Connect with us

GÜNCEL

2023 yılında seyahat uygulamalarının 1,23 milyar ABD doları gibi etkileyici bir gelir elde etmesi bekleniyor.

Yayınlanma:

|

Mevcut ekonomik gerilemeye rağmen, dünya çapında insanlar son pandemiden çok da uzak değiller ve “intikam seyahati” olarak adlandırılan süreçte çoğu kısıtlama ve ağır sınır kontrolleri kaldırıldığı için seyahat etme niyetindeler. Forbes, ABD’li tüketicilerin %49’unun 2023 yılında daha fazla seyahat etmeyi planladığını bildirdi.

2023’ün ilk yarısını inceledik ve Adjust verileri seyahat uygulamalarının gerçekten de büyüme yaşadığını doğruluyor. Aşağıda en son 2023 seyahat uygulaması trendlerine göz atın.

1. Seyahat uygulaması yüklemeleri uçuşa geçti

En son seyahat uygulamalarının 2021’de büyük bir sıçrama yaptığını bildirmiştik ve şimdi Adjust verilerine göre, o zamandan beri pandemi öncesi seviyelerin çok üzerinde yüksekliklere ulaştıklarını ve 2023 ortalamasının şu ana kadar 2019 4. Çeyrek ortalamasının %18 üzerinde olduğunu paylaşabiliriz. Daha güncel performans verilerine bakıldığında, seyahat uygulaması yüklemelerinin arttığı görülüyor. Büyüme açısından, H1 2022’de yıldan yıla (YoY) %8’lik bir artış görüldü ve ardından H1 2023’te %5’lik bir artış yaşandı.

Kalıp uyarısı: Haziran kurulumları diğerlerinin üzerine çıkıyor

Haziran ayı, seyahat uygulaması yüklemeleri için aktif bir aydır ve genellikle yıllık ortalamanın üzerine çıkar. Son üç yılın Haziran ayı yüklemelerine ilişkin aşağıdaki istatistiklere göz atın.

* Haziran 2021 seyahat uygulaması yüklemeleri yıllık ortalamanın %7 üzerindeydi.

* Haziran 2022 seyahat uygulaması yüklemeleri yıllık ortalamanın %10 üzerindeydi.

* Haziran 2023 seyahat uygulaması yüklemeleri H1 2023 ortalamasının %11 üzerindeydi.

* Haziran ayı diğer trendlerde de yıldız ay olmaya devam ediyor ve aşağıda bunun nedenine daha fazla değineceğiz.

2. Seyahat uygulaması oturumları yukarı doğru yolculukta

Seyahat uygulaması kullanıcıları giderek daha fazla uygulama oturumu kaydediyor. Seyahat uygulaması oturumları için Adjust verilerini incelediğimizde, yüklemeler gibi bunların da pandemi öncesi seviyelerin oldukça üzerinde olduğunu ve mevcut 2023 ortalamalarının 2019 4. Çeyrek ortalamasından %87 daha yüksek olduğunu gördük.

Bu etkileyici rakam, oturum büyümesindeki tutarlı, dik ve istikrarlı eğimin sonucudur. Aşağıdaki grafik, Haziran 2021’den Haziran 2023’e kadar son iki yılda görülen artışı göstermektedir. Oturum artışları genellikle oturum uzunluklarında düşüşe neden olsa da, seyahat uygulamaları için iyi haber, bu hacmin etkileşimde de önemli bir artışla birlikte gelmiş olmasıdır (daha fazlası aşağıda).

2022’deki seyahat uygulaması oturumları bir önceki yıla göre %14 artış gösterdi. H1 2023 oturumları şimdiden 2022’nin yıllık ortalamasının %13 üzerinde. 2021’den bu yana çizilen trendlere dayanarak, yaz ve tatil sezonu seyahat planlarının ikinci kısmını yakaladığı için bu oranın yıl sonuna kadar artacağını tahmin ediyoruz.

