Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

FED yine mi politika hatası yapıyor? Ons altın: dip dalga?

Yayınlanma:

|

Dün İngiltere ve Avrupa cephesinde açıklanan ve büyümenin öncü göstergesi olarak takip edilen PMI (satın alma yöneticileri) endeksleri beklentilerin oldukça altında kaldı. Söz konusu veri anket bazlı sorulara verilen cevaplardan ortaya çıkıyor ve ekonominin gidişatı hakkında en ‘taze’ bilgileri içerdiği için piyasalar tarafından da yakında takip ediliyor. Rakamların dili ile konuşmak yerine, Avrupa ve İngiltere’de açıklanan PMI verileri (sırası ile Kasım 2020 ve Ocak 2021’den bu yana en düşük), sorunlu imalat sanayi ardından hizmet sektörünün de daralma bölgesine (küçükür 50) geçtiğini göstermesi iyi bir sinyal olarak okunmadı.

Euro bölgesi ve İngiltere’den gelen ‘kasvetli’ ticari aktivite verileri EUR ve GBP üzerinde ilk etapta ciddi bir baskı kurarken, doların piyasa kuru olan DXY günün ilk yarısında iki ayın en yüksek seviyesini test etti. GBPUSD paritesi 1,2613 ile son 7 haftanın, EUR ise dolar karşısında 1,08 ile son 8 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Lâkin, doların günün ikinci yarısında gücünü koruyamadığını gördük: ABD’de açıklanan imalat PMI rakamları da beklentiyi karşılayamadı. Netice itibariyle, PMI verilerini dünya ekonomisinin açık bir şekilde yavaşlama eğiliminde olduğu yönünde okuduk. Buna rağmen FED’in hâlen daha ‘şahin’ bir üslup takınması da kafaları karıştırıyor. Mesela, ABD’nin mortgage (konut kredisi) faiz oranı geçen hafta 23 senenin en yüksek seviyesine ulaşarak ipotek başvurularının 28 yılın en düşük seviyesine gerilemesine yardımcı olduğunu gördük. Tahvil faizlerinin yüksek seyri ve FED’in şahin tonu bir kefede, ekonomik aktive ise diğer kefede düşünülürse acaba FED yine bir politika hatasının eşiğinde mi sorusunu da kendime sormadan edemiyorum!

Bir önceki paragraf ile birlikte düşünürsek, bugün ABD’de başlayacak merkez bankacıları sempozyumu (Jackson Hole toplantıları) ve yarın FED Başkanı Powell’ın konuşmasında vereceği ileriye dönük sinyaller piyasa cephesinde yankı bulacaktır. Dün günün ikinci yarısında teknik seviyelerden seken paritelerin arka planında belki de Powell’ın güvercin bir ton kullanabileceği beklentisi de yatmış olabilir! Bu arada son 4 haftadır mütemadiyen gerileyen ve 1,884 dolar seviyesine kadar düşen altının ons fiyatı 1,920 dolar seviyesine kadar yükseldi. Teknik bir bakış açısıyla, 1,895 dolar seviyesi üzerine atabilmesi durumunda görünümün olumluya döneceğini geçen gün bültenimizde belirtmiştik. Acaba dip dalga mı geliyor! (bakınız grafik).

Türkiye cephesinde ise hisse senedi piyasaları dışında hayat belirtisi olan pek de bir piyasa yok. Tahvil ve döviz piyasası ‘kontrol’ altında tutulurken, dün kapanışa doğru yaşanan hisse bazlı sert satışlarla BIST100 endeksi günü %2,2 düşüşle tamamladı. Uzun bir süredir borsa ile ilgili rengimiz belli. Enflasyondan kaçan ve finansal okur yazarlık durumu pek de iyi olmayan, halka arzlara ‘balıklama dalan’ küçük yatırımcının süreklemesi ile bir noktaya kadar yükselen endeks yeni para girişinden yoksun zorlanmaya başladı! USDTRY kuru ise 27,20 civarında yatay ama kırılgan bir seyir izlerken, tahvil ve CDS piyasalarında ise sakinlik korunmaya devam ediyor.

