Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Gözler ABD istihdam verisinde. Zayıf sonuç piyasaları ‘uçurur’…

Yayınlanma:

|

 • Kanada, İsveç ve İsviçre merkez bankaları ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB), dün sonuçlanan olağan toplantısında, beş yıldan sonra ilk kez faiz indirimine gitti. ECB, enflasyon mücadelesinin henüz bitmediğini kabul etse de, kaydedilen ilerlemeyi (enflasyon %10’dan %2’nin üzerine geriledi) gerekçe göstererek politika ve mevduat faizlerini sırası ile 25 baz puan indirerek %4,25 ve %3,75 seviyesine çekti. Basın toplantısında konuşan Başkan Lagarde, ekonominin toparlanmaya devam ettiğini söylerken, büyümeye yönelik risklerin orta vadede aşağı yönlü olduğunun altını çizdi. ECB’den beş yıl aradan sonra gelen ‘temkinli’ faiz indirim kararı ve bundan sonrasının veri bağımlı olacağını açıklaması sonrası piyasa vadeli faiz kontratları bir sonraki hamlenin Eylül veya Ekim ayında gelmesini fiyatlamaya başladı. Beklentinin gerçekleşmesi nedeniyle EURUSD paritesinde neredeyse yerinden kıpırdamayarak 1,0885 seviyesinde kalmaya devam etti.
 • Türkiye cephesinde ise hafta başı ani bir şekilde (yurtdışı kaynaklı) kesintiye uğrayan risk iştahının gölgesinde 32,60 seviyelerini test eden USDTRY kuru, 2 günlük aranın ardından yeniden ‘çakılı defans’ oynadığı 32,20 seviyesinin diplerine kadar geriledi. Hisse senedi cephesinde ise ‘tatsız’ havanın korunmaya devam ettiğini görüyoruz. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde ve borsalarında yaşanan limoni havanın yardımı kadar, TCMB’nin dün açıkladığı menkul kıymet istatistiklerinin de önemli ipuçları verdiğini söyleyebiliriz. Şöyle ki, 31 Mayıs ile biten haftada, yabancı yatırımcıların hisse senedi portföyü 528 milyon dolar azalmış! Son 3 haftada yabancı ~ 800 milyon dolar hisse senedi portföyünde azaltıma giderken, öte yandan, yine son 3 haftada ‘ateşli’ bir şekilde 5,7 milyar dolar büyüklüğünde devlet tahvili alımı yapan yabancı yatırımcı, geçen hafta adeta frene basarak sadece 94 milyon dolar alım yapmış.
 • TCMB’nin analitik bilançosuna göre 5 Haziran Çarşamba günü swap ve kamu dövizleri hâriç net yabancı para pozisyonu 0,7 milyar dolar artış kaydederek eksi 2,2 milyar dolar seviyesine kadar iyileşti. Bu veriler bize TCMB’nin Salı ve Çarşamba günü yaşanan kur yükselişine karşı herhangi bir müdahalede bulunmadığını gösterdi. Öte yandan yurtiçi yerleşiklerin döviz bozumu ve TL tercihi 31 Mayıs ile biten haftada da devam etmiş. Şöyle ki, parite etkisinden arındırılmamış seriye göre gerçek kişilerin döviz mevduatları (DTH) 1,2 milyar dolar, tüzel kişilerin ise 2,1 milyar dolar azaldı. Mart