Haziran ayı bir önceki yıla göre arttı

Yüklemelerde kaydedilen eğilime benzer şekilde, seyahat uygulaması oturumları da Haziran ayı boyunca yıllık ortalamadan daha fazla artış gösterdi. Ve bu artış bir önceki yıla göre de arttı.

* Haziran 2021 seyahat uygulaması oturumları yıllık ortalamanın %2 üzerinde gerçekleşti.

* Haziran 2022 seyahat uygulaması oturumları yıllık ortalamanın %8 üzerinde gerçekleşti.

* Haziran 2023 seyahat uygulaması oturumları, H1 2023 ortalamasının %9 üzerinde gerçekleşti.

Haziran neden seyahat uygulaması yüklemeleri ve oturumları için popüler bir ay?

Günümüz tüketicileri seyahat tarihlerine daha yakın zamanlarda rezervasyon yapıyor. Kısa süre önce, gezginlerin artık yola çıkmadan sadece beş hafta önce bir seyahat için çevrimiçi arama yapmaya başladıkları bildirildi. Ve tahmin edin ne oldu? 2022 yılında yapılan bir ankette, ABD’de yaz tatili için en çok tercih edilen ayın Temmuz olması ve bunu Eylül ayının takip etmesi, hazırlık ayı olan Haziran’daki yüksek seyahat uygulaması yükleme ve oturum sayısını destekliyor.

3. Seyahat uygulaması oturum uzunlukları 2023’te uzuyor

2023’ün seyahat uygulamaları için bir büyüme yılı olduğunu daha da teyit eder şekilde, yükleme ve oturumlardaki artışlar, oturum sürelerinde bir önceki yıla göre memnuniyet verici bir artışla birlikte geldi.

H1 2023 oturum süreleri bir önceki yıla göre %13, 2021’in aynı dönemine göre ise %15 artarak oturum başına 15,04 dakikadan 17,23 dakikaya yükseldi. Bu, kullanıcılarınızla etkileşim kurmak için toplamda iki dakikadan fazla süre anlamına geliyor.

4. 2023’te seyahat uygulamalarında kullanıcı başına oturum sayısında artış görülüyor

Seyahat uygulamalarında kullanıcı başına günlük oturum sayısına baktığımızda 2023 yılının 2022’yi geride bırakmaya devam ettiğini görüyoruz. Yani, sadece bireysel oturumlar daha uzun değil, kullanıcılar toplamda daha fazla oturum kaydediyor. Bu durum, oturumlardaki genel artışın büyük ölçüde mevcut kullanıcıların günde birden fazla oturum açmasına atfedilebileceğini, bunun büyük yükleme artışıyla tamamlandığını ve elde tutma oranının arttığını gösteriyor. Temel olarak, bu seyahat uygulamaları için son derece olumlu bir an.

Önceki iki çeyrekle kıyaslandığında, 2023’ün ilk çeyreği, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, uygulama oturum sıklığı açısından her ikisini de geride bıraktı.

2023’ün 1. çeyreğinde seyahat uygulamalarının kullanıcı başına 1. Gün oturum sayısı, 2022’nin 2. çeyreğindeki 1,56’dan medyan 1,6’ya yükseldi. İki çeyrek arasında 7. günde 1,65 oturumdan 1,70 oturuma bir artış görüldü. Son olarak 30. Gün, 1,59 oturumdan 1,67 oturuma yükselerek kullanıcı başına günlük oturum sayısında en büyük artışa sahne oldu. Bu artış, kullanıcıların seyahat uygulamalarıyla artan etkileşimini ve pazarlamacıların, elde tutulduklarında yüksek etkileşim gösteren kullanıcıları edinmedeki başarısını ortaya koyuyor.

5. Seyahat uygulamaları için elde tutma oranları yükseliyor

2023’ün 1. çeyreğinde seyahat uygulamalarının elde tutma oranları bir önceki yıla göre önemli ölçüde arttı. İlk gün oranı iki çeyrek arasında altı puanlık etkileyici bir artış göstererek %11’den %17’ye yükseldi. Aradaki fark 30 günlük süre boyunca yavaş yavaş kapanırken, 2023 1. Çeyrek için 30. Gün bir önceki çeyreğe göre iki puan daha yüksek tamamlandı.

