Connect with us

ŞİRKETLER

E-ticaretciler ve e-ticaret paydaşları bir araya geldi

Elektronik Ticaret Derneği(ELİDER), İstanbul’da düzenlediği ‘E-Ticaret Buluşmaları’ programında sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Ana sponsorluğunu Sipay’in üstlendiği etkinliğin açılış konuşmalarını Elektronik Ticaret Deneği Başkanı Fehmi Darbay, ELİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Eryiğit, ELİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nükhet Dokuz ve ELİDER Genel Sekreteri Levent Elmas yaptı.

Yayınlanma:

|

ELİDER‘in amacı, “Elektronik ticaretin gelişmesi ve her zaman günün koşullarına uygun kalması için gerekli çalışmaları yapmak, elektronik ticaret sektöründe faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişileri bir çatı altında toplamak, aralarındaki dayanışmayı sağlamak, yurtdışındaki elektronik ticaret sektörünü takip etmek, gelişmelerin ülkemizde de uygulanması için gerekli çalışmaları yapmak, elektronik ticaretin gelişmesi için yurtiçinde ve yurtdışında benzer amaçla kurulu dernek ve kuruluşlar ile irtibat kurmak ve işbirlikleri sağlamak, sektörün sorunlarına çözümler bulmak için elektronik ticaret sektörünü özel ve resmi kurum ve kuruluşlarda temsil etmek, yurtdışındaki elektronik ticaret ile ilgili mevzuat ve uygulamaları takip etmek, ülkemizdeki elektronik ticaret mevzuatının gelişmesi ve uyumlu olması için gerekli çalışmaları yapmak, elektronik ticaretin gelişmesi ve uluslararası standartlarda altyapıya sahip olması için gerekli çalışmaları yapmak” olarak ifade edildi.

Elektronik Ticaret Deneği Başkanı Fehmi Darbay, etkinlikteki konuşmasında ELİDER olarak çalışmalarına yoğun bir şekilde devam edeceklerini vurgulayarak, “Bugün sektörümüzün tüm paydaşlarıyla bir araya geldik. Bugün organizasyonumuza Türkiye’deki tüm bilişim ve e-ticaret ekosisteminin sivil toplum kuruluşları, ülkemizdeki tüm pazar yerlerinin önemli yöneticileri, ülkemizin ödeme kuruluşları ve bankacılık sektöründeki diğer önemli işletmeler, e-ticaret altyapı sağlayıcıları, entegratör şirketler, birden fazla kuruluşla birlikte sektörümüzün gününü ve geleceğini tartıştık.” ifadelerini kullandı.

Öncelikli hedeflerinin sağlam bir çekirdek kadro kurmak olduğunu dile getiren ELİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Eryiğit, şunları kaydetti:

“2021’in sonundan itibaren başardık. Düzgün çalışan bir çekirdek ekip var. Artık bu işi biraz büyütmek lazım. Bütün satıcılara yaymak gerekiyor. Şu anda bilinen rakamlarla Türkiye çapında 500 bin civarı e-ticaret yapan işletme var. Bunların belki 100 bin tanesi İstanbul’dadır. Biz bütün Türkiye’de teşkilatlanmak istiyoruz ki bütün Türkiye’deki satıcılara fayda sağlayabilelim. Bu nedenle ilk etapta İstanbul Genel Merkezi’mizde bir kurumsallaşma çalışması yapağız. Bu çerçevede bazı komiteler oluşturmak istiyoruz.”

ELİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nükhet Dokuz, derneklerini 2021 yılının sonuna doğru kurduklarını hatırlatarak, “2021 Aralık ayında Ticaret Bakanlığı’na gidip ‘Biz geldik’ dedik ve onlar bize kucak açtı. Orada faaliyetlerimiz başladı. 3 gün sonra Ticaret Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın çalıştayına katıldık. 4 gün boyunca çıkacak kanunla ilgili desteklerimizi sunduk. Kendi üyelerimizin fikirleri aldık ve işe koyulduk.” dedi.

Çalışmalarını katlayarak, devam edeceklerinin altını çizen Dokuz, “12 Aralık 2021 tarihinden sonra çeşitli dernek, STK ve şirketler ile iş birliği yapmaya başladık. Şehir şehir dolaştık. Elektronik ticareti anlattık. Sanayi odaları ve ticaret odalarıyla iş birliği yaptık. Bununla beraber ELİDER Akademi’yi kurduk. İstanbul’da ve diğer şehirlerde yapılan çeşitli fuarlarda stant açıp derneğimizi tanıttık ve üye kazanımlarını sağladık. 2023 yılı için çok heyecanlıyız.” diye konuştu.