Dün gece geç saatlerde, Wagner lideri Prigozhin’in de içinde bulunduğu uçağın düştüğü ve 10 kişinin öldüğü açıklandı. Kremlin’den henüz resmî bir açıklama göremedik! Haber ordunun üst düzey komutanlarına karşı başarısız bir isyana öncülük etmesinden iki ay sonra geldi. Wagner’in Moskova’ya baş kaldırması üzerine Putin’in geleceği veya gücü de yüksek perdeden sorgulanmıştı. Faiz artırımı öncesi 100 seviyesini test eden USDRUB paritesinin ise 93-94 bandında son günlerde yatay bir seyir izlediğini de yeri gelmişken not edelim.

Zayıf büyüme verileri nedeniyle merkez bankalarının daha fazla faiz artır(a)mayacağı algısı dün küresel piyasaları olumlu etkiledi. ABD borsaları geceyi yükselişle tamamlarken, teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksi %1,5 yükseldi. Gözler elbette akşam yapay zeka (AI) patlamasının çiplerine olan talebi artırması nedeniyle seans sonrası 3 aylık gelir tahminini açıklayacak Nvidia’a çevrilmişti. Bu sabah Asya piyasalarında da Nvidia iyimserliği yaşandığını ve hâkim rengin yeşi olduğunu not edelim. Gösterge endeks Tokyo borsası, Nvidia’nın rekor mali sonuçlarının Japon teknoloji hisselerini artırmasıyla, üst üste dördüncü yükseliş seansına imza atarak haziran ortasından bu yana en uzun galibiyet serisine yöneldi. Hong Kong borsası Hang Seng %1,5 yükselişle başı çekerken, Nvidia sonrası ABD borsalarının vadeli işlemlerinde de %1,5’a varan artılar görüyoruz.

Gözler artık bugün saat 14:00’de sonuçlanacak TCMB PPK olağan Ağustos ayı toplantısına çevrildi. Piyasa beklentisi politika faizinin %17,50 seviyesinden %19,50-20,00 bandına yükseltileceği yönünde. Karar metni ve ayrıca TCMB’nin son KKM adımıyla ilgili alacağı olası detay kararlar da önem arz edecektir. Yıl sonuna kadar faizin nihai olarak gideceği yerin %25 olacağını düşünmemize rağmen enflasyon ile konuyu birlikte ele alınca, faiz konusunda hâlen daha tam ikna olmadığımızı not etmek gerekiyor. Hafta sonu KKM’ye yönelik gelen kararlar sonrasında henüz bankalar mevduat ve kredi fiyatlamalarında aksiyon al(a)madılar. Bunun 3 sebebi var (i) regülasyonlar hemen başlamıyor (ii) ortada henüz uygulama talimatı yok (iii) bugün açıklanacak faiz kararı bekleniyor. Lâkin açık olan tek bir gerçek var ki faizler artacak. Kredi kullanan şirketlerin hesabını kitabını iyi yapması gerekiyor.

Gözler her ne kadar bugün TCMB toplantısında olsa da, her perşembe olduğu üzere, ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, içeride ise TCMB ve BDDK’nın haftalık bültenlerini takip edeceği. Özellikle, TCMB’nin analitik bilançosunda döviz pozisyonuna yönelik son gelişmeler kurun yönü hakkında bizlere ipuçları verecektir.

Nvdia

Nvidia, yapay zeka (AI) patlamasının çiplerine olan talebi artırması nedeniyle dün gece seans sonrası açıkladığı 3 aylık gelir tahminiyle beklentileri fazlasıyla aştı ve 25 milyar dolarlık hisse senedini geri satın alacağını söyleyerek hisselerinin saatler sonra yükselişe geçmesine neden oldu. ABD’li çip üreticisi Nvidia, yapay zekadaki (AI) patlama sayesinde cirosunu her yıl iki katına çıkardığını ve önümüzdeki aylar için umut verici bir görünüm sunduğunu bildirdi. Silikon Vadisi şirketinin geliri ikinci çeyrekte 13,5 milyar dolara yükseldi. Nvidia, çarşamba günü piyasanın kapanmasının ardından kârın bir yıl önceki 656 milyon dolardan 6,2 milyar doların biraz altına sıçradığını söyledi. Şirket, hem son çeyreğe ilişkin rakamlarıyla, hem de Ekim ayı sonuna kadar sürecek olan üçüncü çeyreğe ilişkin tahminleriyle analistlerin beklentilerini aştı.

