Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

YİĞİT BULUT BÜYÜK OYUNU GÖRDÜ: “yeni ekonomi modeli”nden vazgeçilmez

Yayınlanma:

|

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski maliye bakanı Mehmet Şimşek’i ekonominin başına getirme ve ekonomide AKP’nin ilk yıllarındaki politikalarına dönüş planı yaptığı öne sürüldü. Ekonomi başdanışmanı Yiğit Bulut, Reuters haber ajansının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘yeni ekonomi modeli’nden vazgeçeceğine dair haberini hedef aldı.

Reuters’a konuşan AKP’li bir hükümet yetkilisi, ekonomiye yaklaşımın 2002 seçim manifestosundakine benzer olacağını belirterek “Başka bir deyişle AKP özüne dönüyor” dedi. Serbest piyasa ekonomisinde küresel ekonomidekine paralel ilke ve uygulamaların ekonomi programının öncelikleri arasında yer aldığını belirten yetkili, tasarı üzerindeki çalışmaların nihai aşamaya geldiğini de sözlerini ekledi.

Yiğit Bulut ise bu açıklamalara itiraz etti. Reuters’ı suçlayan Bulut, Twitter’daki paylaşımlarında şunları yazdı:

Her fırsatta Türkiye aleyhine haber yapmak ve özellikle kafa karışıklığına yol açmak adına haberler kurgulayan Reuters, yine bir skandala imza atmış ve parti beyannamelerini elde ettiği iması yaparak, başarıyla uygulanan mimarının ve uygulayıcısının bizzat sayın cumhurbaşkanımız olduğu ‘Türkiye Ekonomi Modeli’nin terk edileceğini ve eski tip ortodoks ‘faiz yükselt’ modeline geri dönülerek ‘küresel emperyal kurumlara’ uyma taahhüdüne girileceğini iddia etmiş.

Amerika’daki gelişmeler ve tartışmalar ortodoks neo liberal modellerin çöktüğünü ortaya koyarken, faiz yükseltmenin bir araç olmadığı kanıtlanırken, sayın cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu modelin ‘eskiye dönüş amacıyla’ terk edileceğini iddia etmek külliyen yalan, manipülasyona yönelik bir adım ve kötü niyettir!”

Yiğit Bulut, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi ve cumhurbaşkanı danışmanı, aynı zamanda Türkiye Varlık Fonu’nda da yönetim kurulunda.

halktv.com.tr

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Piyasa modu: Tahterevalli. ABD perakende satışlar verisi faiz indirim umutlarını besledi

Yayınlanma:

|

Yazan:

ABD’de açıklanan verilere göre bir gün iyi bir gün satıcılı seyreden piyasalar adeta tahterevalli misali bir aşağı bir yukarı savrulmaya devam ediyor. Takdir edeceğiniz üzere bütün oyun planı FED’den beklenen faiz indirimi üzerine kurulduğundan, açıklanan her veri de fiyatlama davranışı üzerinde belirgin mânâda baskı kuruyor.

Son dönemlerde ABD’de açıklanan güçlü istihdam ve enflasyon verileri ardından agresif faiz indirim beklentileri törpülenirken, satış baskısına maruz kalan piyasalar, akabinde Chicago FED Başkanı’nın açıklamalarında destek bulup hafta ortası kayıplarını telafi etmişti. Dün, bu sefer de beklentiyi karşılayamayan ABD perakende satışlar verisi sonrasında faiz indirin beklentileri yeniden yeşerirken, riskli varlıklara yönelik de risk iştahının canlandığını görüyoruz.

EURUSD paritesi 1,0760 seviyesine toparlanırken, 2023 yılının son iki çeyreğinde ard arda küçüldüğü görülen ve teknik olarak resesyona (durgunluğa) giren İngiltere ekonomisine paralel GBPUSD paritesi 1,2570 seviyelerinde yatay seyretmeye devam etti. Yatırımcılar, bu yıl İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürme ihtimaline yönelik bahisleri de artırdığını görüyoruz. Geçen yılın sonunda beklenmedik bir şekilde Japonya da resesyona girerek dünyanın üçüncü büyük ekonomisi unvanını Almanya’ya kaptırmıştı. İngiltere’de resesyonun kısa ömürlü ve sığ olmasına yüksek ihtimal tanıyoruz. Kısa vadede ise GBPUSD paritesinde daha da aşağı seviyeleri konuşmamak adına 1,2590 seviyesini (haftalık kapanış) önemsiyoruz.

