Connect with us

Abbas Karakaya

BETONLAŞMADA MODEL İLÇE ÇEKMEKÖY

Yayınlanma:

|

Buraya taşındığımdan beri şu slogan kafamda dolaşıp dururdu: Modern Çekmeköy, Model Çekmeköy. 2009 yılında İlçe Belediyesi statüsüne geçen orman  ve sularıyla ünlü bu yeri “modernliği nedir, kime, neye modeldir” hep sorup dururdum. Çünkü trafik desen sorun. Parkları yetersiz ve Çekmeköy kendi çocuklarına kapalı. Kültür, sanat etkinlikleri yok. Eğlenmek, güzel zaman geçirmek için Kadıköy’e, karşı kıyıya geçer halkı. Geçen yerel seçim kampanyalarında belediye başkan adaylarının işaret ettiği gibi, İnsanlar  Çekmeköy’ü ‘yatakhane’ olarak kullanıyorlar. Sabah ilçeden çıkıp akşam yatmaya geliyorlar.  Gidip geldikçe, vakit bulup biraz ilçede gezdiklerinde günbegün daha çok betona ve asfalta boğulduklarını fark edecekler. İşte, tam noktada, kafamda dolaşıp duran soruya cevap buldum: Çekmeköy betonlaşması, imar planlarındaki kumpas ve oyunlarıyla model oluyor, modernliği de kullandığı çimento, demir, kiremit, asfalt miktarıyla ölçülüyor. 

Örnek mi? Gırla. Mehmet Akif Mahallesi’inin Şile yoluna bakan yüzünde Ağaoğlu Surları yükseliyor, bir perde gibi. Mahallenin yarısının güneşini kapattı beton yükseltiler. Hamidiye Mahallesinde tek, evet yazıyla tek, rakamla 1 tane boş alan kaldı. Borç içinde yüzen belediye bunu bir yandaşına özel okula alanı olarak sattı. CHP Çekmeköy satış iptalini yargıya taşıdı.

Topraklar doluyor olsa gerek şimdi suları, dereleri betonlamaya sıra geldi. Şu an Merkez Mahallesi Serin derenin başına gelen bu. Taşmayan, kokmayan bir dere vahşice ıslah ediliyor. Kesiti üç katına çıkarılıp içine azman beton bloklar döşeniyor. Hem de bu ıslah cevaz veren imar planları geçen hafta iptal edilmesine rağmen.

Çekmeköy AKP belediyesinin modern ve modelliği uygulama imar planları yapma beceriksizliğinde de gösteriyor kendini. İlçe belediyesi olduktan sonra yapılan uygulama imar planları yargıya taşındı ve iptal edildi. İptal ara kararı 2017 yılında Çekmeköy’de inşaatları bir yıl yasaklattı, yenisi yapılana kadar. Yenisi de 10 gün önce iptal edildi. Plan yapmada da bir örnek olma durumu var yani!

İBB, İSKİ geçen dönemden plan ve projeleri yapılmış, dayandığı imar planlarının iptal edildiği korsan, vahşi bir dere ıslahını araştırmadan, sorgulamadan sürdürüyor. Kaybeden toprak, su, hava ve rant işine bulaşmamış Çekmeköy halkının çoğunluğu. Aman adımızı kavgacıya çıkmasın diye diye karşımızdaki azgın iktidar gittikçe azgınlaşıyor. Kuraklığın ülkeyi vurduğu, gittikçe kendini daha çok hissettireceği dönemlere öncesinde bir tabiat varlığını, su kaynağını beton lobisine kurban  veriyor.

Abbas KARAKAYA

Abbas Karakaya

GEMİDE

Yayınlanma:

|

Cebelitarık’tan ilk kez geçerken
Köprüüstünde, vardiyada 
Gemi bana emanetti

Işık hızıyla geçmedi
Göğsüme kilitlendi zaman 

Korku da vardı, coşku da 
Yükselen dalgaların içinde
Taşıdı, geçirdi gemiyi kalbim
Akdeniz’den alıp Atlas Okyanusuna

Kendisinden uzun yaşıyor çocukluğu    
Tırnaklarıyla kazanılmış hatıraları insanın . 
Çocuktum ben hala o zaman, gemide

 

Abbas K. –Çölgeçici- Bloomington, Mayıs 2023

Okumaya devam et

Abbas Karakaya

KENDİ KENDİME KONUŞMALAR

Yayınlanma:

|

MADENLERDE

Bırakıp gitmek zor
Ağaçları, denizi
Sabahı, yıldızları
Bir de sessizliği
(ölünce o da kalmayacak)
O zaman neden her gün
Güneşi görmeden madenlerde
Kim için çalışıyoruz otuz üç kuruşa

DEVRİME 

Yürüyünce yollar kısalıyor
Ama yürüyünce,
Arabayla değil.
Yürüyebileceğini hatırlıyor insan
Yollardan, sokaklardan gidiliyor
Yürüyerek ama arabayla değil
Devrime

ÖZTANITIM

İyi derecede yalnızca bilirim
Ağaçlarla konuşurum
Sevmek dokunmak değil, sarılmaktır
Sarılırım suya ve ağaçlara

KÖTÜ

İyilerin yanında durduğun söylenirdi, 
Çaldık kapını, ırmaklar yükseldi
Toprak yarıldı, deniz çekildi
Deprem yerle bir etti evlerimizi 
Şimdi biz depremde ölenler, tanrım
Hepimiz mi kötüydük?

 

 Abbas K. –Çölgeçici- ; Nisan 2023; Bloomington

Okumaya devam et

Abbas Karakaya

KEMAL KILIÇDAROĞLU

Yayınlanma:

|

Saati iyiliğe, barışa ayarlı
Ülkenin büyük şansı
Geliyor Kemal Kılıçdaroğlu

Hak, hukuk, adalet için
Yarınsız çocuklarımız için
Geliyor Kemal Kılıçdaroğlu

Katıl, karış, kalma geri
Yüklenmiş geliyor güneşi
Geliyor Kemal Kılıçdaroğlu

Karanlığın sonu bir ulu şafak
İnançla, sabırla, bilgece
Geldi geliyor Kılıçdaroğlu

 

Abbas Karakaya – Bloomington, 23 Nisan 2023

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

ABONELIK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.


Notice: date_default_timezone_set(): Timezone ID 'UTC+3' is invalid in /home/maviatlas/public_html/wp-content/plugins/notice-bar-old/inc/frontend/front-notice-bar.php on line 27