16928510861b58ec22f2edabaa7856abc418e49658_1_1200.jpg

GBPUSD

Özellikle 1,2620 seviyesinde bulunan önemli teknik seviyelerden gelen tepki alımları ile GBPUSD paritesi yeniden 1,27 seviyesine toparladı. Teknik mânâda 1,30 seviyesinin üzerinden açmış olduğumuz kısa pozisyonumuzu korumaya devam ediyoruz. Aşağıda hedefimiz 1,2470 ve 1,2313 . Piyasalar İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Şubat 2024’e kadar ~ 60 baz puanlık bir artışla politika faizini %5,8’e çıkaracağını tahmin etmeye devam ederken, bu oran temmuz başında öngörülen %6,5’ten gerilemeye başladı. Azalan faiz görünümü, FED’in uzun vadeli yüksek beklentileriyle birleştiğinde, GBPUSD paritesini geçen ayın 2023 zirvesi olan 1,3144’ten dün 1,26’nın diplerine kadar itti. Asıl hareketin 1,2620 seviyesinin altında gecelik bir kapanış ile başlayacağını düşünüyoruz.

169285108704821992bb8fbad627af81325d871ae9_2_1200.jpg

Ons Altın

FED’in yine politika hatasının eşiğinde olduğu yönünde inanışlar vücut bulursa, ons altında dip dalga yaşanabileceğini düşünüyoruz. Teknik mânâda onsun 1,895 dolar seviyesinin üzerine yükselmesini de olumlu olarak okuduk. Tepe ile dip arasındaki %50 düzeltme seviyesi 1,935 dolar ilk hedef olarak düşünülebilir.

16928510872a82073769a9847ba88daafecf367cb7_3_1200.jpg

Tüketici Güven Endeksi

Türkiye cephesinde ise dün TÜİK-TCMB işbirliği ile yayımlanan tüketici güven endeksi ağustos ayında sert bir gerileme kaydederek 1 yılı aşkın bir dönemin en düşük düzeyini test etti. Seçim öncesine göre bakıldığında zirve yapan endekste yaşanan gerilemenin arkasında satın alma gücünde yaşanan aşınma, öne çekilen talep ve elbette kredi kanallarının daha da daralmış olmasını ön plana çıkarılabilir. Her ne kadar ekonominin düzlüğe çıkması için önce soğuması gerekirken, yine de siyasetçiler için tüketici güven endeksi önemli bir bilgi sunduğunu da unutmamak gerekiyor. Neden mi? Mayıs ayında tam da seçim dönemi öncesinde 91 seviyesin test eden endeks 68 seviyesine geriledi: tüketici güveni ile oy oranı arasında büyük bir korelasyonu var! TCMB’nin son dönemde attığı adımların tüketici güveninde (mikro) tahribata yol açtığını düşünmekle birlikte makro cepheden bakarsak veriyi olumlu okuyoruz.

16928510872a4c569895888085e23c60f2719d7c6b_4_1200.jpg

İKTİSATBANK

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Yerel seçimlere geri sayımdayız: TL’de sert bir değer kaybı beklemeli miyim?

Yayınlanma:

|

Yazan:

Dün X hesabından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakan Şimşek, piyasada güvensizlik ve tedirginlik yaratan olumsuz haberlere itibar edilmemesi gerektiğini belirtti. Şimşek’in özellikle seçim sonrasına yönelik sosyal medyada ya da kamuoyunda yer alan olumsuz görüş ve söylemlerin odak noktasında da USDTRY kurunda sert bir şekilde yükseleceği yönünde pek çok senaryoya karşı sert bir çıkış yaptığını görüyoruz.

Hatırlanacağı üzere, TCMB’nin olağan toplantısı ardından, PPK metnine serpiştirdiği “Para politikasındaki kararlı duruş, dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk Lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeyi sürdürecektir.” cümlesi dikkatimizi ciddi bir şekilde çekmiş ve bu noktadan hareketle -enflasyonla mücadelede kapsamında- TL’nin reel olarak değerleneceğine yüksek ihtimal verdiğimizin altını çizmiştik.