Altının ons fiyatı, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin hafif de olsa gerilemesine paralel bir miktar da olsa toparlanarak psikolojik 2bin dolar seviyesinin hemen üzerine yükseldi. Haftalık kapanışı takip ederek daha elle tutulur bir analiz yapacağız. Lâkin yükseliş isteğini son dönemlerde bir miktar da olsa kaybetse de, var olan jeopolitik riskler ve FED’in yılın ikinci yarısına yönelik faiz görünümüne paralel yukarı yönlü isteğin ağır basacağını düşünüyoruz. Yeter ki 1,973 dolar seviyesini altında haftalık kapanış görmeyelim. Arkasında ETF gücüne olan Bitcoin’in ise 48,500 dolar seviyesinin üzerinde zemin kuvvetlendirme çalışmalarını tamamlayarak bir sonraki teknik seviye olan 57,500 dolara doğru emin adımlarla ilerlediğini görüyoruz.

Küresel hisse senetlerinin ABD enflasyon verisinin gölgesinde yaşadığı türbülanstan kurtularak yeniden alım iştahına sahne olması, Borsa İstanbul’a da destek sağladı. BİST100 endeksi dünkü günü neredeyse %2’ye yakın artışla tamamlayarak yeni bir rekor daha kırdı. Haftalık kapanışı da görerek daha sağlıklı bir yorum yapmaya çalışacağız. USDTRY kuru bebek adımları ile 30,80 seviyesine yükselirken, Türkiye’nin yabancı indinde risklerini gösteren 5 yıl vadeli CDS risk primi 295 baz puan seviyesinden işlem gördüğünü not edelim. CDS risk priminin gerilemesi (hatırlayınız Mayıs 2023 ayında neredeyse 900 baz puana yükselmişti) ara ara kesintiye uğrasa da devam eden risk iştahına paralel Türkiye’nin yurt dışı borçlanması olan eurobondların da fiyatını artırıken, getirinin de gerilemeye devam ettiğini görüyoruz. Mehmet Şimşek isminin ilk zikredildiği dönemde aldığımız 2028 vadeli USD cinsi Türkiye eurobondlarının getirisi her geçen gün artmaya devam ediyor!

Her hafta Perşembe günü açıklanan TCMB ve BDDK verilerini büyük bir dikkatle takip ediyoruz. Bu bağlamda, 9 Şubat ile biten haftada TCMB’nin brüt döviz ve altın rezervleri gerileme devam etti. Daha geniş bir açıdan bakmak gerekirse, 2024 yılında, yani son 7 haftada brüt rezervler 10,5 milyar dolar azalarak ~ 135 milyar dolar seviyesine gerilerken, kamu dövizleri ve emanet dövizleri (swap) ayıkladığımızda, net döviz pozisyonu da 2023 sonuna göre 9,4 milyar dolar azaldı (bakınız grafik). Seneye pek de iyi başlayamayan rezerv kompozisyonu, TL’nin getirisinin daha da artması gerektiğini bizlere söylüyor. Zaten Enflasyon Sunumunda da, TCMB yetkilileri, piyasa faizlerinin yükselmesi ve politika faizinin daha etkin olması bağlamında önlem alacaklarını peşinen söylemişlerdi.

BDDK verisine göre ise bir nevi Yabancı Para enstrümanı olan Kur Korumalı Mevduat (KKM) cephesinde azalma ivme yitirse de devam etti. Yine 9 Şubat ile biten haftada KKM 15 milyar TL daha küçülerek dolar karşılığı olarak  77,5 milyar seviyesine geriledi. Dövizden dönen KKM’lerde ise henüz çözülme olmadığını, dönenin de döviz talebi yarattığını not etmek gerekiyor (bakınız grafik).