ELİDER Genel Sekreteri Levent Elmas ise şubat ayından itibaren e-ticaret deneyim eğitimi ve sohbetlerine başlayacaklarına değinerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Online olacak bu sohbetlerde sektörün liderlerini ağırlamayı planlıyorum. Ayrıca Biz e-ticaret eğitimini liselere kadar indirerek teknik ve meslek liselerindeki öğrencilerimizin staj dönemlerini derneğimizin üyelerinin iş yerlerinde yapmaları için milli eğitim ve pilot olarak İstanbul’da belirlediğimiz okullar ile görüşmelere başladık. Bu vesile ile e-ticareti tabana yaymayı toplumsal farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz.”

Katılımcılar, Hibya Haber Ajansı mikrofonlarına konuşarak, etkinliği ve sektörü değerlendirdi.

E-Ticaret İşveren Sendikası’nın Kurucu Genel Başkanı Erdem Yanık, ise etkinliğe ilişkin “Bugün ELİDER’in network programına katıldık. Fehmi Başkan, uzun zamandır dostum olur. Kurumlarımızı da kardeş STK olarak ilan ettik. Karşılıklı olarak sürekli dirsek temasındayız.” ifadelerini kullandı.

Yeni Toptancı Kurucusu Kerim Atayolu, “Yaklaşık 11-12 yıldır Türkiye’de e-ticaret ekosisteminde faaliyet gösteriyoruz. Bu tarz dernekler sektörümüzün gelişimi açısından çok önemli. Bu tarz toplantı ve etkinliklerle bir yerlere gelerek kendi bilgilerimizi güncelliyoruz. Sektörde yer alan paydaşlarla, hizmet sağlayıcılarla geliştirdiğimiz ticaretimizle birlikte düzenli olarak sektörün büyümesine katkı sağlıyoruz.” dedi.

ELİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Eryiğit, “Elektronik Ticaret Derneği, bizim özellikle yurt içi e-ticaret satıcılarının haklarını korumaya çalıştığımız, yardımcı olmaya çalıştığımız, bir şekilde beklentilerini gerçekleştirmeye çalıştığımız ve aynı şekilde e-ticaret konusundaki bilincin artmasına yardımcı olmaya çalıştığımız bir sivil toplum kuruluşu. Mini çalıştay gerçekleştirdik. Kısa bir rapor hazırlayıp Bakanlığa sunmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Burcu Kaya Sipay İş Ortaklıkları Müdürü ise, “Birçok alanda hizmet vermekteyiz. 2022 yılını çok keyifli bitirdik. ELİDER kahvaltı programı çok keyifli oldu. Birçok iş ortağımızla ve müşterimizle burada karşılaştık.” dedi.

Kaan Güzel Sipay Satış Direktörü, ELİDER’in kuruluşundan bu yana etkinliklerine ve çalışmalarına katıldıklarından bahsederek, şunları söyledi:

“Hem 2023’ün ilk etkinliği olması hem de özellikle Fehmi beyle son görüşmelerimizden sonra etkinliklere sponsor olarak da katılacağız. Sipay bildiğiniz üzere lisanslı bir ödeme kuruluşu. Şu anda firmaların 360 derece tahsilatlarına aracılık ediyoruz. 2022 yılını 8 kat büyümeyle tamamladık. 2023 yılını da 7 kat büyüyerek, 70 milyar TL ile kapatmayı hedefliyoruz.”

Trendyol Grup Müdürü Özkan Çokaygil, “Trendyol’da Pazar Yeri ekiplerinin içerisinde Satış ve İş Geliştirme bölümünde çalışıyorum. 2023 yılı içerisinde e-ticaretin büyümesini ve devam etmesini bekliyoruz. Bu büyümenin sağlıklı olabilmesi için de e-ticaretin bütün paydaşlarının konuşabildiği, sorunları tartışabildiği ortamların daha da çoğalmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

OPLOG Kanal Satış Müdürü Gamze Berçinli Gök, “Türkiye’de farklı lokasyonlarda depolarımız var. ELİDER’e bugünkü etkinliği için teşekkür ediyoruz. Sektörün farklı başlıklarda birçok bileşenini bir araya getirdi. Umarız yaptığımız çalıştay doğrultusunda da hedeflerimiz yerini bulacak ve sektör olarak çok daha iyi yerlere geleceğiz.” şeklinde konuştu.

