Connect with us

BANKA ANALİZLERİ

GARANTİ BBVA KOBİ’NİN BANKASI OLURKEN, AKBANK’TA KREDİLERİN YARISI 200 MÜŞTERİDE!

Yayınlanma:

|

Bankacılık sektörü kredi yoğunlaşma sorunu yaşarken; bankaların çoğu bir önceki yıla göre kredi yoğunlaşma artarak devam ettiği ortaya çıktı. Az sayıda firmaya yüksek montanlı kredi verilmesi ile oluşan Kredi yoğunlaşması bazı bankalar için kritik seviyeye geldiği ortaya çıkmış durumda. Kredi yoğunlaşması stratejisi ile bankalar kısa sürede hedef gerçekleştirip; banka Pazar payını artırırken; orta uzun vadede bu firmalarda oluşan sorunlu krediler bankanın rasyolarını da olumsuz etkiliyor. İlk 100 ve ilk 200 firma yoğunlaşması rating derecelendirme firmalarının da önemsediği bir veri olurken bankaların başta yurtdışı kaynaklı  sendikasyon kredi faiz oranları olma üzere, borsa değerine, banka marka değerine  direkt etkisi  olan bir veri. Kredi yoğunlaşması aynı zamanda banka şubelerine en fazla mobbing uygulanan konulardan biri olurken bu nedenle şube müdürleri dahi çıkaran bankaların ise kredi yoğunlaşmasının önüne geçemediği görülüyor. Zira; yoğunlaşmayı azaltmanın yolu piyasada olmayı, çok sayıda firmaya dokunmayı, piyasada hızlı aksiyon almayı gerektiren bir durum olurken; bunu başaran bankaların yoğunlaşma konusunda daha rahat ellerinin ve hareket alanlarının daha güçlü olduğu görülüyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren ve Pazar payı en fazla olan henüz yıl sonu verileri açıklanmayan TEB hariç Pazar payı en büyük kamu – özel 9 banka değerlendirmeye alındığında ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Dokuz bankanın nakdi Kredilerde ilk 100 müşteride ortalama kredi yoğunlaşması %32 olurken; Gayri Nakdi Kredilerin %50’si ilk 100 müşteriye verilmiş durumda. İlk 200 müşteride ortalama akdi kredilerde %39 olurken; gayri nakdi kredilerde %61 oldu.  

AKBANK Kredilerde en fazla kredi yoğunlaşma sorunu yaşayan banka oldu  

Son günlerde kredi yoğunlaşmada Kamu Bankaları üzerinden yapılan tartışmaların çok da doğru olmadığı ortaya çıktı. Zira, hem nakdi hem de Gayri Nakdi kredilerde en fazla yoğunlaşma AKBANK’ta çıktı. AKBANK Nakdi Kredilerinin %37’si ilk 100 müşteride yer alırken; %46’sı ilk 200 müşteride yoğunlaştı. Gayri Nakdi Kredilerde ise yoğunlaşma daha da vahim. Bankanın ilk 100 müşteride gayri Nakdi Kredilerin % 62’si yer alırken; %74’lük kısmı ilk 200 müşteride yoğunlaşmış durumda. Banka Nakdi ve Gayri Nakdi kredi yoğunlaşmada rakipleri ile açık ara önde olurken farkın kısa sürede kapanması ise çok zor. Zira kredi yoğunlaşması kısa sürede Pazar payı ve kredi hedef gerçekleştirmede başarı gibi gözükse de zaman içinde özellikle kriz dönemlerinde bu grupta krediler bankalar için yönetilmesi zor bir süreç yaşatabiliyor. Banka üst yönetimin yoğunlaşma konusundaki performansları kötü çıkarken ne gibi aksiyon planları hazırladıkları ise 2022 verileri ile ortaya çıkmış olacak. Nakdi kredilerde VAKIFBANK ve DENİZBANK Kredi yoğunlaşmasında AKBANK’tan sonra en fazla yoğunlaşma olan banka oldu.