Bu yükselen rakamlar harika olsa da, diğer bazı uygulama dikeylerine kıyasla hala çok yüksek değiller. Uygulamanızdan para kazanma modelinize bağlı olarak, muhtemelen farklı elde tutma gereksinimleriniz olacaktır. Her iki durumda da kılavuzumuza göz atın: Kullanıcıları başarılı bir şekilde elde tutma ve uygulamanızı büyütme konusunda en iyi ipuçları

Seyahat uygulamaları, işte H2 2023’e nasıl hakim olunacağı

Artık en son seyahat uygulaması kıyaslamalarına sahip olduğunuza göre, pazarlama stratejinizi planlamanın zamanı geldi.

Aşağıdaki büyüme alanlarına odaklanmak, 2023’ün ikinci yarısında uygulama pazarlamanızı önemli ölçüde geliştirebilir.

 

Seyahat uygulamaları için yedi büyüme alanı

1. iOS kampanyalarınızda başarı için SKAN 4 uzmanı olun.

2. TikTok, Snapchat veya CTV reklamları mı kullanıyorsunuz? Görüntüleme ilişkilendirmesini dahil edin.

3. Kullanıcılarla oldukları yerde buluşmak için bağlantılı TV’de (CTV) ustalaşın.

4. Proaktif bir şekilde mücadele ederek mobil reklam sahtekarlığının önüne geçtiğinizden emin olun.

5. Mevsimselliği hesaba katmak için medya karması modellemesini (MMM) göz önünde bulundurun.

6. Tatil seyahat sezonu için kampanyalar hazırlayın. (Yılın son haftası kritiktir.)

7. Endonezya ve Avustralya gibi tam tersi zamanda yaz mevsiminin yaşandığı pazarlar için kampanyaları farklı zamanlayın.

Örneğin, seyahat ve yaşam tarzı platformu Traveloka, dolandırıcılıkla mücadele etmek için Adjust ve TikTok ile ortaklık kurdu. Adjust’ın Sahtekarlık Önleme çözümünü kullanan marka, TikTok’taki sahte yüklemeleri 2,5 kat azalttı ve performans artışını iki katına çıkardı. Hepsi bu kadar da değil; Traveloka, Adjust ile ortaklık kurduğundan bu yana pazarlama verimliliğinin %80 arttığını açıkladı.

Okumaya devam et

GÜNCEL

34 ülkeye ihracat yapan Türk tekstil devi iflasın eşiğinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bursa İnegöl’de 4000 metrekarelik tesis içinde faaliyet gösteren ve 34 ülkeye ihracat yapan Armes Home, ekonomik zorluklarla karşılaşarak konkordato ilan etti. 1985 yılında küçük bir dükkanda kurulan şirket, onlarca ülkeye ihracat yaparak büyüdü. Ancak, zorlu bir dönemden geçerek konkordato talebinde bulundu.

KESİN MÜHLETLE FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRECEK

Mahkeme şirkete 13 Nisan 2024 tarihine kadar konkordato kesin mühleti verdi. Armes Home, verilen kesin mühlet ile birlikte faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek.

Konkordato Komiserliği yaptığı duyuru ile alacaklıları toplantıya davet etti.

Yayımlanan duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2022/1287 Esas Sayılı Dosyası ile görülmekte olan Konkordato (Adi konkordatodan kaynaklanan İİK. 285 ila 308/h) davası nedeniyle Bursa Ticaret Sicil Müdürlüğünün 87231 sicil numarası ile (Mersis No: 0080035883500011) kayıtlı bulunan, Yıldırım Vergi Dairesi Müdürlüğü 0800358835 vergi kimlik numaralı Armes Ev Tekstili San. Ve Tic. Ltd. Şti. ünvanlı şirkete ve Yıldırım Vergi dairesi mükellefi Vergi. NO: 6770025457) nolu İbrahim Özdemir, Özgür Özdemir, Uğur Özdemir’e, 2004 sayılı 287.maddesi uyarınca, 13.04.2023 tarihinden itibaren 1 yıl süre ile konkordato kesin mühleti verilmiş, kesin mühlet kararıyla birlikte, S.M.Mali Müşavir Nesrin Beşe ve Finans Uzmanı Melih Ece Konkordato Komiserleri olarak görevlendirilmiştir.

