Connect with us

BANKA HABERLERİ

AB Merkez Bankası Faiz Düşürmesi Ne Anlama Gelir?

Yayınlanma:

|

AB Merkez Bankası (ECB) politika faizini 5 yıl sonra %0,25 düşürdü. EURO bölgesi içinde bankalararası borçlanma maliyeti düşer, bu da kredi faizlerini de düşürür. Tüketicilerin ve ticari işletmelerin borçlanma maliyetleri düşer. Buna bağlı olarak tüketici harcamaları, iç talep, şirket yatırımları ve karlılıkları artırır.

Düşen faiz ile birlikte risksiz getiri oranı azalacağından işletmeler için yatırım yapmak cazip olur. Sonuç olarak ekonomik aktivite ve büyüme hızlanır.

Ayrıca, EURO’nun temel para birimlerine karşı değeri düşer, ithalat pahalılaştığı için azalır, EURO bölgesinde üretilen ürünlerin dış piyasalarda rekabet gücü arttığı için de ihracat artar. Dış ticaret dengesi ihracat lehine artar ve euro bölgesinin cari açığı düşürür.

Resim

Uzmanlar erken faiz adımlarına karşı uyardı

Dekabank’ın baş ekonomisti Ulrich Kater, “Enflasyonun önemli ölçüde sakinleşmesi göz önüne alındığında, bu haklı” dedi. Aynı zamanda, ECB’nin enflasyonla mücadelede hedefine henüz ulaşmadığına dikkat çekti: “Faiz oranı adımı aynı zamanda geleceğe yönelik bir değişikliktir: enflasyon hedefine henüz ulaşılmadı” ifadesini kullandı.

Alman Bankacılık Birliği BDB’nin Genel Müdürü Heiner Herkenhoff da benzer bir görüşü dile getirdi: “Hizmet sektöründeki ücretlerdeki ortalamanın üzerindeki artış, fiyat faktörü olmaya devam ediyor. Ve gelecekte, düşen bir euro döviz kuru da enflasyonun yükselmesine neden olabilir. Bu çerçevede, ECB’nin yoğun bir faiz indirimi beklentisini gündeme bile getirmemesi önemli” ifadelerini kullandı.

ECB Başkanı Christine Lagarde, para politikası açıklamasını okurken, “Büyüme riskleri kısa vadede dengelenir” dedi. Şimdiye kadar, ECB kısa ve uzun vade arasında bir ayrım yapmamıştı.

Maliye Bakanı Lindner faiz indirimini memnuniyetle karşıladı

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner (FDP), Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kilit faiz indirimini olumlu değerlendirdi. FDP başkanı, kısa mesaj servisi X aracılığıyla yaptığı açıklamada, “ECB’nin faiz indirimi ekonomi için olumlu bir haber” dedi ve ekledi: “ECB’nin para politikası, istikrar odaklı bir maliye politikasıyla desteklenirse enflasyonla mücadele başarılı olur. Pes etmiyoruz – borç freni enflasyon üzerinde bir frendir” dedi.

ECB personeli 2024 ve 2025 için enflasyon tahminlerini biraz yükseltti

Euro bölgesi merkez bankalarının ekonomi personeli, 2024 ve 2025’te enflasyonun gelişmesine ilişkin tahminini bir miktar yükseltti. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) açıkladığı gibi, uzmanlar tüketici fiyatlarının 2024’te yüzde 2,5 artmasını bekliyor (Mart tahmini: yüzde 2,3). 2025 ve 2026 için yüzde 2,2 (2,0) ve 1,9 (1,9) enflasyon oranları tahmin ediliyor. Çekirdek enflasyon oranının şimdi yüzde 2,8 (2,6), 2,2 (2,1) ve 2,0 (2,0) olması bekleniyor. Euro bölgesi ekonomisinin yüzde 0,9 (0,6), 1,4 (1,5) ve 1,6 (1,6) oranlarında büyüyeceği tahmin ediliyor.

Ekonomistler de 2025 için yüzde 2,2 enflasyon beklerken; 2026 için de yüzde 1,9 bekleni hakim.

 

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BANKA HABERLERİ

BİNLERCE BANKACI İŞSİZ KALACAK

Almanya’nın dünyaca ünlü bankası Deutsche Bank’ın yan kuruluşu Postbank, yüzlerce şubesini apar topar kapatmaya başladı. Kapanan ve kapatılacak şubelerde çalışan yaklaşık 1000 kişi işsizler ordusuna katılacak.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Ekonomik kriz bankaları da vurmaya başladı. Almanya’nın ünlü bankası Deutsche Bank’ın yan kuruluşu Postbank‘taki şubelerini teker teker kapatmaya başladı. Postbank şubelerinin sayısını 2026 ortasına kadar 550’den 320’ye düşürmeyi planlıyor. Deutsche Bank Şubat ayı başında toplamda yaklaşık 3,500 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.