ABD borsaları geceyi yükselişe tamamlarken, Muhteşem 7’li olarak isimlendirilen Microsoft, Apple, NVIDIA, Google, Amazon, Meta ve Tesla’nın performansı göz kamaştırmaya devam ediyor. Son 1 yılda Muhteşem 7’li %77 yükselirken, söz konusu 7’liyi dışarıda bırakırsak, en büyük 500 şirketinin işlem gördüğü S&P500 endeksinin ise sadece %5 yükseldiğini görüyoruz. Bir diğer deyişle, teknoloji hisseleri olan Muhteşem 7’li dışında kalan diğer hisseleri aldıysanız, yatırımlarınız neredeyse son 1 yıldır yerinde saydığını görebilirdiniz! Sayıların dili ile konuşursak, Muhteşem 7’linin piyasa değer neredeyse S&P500 endeksinin (endeksin market cap $42T) 1/3 kadar!

Yeni gün başlangıcında Asya piyasalarının haftayı iyimser bir şekilde tamamladıklarını görüyoruz. Dün Japonya’da açıklanan büyüme verisinin Japonya ekonomisini geçen yılın sonunda resesyona girdiğini göstermesine rağmen, Tokyo borsası, son 34 yılın yeni zirvesine yükselirken, tüm zamanların da zirvesinin artık kıyısında işlem gördüğünü not edelim! Bugün piyasaların veri akışı hem mikro hem de makro cephede yoğun olacak. Günün ilk yarısında Euro Bölgesi enflasyonu ve Türkiye’de TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi takip edilecek. İkinci yarısında ie ABD’de açıklanacak ÜFE enflasyonu, tüketici güven endeksi ve konut istatistikleri piyasa yansıması yaratabilir.

TCMB Brüt Döviz ve Altın Rezervleri

170806077534324a9c0f06c121c62ed3a145a1c334_1_1200.jpg

TCMB Net Rezervleri

17080607756d262a2e2f5ffef16a255fffbc38f0df_2_1200.jpg

KKM

17080607760c9e11d6f4bb6d7501e1c51e81ffff5e_3_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Chicago FED Başkanı piyasalara moral oldu. Gözler perakende satış verisinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

Küresel mali piyasalar dün güne Amerikan TÜFE enflasyonunun neden olduğu satış dalgası ile başladı. ABD’de güçle gelmeye devam eden makro veriler sonrasında faiz indirim beklentileri törpülendi. Belki sayıların dili ile konuşursak, sene başında altıdan fazla olan faiz indirim beklentisi şu anda dördün (bu sabah itibariyle 97 baz puan) altına indi. Daha önce de belirttiğimiz üzere, coşkulu beklentilerin törpülenmesi sonrasında piyasalar ile FED’in dört kez indirim yönünde mutabık kalacaklarını düşünüyoruz.

ABD enflasyon verisinin yarattığı fiyatlama davranışında değişimi ya da veri sonrasında yaşanan piyasa reaksiyonunu kâr satışları olarak yorumlamak istiyoruz. Netice itibariyle artık faiz indirimlerini konuştuğumuzu ve zaten 6-7 kez faiz indiriminin de abartılı bir beklenti olduğunu piyasaların da anladığını düşünüyoruz. Not etmek gerekiyorsa, piyasalar FED’in Haziran ayında faiz indirimine gideceğine bu sabah %82 ihtimal tanıyorlar. Öte yandan, Chicago FED Başkanı Goolsbee, açıklanan fiyat artışlarının beklenilenin hafif üzerinde olması durumunda FED’in hedeflediği enflasyon oranı olan %2’ye dönüş yolunun devam edeceğini söyledi ve merkez bankasının faiz indirimleri gerçekleştirmek için fazla bekleme konusunda dikkatli olması gerektiğini de ekledi. Goolsbee’nin açıklamaları piyasaların adeta soluklanmasına neden oldu!

Bu bağlamda, enflasyon verisinin neden olduğu tedirginlik dünkü işlemlerde hissedilse de, günün ilerleyen saatlerinde satış baskısı dindiği gibi, hisse senetlerinin kayıplarını telafi ederek artıya dahi döndüğünü gözlemledik. Risk iştahı denince akla gelen teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksi geceyi %1,3 yükselişle tamamladı. Lyft ve Uber hisseleri ralli yaparken, bültenlerimizde sıklıkla yer verdiğimiz üzere, Nvidia, chip pazarındaki hakimiyetiyle, Alphabet (Google) ve Amazon’u geride bırakarak ABD’nin üçüncü en değerli şirketi hâline geldi. 2018 yılında piyasa değer 0,1 trilyon dolardan dün itibariyle 1,83 trilyon dolar seviyesine yükseldi. Şirketin olağanüstü performansı, hisse senetlerinin 2023’te üç katına ve bu yıl %47 artmasına yol açtı! Önümüzdeki mali raporda yüksek beklentilere karşı Nvidia’nın nasıl bir performans sergilemeye devam edeceğini biz de merakla takip ediyoruz!

