Connect with us

EKONOMİ

YANLIŞ KARARLAR YATIRIMCIYI VURDU

Yayınlanma:

|

KOBİ dışı Ticari firmaların, Sanayicinin finansal araçlara ulaşmasındaki zorlukları sık sık yazıyorum. Yatırım kararı alan Sanayici, Leasing yapan firmalar, alınan yanlış kararlar sonucu şaşkınlık yaşıyor. Resmen yatırım kararı aldığına pişman olmuş durumda; nasıl mı? Sıralayalım o zaman birlikte karar verelim. Siz olsanız bu koşullarda yatırım yapar mısınız?

TEŞVİK KOŞULLARI AĞIRLAŞTI

Sık sık Ekonomi Kurmayların da dile getirdiği gibi yatırım teşvikleri hacimsel artışlar yaşanıyor. Normalde, ana kural şudur. Yatırım Teşvik talep eden firmaya genelde 2 yıl gibi bir süre verirsin; yatırımlardan Vergi İndirimi ve kullanacağı kredilerden Faiz Desteği gibi avantajlar alır firma yatırımını desteklemiş olursunuz. Ciddi ve olması gereken destek de budur zaten. Ama son zamanlarda Fabrika İnşaat Yatırımların Teşvik tutarları çok yetersiz oluyor. “Yetersiz” diyoruz zira OSB’ye yerimi almış, yatırım yapacak firmalara bile fabrika inşaatı için yüzde yüz teşvik verilmediği gibi firmaya “en az yatırımın yüzde 20’lik kısmı özkaynaklardan karşıla” deniyor. İyide firma finansal kaynağını %100 sağlayabiliyor ise niçin işletme sermayesini yatırıma kaydırmasını istiyorsunuz? Bu yetmiyor daha büyük sorun “Teşviki kademeli vereceğim şimdilik %10-20’lik teşvik veriyorum” deniyor. Tabi bunu veren otorite bir noktayı kaçırıyor, firma Yatırım için Bankaya kredi başvurusu yaptığında ve Teşvikten de yararlanmak istediğinde “Teşvik alınan tutar üzerinden” Kredi oluşuyor. 100 milyon TL’lik fabrika yapacaksınız firmaya 10 milyon TL Teşvik veriliyor. Banka size 100 milyon lira ya da 80 milyon lira kredi onaylamıyor; en fazla 10 milyon TL kredi veriyor. Sanayici bu para ile fabrika inşaatı nasıl yapılacak? Cevabı yok!

Çözüm: Yatırımın tamamına teşvik, 1-2 yıl süre ile Teşvik ver, o süre içinde fabrika yapılmadı, makina yatırımı yapılmadı ise Teşviki iptal et. Zaten çoğu teşvik böyle idi, “üretim, üretim” denilen dönemden niçin sınırlamalar geldi anlayan yok!

MERKEZ BANKASI VE BDDK KARARLARI YATIRIMCIYI MAĞDUR ETTİ

Bankalar uzun süredir kullanılan Kredileri ile ilgili firmalardan “Döviz almayacaklarına dair Taahhütname” alıyordu. Daha sonra Merkez Bankası ve BDDK TL Krediler ile Döviz alınmaması için ek yaptırımlar yetirdi. Banka Kredisi ile döviz alımı durdu. Dövizli çeklerin döviz olarak hesaba geçilmesi engellendi. Var sayalım TL Yatırım kredisi kullandınız. Yurt dışından Makine alacaksınız. Ödemeyi döviz yapacaksınız ama makine için kullandığınız TL Kredi ile döviz alıp ödeme vadesini bekleyemiyorsunuz. Niçin? Çünkü kredi ile döviz alımı yasak! Altı ay sonra ödeme vadesi geldiğinde kur artışı ek maliyet olarak firmaya yansıyacak. Makine gelip fatura kesilene kadar firma diken üzerinde! Bu riske firmaları nasıl sokarsınız; bu belirsizlik ortamında, makine yatırım kararını firma nasıl alır? Emtia fiyat artışı yanında; İnşaat maliyetleri dövize endeksli hale gelmiş. Fabrika yaptıracaksınız TL Kredi kullandınız, banka “hak edişe göre inşaat yapıldıkça ödeyeceğim” diyor. Yine döviz alamazsınız, inşaat firmasına ödeme de yapamıyorsunuz; dövize endeksli inşaat maliyeti gün ve gün artar ama finans akışını ayarlayamaz inşaat maliyeti iki katına çıkar. Bu ortamda hangi sanayici Fabrika inşaatı kararı alır?