Platin Market E-ticaret Sistemi CEO’su Fatih Balkan, “ELİDER ekibine bu muhteşem organizasyonu gerçekleştirdiği için çok teşekkür ediyor, herkese selamlarımı iletiyorum.” dedi.

ELİDER Genel Sekreteri Levent Elmas da şu değerlendirmelerde bulundu:

“Herkes ELİDER’den beklentilerini dile getirdi. Şu anda geldiğimiz nokta itibariyle bizim açımızdan bundan sonra yapacağız faaliyetlerin de çok güzel ve nitelikli olacağını gördük. Özellikle e-ticaret ekosisteminin lojistik ödeme altyapıları ve e-ticaret altyapıları sistemlerinin başındaki arkadaşları burada görmek benim için çok heyecan vericiydi.”

Teknofix Genel Müdürü İsa Uysal, “E-ticaret ve e-ihracat konularında sektörün önde gelen isimleriyle bir aradayız. Biz de Teknofix firması olarak e-ticaret firmalarımızla birlikteyiz. E-ticaretin geleceğine inanıyoruz ve onlarla birlikteyiz.” diye konuştu.

ELİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nükhet Dokuz, Türkiye, ihracat ve e-ticaret adına güzel çalışmalar yapacakları yönünde temennide bulunarak, şunları söyledi:

“Derneğimiz tüm sektörü kapsıyor. Bugün çok güzel bir etkinlik yaptık. Ödeme sistemlerinden, e-ticaret alt yapısından, çeşitli derneklerden STK’lara ve gönüllülerden oluşan güzel bir kahvaltı organizasyonu yaparak, 2023’e giriş yaptık. Faaliyetlerimiz şehir şehir devam edecek. Tüm sanayi odalarında, sanayi odalarında ve üniversitelerde e-ticareti anlatmaya devam edeceğiz. Umarım Türkiye, ihracat ve e-ticaret adına güzel şeyler yaparız.” ifadelerini kullandı.

Start-up Teknoloji Girişimcilik ve Marka İlişkileri Uzmanı Hande Kaya, girişimci ve teknoloji odakları haberler yayımladıklarının altını çizerek, “Sayın Levent Elmas’ın davetiyle bugün ELİDER’in düzenlemiş olduğu e-ticaret ve e-ihracat konularının konuşulduğu etkinliğe davet edildik. Türkiye’de e-ticaret sektöründe çok büyük bir ekosistemin olduğunu ve önemli gelişmelerin de bulunduğunu görüyoruz. Sorunların masaya yatırılması bizim için çok değerliydi. ELİDER’e ve yöneticilerine teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

 

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL

Kasiyer, bir yıl boyunca günde 30-40 bin TL çaldı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Uluslararası para transfer merkezindeki ana kasada yaklaşık bir yıl boyunca sürekli açığın çıkması üzerine iş yeri sahipleri araştırma yapınca şok edici durumla karşılaştı. İşte, kamera tarafından da kaydedilen hırsızlık anı…

İstanbul‘un Küçükçekmece ilçesine bağlı Halkalı Merkez Mahallesi’ndeki bir para transfer ve fatura ödeme şubesinde, daha önce çalışıp ayrıldığı işyerine tekrar başvuru yapan Büşra D. adlı kadının işe başlamasından sonra kasada açık çıkmaya başladı.

Yaklaşık bir yıl boyunca kasadan tırnakçılık yöntemiyle para çalan personel, iddiaya göre rezidans daire, eşi ve yakınlarının üzerine araba aldı.

İşyeri sahiplerinin olayın üstüne detaylı olarak gitmesinin ardından Büşra D., babasının kalp krizi geçirdiğini ifade ederek işten ayrıldı. Büşra D.’nin işten ayrılması şüpheleri üzerine çekti.

Güvenlik kamera görüntüleri yeniden inceleyen işyeri sahipleri hırsızlık olayını ortaya çıkardı. Şikayet üzerine yakalanan kadın çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

“ÇOCUĞUMA MAMA ALAMIYORUM” DİYEREK KENDİNİ ACINDIRMIŞ

Konuyla ilgili konuşan işyeri sahiplerinden Kahraman Hanbaba, birçok sektörde iş yaptıklarını ve tüm paranın olayın gerçekleştiği şubede toplandığını söyledi.

Büşra D.’yi ihtiyacı olduğu için yeniden işe aldıklarını belirten Hanbaba, şöyle konuştu:

“Daha önceden bizim ofisimizde çalışıyordu, işten ayrıldı. Kısa bir süre sonra ihtiyacı olduğu, çocuğuna mama bile alamadığını söyleyerek iş talebinde bulundu. Kendisini tanıdığımız için işe aldık.