Enflasyon verisi ardından güçlenen dolar, dün yerini soluklanmaya terk etti. Daha doğru bir yaklaşımla, piyasların FED’den 2024 yılında beklediği faiz indirimlerinin FED ile aynı çizgiye gelmesi sonrasında -beklentilerin normalleşmesi- piyasa fiyatlamalarına da yansıdı. EURUSD paritesi 1,0725 altın ise 1,990 dolar seviyesinde dengelendi. Altın cephesinde dün 1,985 dolar seviyesi test edildi. Kısa vadede riskler aşağı yönlü görünse de (bu beklentimizi bir süredir devamlı işliyoruz) haftalık kapanışın 1,970 doların altında olmaması kaydıyla orta vadede -jeopolitik risklere paralel- yönün hâlen daha yukarıya olacağını düşünüyoruz.

ABD’de 10 yıllık tahvil getirisinin enflasyon verisi ardından son 2,5 ayın zirvesine yükselerek %4,30 seviyesini test etmesi ardından faiz getirisi olmayan altın ilave bir satış baskısına boyun eğmişti. Bu sabah itibariyle 10 yıllık gösterge faizin %4,23 seviyesine toparladığını not edelim. Kripto para cenahında ise amiral gemi bitcoin, ETF haberleri sonrasında yaşadığı düzeltme ya da dengelenme sürecini tamamlayarak ilk etapta 48,500 dolar seviyesini aşarak bir sonraki önemli teknik seviye olan 57,500 dolar seviyesine doğru emin adımlarla ilerlediğini düşünüyoruz. Kurumsal alımların arkadan esen rüzgâr misali destek verdiğini not etmemiz gerekiyor.

Türkiye cephesinde de dün benzer bir eğilim kaydedildi. BIST100 için hedeflediğimiz 9,200 endeks seviyesinin test edilmesi ardından yurt dışı etkisi ile gelen %2 civarında sert satışlar sonrası dün yara sarma eğilimin hâkim olduğunu gördük. Kapanışa doğru gelen alımlarla günü yaklaşık %1 artıda kaptan endeks yeniden 9bin puan seviyesine tırmandı. Hisse senetlerine ilişkin normalleşen para politikası ve yüzünü yeniden Batıya dönen Türkiye sonrası tonumuz olumluya çevirmiştik. Daha sağlıklı bir yorum yapabilmek adına haftalık kapanış seviyesini görmek istiyoruz. USDTRY kuru kamunun kontrolünde her gün bebek adımları ile 30,76 seviyesine yükselirken, 5 yıl vadeli CDS risk primi ise psikolojik 300 baz puan seviyesinin hemen altında işlem görüyor.

Diplomatik cephede ise, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 yıl sonra Mısır’a giderek mevkidaşı Sisi ile görüştü. Yapılan ortak açıklamada yeni bir dönemin başladığına işaret edilirken, iki ülkenin ticaret hacminin 15 milyar dolar seviyesine çıkarılması hedeflendi. Siyaset bilimci değiliz lâkin 2024 yılının siyasi bir çerçeveden bakılırsa bekle ve gör yılı olacağını düşünüyoruz. Ukrayna ve Gaza Savaşlarının sonuçları ve ABD başkanlık seçimleri resmi şekillendirecek. İç politikada, 31 Mart yerel seçimleri demokrasinin akıbeti ve ekonomi politikasındaki önemli ayarlamalar açısından kritik olarak görüyoruz. Türk-Rus ilişkileri Trump’ın seçiminden bağımsız değerlendirilemeyeceğini, Trump’ın tekrar seçilmesi durumunda Ankara-Washington hattının daha da sağlıklı bir şekilde ilerleyeceğini düşünüyoruz. Türkiye’nin Orta Doğu’daki stratejik konumu da göz önüne alındığında, Putin’in ertelenen Ankara ziyaretini de büyük bir merakla takip ediyoruz.