Konkordato mühleti içerisinde alacaklılar toplantısının yapılmasına kadar Kanunda öngörülen tüm işlemlerin heyetimizce gerçekleştirilmesini müteakip alacaklılar toplantısı hazırlık işlemlerine başlandığını ve bu çerçevede yukarıda anılan davacıların konkordato teklifini müzakere etmek üzere 28.02.2024 tarihinde Çarşamba günü “Kazım Karabekir Mah. Koyuncu Sok. No:1 Yıldırım/BURSA (Şirket Merkezi)” adresinde alacaklılar toplantısı gerçekleştirilmesine; Armes Ev Tekstili San. Ve Tic. Ltd. Şti. ve İbrahim Özdemir için adi alacaklılarla saat 10:30 Armes Ev Tekstili San. Ve Tic. Ltd. Şti. ve İbrahim Özdemir için rehinli alacaklılarla saat 11:00 ve Ortaklar Özgür Özdemir, Uğur Özdemir için 11:15 de toplantı yapılmasına karar verilmiştir.

Okumaya devam et

GÜNCEL

Prof. Dr. BORATAV: Arjantin’de Neo-faşizm: Javier Milei

Askerî faşizmin mirasını ilkel/kaba neoliberalizmle kaynaştırmaya çalışıyor. Bu neo-faşist sentezin Arjantin’de tutması güç görünüyor.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Arjantin’de Kasım 2023 seçimlerinde sol-Peronist iktidar değişti. Önem taşıyor; gözden geçirelim.

Başka özellikleri bir yana, Arjantin dış borç krizleri ile ün yapmış bir ülkedir. Türkiye ile de benzerlikleri çoktur. İki ülkeye de neoliberalizmi 1980’li yıllarda askerî rejimler getirmişti. İktidarlar sivilleştikten sonra neoliberalizmin krizleri ile tanıştılar. Bu yüzyılın başındaki sert bunalımlar Arjantin’e 15 yıllık sol-Peronist, Türkiye’ye bugünkü İslamcı iktidarları getirdi.

2024’e geldiğimizde Arjantin ve Türkiye enflasyonla cebelleşmektedir. İki ülkenin ekonomik büyüklüğü başa baş; Arjantin nüfusu Türkiye’nin yarısıdır. Birlikte “kırılgan yükselen ekonomiler” arasında yer almaktayız.

Javier Milei: Neo-faşist bir siyasetçi

Haber kanallarında “tuhaf” davranışları ile dikkatimizi çeken Javier Milei Kasım 2023 seçimini kazandı, Arjantin cumhurbaşkanı oldu.

Milei, TV programlarında renkli, kavgacı bir iktisatçı olarak ün yapmaktaydı. Siyasete 2021’de katıldı. Söylemine, programına bakarsak Latin Amerika’da seçimle iktidara gelen neo-faşist liderlerden biri olacaktır. Peru’dan Fujimori’yi, Brezilya’dan Bolsonaro’yu andırıyor. Siyasal platformunda “anti-komünizm” bayraktarlığı öne çıkıyor. Arjantin’in kanlı askerî darbe dönemlerini yüceltiyor.

Milei, seçim kampanyasında “uçuk-kaçık” ekonomik sloganlara ağırlık verdi. Devlet müdahaleleri ile beslenen “klanlara” saldırdı. Gerçekte ise ayrıcalıklı sermaye çevrelerini değil, güçlü sendikaların sağladığı yüksek ücretleri, enflasyona karşı Peronist yardımlardan yararlananları hedeflemektedir: “Sosyal adalet nedir? Bir kişinin emek ürününü alıp bir başkasına vermektir; yani hırsızlıktır. İncil’deki On Emir’e aykırıdır” (Mark Weisbrot, CEPR, 17 Kasım 2023 ).

