 yılında 2.224 Bankacı sektör dışına çıkarıldı

Çalışan sayısı, 2020 yılında mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarında 186.613 kişi olmuştur. Çalışan sayısı bir önceki çeyreğe göre 41 kişi, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 2.224 kişi (yüzde 1,2 oranında) azalmıştır

2020 yılında bankalar 256 Şube azaldı

Şube sayısı, 2020 yılında mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarında 9.943’tür.

Şube sayısı, bir önceki çeyreğe göre 136 adet, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 256 adet azalmıştır. 2020 yılında mevduat bankalarında banka başına ortalama şube sayısı 291 olmuştur.

Bankalar şube ve personel azaltmayı; “Şube dışı alternatif dağıtım kanallarının gelişmesi, mobil bankacılık hizmetlerine olan talebin artması ve bazı hizmetlerin destek hizmeti kuruluşlarından temin edilmesi; şube ve çalışan sayısını etkilemektedir” şeklinde açıklasa da altında maliyet hesabı, maliyeti yüksek tecrübeli personelin az maliyetli yeni personel ile değiştirildiğini sektörde bulunan herkes biliyor. En fazla şubeyi 55 şube ile AKBANK kapatırken; QNBFinansbank 50 şube; İŞ BANKASI 44 şube; GARANTİ BANKASI 20 şube; ING BANK 19 şube; TEB 16 şube; DENİZBANK 12 şube azalttığı görüldü.

100.000 Kişiye Düşen Çalışan ve Şube*

2020 yılında, 100.000 kişiye düşen çalışan sayısı, 2019 yılı sonuna göre 3 kişi gerileyerek 224 olmuştur. 100.000 kişiye düşen şube sayısı ise 12’dir.

100.000 Kişiye Düşen Çalışan ve Şube Sayısı

(* )Hesaplamalarda 2019 yıl sonu nüfus verisi kullanılmıştır

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Citi: Yapay zekâ bankacılık sektöründe birçok kişiyi işinden edecek

ABD’nin büyük bankalarından Citigroup yayımladığı bir raporda, yapay zekânın finans alanındaki işleri diğer sektörlere göre daha fazla etkileyeceğini belirtti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Citigroup Inc., yapay zekanın bankacılık sektöründe diğer sektörlere kıyasla daha fazla iş pozisyonunu etkileyeceğini ve birçok kişiyi işinden edeceğini açıkladı. Banka, çarşamba günü yapay zekâ ile ilgili yayımladığı yeni raporda, bankacılıktaki işlerin yaklaşık yüzde 54’ünün otomatikleştirilme potansiyelinin yüksek olduğunu belirtti.

Citigroup’un Baş Teknoloji Sorumlusu David Griffiths, yeni rapora eşlik eden bir açıklamada, üretken yapay zekânın “bankacılık sektöründe devrim yaratma ve karlılığı artırma potansiyeline sahip olduğunu” söyledi. Griffiths açıklamasında, “Citi’nin ve çalışanlarımızın gücünü artırmak için yapay zekâyı güvenli ve sorumlu bir şekilde uygulamaya odaklandık.” ifadelerini kullandı.

Yapay zeka küresel ekonomiyi nasıl etkileyecek? - Sözcü

Dünyanın en büyük bankaları, çalışanların üretkenliğini artırmalarına ve maliyetleri düşürmelerine yardımcı olacağı vaadiyle, geçen yıl yavaş yavaş yapay zekâyla ilgili daha fazla deneme yapmaya başladı. Örneğin Citigroup, 40 bin kodlayıcısını farklı yapay zekâ teknolojilerini deneme yeteneğiyle donatacağını duyurdu. JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon ise, teknolojinin işverenlerin haftalık çalışma süresini sadece 3,5 güne indirmesine olanak sağlayacağına inandığını açıkladı. Öte yandan, Deutsche Bank AG, müşteri portföylerini, ING Groep NV ise borcunu ödemeyen müşterilerini yapay zekâ ile tarıyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

KAY SÜT İflas etti! Garanti Bankası icradan satışını istedi…

Tarihi süt devi Kay Süt iflas etti! Balıkesir’deki fabrika 16 Temmuz’da icradan satışa çıkıyor. 34 bin 432 metrekare alan üzerine kurulu tesis için 668 milyon TL bedel belirlendi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

1970’lerde Temelleri Atılan Bir Dev

Kurucusu Kemal Ayhan’ın vefatı sonrası Ankara merkezli Yıldızlar SSS Holding’e geçen Kay Süt, son yıllarda mali zorluklar yaşıyordu. Bu durum, şirketi konkordato talep etmeye ve  Balıkesir’deki fabrikasının icradan satışa çıkarılmasına kadar götürdü.

668 Milyon TL Bedelle İhaleye Çıkıyor

Alacaklı konumundaki Garanti Bankası’nın talebi ile Mar Tüketim Maddeleri AŞ’ye ait görünen Kay  Süt fabrikası için  Balıkesir 4. İcra Müdürlüğü tarafından 668 milyon TL bedel belirlendi. 34 bin 432 metrekarelik alan üzerine kurulu tesisin icradan satış ihalesi ise 16 Temmuz günü yapılacak.

Balıkesir'in süt devi İFLAS etti.. 50 yıllık firmanın fabrikası icradan satılacak..! - Ege Gündem Gazetesi

Kay  Süt’ün Geleceği Belirsiz

Kay Süt’ün iflası ve fabrikasının satışa çıkması,  süt ürünleri sektöründe önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. İhalenin sonucunda tesisin yeni sahibi kim olacak ve Kay Süt markasının geleceği ne yönde şekillenecek merak konusu.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Banka çalışanı ‘Fare oynatarak’ çalışıyor izlenimi verdi, işten çıkarıldı

Banka home ofis çalışan bazı personelin simülasyon program yardımı ile fareyi hareket ettirerek aktif çalışıyor izlenimi veren bazı çalışanları tespit etti.Bu tür çalışan personeller hatalarını kabul ederken bankanın tepkisi sert oldu ve çalışanların iş aktini fest etti…

Yayınlanma:

|

Yazan:

ABD merkezli bankacılık, finans ve sigorta sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olan Wells Fargo, Mali Endüstri Düzenleme Kurumu’na (FINRA) yaptığı bildirimde, aktif çalışma izlenimi yaratmak için bazı çalışanların klavye faaliyeti simülasyonu kullandığı iddiaları araştırdı.

Araştırmanın ardından şirket, etik olmayan çalışma şekillerinden dolayı bir düzine çalışanının iş akitlerine son verildiğini duyurdu.

İşten çıkarılan çalışanların net sayısı, pozisyonları ve çalışma şekilleri ile ilgili detaylı bilgi verilmezken, firmanın varlık ve yatırım departmanından personeller olduğu belirtildi.

Wells Fargo, pandeminin ardından kısmi bir ofise dönüşe geçerek 3 gün ofis politikasını uygulamaya koydu.

Forbes tarafından açıklanan bilgilere göre, personellerin aktif çalışıyor izlenimi yaratmak için bilgisayar faresini periyodik aralıklarla hareket ettirdikleri ve hazırladıkları mesajları belirli saatlerde gönderilmek üzere önceden hazırlayarak zamanlayıcı yoluyla kaydettikleri belirlendi.

Personeller suçlamaları kabul etti.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.