Özellikle, geçmiş tecrübenin gelecek fiyatlamasına yön teşkil ettiği de düşünülürse, yerel seçimlerden sonra müşterilerimiz ile yaptığımız görüşmelerde TL’de belirgin bir değer kaybı olabileceğini (USDTRY kurunda sert bir yükseliş) bekleyenlerin sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğunu da not etmiştik. Bizim bu beklenti kampında yer almadığımızın altını bir kez daha çizmek isteriz.

2023 senesinin son demlerinde, 2024 yılına ait bilanço toplantılarında kullandığımız USDTRY için ‘çalışma’ kurumuzun psikolojik de olsa 40 seviyesinde olduğunu bir kez daha not etmiş olalım. Bültenlerimizde her ne kadar USDTRY kurunda yükseliş ihtiyacı olacağına yer versek de, bunun kademeli bir şekilde olacağı görüşüne sıkı sıkı sarılıyoruz. Enflasyonun temel nedenlerinden birinin TL’deki reel değer kaybı olduğu düşünülürse, kamu otoritesinin de enflasyon ateşine ilave körükle gitmek istemeyeceğini düşünüyoruz. Bu noktadan hareketle, USDTRY kurunda -özellikle de seçim sonrası- sert bir yükseliş beklemediğimizin altını bir kez daha çizmek istiyoruz.

Bu bağlamda, uzun bir süredir tekrar ettiğimiz üzere, kurun enflasyondan bir tık da olsa daha az ve kademeli bir şekilde artacağını, TL’nin reel olarak değerleneceğini düşünmeye devam ediyoruz. TL’nin reel olarak değerlenmesi konusunu da matematiksel olarak şu şekilde açıklayalım: Eğer Türkiye’de yıl sonu enflasyonu -piyasa katılımcıları anketine göre- %43 olarak gerçekleşecekse ve Türkiye’nin de ticaret yaptığı ülkelerde aynı zaman diliminde fiyatların %5 artacağı düşünülürse (aradaki fark %38) TL’nin reel olarak değerlenmesi için, döviz kurunun da yıl sonuna kadar %38’in altında artması gerekiyor. Eğer bugün USDTRY kuru 31 seviyesinde ise, matematiksel olarak sene sonuna ilişkin kurun da yaklaşık olarak 41 seviyesine gelmesi gerekiyor ki, bu da bizim baz senaryomuz ile uyum arz ediyor (kur 41 seviyesinin altında olursa, TL reel olarak değerlenmiş olacak).

Reel kur ve sene sonu beklentimize biraz fazlaca yer verdikten sonra dönelim piyasada neler olduğunda. Borsa İstanbul cephesinde son 2 gündür satış baskısının hâkim olduğunu görüyoruz. Hafta başı bültenimizde yükseliş ivmesinin yavaşladığına işaret etmiştik. Zirve seviyelerden gelen kâr realize etme ihtiyacı veya dolar bazında endeksin tarihi 3 dolar seviyesinin kıyısına kadar gelmesi de psikolojik olarak satış baskısını tetiklemiş olabileceğini düşünüyoruz. USDTRY kuru ise 31,15 seviyesine gelirken, CDS risk primi 288 baz puanda ve ılımlı bir görüntü çizmeye devam ediyor. Tahvil piyasasında ise dün getirinin kısa vadelerde arttığına şahit olduk.

Haber akışında ise, Rusya’nın tüketicilerin ve çiftçilerin artan talebi ve rafinerilerinde planladığı bakım çalışmaları öncesinde iç talebi karşılamaya yetecek yakıtı garanti altına almak için 1 Mart’tan itibaren petrol ihracatını altı ay süreyle askıya alacağını gördük. Bu karardan Türkiye’nin de etkilenebileceğini düşünüyoruz keza Türkiye ihtiyacının büyük bir kısmını (yaklaşık %70) Rusya’dan temin ediyor. Rusya’nın dünkü çıkışı ardından Brent cinsi petrolün varil fiyatı yaklaşık 1 dolar artış kaydederek 83,50 dolar seviyesine geldi.