İktisat programı, neoliberalizmin ödünsüz, özgün sağ ucunda yer almaktadır. Neoliberallerin anti-komünizm saplantısının kaynağında Hayek’in Kölelik Yolu kitabı yer alır. 1944 tarihli kitap, özünde, “kolektivist” (Sovyet-tipi) planlamaya karşı bir polemiktir. Takipçileri o tezleri 1980’li yılların dünyasına taşıdı.

Anti-komünizm ile özgün neoliberalizmin bileşkesi, çevre ülkelerinde önce Şili’de, sonra Arjantin’de askerî rejimler içinde uygulandı. Türkiye de fazla gecikmedi; bu bileşkeyi 12 Eylül rejiminde yaşadı. Ekonomik söylemini de Turgut Özal’dan dinledik. O tarihte “özel sektör” yerine “hür teşebbüs” diyen Özal’cı çevreler Hayek’in fanatizmini de yansıtmaktaydı.

2000 sonrasında IMF ve DB, kaba neoliberalizmi yoksulluk gündemi ile “sulandırdı”. Milei, Arjantin’de “aslına dönmek” taraftarıdır.

‘Uçuk-kaçık sloganlar’ ile kazanılan seçim…

Ekim 2023 başkanlık seçiminde, Peronist hükümetin ekonomi bakanı Sergio Massa yüzde 37, Milei yüzde 30’luk oyla ikinci tura kaldılar.

Seçim kampanyasında Milei yukarıda değindiğim uçuk-kaçık ekonomik sloganları bir testere ile kürsüye çıkarak tekrarlıyor; bakanlıkların yarısını kapatacağını, “devlet müdahalelerini sıfırlayacağını” ilan ediyordu.

Bu önlemlere iddialı bir ekonomik program da eklemekteydi: Merkez Bankası kapatılacak; peso yerine ABD doları resmî para olacaktır.

1990’lı yıllarda Arjantin, IMF gözetiminde 1 dolar = 1 peso kuruna dayanan ve Merkez Bankası’nı bir Para Kurulu’na dönüştüren bir istikrar programı uygulamıştı. “Yarı-dolarlaşma” programı 2001’de iflas etti; bir yılda dört başkanı eskitti; ağır bir dış borç krizi ve on beş yıllık Peronist iktidarlar dönemi ile sonuçlandı. Milei, bu programı, “tamamen dolarlaşma” biçiminde hortlatmayı önerdi.

Ham petrol ihracatçısı Ekvador’da bir benzeri uygulanmaktadır. Öneri ciddiye alındı. Uluslararası iktisat çevrelerinden 100’ü aşkın imzalı bir bildiri, programın risklerine dikkat çekti (Guardian, 8 Kasım 2023).

Önceki Arjantin programının 20 yıl önceki ağır sonuçları toplumsal bellekte yer alıyor mu? Bugünkü seçmen tabanında nasıl algılanmaktadır? Milei bu sorular üzerinden bir kumar oynadı. Rakibi Massa ise, sosyal yardımlar ve fiyat denetimleri sayesinde enflasyona karşı bir güvence kalkanı sağlamaktaydı; buna güvendi.

Başkanlık seçiminin Kasım’daki ikinci turu sürprizle sonuçlandı. Milei’nin kumarı tuttu; aleyhindeki yedi puanlık fark kapandı; fazlası da sağlandı: 8 puan oy fazlasıyla başkan seçildi.

Şok tedavisi ve sonrası

Milei’nin ekonomi programının uygulanması, bir şok tedavisi ile başladı.

Yeni cumhurbaşkanı, enerji ve toplu taşıma (otobüs, metro) ulaşımında uygulanan Hazine sübvansiyonlarını derhal kaldırdı. Arjantin peso’sunun yüzde 50 oranında devalüasyonunu kararlaştırıldı. Tüm kamu altyapı ihalelerinin durdurulduğu ilan edildi.

