Connect with us

BANKA ANALİZLERİ

YAPI ve KREDİ BANKASI Piyasaya desteğinin karşılığını aldı : 4,3 milyar TL Net Kar

Yılın ilk yarısında Aktif Büyülüğünü % 8,4 büyüten banka 3. çeyrekte % 20,9 büyüme oranını yakalayarak müthiş bir büyüme dönemi geçirdi.

Yayınlanma:

|

Yılın ilk yarısında Aktif Büyülüğünü % 8,4 büyüten banka 3. çeyrekte % 20,9 büyüme oranını yakalayarak müthiş bir büyüme dönemi geçirdi. Banka 3. çeyrekte aktif olarak piyasada olmanın karşılığını da 2019 aynı dönemindeki 3,3 milyar TL olan Net Karlılığını da % 29 artırarak 4,3 milyar TL’ye çıkararak aldı.

Bilanço büyüme devam etti

2020 yılında bilançosunu büyüterek devam eden YAPI ve KREDİ BANKASI 2019 sonundaki 387,5 milyar TL olan Toplam Varlıkları  %20,9 büyüyerek 468,6 milyar TL düzeyine çıkardı. 2019 sonunda 106,4 milyar TL olan Finansal Varlıkları da 108 milyar TL düzeyine yükseldi.

Kredilerde agresif büyüdü

2019 sonunu 240,4 milyar TL Nakdi Kredi ile kapatan bankanın Kredileri 2020 dokuz ayda % 22,2 artarak 294 milyar TL düzeyine ulaşırken, TP Kredilerde % 19,5 büyürken;  YP Kredilerde % 26,9 büyüme performansı gösterdi. Banka Piyasada olmanın karşılığını kredilerde büyüme olarak almış oldu. Buna karşılık Beklenen zarar karşılıkları 17,3 milyar TL’den 21,9 milyar TL düzeyine çımasına rağmen; bankanın Kredi Takip oranı, Kredilerde büyümenin de etkisi ile önceki döneme göre % 7,6’dan % 6,1’e geriledi. Banka Nakdi kredilerin yanında çoğu bankanın tersine Gayri Nakdi Kredilerde de agresif büyüme gösterdi. 2019 sonunda 90,1 milyar TL olan Gayri Nakdi Kredi hacmi 2020 üçüncü çeyrek sonunda %13 büyüyerek 101,8 milyar TL düzeyine ulaştı. Bankanın Gayri Nakdi Kredilerde büyüme stratejisi ücret ve Komisyon gelirlerine de önemli katkı sağladı.

Mevduat arttı

2019 sonunda 222,8 milyar TL Toplam Mevduata sahip olan banka mevduatını % 18,5 artırarak 264 milyar TL düzeyine çıkardı. Banka toplam mevduatının % 23.5’lık kısmı ise vadesiz mevduattan oluşuyor. Bankalar için kaynağın kıymetli olduğu dönemde mevduat artışı ve vadesiz mevduat oranı daha anlamlı olduğu bir yılda, firmaların nakit akışının alınarak yaratılan kaynak yapısında bankanın başarılı strateji uyguladığı anlamına geliyor. Banka Esnaf tarafında da Üye İşyeri ve Kredi Kartında büyük bir hacme sahip ve bunu korumaya kararlı gözüküyor.

Faiz Gelir Gider dengesi olumlu gelişti

2020 yılında faizlerin hareketli bir seyir ettiği dönemde banka Faiz Gelir Gider dengesini iyi yönettiği anlaşılıyor. Zira, banka Faiz Gelirleri 2019’un aynı dönemine göre 27,7 milyar TL’den 23,2 milyar TL’ye % 16 gerilerken; 16,7 milyar TL olan Faiz Giderleri % 32 düşerek 11,3 milyar TL’ye gerilediği görülüyor. 2019 aynı dönemde 11 milyar TL Net Faiz Geliri elde eden banka 2020 üçüncü çeyreğinde 11,9 milyar TL Net Faiz Geliri elde etti. Aynı dönemde 3,7 milyar TL olan Net Ücret ve Komisyon Geliri de 3,9 milyar TL’ye yükseldi.

Ticari İşlemlerden zarardan Kara geçildi

 Ticari işlemlerinden 2019 üçüncü çeyreğinde 1,5 milyar TL  zarar eden banka buradaki stratejisindeki değişiklikler ile 1,2 milyar TL Karlılık yakaladığı görüldü. Ticari işlemlerinde 3,8 milyar TL’Lk Türev İşlemleri karlılığın Ticari İşlemlerde karlılığa önemli katkısı oldu.

Karlılık arttı

Banka Bilançoyu büyütmenin karşılığını karlılığı artırarak aldı. 2019 üçüncü çeyreğinde 14,2 milyar TL Brüt Karlılık yakalayan banka, 2020 aynı dönemde % 27,4 artış ile 18,2 milyar TL Brüt karlılık yakaladı. 2019 aynı dönemde 3,3 milyar TL Net karlılık ise % 29,3 artarak 4,3 milyar TL düzeyine yükseldi. Bankanın Özkaynak karlılığı da %11,8’den %13,7’ye yükselmiş durumda.

Üst Yönetim tasarruf yapmaya devam etti

Bankanın KOÇ Grubuna geçmesi ile birlikte Üst Yönetime yapılan ödemelerde ciddi kısıtlamalara gidilmiş, tasarruf yapılmıştı. Aynı stratejinin 2020 üçüncü çeyreğinde de devam ettiği görüldü. 2019 üçüncü çeyreğinde Üst Yöneticilerine 60 milyon TL ödeme yapan banka 2020 aynı döneminde %50 tasarruf yaparak 29,9 milyon TL ödeme yaptı.