Yeni gün başlangıcında, Asya cephesinde de iyimser bir havanın egemen olduğunu görüyoruz. Gösterge endeks Tokyo borsası 34 yılın zirvesine çıkarken, MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisse senetleri genel endeksi %0,7 yükseldi. Tayvan borsası teknoloj hisselerinin yardımı ile %3 yükselirken, Çin piyasaları, yılbaşı tatili nedeniyle hafta boyunca kapalı konumda olacak.

Bugün makro ekonomik veri takvimi yoğun görünüyor. FED’in yakından takip ettiği perakende satışlar ve sanayi üretimi günün ikinci yarısında piyasa yansımasına neden olabilir. Günün ilk yarısında ise İngiltere’de büyüme verilerini takip edeceğiz. Türkiye cephesinde ise bütçe dengesi ve her Perşembe olduğu üzere TCMB ve BDDK’nın haftalık bültenlerini irdeleyeceğiz.

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Hiçbir ağaç cennete kadar uzamaz: ABD enflasyon verisi toz pembe havayı dağıttı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Küresel mali piyasaların gündeminde dün ABD’de açıklanan Ocak ayı TÜFE enflasyonu bulunuyordu. Söz konusu veri, son zamanlarda ABD’de güçlü açıklanan mikro ve makro veriler sonrası bundan sonra FED’in de nasıl bir yol izleyeceğine ışık tutacağıdan önemle takip edildi. Yıllık bazda manşet TÜFE enflasyonu kira artışlarının gölgesinde %2,9 olan beklentinin de ötesinde %3,1 olarak gerçekleşirken, yıllık çekirdek TÜFE artışı ise % 3,9 oldu (beklenti %3,7).

Gerek son haftalarda açıklanan istihdama yönelik veriler, gerekse de makro verilerin işaret ettiği üzere, ABD’de ekonomi hâlen daha canlı, enflasyon da henüz arzulandığı ölçüde gevşemedi. Bu da ister istemez erken faiz indirip beklentilerinin hızlı bir şekilde kaybolmasına neden oldu. Daha neredeyse haftalar önce Mart ayın yönelik %77 civarında olan faiz indirim beklentisi, hatta 2024 yılı boyunca 7 kez beklenen faiz indirimleri (160 baz puan) adeta toz duman olurken, piyasa tahmincileri ilk faiz indirimi beklentisini Haziran ayına taşıdı. Bu minvalde 2024 yılına yönelik toplam faiz indirim beklentisinin de 91 baz puana gerilediğini görüyoruz (3-4 kez 25 baz puan faiz artışı).

Hatırlanacağı üzere, piyasa aktörleri 6-7 kez faiz indirimi beklerken, FED’in ise projeksiyonunun 3 kez faiz indirimi yönünde olduğunu ve bu uçurumun da er ya da geç kapanacağını iddia etmiştik. Gelinen noktada düşüncemizde haklı çıkarken, paralelinde beklemiş olduğumuz dolar yönünde güçlenmenin de yılın ilk çeyreğinde gerçekleşmekte olduğunu not edelim. Örneğin EURUSD paritesi 1,07 seviyesine gerilerken, altının ons fiyatı son dönemlerde risk aşağı yönlü uyarımıza paralel 2,000 doların altına indi. Teknik mânâda daha da aşağıda dün bültenimizde grafiksel olarak da gösterdiğimiz üzere 1,970 dolar seviyesini takip edeceğiz.

Güçlü ABD enflasyon verisinin yarattığı moral bozukluğu ile rekorlar kıran (güçlü şirket bilançoları ana itici faktör olmuştu) ABD borsaları da nasibini aldı. Daha geniş bir açıdan bakılırsa, piyasa fiyatlamalarının da yeniden şekillenmesi ile birlikte risk iştahı denince akla gelen Nasdaq endeksi %1,8 gerilerken, S&P500 ve Dow Jones sanayi endeksi %1,4 geriledi. Hazır ABD borsalarından söz etmişken, lider yapay zeka çip üreticisi Nvidia, Wall Street’in en değerli üçüncü şirketi olarak Alphabet’i (Google) da geride bırakmanın eşiğine gelirken, yirmi yıl içinde ilk kez günü Amazon’un üzerinde bir piyasa değeriyle kapattı!