Bizim sağlık, turizm, inşaat sektörlerinde işlerimiz var. Bütün paranın toplandığı merkez burası. Sirkülasyon aşırı çok olduğu için bu açığı ortaya çıkarmak kolay değil. Ancak yıl sonunda ortaya çıkabiliyordu.

tirnakcilik-2.jpg

“HER GÜN ORTALAMA 30-40 BİN TL ÇALMIŞ”

Biz bu açıkları çalışanlarımıza yakıştıramadığımız için kendimizden şüphelendik. Tırnakçılık yöntemi kullanmış. Parayı kasaya koyar gibi yaparak kolunun altına almış. Genelde dolar ve Euro çalmış.

Biz günlerce sabahlara kadar uyumadan kamera kayıtlarını 10 defa tekrar ederek inceledik yine anlamadık. Her gün ortalama 30-40 bin TL arası parayı kasadan çaldı. Olay ortaya çıktığı zaman babam kalp krizi geçirdi diyerek işten ayrıldı.

“LÜKS ARABALARLA GELİP GİDİYORDU”

Çaldığı paralarla rezidans daire, kendi eşi ve yakın akrabaları üzerine arabalar aldığını iddia eden Kahraman Hanbaba, şunları söyledi:

“Eşinin yasal olarak bir yerde çalıştığına dair resmi kayıt yok. İşsiz olmasına rağmen buraya lüks arabalarla gelip eşini alırdı. Açığı kapatmak için kendi araçlarımızı, dairelerimizi satıp bankadan kredi dahi kullandık. Biz bir haftadır kasa olarak kar etmeye başladık.”

Büşra D.’nin mesai arkadaşı olan Merve Nur Çalış da yaşadıkları sıkıntılı süreç hakkında, “Biz kendi içimizde sürekli problem yaşıyorduk. Çünkü diyorsunuz ki acaba ben mi hata yaptım, bir arkadaşım çalmış olabilir mi? Herkesten şüpheleniyorsunuz” dedi.

Büşra D.’nin kasaya koyar gibi yaparak paraları kıyafetinin içine soktuğu anlar işyerini güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.

Okumaya devam et

ŞİRKETLER

Visa’dan 2023’te KOBİ’lerin başarısını belirleyecek 5 trend

Şirket, söz konusu 5 yeni trendi, “dijital uçurumun kapanması”, “güven ve güvenliğin gündemin en başında yer alması”, “dijitalleşmeye 360 derece yaklaşım”, “çeviklik” ve “çalışanlara daha iyi iş-yaşam dengesi sunan küçük işletmeler” olarak belirledi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Visa, dünyada işletmelerin yüzde 90’ını ve istihdamın yüzde 50’sinden fazlasını oluşturan KOBİ’ler için başarının kodlarını oluşturan 5 trendi açıkladı.

Visa açıklamasına göre, şirket, KOBİ’lerin 2023’te başarısını belirleyecek 5 yeni trendi duyurdu.

Buna göre, söz konusun trendlerin başında ‘KOBİ’lerin rekabet gücü dijital uçurumun kapanmasına bağlı’ geliyor. Dünya Ekonomik Forumu, gelecek 10 yılda yaratılacak yeni ekonomik değerin yüzde 70’inin dijital teknolojilere dayanacağını belirtiyor. Dijital ekonomiye katılımın, refah ve geçim kaynaklarını belirlediği bir geçiş süreci yaşanıyor.

Tüketicilerin hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilmesi, iş yerlerinin ise yeni müşterilere ulaşabilmesi, daha verimli çalışabilmesi ve büyüyebilmesi için küçük işletmelerin de dijitalleşme sürecine dahil olması gerekiyor. Bu amaçla Visa, daha salgının ilk günlerinde, 2023’ün sonuna kadar tüm dünyada 50 milyon küçük ve mikro işletmenin dijital dönüşümünü destekleme hedefini açıklamıştı. Bu hedefte şimdiden 40 milyon KOBİ’ye ulaşılmış durumda.

İkinci trend, ‘güven ve güvenlik KOBİ’ler gündemlerinin en başında yer almalı’ şeklinde. KOBİ’lere güven halkta büyük şirketlerin çok daha üzerinde. Ancak küçük işletmeler korunmasız olarak algılandıkları için, normalden çok daha yüksek oranda siber saldırı riski altında olabiliyor. Bu yüzden kendilerini ve müşterilerini korumak için KOBİ’lerin, uygun güvenlik teknolojisini kullanmaya öncelik vermesi gerekiyor.