sonuna göre bakarsak, yurtiçi yerleşiklerin TL sevdasının kuvvetlenerek arttığını bunun da piyasaları olumlu etkilediğini görüyoruz. Toplam stok miktarı son 10 haftada 18,4 milyar dolar azalışla 167,4 milyar dolar seviyesine geriledi. Öte yandan bir nevi yabancı para enstrümanı olan KKM’nin de geçen hafta ~ 37 milyar TL azaldığını not edelim. Bu sonuçlarla birlikte, DTH ve KKM’nin toplam mevduat içindeki payı %51,73 seviyesine kadar gerileyerek son 4 yılın en iyi seviyesine geriledi.
 • ABD borsaları, yapay zekânın favorisi Nvidia’nın Çarşamba gecesi %5’in üzerinde etkili yükselişi ardından dün dalgalı bir seyir izleyerek geceyi düşüşle tamamlaması, yatırımcıların ise FED’in haftaya sonuçlanacak faiz kararı öncesinde bugün dünyanın en büyük ekonomisinin sağlığı hakkında en önemli ipuçlarını verecek resmî istihdam verisine odaklanması ile yön bulmakta zorlandı. ABD doları değer kaybetmeye meyilli bir görünüm sergilerken, doların piyasa faizi olan 10 yıllık tahvil getiri ise %4,30 seviyesinde ve son 10 haftanın dibinde işlem görüyor. Uzun pozisyon taşıdığımız gümüş ise Salı günü küresel risk off moduna paralel sert bir satış baskısına maruz kalarak 29,30 dolar seviyesine kadar gerilemesi ardından yeniden 31,50 seviyelerini test etti. Haftalık kapanışın 30 dolar seviyesinin üzerinde kalmaya devam ettiği müddetçe uzun pozisyonlarımızı 35 dolar hedefi ile korumaya devam edeceğiz. Öte yandan, dün de bültenimizde belirttiğimiz üzere, Bitcoin de haftayı 70,850 dolar seviyesinin üzerinde tamamlarsa, tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışına imza atarak yükseliş isteği anlamında önemli bir sinyal vermiş olacak.
 • Bugün yukarıda da değindiğim üzere, ABD’de bizim saat 15:30’da açıklanacak Mayıs ayı istihdam raporu büyük bir önem ile takip edilecektir. Reuters anketine göre tarım dışı bordrolu çalışan sayısının 185bin artması, işsizlik oranının %3,9’da, yıllık maaş artış göstergesinin de benzer bir şekilde %3,9’da kalması bekleniyor. ABD istihdam verisinin zayıf sonuçlanması durumunda, doların değer kaybedeceği, başta hisse senetleri ve riskli varlıklarda önemli hareketlerin  yaşanabileceğini düşünüyoruz. Unutmamak gerekir ki, önde gelen merkez bankalarının faiz indirimlerine yapışkanlık arz eden enflasyona rağmen başladığı bir ortamda, FED’in de uzun bir süre kayıtsız kalması beklenmemeli. Piyasa vadeli faiz kontratları, ilk indirim için Eylül ayına kesin gözüyle bakarken, kuvvetle muhtemel, bugün gelecek zayıf bir veri -son gelen veriler bize bu yönde sinyaller sunuyor- yıl sonuna kadar ikinci faiz indirim ihtimalini de kuvvetlendirecektir. Herkese güzel bir haftasonu diliyorum.