Bankanın bir sözcüsü, “Bankacılık işlemleri artık şubelerden değil internet üzerinden yapılmaya başlandı. Bu etken, şubelerin kapatılma kararında önemli rol oynadı” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Kapatılan şubelerde görev yapan yaklaşık 1000 kişi işsiz kalacak. Bu konuda yönetim ve işçi konseyi çıkar mutabakatında anlaşmaya vardı.

Deutsche Bank sözcüsü açıklamada söz konusu tedbirin “Bilinen personel azaltma rakamları bağlamında” anlaşılması gerektiğini vurguladı.

İşçi sendikası “Verdi” ile yapılan son toplu iş sözleşmesine göre, operasyonel nedenlerle işten çıkarmalar 2027 yılı sonuna kadar yasaklanmıştı.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Seçil Erzan’dan Denizbank’a tazminat davası

Aralarında ünlü futbolcuların bulunduğu 29 kişiyi “özel fon” adı altında dolandırdığı iddiasıyla yargılanan eski Denizbank şube müdürü Seçil Erzan, kanuna aykırı şekilde iş akdini sonlandırdığı ve tazminatını ödemediği iddiasıyla 23 yıl çalıştığı Denizbank A.Ş.’ye dava açmaya hazırlanıyor.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Futbol dünyasının ünlü isimleri Arda Turan, Fernando Muslera, Emre Belözoğlu ve Selçuk İnan’ın da aralarında olduğu ve son olarak Fatih Terim’in de müşteki olarak eklendiği 29 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla yargılanan eski banka müdürü Seçil Erzan ile diğer 6 sanığın yargılanması İstanbul 41’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor.

Kıdem ve ihbar tazminatını istiyor

Hürriyet’in haberine göre; Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde tutuklu olan Seçil Erzan, 4857 sayılı İş Kanunu’ndaki süre ve usullere riayet etmeden iş akdini sonlandıran ve 23 yıllık tazminat hakkını vermeyen Denizbank’a dava açıyor.

Erzan, avukatı Bülent Aybirdi aracılığıyla Çağlayan’daki Arabuluculuk Merkezi’ne başvurarak Denizbank’ta şube müdürü olarak çalıştığı 25 Ekim 2000 ile 10 Nisan 2023 tarihleri arasındaki kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesini talep etti.

Müvekkilinin Denizbank’ın kurduğu tertip ile tutuklatıldığını arabuluculuk başvuru dilekçesinde belirten Bülent Aybirdi, dava şartı başvurularında iki tarafın da ortak arabulucuda anlaşmaları halinde bu başvurularının işleme konulmasını talep etti.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Akbank ve Chatham House’dan “Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya” paneli

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı: “Türkiye’nin başarılarının ve küresel değişimlere uyum sağlama yeteneğinin ülkemizi bir güç merkezi haline getireceğine inanıyoruz” dedi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank, düşünce kuruluşu Chatham House ile ‘Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya‘ panelini gerçekleştirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Chatham House’un Londra’daki merkezinde gerçekleştirilen panele, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı ve Chatham House Direktörü ve Genel Müdürü Bronwen Maddox ev sahipliği yaptı.

Türkiye ve Birleşik Krallık başta olmak üzere pek çok ülkeden üst düzey ismi bir araya getiren etkinliğe, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı.

Chatham House’un geleneksel Londra Konferansı’nın hemen öncesinde gerçekleştirilen panelde, gelişmekte olan ülkelerin küresel siyasette kendilerini nasıl konumlandırdıkları ve çok taraflılığın geleceğini nasıl etkiledikleri incelendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı, dünyanın en saygın düşünce kuruluşlarından Chatham House ile paneli düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirtti.

Sabancı, Türkiye’nin stratejik öneminin giderek arttığı bir dönemde böyle bir paneli gerçekleştirmenin büyük bir gurur olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

‘Panelde Mehmet Şimşek de bizimleydi. Katılımı için Sayın Bakanımıza bir kez daha teşekkür ederiz. Sayın Bakanımız öncülüğünde Türkiye’nin uyguladığı yeni ekonomik program büyük takdir topluyor. Ekonomimizde her geçen gün öngörülebilirlik ve istikrarın arttığını gözlemliyoruz. Artan güven ve yatırımcı ilgisi de programın başarısını şimdiden kanıtlıyor. Türkiye’nin başarılarının ve küresel değişimlere uyum sağlama yeteneğinin ülkemizi bir güç merkezi haline getireceğine inanıyoruz. Türkiye’nin bankası Akbank olarak biz de ülkemizi uluslararası arenada temsil etmeye devam edeceğiz.’

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.