Öte yandan, Reuters haberleri, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC+ ve Rusya öncülüğündeki müttefikler) ikinci çeyreğe kadar gönüllü petrol üretim kesintilerini uzatmayı düşündüğü yazdı. Hatırlanacağı üzere, geçen Kasım ayında, petrol karteli, Suudi Arabistan’ın kendi gönüllü kesintisini sürdürmesiyle birlikte bu yılın ilk çeyreği için yaklaşık 2,2 milyon varil/gün civarında gönüllü kesinti yapmayı kabul etmişti. Petrol fiyatları, İran yanlısı Husi grubunun Kızıldeniz gemilere saldırıları nedeniyle yükselen jeopolitik gerilimlerden bu yıl destek bulsa da, ekonomik büyüme endişesi ve yüksek faiz oranları da enerji piyasasına ağırlığını koymuştu durumda.

Piyasalar yön teşkil eden ABD 10 yıllık tahvil faiz getirisinin %4,25 – 4,30 bandında salınmasına paralel altının da ons fiyatı 2,030 dolar seviyesinde kalmaya devam ederken, gram altın TL bazında 2,035 seviyesine yükselerek kompozisyonun içindeki USDTRY kurundaki yükselişi yansıttı. Bitcoin’in 57,500 dolar seviyesindeki 3. hedefimize de ulaşması ardından artık gözünü tüm zamanların zirvesine ($69bin) ve sonrasında da keşfedilmemiş sulara dikeceğini düşünüyoruz.

ABD borsaları dün geceyi yatay tamamlarken, yatırımcıların odağı yarın açıklanacak olan FED’in favori enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksine (PCE) çevrilmiş durumda. Reuters anketine göre, PCE’nin Ocak ayında aylık bazda %0,3 artması bekleniyor (Aralık %0,2). Veri FED’in gevşeme döngüsünün zamanlamasını etkileyebilecek düzeyde gelebileceği endişesi ile yeni gün başlangıcında Asya piyasalarının yön bulmakta zorlandığını görüyoruz.

Piyasalar, faiz indirimlerinin yılbaşında Mart ayında başlamasını beklerken, son dönemde gelen güçlü veriler ardından artık Haziran ayında başlayacağını düşünüyorlar. Yılbaşında toplam 150 baz puan seviyesine yükselen faiz indirimi fiyatlamasını da yerini 75 baz puan faiz indirimine (3 x 25 baz puan) terk ettiğini not edelim. Bugünün menüsünde Türkiye’de açıklanacak dış ticaret dengesi ve ekonomik güven endeksi; ABD’de ise GSYH büyümesi takip edilebilir.

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

VakıfBank 2023 yılında 6,3 milyar dolar ile yurtdışından en çok kaynak sağlayan banka oldu

Uluslararası piyasalardaki aktif Türk bankalarının öncülerinden olan VakıfBank, çeşitli yapılar altında farklı uluslararası bankalarla gerçekleştirdiği yurtdışı fonlama işlemleriyle 2023 yılında Türkiye’ye toplam 6,3 milyar dolar taze kaynak sağladı. Böylece, Bankanın uluslararası piyasalardan sağladığı kaynak toplamı 14 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yurtdışı fonlama tarafında art arda önemli işlemlere imza atan ve bu alandaki lider konumunu koruyan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, sürdürülebilirlik alanındaki son gelişmelere ve özellikle sürdürülebilirlik temalı işlemleri de içeren uluslararası fonlama tarafındaki işlemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

‘’Karbon Saydamlık Projesi (CDP)’’