*TCMB swap ve kamu dövizleri hâriç net döviz rezervleri iyileşmeye devam ediyor

1717733593df440651872925e10389965267452d91_1_1200.jpg

*KKM

1717733594b70d77acbb12cc2ceea5fa33feb478a1_2_1200.jpg

*DTH

17177335952ec376dce7f977a12031316d9c0534c8_3_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Fransa’da ilk tur seçimler yaklaşırken, Frexit endişesi büyüyor!

Yayınlanma:

|

Yazan:

 • Uzun Bayram tatili dönüşünde herkese güzel bir günaydın diyerek kısa bir bülten ile haftaya hep birlikte karşılayalım.
 • Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un başarısız Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrası riskli bir şekilde Meclisi feshedip erken seçim kararı almasının ardından ilk tur seçimleri bu hafta sonu, ikinci tur ise 7 Temmuz tarihinde yapılacak. Hatırlanacağı üzere, Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi Avrupa Birliği seçimlerinde oyların yaklaşık %32’sini alarak Macron’un merkezci ittifakını (%15) ezici bir şekilde yenmişti. RN, kadın oylarının %30’unu alarak 2019 AB seçimlerine göre 10 puanlık bir artış sağladı. RN partisi ve müttefikleri, İpsos anketine göre parlamento seçimlerinin ilk turunda oyların %35,5’ini alarak önde görünürken, Yeni Halk Cephesi (NPF) ittifakının %29,5 oy oranı ile ikinci sırada yer alırken, Macron’un merkezci ittifakı ise oyların %19,5’ini alarak üçüncü sırada yer aldı. Aşırı sağın galibiyeti tıpkı Brexit gibi Frexit’i de gündeme getirebileceğinden endişe ediliyor.
 • EURUSD paritesi Frexit endişesine paralel 1,0680 seviyesine kadar gerileyerek düşüş serüvenini altıncı haftaya taşıdı. EUR’da bu haftanın 1,0650 seviyesinin üzerinde tamamlanması gerekiyor. Teknik bir bakış açısı ile 1,0650 altında olsa bir kapanış, sert bir düşüşü de beraberinde getirebilir. Endişelerin odağında Fransa’nın 5 yıl vadeli CDS risk primi ise geçen haftaya nazaran %50 artış kaydederek 36 baz puana kadar yükselmek suretiyle son 4 yılın zirvesine geldiğini de not ederek endişenin boyutunun daha açık bir şekilde ortaya koymaya çalışmış olayım.
 • Yurtdışı piyasalarda gözler Fransa’ya çevrilirken, seçimler için geri sayımda olan İngiltere’de Başbakan Sunak’ın da işinin kolay olmadığını not etmek gerekiyor. Kamuoyu yoklamaları Muhafazakar Parti’nin 14 yıllık iktidarın ardından seçimlerde önemli oy kaybı yaşayacağını ve İşçi Partisi’nin seçimden ilk sırada çıkacağını işaret ediyor. GBPUSD partisi 1,2640 seviyesine gerileyerek benzer bir şekilde dolar karşısında düşüşünü beşinci haftaya taşıdı.
 • Kıymetli madenler cephesinde altın 2,330 dolar etrafında sakin seyrini devam ettirirken, haftanın son iş günü hareketli bir seyir izleyen gümüşün 30,80 dolar seviyesine kadar yükseliş kaydetmesine rağmen kazanımlarını koruyamadığını gördük. Gümüş yeni haftaya 29,55 dolar seviyelerinden başlıyor. Bu hafta aşağıda 29,30 dolar seviyesi destek görevi üstlenecektir. Uzun pozisyon deneyecek olan yatırımcıların 29,30 dolar altında haftalık bir kapanışı zarar kes olarak değerlendirmeleri gerektiğini not edelim. Kısa vadenin gürültüsünden kurtulursak, geçen hafta perşembe günü kaleme aldığımız raporda da belirttiğimiz üzere, fiat para dünyasında alternatifi olmayan doların rezerv para statüsü büyük perdede sorgulanırken, başta altın, sonra Bitcoin ve belki de devamında gümüş (kalbiniz sağlam ise) portföylerde ve bireysel emeklilik çeşitlendirmesinde fiziki enstrümanlar olarak yer alması gerektiğini yönünde düşüncemizi korumaya devam ediyoruz.
 • Türkiye cephesinde ise bayram tatili boyunca yeni vergi paketi konuşuldu. Eski bir taslağın sızdığı bazı maddelerin Sn. Cumhurbaşkanı tarafından veto edildiğini de duyduk. Yeni paket bu hafta Meclis’e sunulunca detaylarını hep birlikte göreceğiz. USDTRY kuru ise 32,20’li seviyelerde uzunca bir süre çakılı defans oynaması ve bu süreçte TCMB’nin kabaca 78,5 milyar dolar rezerv biriktirmesi ardından bayram tatili boyunca 32,80 seviyelerine kadar yükseldi. TL’nin reel anlamda değerlenmeye devam edeceğine neredeyse kesin gözüyle bakarken, çakılı defans oynamaktan vaz geçerek bir miktar yukarı yönlü hareketi sağlıklı olarak yorumlayacağız. TCMB’nin net döviz pozisyonunda iyileşme devam ederken, swap ve kamu dövizleri hâriç net rezervleri artı 4,5 milyar dolar seviyesine kadar yükseldiğini de not edelim. Rezervlerde artışın devam etmesini bekliyoruz. Borsa cephesinde ise son altı iş günüdür devam eden iyimserliğin de yardımı ile (bayram tatiline girerken oluşan takas avantajı) endeks 10,771 puan ise son 1 ayın zirvesine yükseldi. Yabancı yatırımcının Türk hisse senetlerine karşı soğukluğu devam etse de, lokal oyuncıuların yardımı ile yükselişin devamını öngörüyoruz.
 • ABD’de S&P 500 ve Nasdaq endeksleri Cuma gününü hafif de olsa düşüşle kapanırken, Dow Jones ise neredeyse yatay seyirle kapandı. Nvidia hissesinde ikinci gün (~ %10) düşüş piyasa üzerinde baskı kurdu. Yeni gün başlangıcında Asya borsalarında da satıcılı bir hava hâkim. Zayıf Yen’den destek bulan Tokyo borsası hâriç, Tayvan ve Hong Kong borsaları %1’in üzerinde geriledi. ABD’de son dönemde açıklanan zayıf makroekonomik veriler ardından piyasalar bu yıl 2 adet faiz indirimi fiyatlamaya başlarken, ilk indirimin ise Eylül ayında olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu hafta Cuma günü ABD’de açıklanacak PCE enflasyonunun kritik öneme sahip olacağını peşinen belirtelim.