Enflasyon verisi ardından son günlerde %4,15 civarında sıkışık bir görüntü sergileyen 10 yıllık gösterge ABD tahvilinin getirisi son 2,5 ayın zirvesine yükselerek %4,3 seviyesini test etti. Örnekler daha çoğaltılabilir lâkin aşırı bir beklenti içinde olan piyasaların ‘silkinip’ kendisine gelmesini sağlayan dünkü verinin belki de sağlıklı bile olduğunu iddia edebiliriz! Sonuç itibari ile hiçbir ağaç cennete kadar uzamaz! Direnişin parası Bitcoin ise 50bin dolar seviyesini aşıp 2 yılın zirvesine yükselmesi ardından 49,500 seviyelerinde güçlü duruşunu korumaya devam etti.

ABD enflasyon verisi küresel piyasaların genelini olumsuz etkilerken, olumlu bir görünüm sergileyen Türk hisse senetleri de dün satış baskısına boyun eğdi. BIST100 ana endeksi seans sonunda hızlanan satışlarla paralel günü %2 kayıpla tamamladı. Unutmamak gerekiyor ki, yüzünü Batıya dönen ve para politikasının yanı sıra dış ilişkilerde de sağlıklı ve arzulanan bir patikada ilerleyen Türkiye’ye paralel hisse senetlerinde ağırlık arttırma yönünde yorumda bulunmuş ve 9,200 endeks seviyesini ön plana çıkarmıştık. Dün ana endeks 9,217 seviyesinden geri döndü! Yukarıda da değindiğim üzere biz bu tabloyu sağlıklı buluyoruz! USDTRY kuru ise olan bitenden habersiz bir şekilde kamunun kontrollünde bebek adımlar ile de olsa yukarı gitmeye devam ederek 30,73 seviyesine gelirken, yabancı indinden Türkiye’nin risklerini gösteren 5 yıl vadeli CDS risk primi başarılı geçen eurobond ihracı ardından 300 baz puan seviyesinde kalmaya devam etti.

Dün Türkiye’de açıklanan Aralık ayı perakende satışlar verisinin beraberinde önemli sinyaller verdiğini düşünüyorum. Şöyle ki, sanayi üretimi göreceli olarak yatay seyrederken, perakende satışların (tüketim) önceki aya göre %1,7 düzeyinde büyüme kaydetmesi (daha önce açıklanan öncü veriler de bu yönde bir sinyal vermişti) izlenen mevcut politikaların talebi kesmekte yetersiz kaldığını gösteriyor! Kuvvetle muhtemel, pek çok şeyin seçim sonrasına ötelendiği gibi, başta kredi kartları taksit sayısı veya limit artışları olmak üzere pek çok önlemin eli kulağında olduğunun altını çizmek isterim.

Öte yandan yine dün TCMB tarafından açıklanan Aralık ayı cari işlemler dengesi 2,1 milyar dolar açık verirken, 2023 yılı geneline ilişkin gerçekleşme de 45,2 milyar dolar açık yönünde oldu (2022 yılı 49,1 milyar dolar açık). Altın hariç cari işlemler dengesi ise sınırlı düzeyde açık verirken, yıllık rakamlara bakarsak 2022 genelinde altın hariç cari işlemler dengesi yaklaşık 30 milyar dolar açık verirken 2023 yılında bu rakamın 20 milyar dolar açık olarak iyileştiğini not edelim (olumlu).

Yeni gün başlangıcında ABD’den sarkan enflasyon verisinin olumsuz rüzgârları pasifiğin diğer ucuna da vardı. Soluksuz bir şekilde haftalardır yükselen Tokyo borsası %1 gerilerken, MSCI dünya endeksi de %1,24 geriledi. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde de hâkim rengin kırmızı olduğunu not edelim. Japon YEN’in bu yıl ilk kez dolar başına 150 seviyesinin üzerine zayıfladığını görüyoruz. Japon otoriteler yine spekülatif hareketlere karşı parmak sallarken, tüm zamanların zirvesinin 151,94 seviyesinde olduğunun altını çizelim.

Mali piyasaların gündeminde bugün İngiltere’de sanayi üretimi ve TÜFE, Euro bölgesinde ise büyüme ve sanayi üretimi takip edilebilir.

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.