Çözüm: Makine ve Fabrika gibi Yatırım kredileri döviz alım yasağının dışında tutulmalı.

LEASING YATIRMLARI DA ZORA GİRDİ, ESKİ SÖZLEŞMELER İPTAL EDİLEBİLİR

Banka kredileri ile ilgili Merkez Bankası kararları Leasing Firmalarını ve Leasing yatırım sözleşmelerini de kapsıyor. Leasing firmaları iki aydır harıl harıl eski sözleşme yaptığı firmalardan ek Taahhütname topluyor? Niçin! Çünkü, 1 yıl önceye kadar giden ve henüz makinası gelip faturaya bağlanmayan Leasing Sözleşmeleri yasaklara takıldı.  Leasing şirketleri de kendini güvenceye alıp sorumluluktan kurtulmak için firmalardan Taahhütname alınıyor. Taahhütnameler neyi kapsıyor. Finansal Kiralama ( Leasing ) yöntemi ile sağlanan finansmanın; vadeli mevduat, Hisse Senedi, Repo işlemleri; altın alım satım ya da BDDK’nın 24.06.2022 ve  10250 sayılı kararı ile 07.07.2022 tarihli 10265 kararında yer alan istisna dışında “döviz alım/satım işlemleri yapmayacağına” yönelik firmalardan Taahhütname alınıyor. Buradaki saçmalıklardan biri Leasing firmaları kullanılan krediyi leasing yapan firmaya değil makine aldığı firmaya / karşı tarafa ödemesi. Leasing yapan firma kredi parasını görmüyor bile, kendi kontrolünde değil ki. Leasing kredisi Leasing firması hesaplarında. Olsun yine de Taahhütname alalım! Taahhütname alan da veren de niçin bunu yaptığını bilmiyor aslında! Döviz varlıkları Aktif Büyüklüğün ya da Cirosundan yüksek olanın %10’ondan fazla olan firmaların Leasing yapması da engellendiği gibi henüz sözleşmesi tamamlanmamış eski sözleşmeler de bu yasak kapsamına alındı iyimi!

Çözüm: Leasing sözleşmeleri genelde makine alımına yönelik olduğu için kredi kısıtlamasını kapsayan Merkez Bankası ve BDDK düzenlemelerin kapsam dışına alınmalı. En azından düzenleme öncesi eski sözleşmeler kapsam dışına çıkarılmalı. Yoksa şuan Leasing Yatırımları tıkanmış, sanayici şaşkın durumda, biline! Kimse eski sözleşmeler yeni uygulamalara ve yasaklara nasıl tabi oldu anlam veremedi! Bu kadarını tahmin de edemezdi zaten!