Bu kararlara yeni bir güvenlik protokolü refakat etti. Enflasyonu besleyen ilk önlemlere tepkiler öngörüldüğü için… Kentlerdeki toplu yürüyüşlerde trafik engellenmesi, barikatlar yasaklanacak; para cezası uygulanacaktır. Protokol, Genel İşçi Konfederasyonu’nun ilan ettiği genel grevin sokaklara taşmasını engelleyemedi.

20 Aralık tarihli bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ise, iç piyasalarda bir dizi “serbestleştirme” ve şirket teşvikleri içeriyordu: Yabancılara gayri menkul satışı serbestleşmektedir. Kira sınırlamaları ve kayıt-dışı istihdama uygulanan yaptırımlar kaldırılmaktadır. Grev uygulamaları sınırlanmakta; sendika aidatı toplanmasında işveren yükümlülükleri tırpanlanmaktadır. Bazıları “yasal düzenleme gerekli olduğu” için mahkemelerce engellendi.

Kararname, kamu işletmelerini anonim şirketlere dönüştürülmesini öngörüyor; Arjantin Havayolları’nın öncelikle özelleştirmesini hedefliyor. Temel tüketim ürünlerinde fiyat artışlarını frenlemek için süpermarketlere, şirketlere uygulanan denetimlere son veriliyor.

21 Aralık’ta “Arjantin ekonomisinin yeniden yapılandırması” başlıklı Torba Kanun taslağı parlamentoya sunuldu. Milei’nin beş yıllık programının çerçevesini içermektedir.

Ayrıntılara değinemem. Emeklilik aylıklarında otomatik artışların önlenmesi dikkatimi çekti. “Enflasyon farkı ödemelerini kaldıran” bu düzenlemeye Mehmet Şimşek’in de taraftar olduğunu hatırlattığı için… Torba Kanun taslağındaki en önemli madde, Cumhurbaşkanı’na vergileme, emeklilik, enerji, güvenlik gibi alanlarda 2027’ye kadar geniş (kanun hükmünde) yetkiler vermektedir (Telesur, 21 Aralık 2023).

Umulan sonuç çıkmadı. Milei’nin partisi LLA, 257 üyeli parlamentoda 38 temsilci ile açık-ara azınlıktadır. Meclis Komisyonu taslağı görüştü; Genel Kurul’a aktardı. Taslağın görüşülmesi 109 muhalife karşı 144 oyla kabul edildi. Maddelerin görüşülmesine geçildiğinde sağcı partilerle sağlanan anlaşma uygulanmadı. Önemli değişiklikler yapılmaya başlandı. Milei “ihanete uğradığı” iddiasıyla Torba Kanun taslağını tümüyle parlamentodan çekti (Financial Times, 7 Şubat 2024).

Yeni bir uzlaşma uzaktadır. Milei, parlamento engellediği takdirde bağlayıcı olmayan bir referandum ile “muhalifleri halka şikâyet edeceğini” açıklamıştı (Buenos Aires Herald, 9 Ocak 2024). Etkili olacağı şüphelidir.

‘Tam dolarlaşma’ erteleniyor…

Seçim kampanyası başlarken Milei, ekonomiyi tamamen dolarlaştırma tasarımını ciddiye aldığını gösteren işaretler vermişti. 1990’lı yıllardaki yarı-dolarlaşma programının mimarı olan Domingo Cavallo, ekonomi takımına danışman olarak girmişti. Bu konuda ciddi çalışmaları olan Emilio Ocampo da Merkez Bankası’nın bir sonraki başkanı olarak tanıtılmıştı.

Bu konuda bir önceki neoliberal başkan Macri’nin devreye girdiği anlaşılıyor. Kampanya sırasında Milei ile görüşerek ekonomi programındaki “sivri öğeleri yumuşatma” uyarısında bulunduğu açıklanıyor (J.C. Ferre, NACLA, 24 Ocak).