“VakıfBank olarak, Sürdürülebilir Bankacılık alanında attığımız adımlarla Türk bankacılık sektöründeki öncü konumumuzu korumaktayız. Bu alandaki çalışmalarımızın meyvelerini toplamaya, Bankamızı ve uygulamalarımızı hep daha ileriye taşımaya devam ediyoruz. Son olarak, 2015 yılından bu yana yayımlamakta olduğumuz Karbon Saydamlık Projesi (CDP) İklim Değişikliği Raporu notumuzu 2 basamak birden yükselterek “A” skoru ile “Liderlik” seviyesine taşımayı başardık. Dünya üzerinde CDP iklim raporlaması yapan şirketlerden 346’sı A listesinde bulunmaktadır. Biz de Türkiye’den bu listeye girmeye hak kazanan 17 şirketten birisi olarak, finans sektörü dünya sıralamasında ilk %22’lik dilimin içerisinde yer almayı başardık. Bunun yanı sıra, CDP Su Güvenliği Raporlaması notunu da bir önceki yıla göre iki basamak birden yükselterek “A-“Liderlik seviyesine taşımış bulunuyoruz.’’

Sürdürülebilir bankacılık anlayışını bir bütün olarak ele aldıklarını ve her alanda stratejilerinin odağına yerleştirdiklerini belirten Üstünsalih, bu doğrultuda uluslararası fonlama tarafında da sürdürülebilirlik temalı projelere ve işlemlere öncelik verdiklerini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

‘’DPR seküritizasyon işlemi’’

‘’Malumunuz 2023 yılında 6,3 milyar dolar ile uluslararası piyasalardan en çok taze kaynağı ülkemiz ekonomisine kazandıran banka olduk. Böylece toplam yurtdışı fonlama tutarımız 14 milyar dolar seviyesine ulaşmış ve toplam pasifler içindeki payı %15 seviyesine yükselmiştir. 2023 yılındaki yurtdışı fonlama işlemlerine baktığımızda en önemlilerinden birisi şüphesiz ki ocak ayında toplam 9 yabancı bankanın katılımıyla gerçekleştirilen, vadeleri 4 ve 5 yıl olmak üzere iki dilimden oluşan 2 milyar dolar tutarında Türk bankacılık sektörünün tek seferdeki en büyük DPR seküritizasyon işlemi olmuştur.”

‘’Sürdürülebilir eurobond ihracı’’

“Akabinde Eylül ayında 5 yıl vadeli 750 milyon dolarlık sürdürülebilir eurobond ihracını başarıyla tamamladık. Doğru strateji, zamanlama ve yatırımcılar nezdinde yarattığımız pozitif algı sayesinde söz konusu işlem Türk bankaları arasında 2023 yılında gerçekleştirilen işlemler arasında ‘’en düşük maliyetli’’, ‘’en yüksek tutarlı’’ ve ‘’en uzun vadeli’’ işlem olma özelliğini taşımaktadır ki, normalde bu üç bileşenin tek bir fonlama işleminde bir araya gelmesi oldukça zordur.“

‘’Çok Uluslu Finansal Kuruluşlarla gerçekleştirilen işlemler’’

“Diğer taraftan Çok Uluslu Finansal Kuruluşlarla süregelen güçlü iş birliklerimiz sayesinde önemli işlemlere imza attık. İlk olarak Dünya Bankası ile 2020 yılında imzaladığımız 250 milyon dolarlık kaynağın tamamını özellikle deprem bölgesindeki firmalarımıza finansman sağlama amacıyla vadesinden önce ve minimum hedeflerin de üzerinde başarıyla kullandırarak Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’nın (IBRD) Türkiye’deki en büyük iş ortaklarından birisi olduk. Sadece Dünya Bankası tarafında değil, Fransız Kalkınma Ajansı’nın da (AFD) en büyük iş ortaklarından birisiyiz. İmzaladığımız Yeşil Konut Projesi kapsamında ilk dilimde kullandırdığımız 100 milyon euro’luk kaynağa ek olarak ikinci 100 milyon euro’luk dilim için anlaşma sağladık. Böylece toplamda 200 milyon euro tutarında Türkiye’deki enerji verimliliği yüksek A ve B enerji sertifikalı çevre dostu konutların finansmanında kullandırılmak üzere Türk bankacılık sektörünün en büyük tutarlı ‘Yeşil Konut Projesi’ne imza atmış olduk.”

‘’Sürdürülebilirlik temalı sendikasyon işlemleri’’

“Her yıl olduğu gibi 2023 yılında da sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredilerimizi başarıyla yeniledik. Özellikle Kasım ayındaki işlemimize daha önceki kredilerde yer almayan 15 yeni bankanın katılması oldukça pozitif bir gelişmedir. Böylece toplam 1,5 milyar dolar ile Türk bankaları arasındaki en yüksek sendikasyon bakiyesine sahip bankaların başında geliyoruz.”