MERKEZ BANKASI KAYNAKLI YATIRIM KREDİLERİ KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Kamu bankaları aracılığı ile; Merkez Bankası kaynaklı 2 yıl ödemesiz, 10 yıl vadeli yatırımcılara, “TCMB Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi” verileceği duyuruldu. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Yatırımın %20’lik kısmının özkaynaklar ile firmadan sağlanması koşuluna rağmen; kredi gayet de uygun koşullar içeriyordu. Zira yatırım OSB’de olur ise ek faiz indirimi, İstihdam yaratıyor ise ek faiz indirimi; İhracat amaçlı ise ek faiz indirimi gibi teşvikleri de kapsıyordu. Şartları sağlamanı halinde; Faiz oranı %10’lara iniyor. Özellikle OSB’lerde yatırım yapacak sanayiciler için gayet de ihtiyaca cevap verecek, piyasada yatırımları canlandıracak koşullarda. Eylül’de kredi kullanım koşulları değiştirildi. Yatırım Kredisinin “İki yıl ödemesiz dönem” demiştik, bunu unutmayın. Yatırımın %20’lik kısmının firma özkaynaklar ile yapılması koşulu yanında kredinin %20’lik dilimler halinde kullandırılacağı, ilk %20’lik dilimden sonra “ikinci %20lik dilimin verilmesi için ilk taksitin ödenmesi” koşulu getirildi. Eee bu kredi “iki yıl ödemesiz” değil miydi? Bu durumda 100 milyon TL’lik yatırım kredisi kullanacak firma  20 milyon TL ilk dilim Krediyi alacak; ilk taksit iki yıl sonra olacağı için ikinci dilim 20 milyon TL’lik krediyi ilk taksidi ödediği iki yıl sonra alacak. Ne kadar mantıklı değil mi! Abi, direkt “ödemesiz dönem yok” deseydiniz ya! Pratikte uygulanamayacak kredi koşullarını sadece “iki yıl ödemesiz” diye reklamını yaparsınız bu durumda! Fiiliyatta uygulanamayacak kredi!

Çözüm : Fiiliyatta uygulanamayacak kredileri varmış gibi sunmanın anlamı yok. Yatırımcıya şeffaf, uygulanabilir, gerçekten yatırımları destekleyecek kredi koşul ve ortam ve koşullar yaratılmalı.

Yukarıda özetlediğim ortamda kim yatırım kararı alır, yatırım kararı almış olanlar da mağdur edilmiş durumda. Yatırım, Üretimi, İhracatı, İstihdamı diye yola çıkılan bir fotoğraf bu değil. Acilen bu tür mağduriyetler giderilmeli, yatırımcının önü açılmalı. Yoksa, tribünlere şov yamakla kalır; maçı kaybederiz. KOBİ firmalarının banka Krediler içindeki payı tarihi rekora gitmiş. Gayet normal, KOBİ dışı Ticari firmalar kredi kullanacak hali kalmadı ki! İthalatın %50’ni hammadde iken; İSO 500’de kaç sanayici kredi koşulu olarak getirilen NET İHRACATÇI konumda. Bu koşullarda yatırım yapan Sanayicinin heykeli dikilmeli!

Erol TAŞDELEN – Ekonomist, Bankacılık Uzman

EKONOMİ

TÜSİAD/Turan: Ticari kredilerde erişim sorunu var, bu koşullarda rekabet edemeyiz

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Düşük TL ve ucuz iş gücü ile Türkiye’nin rekabet gücünün sürdürülebilir olabileceğini düşünmüyorum.” dedi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bloomberg HT’ye konuk olan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, para ve maliye politikalarının iş dünyasına etkisini ve reel sektörün finansmana erişim sorununu değerlendirdi.

Turan, Türkiye’deki istihdam piyasasına ilişkin yaptığı yorumda, katma değerli üretim yapılabilmesi için ara eleman sorununun çözülmesi ve bu konuda bir ulusal stratejinin oluşturulması gerektiğini önerdi. Nitelikli insan kaynağı olan şirketlerin ileride daha rekabetçi olacağını belirten Turan, “Bugün en önemli şey nitelikli insan kaynağı. Nitelikli insan kaynağını kaybetmeyip, onları Türkiye’ye çekmemiz gerek.” dedi.

Turan 2023 yılı asgari ücret tutarına da değindiği konuşmasında, “Enflasyonun üzerinde, refah payı olan bir asgari ücret artışı olabilir. İşveren çalışanını enflasyona karşı korumak zorunda.” ifadelerini kullandı.

Ucuz iş gücü stratejinin uygulanması hakkında değerlendirmede bulunan Turan, “Düşük TL ve ucuz iş gücü ile Türkiye’nin rekabet gücünün sürdürülebilir olabileceğini düşünmüyorum. Bu, 50 yıl önce Uzak Doğu’nun stratejisiydi. Rekabetçi kur ucuz, iş gücüyle ihracatı büyütmek. Bunları yaptığınızda 5-6 ay nefes alıyorsunuz ama sürdürülebilir hale getiremiyorsunuz.” dedi.