Visa, üçüncü trend olarak ‘dijitalleşmeye 360 derece yaklaşımı’ belirtiyor. Dijital çözümler, küçük işletmelerin iş ortaklarına yaptığı ödemeleri hem otomatikleştirmeyi hem de takip etmeyi kolaylaştırıyor.

Bu yıl KOBİ’lerin şirketten şirkete (B2B) ödemeleri yaygın olarak benimseyecekleri öngörülüyor. KOBİ’ler e-ticaret ve online ödemeleri benimsemeye devam ederken aynı zamanda planlama, nakit akışı, bütçeleme, gider takibi gibi konularda hayatı kolaylaştıran finansal araçlar ve uygulamalara da odaklanacak. Bu uygulamalar birbiriyle giderek daha fazla entegre hale geldikçe, küçük işletme sahipleri işlerini büyük ölçüde cep telefonlarından ve akıllı cihazlarından yürütebilecek.

– ‘Çeviklik belirsizlik ortamında kilit rol oynayacak’

KOBİ’lerin başarısını belirleyecek trendlerin dördüncüsü; ‘çeviklik belirsizlik ortamında kilit rol oynayacak’ şeklinde.

Geçen yıl olduğu gibi 2023 de dünyada, KOBİ’ler dahil tüm işletmeler için yüksek enflasyon, iş gücü kısıtlamaları ve tedarik zinciri zorluklarından etkilenecek. KOBİ’lerin başarılı olmak için çevik olmaları gerekecek. Visa’nın bir araştırmasına göre, küçük işletme sahiplerinin yüzde 86’sı ekonomik belirsizliği en yaygın endişe faktörlerinden biri olarak niteliyor.

Söz konusu trendlerin sonuncusunda ise Visa, ‘küçük işletmelerin nitelikli istihdam savaşında kalpleri kazanabileceğini’ belirtiyor.

İnsan kaynakları açısından bakıldığında, küçük işletmeler nitelikli çalışanların ilgisini çekme konusunda dezavantajlı görülebiliyor. Büyük şirketler gibi yan haklar, spor salonu, ücretsiz yemek imkanı veya ödeneği ya da servis gibi olanaklar sunamayabiliyor. Ancak özellikle yurt dışında küçük işletmeler farklı bir rekabet gücüne sahip. Çalışanlara daha iyi bir iş-yaşam dengesi veya anlamlı bir amaca yönelik çalışma duygusunu sağlayabiliyor. Bu iki nokta, Gallup’un anketinde neredeyse maaşlar ve yan haklar kadar önemli iki nitelik olarak öne çıkıyor. KOBİ’ler, çalışanlarının temas ettiği her bir noktada (web sitesi, sosyal medya, pazarlama materyalleri gibi) onlara değerlerini yansıtan bir deneyim sunabildiği ölçüde başarıyı yakalayabilir.

– ‘Dijitalleşme 2023’te de KOBİ’lerin gündemindeki ana maddelerden olacak’

Açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan Visa Güney Avrupa Üye İşyeri ve Kart Kabul Başkanı Celal Cündoğlu, dijitalleşmenin 2023’te de dünyanın her yerinde KOBİ’lerin gündemindeki ana maddelerden olacağını bildirdi.

Ödemeler dünyasında dijitalleşmenin KOBİ’ler için hem daha hızlı hem de güvenli bir ödeme kabul etme ve yapma imkanı sunduğunu aktaran Cündoğlu, şu ifadeleri kullandı:

‘Visa olarak önceliğimiz KOBİ’lere dijitalleşme yolculuklarının her adımında destek olmak. Bu amaçla ülkemizde de KOBİ’lerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye’de gerek BM Kalkınma Programı (UNDP) ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ortaklığında sürdürdüğümüz İşimi Yönetebiliyorum projemiz, gerekse TOBB ortaklığında hayata geçirdiğimiz Akıllı KOBİ platformu, KOBİ’lerin dijitalleşmesine verdiğimiz tam desteğin en güzel örnekleridir.’

Okumaya devam et

ŞİRKETLER

Sasa’ya 500 milyon euroluk tahvil onayı

SPK, Sasa Polyester’in 500 milyon euroya kadar paya dönüştürülebilir tahvil ihracına izin verdi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Sermaye Piyasası Kurumu (SPK), Sasa Polyester’in yurt dışında 500 milyon euro büyüklüğe kadar paya dönüştürülebilir tahvil ihraç etmesine izin verdi.

Söz konusu izin haftalık SPK bülteninde yer aldı.

 

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.