Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

FED’in yeniden şahinleşen duruşu piyasaların keyfini kaçırdı

Yayınlanma:

|

 • Türk hisse senetleri dünkü günü tatsız bir görünüm ile tamamladı. BİST100 endeksi günü yaklaşık %2 gerileyerek tamamlarken, borsanın lokomotif endeksi bankacılık hisseleri de olumsuz havadan nasibini alarak günü %3’ün üzerinde düşüşle tamamladı. Dün bültenimizde çok net bir şekilde bankacılık endeksini dışarıda tutarsak, borsa için ‘yükseliyor’ kelimesini kullanmakta bir nebze de olsun tedirginlik yaşadığımızı; sene başına göre bakılırsa, bankacılık endeksinin %77 artış kaydederken, sınai endeksinin ise sadece %27 artış kaydettiğini belirtmiştik. Gözümüz mü değdi ben de emin değilim!
 • Dün yaşanan düşüşte somut bir neden göremedik. Son dönemlerde halka arzların adeta havuzda var olan suyu azalttığını, basit bir havuz denklemi misali havuza eklenen suyun da (taze para girişi) yeteri kadar olmaması hisse senetleri üzerinde baskı kurdu. Taze para girişleri için swap penceresinin genişleyerek açılmasının önemli bir kilometre taşı olacağını düşünüyoruz. Yeni bir haber yokluğunda hisse senetleri üzerinde aşağı yönlü baskının ağır bastığını mütemadiyen tecrübe eder olduk.
 • Hisse senetlerinde yaşanan satış baskısının dışında havanın göreceli olarak sakin tarafta olduğunu not etmemiz gerekiyor. USDTRY kuru Salı günü yaşanan hafif çaplı yükseliş ardından dün gün boyu 32,20 – 32,25 bandında kalırken, CDS risk primi 260 baz puan seviyesinin diplerine kadar gerileyerek son 4 yılın en düşük seviyelerinde salınmaya devam etti. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise %41,50’li seviyelerde ve neredeyse bu yılın en düşük seviyelerinde işlem görmeye devam ederek önemli bir değişim sergilemedi.
 • TCMB’nin swap hariç net yabancı para pozisyonu 28 Mayıs tarihinde 1,7 milyar dolar iyileşme kaydederek manşet rakamı (swap ve kamu dövizleri hâriç) eksi 10 milyar dolar seviyesinin hemen altına taşıdı. Hatırlatma yapmak gerekirse, Mart sonu eksi 74 milyar dolar civarında olan manşet rakamın geçen 37 iş gününde (Nisan başından bu yana) 64,1 milyar dolar iyileştiğini not etmemiz gerekiyor. TCMB’nin rezervlerini güçlendirmesini büyük bir memnuniyet ile takip ediyoruz. Netice itibari ile Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcı açısından da rezervlerin güçlü bir görünüm sergilemesi öneml bir parametre.
 • Yurtdışı cephede ise FED’in yeniden şahinleşen duruşunun yarattığı moral bozukluğu devam ediyor. ABD’de önde gelen endeksler, faiz oranlarına duyarlı sektörlerin düşüşüyle dün satış baskısına maruz kaldı. FED’in faiz indirimlerinin zamanlaması ve boyutuna ilişkin endişeler, Hazine tahvil getirilerini yükseltirken, riskli varlıklar üzerinde de baskı kurdu. Dow Jones Endeksi, neredeyse bir ayın en düşük seviyesine gerileyerek düşüşe öncülük ederken, en büyük 500 şirketin işlem gördüğü S&P500 endeksi geceyi %0,75 düşüşle tamamladı. Gösterge niteliğindeki 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi, tüketici güveninin Mayıs ayında beklenmedik şekilde iyileştiğinin anlaşılması ardından %4,6 ile son dört haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.