“Eylül’den itibaren ihracattaki yavaşlamayı net şekilde görüyoruz”

Turan, ihracatın Euro/Dolar paritesinden olumsuz etkilendiğini belirttiği konuşmasında, Eylül’den itibaren ihracattaki yavaşlamayı net bir şekilde gördüklerini dile getirdi. Turan, işletme sermayesi ve şirketlerin krediye erişimi hakkında yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“2022’de şirketlerin işletme sermayesi ihtiyacı arttı. Geçen yıl 100 bin dolar işletme sermayesi olan bir şirketin 200, hatta 400 bin dolara ihtiyacı var. Reel sektörün finansmana erişimi rahat olmalı. Son dönemde finansmana erişim ihracatçı firmalar dışında çok kolay değil. Ticari kredilere erişimin rahat olduğunu keşke söyleyebilseydik. Yatırım kredilerine ulaşmak, uzun vadeli kredi almak kolay değil. Şirketler için kredi limitlerinin artması gerek.”

bloomberght

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İŞBANK GENEL MÜDÜRÜ: SERBEST PİYASA KOŞULLARINA DÖNÜLMELİ

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, TL mevduat oranının %50 altına çekilmesi ile ilgili zorlamayla bir yere vardırılacak konu olmadığını ve mudi tercihlerine saygılı olunması gerektiğini söyledi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, bankanın TL mevduatta yüzde 50 oranını yakalama gibi bir hedefi olmadığını dile getirerek bunun sonuçlarına da katlanacaklarını vurguladı. Aran, müşteri tercihlerine saygılı olmak gerektiğini ve İş Bankası’nın yanlış bir adım atmayacağını belirtti.

Bankacılık sektöründe TL mevduat oranına göre getirilen menkul kıymet tutma zorunluluğu konusunda uyarılarda bulunan ve sektör için sıkıntılı süreçler getirebileceğini vurgulayan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, bankasında yüzde 50 TL mevduat oranı hedefi olmayacağına dikkat çekti. Aran, yüzde 50 TL mevduat hedefinin ülke için yararlı bir şey olduğunu düşünmediğini belirterek müşteri tercihlerine saygılı olmak gerektiğini dile getirdi.

Genel Müdür Hakan Aran, geçen ay sonu Merkez Bankası’nın yabancı para mevduat oranına göre menkul kıymet tutma zorunluluğu miktarını ve yılbaşından itibaren TL mevduat oranı yüzde 50’nin altında kalanlara daha fazla alım zorunluluğu getirmesinin ardından endişelerini dile getirmişti. Uzun vadeli ve düşük faizli tahvil tutma zorunluluğunun bankaları riske açık hale getirdiğini vurgulayan Aran, serbest piyasa ekonomisi koşullarına dönülmesini istemişti.

Sonuçları neyse katlanıyoruz

Geçen hafta İzmir’de girişimcilik şubesi açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aran, makroihtiyati tedbirde bir değişiklik olmadığını hatırlatarak endişelerini dile getirirken çok net bir mesaj verdiğini hatırlattı. Aran, TL mevduat oranında yüzde 50’yi tutturma gibi bir hedefinin olmadığına işaret ederek “Böyle bir hedefimiz olmayacak, böyle bir hedef arkadaşlara da vermedim. Çünkü bunun ekonomi için, ülke için yararlı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bunun herhangi bir faydası olduğuna inansam zaten gönülden gelerek destek olurum. Bu durum zorlamayla bir yere vardırılacak olan bir konu değil. Hem altını çizdiğim şey var, müşteri tercihlerine saygılı olmak gerekir dedim. İşte o saygı çerçevesinde biz işimizi teknik olarak yapıyoruz onun sonuçları neyse de onun sonuçlarına katlanıyoruz” dedi. Aran, bu sonucu değiştirmek için İş Bankası’nın yanlış bir adım atmayacağını, yanlış bir adım atıldığını ya da yanlış adım atılmasına neden olacak bir durum olduğunu gördüğünde de o serzenişi, uyarıyı yapacağına dikkat çekerek “Çünkü o yanlış adımdan çekindiğim için o uyarıyı yapıyorum. Mesaj çok netti arkasında duruyorum ama biz banka olarak herhangi bir aksiyon almıyoruz” diye konuştu.