234 personel azaldı

2019 sonunda 845 şube ile kapatan banka 2020 üçüncü çeyreğini 1 şube azalarak 844 şube ile kapatırken, geçmiş dönemde sık sık toplu personel çıkarılması ile gündeme gelen bankanın personel sayısında azalma 2020’de de devam ettiği görüldü. 2019 sonunda 16.631 çalışanı olan bankanın üçüncü çeyrekte personel sayısı 234 azalarak 16.397’ye düştü.

Sermaye Yeterlilik Rasyosu arttı

Önceki dönemde % 17,8 olan Sermaye yeterlilik oranı olumlu anlamda gelişme göstererek % 19,9’a yükseldi.

Okumaya devam et

BANKA ANALİZLERİ

Vakıf Katılım reel sektöre destek için murabaha finansmanı sağladı

Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben: “2023 yılında 350 milyon dolar kaynak sağladık” dedi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Vakıf Katılım ve Uluslararası İslami Ticaret Finansmanı Kurumu arasında 20 milyon dolar tutarında murabaha finansmanı anlaşması imzalandı. Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben “Bu finansman Vakıf Katılım’ın özel sektör ve KOBİ müşterilerinin ticaret finansmanı ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olmak için kullanılacak” dedi.

Vakıf kültüründen aldığı ilhamla büyük ve güçlü Türkiye’nin finansmanına katkı sunan Vakıf Katılım, Uluslararası İslami Ticaret Finansman Kuruluşu’ndan (ITFC) Türkiye’deki özel sektörü desteklemek için 20 milyon dolar finansman sağladı.

İslam Kalkınma Bankası (IsDB) Grubu üyesi Uluslararası İslami Ticaret Finansmanı Kurumu ile Vakıf Katılım arasındaki Murabaha Finansmanı Anlaşması, Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben ve İSEDAK toplantısı için İstanbul’da bulunan ITFC CEO’su Eng. Hani Salem Sonbol tarafından imzalandı. Tahsis edilen 20 milyon dolar, Vakıf Katılım’ın özel sektör ve KOBİ müşterilerinin ticaret finansmanı ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olmak için kullanılacak. Bu işbirliği, Vakıf Katılım’ın ITFC’nin Türkiye’deki yeni partner bankası olması açısından da önem taşıyor.

Mehmet Ali Akben: “2023 yılında yurt dışından 350 milyon dolar kaynak sağladık”

Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben “Türkiye büyük ve güçlü bir ülke. Yabancı sermaye ilgisi ve finansmanı Türkiye’ye girişe devam ediyor. Sendikasyon ve murabaha finansmanlarındaki son dönemdeki artış da bunun en önemli göstergesi. Gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği ile 2023 yılında aldığımız 1 yıldan uzun vadeli yurt dışı kaynak 350 milyon dolara yaklaşmış bulunuyor. Bu kaynakları reel sektöre aktaracağımız için mutluyuz. Önümüzdeki dönemde ülkemize kaynak girişi artarak devam edecek. İş birliğimiz hayırlara vesile olsun” dedi.

ITFC CEO’su Eng. Hani Salem Sonbol ortaklıktan duyduğu heyecanı dile getirerek şunları söyledi: “Bu anlaşmalar Türkiye’de ticaretin ve ekonomik faaliyetlerin güçlendirilmesine yönelik önemli bir adımı temsil ediyor. Vakıf Katılım ile iş birliğimizin bölgedeki özel sektör ve KOBİ’ler için sürdürülebilir kalkınma ve refahın teşvik edilmesinde önemli bir rol oynayacağından eminiz. Önümüzdeki yıl da iş birliğimiz kapsamında finansman desteğimiz artarak sürecek.”

Okumaya devam et

BANKA ANALİZLERİ

İMAMOĞLU’ndan Kamu Bankalarına ağır suçlama: 4,5 yıldır sıfır kredi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada Kamu Bankalarına ağır suçlama yaptı. İmamoğlu’nun açıklamasında Kamu Bankalarının İstanbul Belediyesine Kredi vermediğini ortaya çıktı.

“2 bin 500 kişilik itfaiye eri alım isteğimiz 2 buçuk senedir bakanlıkta bekliyor. Biz İSKİ’ye yönetim kurulu başkanı atayamadık. Güvenlik sorunu varsa sebebi biz değiliz. İsim ağzıma alamam.

Kamu bankalarından kredi istiyoruz. Kamu bankaları halkımıza ait. 4 buçuk senede 0 lira kredi kullandık. Bize 0 lira veren kamu bankasının bir mafya grubuna kaç lira verdiğini biliyorsunuz. 700 milyon… Bize 7 lira vermediler!”

Okumaya devam et

BANKA ANALİZLERİ

S&P Türkiye’nin kredi notunu yükseltti

Yayınlanma:

|

Yazan:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan pozitife revize etti. S&P raporunda, politika yapıcıların aşırı ısınan ekonomiyi soğutmak konusunda ilerleme kaydettiği, Merkez Bankası’nın azalan net döviz rezervlerinin yavaşça artmaya başladığı ifade edildi.

Merkez Bankası’nın Haziran ayından beri politika faizini yüzde 31,5 artırdığı, bu durumun da yurt içi tasarruflarda dolarizasyonu azalttığı vurgulandı. S&P Eylül ayında Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkarmıştı.

Resim

Resim

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.