 • Enflasyon endişelerinin de devam ettiğini not etmek gerekiyor. Faiz oranlarının boyutu ve zamanlaması konusundaki çelişkili beklentiler, yıl başından bu yana piyasayı gergin tutmaya devam ederken, açıklanan zayıf veya güçlü bir makro verinin, hatta FED yetkililerinden gelen şahin yorumları, faiz indirim beklentilerinin de süratle değişmesine neden olduğunu itiraf etmek gerekiyor. Yılbaşında var olan ve bizce çok abartılı olan altı kez faiz indirim beklentisinin son dönemlerde bir veya iki faiz indirimine evrildiğini not etmemiz gerekiyor. Gelinen son noktada, faiz vadeli piyasalarına göre, birden fazla faiz indiriminden, Kasım veya Aralık ayına kadar sadece bir indirim beklentisi fiyatlanırken, enflasyonu %2 hedefine indirmenin zorlu bir mücadele olacağı görüşü de ağır basıyor.
 • FED toplantısından iki hafta önce yayımlanan ve ABD ekonomisinin durumu hakkında bilgi veren Beige Book (Bej Kitabına) göre, ekonomik faaliyetler Nisan başından Mayıs ortasına kadar genişlemeye devam etse de hızında bir miktar kötüleşme olduğu kaydedildi. Bu hafta piyasaların gündeminde Cuma günü açıklanacak ve FED’in favori enflasyon göstergesi olan Nisan ayı Kişisel Tüketim Harcamaları verisi (PCE) bulunsa da, bugün Türkiye cephesinde her hafta Perşembe günü olduğu üzere gözler TCMB’nin haftalık bülteninde olacaktır. Ayrıca ekonomi güven endeksi ile dış ticaret dengesi de günün ilk yarısında; ABD’de ise büyüme verisi ile haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek.
 • Avrupa ve ABD borsalarının dün satıcılı bir seyir ile günü tamamlaması sonrasında, bu sabah pasifiğin diğer ucunda da hava tatsız. Gösterge endeks Tokyo borsası %1,2, Hong Kong ve Kore borsaları ise %1 aşağıda işlem görüyor. Japon Yen’i dolar karşısında Japonya Merkez Bankası’nın aybaşı yapmış olduğu müdahaleler ardından toparlandığı 152 seviyesine göre yeniden 157 seviyelerine zayıflayarak dikkatleri üzerine çekti. Mesela ninja olarak adlandırılan GBPJPY paritesi, 200 seviyesini aşarak 2008 yılından bu yana en yüksek seviyesini test etti.
 • Para birimleri liginde EURUSD paritesi 1,08 seviyesine gerilerken, faiz getirisi olmayan kıymetli metaller, doların piyasa faizinin yükselmesine karşı koyamayarak satıcılı havaya ayak uydurdu. Gümüş düne göre neredeyse 1 dolar kadar gerileyerek 31,70 seviyelerinde işlem görürken, haftalık kapanışın 30 dolar seviyesinin üzerinde olmasına dikkat edeceğiz. OPEC toplantısı öncesinde son günlerde Brent cephesinde devam eden yükseliş, zayıf ABD benzin talebi ve FED’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmasına neden olabilecek ekonomik verilerle ilgili endişelerin gölgesinde günü yaklaşık %1 düşüşle 83 dolar seviyesinde tamamladı. Brent cephesinde teknik mânâda yukarıda 84,50 dolar seviyesini önemsiyoruz. Üzerinde haftalık bir kapanış yukarı yönlü isteği artırabilir.
 • Bu haftanın tamamlanması ardından gözler önümüzdeki hafta açıklanacak Mayıs ayı enflasyonunun rakamlarına çevrilecektir. Anketler, TÜFE’nin aylık bazda %3, yıllık olarak ise %75 artmasına işaret ediyor. Bu şekilde bir gerçekleşme ile enflasyonda tepe noktanın görüleceği ve baz etkisi ile enflasyonun sert düşeceğinin altını çizmek gerekiyor. Lâkin enflasyon gerçekten geriliyor mu yoksa baz etkisi ile manşet veri mi geriliyor sorusunun cevabını ise size bırakıyorum.