Kurumlar adapte olmaya çalışıyor

Finansa erişimde kim ne derse desin bir ciddi sıkıntı olduğunu, finansa erişim sorununun devam ettiğini ifade eden İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, şöyle konuştu: “Bir şeyi çok tekrarlamanızın bir anlamı yok, çünkü konunun değerini düşürüyorsunuz ve artık konunun önemi de kaybolmaya başlıyor. Bu sorunlar hayatımızda var ve bu sorunlarla yaşamayı öğreniyoruz. Çünkü bizim en büyük özelliğimiz uyum sağlayabilmektir. Türk insanı, bu coğrafyada yaşayan insanlar bu tür belirsizliklere hızlı adapte oldukları için varlar. Hele kurumlar bu kadar yıldır buna çabuk uyum sağladıkları için varlar. O nedenle ortada bir belirsizlik hakim, yaratılıyor, dediğim şeyler yerinde duruyor ama artık kurumlar ve herkes ona adapte olmaya çalışıyor ve ona göre bir strateji belirliyor. Onda da herkes son derece başarılı olduğunu görüyorum. Ustalıkla bu ihtiyacı yönetebiliyor.”

Serbest piyasadan uzaklaşınca aşırı regülasyon kaçınılmaz

Aran, “Bir kere serbest piyasanın dinamiklerinden uzaklaşmaya başladığınız zaman aşırı regülasyon kaçınılmaz hale geliyor. Belirsizlik ve regülasyon birbirini doğuran bir şey. Piyasanın kendi dengelenme mekanizmaları var. Yıllardır alışık olduğu ve ekonomideki yanlışlıkları düzelten doğal dengeleme mekanizmaları var. O dengeleme mekanizmaları doğal ortamında işler. Onu bozduğunuz zaman o mekanizmalar devreye girmediği için sizin her seferinde regülasyonla müdahaleyle o dengeyi sağlamanız lazım. Bir şeyin doğal olanıyla insan eliyle yapılanı arasındaki efor tartışılmaz. Şimdi o efor için enerji harcıyoruz. Bu da çok da bir şey kazandırmıyor. Gücümüzü daha verimli kullanabiliriz” dedi.

Şebnem TURHAN- ekonomim

Okumaya devam et

EKONOMİ

Konteyner navlun ücretleri salgın öncesine dönüyor

Çin’den ABD’nin batı kıyılarına konteyner maliyeti, Ocak 2022’ye göre yüzde 75’ten fazla düşerek 2 bin 100 dolar altına ve Asya’dan Avrupa’ya gönderilen bir konteynerin maliyeti de yüzde 60’tan fazla gerileyerek 4 bin 300 dolar seviyesine indi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Ana deniz ticaret yollarındaki navlun fiyatları, yüksek enflasyonun tüketici talebini düşürmesinin ve artan stoklarla küresel tedarik zinciri sorunlarının hafiflemesinin ardından konteyner fazlalığıyla düşmeye devam ediyor. Navlun piyasasındaki taşımacılık ücretlerinin göstergesi olarak bilinen ve küresel ekonominin öncü göstergelerinden olan Baltık Kuru Yük Endeksi (Baltic Dry Index-BDI), yıl başında 2 bin 200 puan seviyelerinde bulunurken, 24 Kasım itibarıyla bin 242 puan seviyesinde seyretti.

Küresel ticaretin 12 önemli deniz yolu şeridindeki konteyner navlun oranlarını ölçen Freightos Baltık Küresel Konteyner Endeksi’nin değeri ise (40 inç HC konteyner maliyeti) bu yılın başında 9 bin 293 dolar seviyesindeyken, 24 Kasım itibarıyla 3 bin doların altına indi.