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

BTC TURK SİBER SALDIRIYA UĞRADI: Zarar büyük!

Kripto para borsası BtcTurk, siber saldırıya uğradını açıkladı. Saldırının ardından borsadaki işlemler durduruldu. Saldırının maliyetinin 54 milyon dolar olabileceği iddia edildi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye’nin en popüler kripto para platformu BtcTurk hacklendi.

Şirket, 22 Haziran 2024 tarihinde kontrol dışı çekimlere sebep olan bir siber saldırı tespit ettiğini açıkladı.

Çok sayıda kripto paranın sıcak cüzdanlarından varlık çalındı. BtcTurk siber saldırının ardından kripto para çekme ve yatırma işlemlerini durdurmuştu.

BtcTurk dün yaptığı açıklamalarda sadece sıcak cüzdanların etkilendiğini ve fonların büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanların güvende olduğunu duyurmuştu. Ayrıca kullanıcı varlıklarının saldırıdan etkilenmeyeceği ifade edilmişti.

BtcTurk’ten 3. açıklama

Siber saldırıya uğrayan BtcTurk’ten yeni açıklama geldi. BtcTurk’ten yapılan üçüncü açıklamada, “Tüm ERC20 kriptoparaların ERC20 ağından yatırma ve çekme işlemleri açılmıştır. Siber saldırıya uğrayan kriptopara yatırma çekme işlemleri siber güvenlik ekiplerimizin detaylı çalışmaları tamamlanınca peyderpey açılacaktır” denildi.

54 milyon dolar iddiası

Kripto dedektifi olarak bilinen ZachXBT, saldırının maliyetinin yaklaşık 55 milyon dolar olduğunu iddia etti.

ZachXBT, X hesabından yaptığı paylaşımında saldırganın 1,96 milyon Avax’ı (54,2 milyon dolar) Coinbase/THORChain’e aktardığını ifade etti.

Saldırganların çaldıkları Avax’ları Coinbase ve Binance borsasında Bitcoin’e çevirdiği daha sonra da iki ayrı cüzdana gönderdiği belirtildi.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Akbank 500 milyon dolar tutarında sürdürülebilir tahvil ihracı gerçekleştirdi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank, 500 milyon doları tutarında yüzde 7.50 faiz oranıyla sürdürülebilir yurt dışı tahvil ihracı gerçekleştirdi.

Akbank’tan yapılan açıklamaya göre, ihraca yaklaşık 1.5 milyar dolar tutarında talep geldi. Bu işlemle beraber Akbank’ın sürdürülebilir fonlama payı yüzde 66 seviyesine yükseldi. İhracın coğrafi dağılımı yüzde 42 İngiltere ve İrlanda, yüzde 21 Amerika, yüzde 20 Avrupa, yüzde 13 Orta Doğu ve yüzde 4 Asya olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Genel Müdürü Kaan Gür, 500 milyon ABD doları tutarındaki sürdürülebilir tahvil ihracını başarıyla tamamladıklarını belirterek, ‘Yatırımcılar tarafından tahvil ihracımıza gösterilen ilgi, ülkemizin ve bankamızın uluslararası piyasalardaki saygınlığını ve yarattığı güveni bir kez daha göstermiştir.’ ifadelerini kullandı.

Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu da başarılı bir sürdürülebilir yurt dışı tahvil ihracına daha imza attıklarını aktararak, bu ihraçla bankanın hem uluslararası piyasalardaki güçlü itibarını hem de sürdürülebilirlik hedeflerine bağlılığını bir kez daha göstermiş olduklarını kaydetti.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.