*TCMB’nin swap ve kamu dövizleri hâriç net pozisyonunda iyileşme devam ediyor

17170431904c5435aa51b8103fc754da88ace5420f_1_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Fransa’da ilk tur seçimler yaklaşırken, Frexit endişesi büyüyor!

Yayınlanma:

|

Yazan:

 • Uzun Bayram tatili dönüşünde herkese güzel bir günaydın diyerek kısa bir bülten ile haftaya hep birlikte karşılayalım.
 • Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un başarısız Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrası riskli bir şekilde Meclisi feshedip erken seçim kararı almasının ardından ilk tur seçimleri bu hafta sonu, ikinci tur ise 7 Temmuz tarihinde yapılacak. Hatırlanacağı üzere, Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi Avrupa Birliği seçimlerinde oyların yaklaşık %32’sini alarak Macron’un merkezci ittifakını (%15) ezici bir şekilde yenmişti. RN, kadın oylarının %30’unu alarak 2019 AB seçimlerine göre 10 puanlık bir artış sağladı. RN partisi ve müttefikleri, İpsos anketine göre parlamento seçimlerinin ilk turunda oyların %35,5’ini alarak önde görünürken, Yeni Halk Cephesi (NPF) ittifakının %29,5 oy oranı ile ikinci sırada yer alırken, Macron’un merkezci ittifakı ise oyların %19,5’ini alarak üçüncü sırada yer aldı. Aşırı sağın galibiyeti tıpkı Brexit gibi Frexit’i de gündeme getirebileceğinden endişe ediliyor.
 • EURUSD paritesi Frexit endişesine paralel 1,0680 seviyesine kadar gerileyerek düşüş serüvenini altıncı haftaya taşıdı. EUR’da bu haftanın 1,0650 seviyesinin üzerinde tamamlanması gerekiyor. Teknik bir bakış açısı ile 1,0650 altında olsa bir kapanış, sert bir düşüşü de beraberinde getirebilir. Endişelerin odağında Fransa’nın 5 yıl vadeli CDS risk primi ise geçen haftaya nazaran %50 artış kaydederek 36 baz puana kadar yükselmek suretiyle son 4 yılın zirvesine geldiğini de not ederek endişenin boyutunun daha açık bir şekilde ortaya koymaya çalışmış olayım.
 • Yurtdışı piyasalarda gözler Fransa’ya çevrilirken, seçimler için geri sayımda olan İngiltere’de Başbakan Sunak’ın da işinin kolay olmadığını not etmek gerekiyor. Kamuoyu yoklamaları Muhafazakar Parti’nin 14 yıllık iktidarın ardından seçimlerde önemli oy kaybı yaşayacağını ve İşçi Partisi’nin seçimden ilk sırada çıkacağını işaret ediyor. GBPUSD partisi 1,2640 seviyesine gerileyerek benzer bir şekilde dolar karşısında düşüşünü beşinci haftaya taşıdı.
 • Kıymetli madenler cephesinde altın 2,330 dolar etrafında sakin seyrini devam ettirirken, haftanın son iş günü hareketli bir seyir izleyen gümüşün 30,80 dolar seviyesine kadar yükseliş kaydetmesine rağmen kazanımlarını koruyamadığını gördük. Gümüş yeni haftaya 29,55 dolar seviyelerinden başlıyor. Bu hafta aşağıda 29,30 dolar seviyesi destek görevi üstlenecektir. Uzun pozisyon deneyecek olan yatırımcıların 29,30 dolar altında haftalık bir kapanışı zarar kes olarak değerlendirmeleri gerektiğini not edelim. Kısa vadenin gürültüsünden kurtulursak, geçen hafta perşembe günü kaleme aldığımız raporda da belirttiğimiz üzere, fiat para dünyasında alternatifi olmayan doların rezerv para statüsü büyük perdede sorgulanırken, başta altın, sonra Bitcoin ve belki de devamında gümüş (kalbiniz sağlam ise) portföylerde ve bireysel emeklilik çeşitlendirmesinde fiziki enstrümanlar olarak yer alması gerektiğini yönünde düşüncemizi korumaya devam ediyoruz.
 • Türkiye cephesinde ise bayram tatili boyunca yeni vergi paketi konuşuldu. Eski bir taslağın sızdığı bazı maddelerin Sn. Cumhurbaşkanı tarafından veto edildiğini de duyduk. Yeni paket bu hafta Meclis’e sunulunca detaylarını hep birlikte göreceğiz. USDTRY kuru ise 32,20’li seviyelerde uzunca bir süre çakılı defans oynaması ve bu süreçte TCMB’nin kabaca 78,5 milyar dolar rezerv biriktirmesi ardından bayram tatili boyunca 32,80 seviyelerine kadar yükseldi. TL’nin reel anlamda değerlenmeye devam edeceğine neredeyse kesin gözüyle bakarken, çakılı defans oynamaktan vaz geçerek bir miktar yukarı yönlü hareketi sağlıklı olarak yorumlayacağız. TCMB’nin net döviz pozisyonunda iyileşme devam ederken, swap ve kamu dövizleri hâriç net rezervleri artı 4,5 milyar dolar seviyesine kadar yükseldiğini de not edelim. Rezervlerde artışın devam etmesini bekliyoruz. Borsa cephesinde ise son altı iş günüdür devam eden iyimserliğin de yardımı ile (bayram tatiline girerken oluşan takas avantajı) endeks 10,771 puan ise son 1 ayın zirvesine yükseldi. Yabancı yatırımcının Türk hisse senetlerine karşı soğukluğu devam etse de, lokal oyuncıuların yardımı ile yükselişin devamını öngörüyoruz.
 • ABD’de S&P 500 ve Nasdaq endeksleri Cuma gününü hafif de olsa düşüşle kapanırken, Dow Jones ise neredeyse yatay seyirle kapandı. Nvidia hissesinde ikinci gün (~ %10) düşüş piyasa üzerinde baskı kurdu. Yeni gün başlangıcında Asya borsalarında da satıcılı bir hava hâkim. Zayıf Yen’den destek bulan Tokyo borsası hâriç, Tayvan ve Hong Kong borsaları %1’in üzerinde geriledi. ABD’de son dönemde açıklanan zayıf makroekonomik veriler ardından piyasalar bu yıl 2 adet faiz indirimi fiyatlamaya başlarken, ilk indirimin ise Eylül ayında olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu hafta Cuma günü ABD’de açıklanacak PCE enflasyonunun kritik öneme sahip olacağını peşinen belirtelim.