‘’Repo işlemleri’’

Uluslararası alanda etkinliklerini ve çevreye duyarlılıklarını dile getiren Üstünsalih, repo işlemlerini de başarılı şekilde gerçekleştirdiklerini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu işlemlere ek olarak repo tarafında uluslararası bir banka ile 500 milyon dolar tutarlı ve 5 yıl vadeli teminatlı fonlama işlemine imza attık. Malumunuz olduğu üzere genelde bu tür işlemler en fazla bir yıl vadeli olurken, biz hem vadeyi 5 yıl gibi oldukça uzun bir seviyeye hem de işlem büyüklüğünü bir eurobond işlemi eşdeğerine çıkarmayı başardık.

Başarıyla gerçekleştirilen tüm bu işlemler muhabir bankaların ve uluslararası yatırımcıların ülkemize, Türk bankacılık sektörüne ve özellikle de VakıfBank’a duyduğu güvenin güçlü bir göstergesi niteliğindedir. 2024 yılında hız kesmeden yine Türkiye’nin uluslararası piyasalardaki en aktif bankası olmaya devam etmekte kararlıyız.’’

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Bitcoin yoğun kurumsal alımların eşliğinde 2 yılın zirvesinde!

Yayınlanma:

|

Yazan:

Küresel mali piyasalar yeni haftaya sakin gündem ve hatta endekslerin tarihi zirvelerinde olmasının da yardımı ile beliren kâr alma ihtiyacının gölgesinde satıcı bir hava ile başladı. ABD borsaları geceyi hafif çaplı düşüşler ile tamamlarken, Türkiye cephesinde de benzer bir tablo hâkim oldu.

BİST100 ana endeksi %0,4 oranında gerilerken, bankacılık endeksindeki kayıplar %2’nin üzerine çıktı. Dün bültenimizde yükseliş isteğinin ivme kaybetmeye başladığını belirtmiştik. 2 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi %44 seviyesine gelirken, yabancı indinde Türkiye’nin risklerini gösteren 5 yıl vadeli CDS risk primi 283 baz puan ile gerilemeye devam etmek suretiyle son 3 yılın diplerine yakın seyretmeye devam etti.

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı seçimi ardından net döviz pozisyonu iyileşen TCMB’nin 2024 yılına pek de iyi bir başlangıç yapamadığını belirtmiştik. Sayıların dili ile konuşursak, 2023 yılının son aylarında 20 milyar dolar iyileşmeye işaret eden net rezervler, 2024 yılında yarısını geri verdi. Bu hafta açıklanacak verilerde bu rakamın daha da arttığını göreceğiz. Bu da bizlere, TL’nin koruma kalkanın dolarizasyon eğilimini kıracak ölçüde kuvvetli  olmadığını gösteriyor. Daha basit bir anlatımla, mevduat faizlerinin daha cezbedici seviyelere ulaşması gerektiğini düşünüyoruz. TCMB’nin son verilerine göre 3 aya kadar TL mevduat faiz oranı yükselişe geçerek ortalamada %52,03 seviyesine gelmek suretiyle Aralık 2023 ayında görülen (en yüksek) %52,60 seviyesine yaklaştı!

Yurt dışı piyasalarda ise, Nvidia çılgınlığının bir nebze de olsun ikinci planda kalması ardından gözler kripto paralara çevrildi. Direnişin parası Bitcoin bu sabah 3. hedef seviyemiz olan 57,500 doların kıyısına kadar geldi. Hatırlanacağı üzere ilk hedef seviye olarak 42,200 dolara işaret etmemiz ardından ABD’de Bitcoin sahibi borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) onayıyla 48,500 dolar hedefimiz de gerçekleşmişti. Olumlu bir görünüm sergileyen Bitcoin yoğun kurumsal satın alma işaretlerinin ışığında iki yılın en yüksek seviyesi olan 57bin doların üzerine çıkarken, küçük kardeş Ethereum da benzer bir şekilde iki yıl içinde ilk kez 3,200 doların üzerine çıktı.