Yine endekse göre, Çin’den ABD’nin batı kıyıları bölgesine konteyner maliyeti, Ocak 2022’ye göre yüzde 75’ten fazla düşerek 2 bin 100 doların altına indi. Asya’dan Avrupa’ya gönderilen bir konteynerin maliyeti de yüzde 60’tan fazla gerileyerek 4 bin 300 dolar seviyesine indi

halktv.com haberine göre; Denizcilik danışmanlık şirketi Drewry tarafından hazırlanan Dünya Konteyner Endeksi de 39 haftadır art arda düşüşünü sürdürüyor. Endeks bu hafta yüzde 7 düşerken, 24 Kasım’da 40’lık konteynerin spot navlun fiyatlaması 2 bin 404 dolar olarak belirlendi.

Deniz yolu ile taşımacılıkta çok büyük arz fazlası bekleniyor

Küresel olarak tüm malların yüzde 90’ından fazlası gemi ile taşınıyor ve bu nedenle konteyner taşımacılığı dünya ticaretinin can damarı olarak görülüyor.

COVID-19 salgınıyla dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 90’ının yapıldığı deniz yolunda “boş konteyner krizi” başlamıştı. Önce, Uzak Doğu, Amerika ve Avrupa pazarında başlayan navlun fiyatlarındaki (geminin yük taşıma ücreti) artışlar, dünyanın hemen her yerinde hissedilmişti.

Özellikle Çin’den ABD’ye gelen gemiler yükünü boşaltamadığı için kısa sürede dönememiş ve bu da arz sorununu derinleştirmişti. Özellikle ABD ve Çin’de yüzlerce konteyner gemisi limanlara erişmek için sırada beklemişti.

Otomotivden tüketim malzemelerine, tekstilden mobilyaya kadar birçok sanayici, lojistik aksaklıklar nedeniyle siparişlerini zamanında teslim edememiş, ara malların dağıtımı zamanında yapılamadığı için üretimlerini ertelemek veya azaltmak zorunda kalmıştı.

Küresel tüketici talebinde düşüşle konteyner depoları dolarken, deniz taşımacılığı sektöründe navlun alanı arz fazlası artıyor.

Uzmanlar, salgın döneminde yaşanan darboğazlardan sonra, 2023 ve 2024 gibi erken bir tarihte deniz yolu ile taşımacılıkta çok büyük bir arz fazlası bekliyor.

Uzmanlar, her şeyden önce değişen tüketici harcamalarını konteynerlere düşen talebin nedeni olarak görürken, Rusya-Ukrayna savaşı ve enerji krizinin tetiklediği yüksek enflasyonun yol açtığı potansiyel bir küresel resesyon zemininin navlun fiyatlarını aşağı çektiğini belirtti.

Tüketim ürünlerine COVID-19 sonrası talep artışının yavaşlaması, yüksek enerji maliyetleri, perakendeciler ve üreticilerin de mallarını normalden daha erken tedarik etmesinin bu düşüşe katkıda bulunduğunu belirtti.

Deniz taşımacılığında kapasite fazlası artıyor

Avusturya merkezli uluslararası nakliye ve lojistik şirketi Gebrüder Weiss’in Yönetim Kurulu Üyesi ve Hava ve Deniz Taşımacılığı Genel Müdürü Lothar Thoma, son birkaç ayın darboğazlarından sonra, deniz taşımacılığında artık kapasite fazlasının yeniden arttığını söyledi.

Thoma, navlun oranlarının son haftalarda önemli ölçüde düştüğünü ve şimdiden “korona öncesi seviyeye” geri döndüğünü belirterek, “Bunun nedeni öncelikle Ukrayna savaşı ve enerji krizinin tetiklediği küresel ekonominin soğumasıdır. Resesyon, kargo alanı fazlalığı ile karşılanan nakliye talebinin azalmasına yol açar. İyi haber ise tedarik zincirleri yeniden daha öngörülebilir ve güvenilir hale geliyor. Son iki yılda bizim ve müşterilerimizin hayatını zorlaştıran gecikmeler ve öngörülemezlikler çözüldü. Limanlarda boşaltılmayı bekleyen gemi kalmadı. Küresel ekonomi toparlanmadığı sürece, navlun oranlarının bu düşük seviyelerde kalması muhtemel” değerlendirmesinde bulundu.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

SON YAZILAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.