Başkanlığı kesinleştikten sonra Milei de dolarlaşma tasarımını erteleme işaretleri verdi: “Arjantin ekonomisinin dolarlaşması uzun bir sürecin son aşamasıdır; bu yıl tamamlanması beklenemez” (Bloomberg, 6.2.2024).

Milei hükümeti kurarken dolarlaşma taraftarı Ocampo’ya merkez bankası başkanlığını önermiş; ama “acele etmeye gerek yok” diye de uyararak… Ocampo’nun da “ben merkez bankasını kapatmak için başkanlığı üstlenecektim; yönetmek için değil…” tepkisiyle görevi kabul etmediğini öğreniyoruz (Peter Koenig, Global Research, 3 Aralık 2023).

***

Javier Milei, enflasyon ortamında siyaset sahnesine hem uçuk-kaçık sloganlarla, hem de iddialı bir ekonomik programla çıkarak başkan seçildi. Askerî faşizmin mirasını ilkel/kaba neoliberalizmle kaynaştırmaya çalışıyor. Bu neo-faşist sentezin Arjantin’de tutması güç görünüyor.

İzlenmesi gerekiyor…

Prof. Dr. Korkut BORATAV. sol.org.tr

Okumaya devam et

GÜNCEL

Gözler 33 ayın dibine gerileyecek FED’in favori enflasyon göstergesi PCE’de

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türk mali piyasalarında -özellikle de hisse senetlerinde- son günlerde satış baskısının hâkim olduğunu görüyoruz. Hafta başı kaleme aldığımız bültenimizde, psikolojik olarak endeksin 3 dolar seviyesine gelmesi, yüklü halka arzların sistemden para çıkışına neden olması (yeni kaynak girişinin eksikliği) ve belki de Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kararnamesinde yer alan 37 düzenleme için iptal kararı vermesinin getirdiği kombine etki ile ana endeks son 2 günde %3,3 geriledi.

Türk mali piyasaları denince en hareketli olan piyasa olarak hisse senetlerine işaret etsek de, alternatif piyasalarda havanın sakin olduğunu görüyoruz. USDTRY kuru kamu otoritesinin kontrolünde her gün bir adım daha yukarıya sloganı ile 31,20 seviyesini de devrirken, 5 yıl vadeli CDS risk primi neredeyse son 3 yılın en düşük seviyesi olan 285 baz puandan işlem görüyor. Tahvil faizleri ise göreceli sakin bir seyir kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, Ocak 2024 dönemine ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre %3,5 artarak 19,99 milyar dolar olurken, ithalat ise %22 azalarak 26,22 milyar dolar. Bu sonuçlarla dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre %56,4 azalışla 14,3 milyar dolar düzeyiden 6,23 milyar dolar seviyesine geriledi. Her ne kadar dış ticaret açığında -uygulanan rasyonel politikalarla- azalma olsa da, aylık olarak yaklaşık 6 milyar dolar açığın yıllık karşılığı 72 milyar dolar açık seviyesine denk gelerek GSYIH’nın içinde önemli bir yer tutuyor. Açığın daha da daralması için talebin de biraz daha soğuması gerekiyor.

ABD’de bugün açıklanacak FED’in favori enflasyon göstergesi olan PCE verisi öncesinde dün küresel piyasalarda -veri akışının da sakin olmasını yardımı ile- fiyat boylarının kısaldığını gördük. Reuters anketine göre Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) verisinde yıllık artış oranının %2,8 ile Nisan 2021’den bu yana (neredeyse son 3 yılın) en düşük düzeyinde gelmesi bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere, yılbaşında, piyasalar, FED’in faiz indirimlerine Mart ayında başlamasını beklerken, son dönemde gelen güçlü veriler ardından beklenti Haziran ayına ertelendi. Yılbaşında toplam 150 baz puan seviyesine yükselen faiz indirim fiyatlamasının (abartılı olduğunu söylemiştik) yerini 75 baz puan faiz indirimine (3 x 25 baz puan) terk ettiğini bir kez daha not edelim.