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

BTC TURK SİBER SALDIRIYA UĞRADI: Zarar büyük!

Kripto para borsası BtcTurk, siber saldırıya uğradını açıkladı. Saldırının ardından borsadaki işlemler durduruldu. Saldırının maliyetinin 54 milyon dolar olabileceği iddia edildi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye’nin en popüler kripto para platformu BtcTurk hacklendi.

Şirket, 22 Haziran 2024 tarihinde kontrol dışı çekimlere sebep olan bir siber saldırı tespit ettiğini açıkladı.

Çok sayıda kripto paranın sıcak cüzdanlarından varlık çalındı. BtcTurk siber saldırının ardından kripto para çekme ve yatırma işlemlerini durdurmuştu.

BtcTurk dün yaptığı açıklamalarda sadece sıcak cüzdanların etkilendiğini ve fonların büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanların güvende olduğunu duyurmuştu. Ayrıca kullanıcı varlıklarının saldırıdan etkilenmeyeceği ifade edilmişti.

BtcTurk’ten 3. açıklama

Siber saldırıya uğrayan BtcTurk’ten yeni açıklama geldi. BtcTurk’ten yapılan üçüncü açıklamada, “Tüm ERC20 kriptoparaların ERC20 ağından yatırma ve çekme işlemleri açılmıştır. Siber saldırıya uğrayan kriptopara yatırma çekme işlemleri siber güvenlik ekiplerimizin detaylı çalışmaları tamamlanınca peyderpey açılacaktır” denildi.

54 milyon dolar iddiası

Kripto dedektifi olarak bilinen ZachXBT, saldırının maliyetinin yaklaşık 55 milyon dolar olduğunu iddia etti.

ZachXBT, X hesabından yaptığı paylaşımında saldırganın 1,96 milyon Avax’ı (54,2 milyon dolar) Coinbase/THORChain’e aktardığını ifade etti.

Saldırganların çaldıkları Avax’ları Coinbase ve Binance borsasında Bitcoin’e çevirdiği daha sonra da iki ayrı cüzdana gönderdiği belirtildi.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Akbank 500 milyon dolar tutarında sürdürülebilir tahvil ihracı gerçekleştirdi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank, 500 milyon doları tutarında yüzde 7.50 faiz oranıyla sürdürülebilir yurt dışı tahvil ihracı gerçekleştirdi.

Akbank’tan yapılan açıklamaya göre, ihraca yaklaşık 1.5 milyar dolar tutarında talep geldi. Bu işlemle beraber Akbank’ın sürdürülebilir fonlama payı yüzde 66 seviyesine yükseldi. İhracın coğrafi dağılımı yüzde 42 İngiltere ve İrlanda, yüzde 21 Amerika, yüzde 20 Avrupa, yüzde 13 Orta Doğu ve yüzde 4 Asya olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Genel Müdürü Kaan Gür, 500 milyon ABD doları tutarındaki sürdürülebilir tahvil ihracını başarıyla tamamladıklarını belirterek, ‘Yatırımcılar tarafından tahvil ihracımıza gösterilen ilgi, ülkemizin ve bankamızın uluslararası piyasalardaki saygınlığını ve yarattığı güveni bir kez daha göstermiştir.’ ifadelerini kullandı.

Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu da başarılı bir sürdürülebilir yurt dışı tahvil ihracına daha imza attıklarını aktararak, bu ihraçla bankanın hem uluslararası piyasalardaki güçlü itibarını hem de sürdürülebilirlik hedeflerine bağlılığını bir kez daha göstermiş olduklarını kaydetti.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.