Bitcoin, kripto yatırımcısı ve yazılım firması MicroStrategy’nin yakın zamanda 155 milyon dolarlık bir harcama karşılığında yaklaşık 3bin Bitcoin satın aldığını açıklamasının da yardımıyla son iki oturumda %10’dan fazla artış gösterdi! Teknik mânâda, 57,500 dolar seviyesinin de test edilmesi ardından tüm zamanların zirvesi olan 69,000 dolar seviyesinin radar menziline gireceğini; en sonunda da keşfedilmemiş sulara girecek olan Bitcoin’in yine ufuklara yelken açacağını düşünüyoruz. Ne demiştik: var bir hayalimiz :)︎

Piyasaların kılavuz kargası ABD 10 yıllık tahvil faizi %4,25-4,30 bandından sıkışık bir seyir izlerken, altının ons fiyatı da son haftalarda mütemadiyen 2,010 dolar seviyesindeki destek bölgesinin üzerinde haftalık kapanış yaparak sakin bir seyir izliyor. Altının ons fiyatı 2,035 dolar, altının gram fiyatı da benzer bir şekilde 2,035 TL seviyesinde el ele tutunmaya devam ettiği görüyoruz. Her ne kadar gram altın USDTRY kurunda yaşanan yükselişten destek bulsa da, sene başına göre bakılırsa Bitcoin %33 getiri sağlarken, ons altının %1 götürmüş, gram altının ise sadece %4 getirisi olmuş! Benzer dönemde  en büyük 500 şirketin işlem gördüğü ABD borsası S&P500 endeksi ise %6’nın üzerinde getiri sağlamış!

Yeni gün başlangıcında Asya piyasalarında Japonya’da açıklanan enflasyon rakamlarının gündemi süslediğini görüyoruz. Japonya’da çekirdek tüketici enflasyonu Ocak ayında art arda üçüncü ayda da yavaşlasa da tahminleri aştı ve merkez bankasının %2 hedefinde kalmayı sürdürdü. Veri, negatif faiz oranlarının yakın bir zamanda sona ereceği beklentisini canlı tuttu. Öte yandan ekonomik ve jeopolitik sorunlar nedeniyle Çin’den uzaklaşan yatırımcılar, Japonya’ya yönelirken, gösterge endeks Nikkei tüm zamanların en yüksek seviyelerinde salınmaya devam ediyor.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksi Perşembe günü açıklanacak ve %0,4 artış kaydedeceği tahmin ediliyor. Avrupa Birliği tüketici enflasyonu verisi Cuma günü açıklanacak. Çekirdek enflasyonun bir kez daha ivme kaybederek %2,9 ile 2022’den bu yana en düşük seviyeye ineceği tahmin ediliyor. Enflasyondaki gerileme Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) beklenen para politikasını gevşetme adımlarını erkene çekebilir. Avrupa’da gaz fiyatlarının da son yılların en düşük seviyelerine gerilemesi, bölge için enflasyonu düşürücü itici bir rüzgâr sağladı. Avrupa’nın referans noktası olan TTF fiyatı, güçlü LNG ithalatı, sıcak hava ve talep azalması nedeniyle geçen haftayı 22,50 €/MWh seviyesine kadar gerileyerek Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyeyi test etmişti.

Son bir not olarak, piyasalar, FED ve ECB’nin ilk faiz indirimine Haziran ayında soyunmasını bekliyorlar. FED’in ilk faiz indirimini gerçekleştireceği tarih için beklentiler ileriye kayarken, Haziran’da faiz indirimine %70 olasılık verilmeye başlandı. Vadeli işlem kontratları bu yıl toplam 75 baz puan faiz indirimi beklerken, piyasalar ile FED arasında var olan uçurumun da kapandığını not edelim.

BTCUSD

57,500 dolar sonrası tüm zamanların zirvesini hedefleyeceğiz.

1709011315626e234832a015a06acb4e9e0148992d_1_1200.jpg

Sene başına göre getiriler

17090113163e48e7c49b701e10d16c9c7bc80e7453_2_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.