ABD borsaları, FED’in bundan sonra faiz görünümüne ya da yol haritasına ışık tutacak önemde PCE verisi öncesinde dün akşam hafif de olsa gerilerken, son dönemde şaha kalkan teknoloji hisseleri satış baskısında ön planda kaldı. Piyasalara yön teşkil eden ABD’nin 10 yıllık tahvil faiz getirisinin %4,25 – 4,30 bandında salınmasına paralel altının da ons fiyatı 2,035 dolar seviyesinde sakin bir seyir izlemeye devam ederken, USDTRY kurunda yaşanan yükselişe paralel gram altın TL bazında 2,042 seviyesine yükselerek her gün rekorunu bir adım daha yukarıya taşımaya devam etti.

Bitcoin artış devam ediyor

Direnişin parası Bitcoin’in 57,500 dolar seviyesindeki 3. hedefimize de ulaşması ardından dün akşam bir ara 64bin dolar seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Akabinde, kripto para borsası Coinbase, çok sayıda kullanıcının bakiyesini $0 olarak göstermesi ardından yaşanan panikle kısa bir süre içinde 4bin dolar geriledi. Coinbase, “varlıklarınız güvende” olduğunu ve sorunu araştırdıklarını belirten bir açıklama yapması ardından tekrar 62,500 dolar seviyesine toparlandığını gördük. 3 yılı aşkın bir sürenin en büyük aylık kazancına imza atmaya hazırlanan bitcoinin gözünü tüm zamanların zirvesine ($69bin) diktiğini düşünüyoruz. Akabinde, keşfedilmemiş sularda ne kadar mesafe kat edeceğini teknik bir bakış açısıyla paylaşacağız.

Yeni gün başlangıcında, PCE verisi öncesinde Asya piyasalarının yön bulmakta zorlandığını görüyoruz. Japonya borsası zirve seviyelerde kâr satışları ile karşı karşıya kalırken, Çin ve Hong Kong cephesinde ise alıcı bir seyir görüyoruz. Japonya’nın ocak ayı fabrika üretimi son 4 yılın en hızlı düşüşüne işaret etmesi de geçen yılın sonlarında resesyona giren bir ekonominin kırılganlığıyla ilgili endişeleri artırdı.

ABD Kongresi’ndeki Demokrat ve Cumhuriyetçi liderler Çarşamba günü, 30 Eylül’de sona erecek mali yıl için çeşitli federal programları finanse eden 12 yıllık yasa tasarısının ilerletilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını ve ayrıca Cumartesi günkü hükümet kapanmalarını da önleyebileceklerini duyurdular.

Her ne kadar gözler PCE verisinde olsa da, TÜİK TSİ 10.00’da 4Ç23 dönemi GSYIH büyümesini açıklayacak. Anketlere göre yıllık büyüme oranının %3,5 olması ancak önceki çeyreğe göre ekonominin bir miktar da olsa daralması bekleniyor. Her hafta Perşembe günü olduğu üzere Türkiye’de TCMB ve BDDK’nın bültenlerini dikkatli bir şekilde irdeleyeceğiz. Seçim ekonomisinin başlaması ve buna bağlı olarak sermaye girişinin zayıflaması ve döviz talebinin artmasının yanı sıra dış açığın da yüksek olduğu mevsime girilmesinin yardımı ile TCMB’nin net rezervlerinde yaşanan yılbaşı sonrası erimenin ne kadar arttığına bakacağız. Almanya enflasyonu da göz ucuyla da olsa takip edilecektir.

Bugün 29 Şubat…. Bir astronomik yıl yaklaşık olarak 365.242 gün olmasına rağmen normal bir takvim yılı 365 gündür. 4 yılda bir 366 güne çıkan bir yıl 12’ye tam olarak bölünemediği için bazı ayların 30 bazılarının ise 31 çekmesine karar verilir. Julyen takviminde Şubat ayı yılın son ayıdır. İngilizce’de ”July” olarak bilinen Temmuz ayı, Julius Caesar’ın adını taşır ve 31 gün sürer.

>PCE

1709184037deec9add78b60aba2b539805a59316c3_1_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.