GARANTİ BBVA “KOBİ’nin Bankası” olma stratejisi sonuçlara yansımış durumda

GARANTİ BBVA değerlendirmeye alınan en büyük 9 banka arasında en iyi kredileri tabana yaymayı başaran banka konumunda. Nakdi kredilerin % 28’i ilk 100 müşteride; %34’ü ilk 200 müşteride yer aldı. Değerlendirilen bankalar arasında GARANTİ BBVA tabana yaygın kredi yapısı ile “KOBİ’nin Bankası” unvanını hak ediyor. Gayri Nakdi Kredilerde de HALKBANK ile birlikte en iyi durumda olan banka yine GARANTİ BBVA oldu. Gayri Nakdi Kredilerin %42’lık kısmı ilk 100 müşteride yer alırken %52’lik kısmı ilk 200 müşteride yer aldı.

İŞBANK ve YAPI KREDİ ortalamanın altında yer aldı

Yoğunlaşma ortalamasını rakiplerine göre açık ara önde olan AKBANK’ın yoğunlaşma oratlamasını yükseltmesi sayesinde İŞBANK, QNB FİNANSBANK  ve YAPI KREDİ dokuz banka arasında ortalama düzeyde veya banka ortalamasının altında kalmayı başardı.

KAMU BANKALARINA HAKSIZLIK YAPILMIŞ

Kredi yoğunlaşma son günlerde Kamu Bankaları üzerinden tartışmaya açılırken genel duruma bakıldığında Kamu Bankalarına haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Zira, özellikle HALKBANK kredi yoğunlaşmada GARANTİ BBVA’dan sonra KOBİ’nin bankası olma sıfatını hak ederken diğer Kamu ve özel bankalara göre yoğunlaşmanın en az olan ikinci banka oldu. ZİRAAT BANKASI da nakdi kredi yoğunlaşmada ortalamanın altında kalırken nakdi ve Gayri Nakdi kredilerde ortalamanın üzerinde olan tek banka VAKIFBANK oldu. Dolayısı ile kredi yoğunlaşmada son günlerde günah keçisi ve hedef haline getirilen Kamu Bankalarına haksızlık yapıldığı ortada. Buna karşılık Kamu Bankalarındaki kuruluş amaçları olan “İhtisas kredilerdeki” sapma sorunu son yıllarda bozulmuş durumda. Başka bir ifade ile Ziraat Bankası’nda Tarım Kredilerinin; Halkbank’ta Esnaf Kredilerinin payı yıllar itibarıyla erimiş durumda.

BDDK’nın kredi yoğunlaşması ile ilgili düzenlemesi yok

Banka kredi yoğunlaşma sınırlaması sadece iştirakler, ortaklar ve yöneticiler ile sınırlı. BDDK ve Merkez Bankasının canlı kredi yoğunlaşması ile ilgili bankalara herhangi bir telkini ya da yasal düzenlemesi bulunmamakta. Fakat, önemli olan bu konuda bir düzenlemenin vaktinin geldiği kanaatindeyim. Zira özellikle küçük ölçekli öyle bankalar var ki ilk 200 müşteriyi çıkar geriye bir şey kalmıyor veya bankanın 3-5 kredili müşterisinde sorun yaşansa, banka ciddi sıkıntıya düşecek pozisyonda. O nedenle yoğunlaşma sorunu sadece grup içi iştirakler ile ilgili kalmayıp genel düzenleme yapılmanın zamanı gelmiş durumda. Listede olmayan bazı bankalar için kredi yoğunlaşması Sermaye Yeterlilik Rasyolarını ciddi tehdit verecek boyutlara geldiği bilinmeli. Bankaların milyonlarca kişiden topladıkları devlet garantisinde olan mevduatları bir avuç firmaya kredi olarak aktarılmasına düzenleme getirilmesi, standartların daha net belirlenmesinde geç bile kalındı. Yoksa bazı bankalarda %20’leri geçmiş olan sorunlu krediler bir noktadan sonra yönetilemez hale gelir.

Erol TAŞDELEN – Ekonomist, Banka Uzmanı www.bankavitrini.com

BANKA ANALİZLERİ

MERKEZİ YÖNETİMİN 2024 HAZİRAN İTİBARİYLE GELİR GİDER ANALİZİ

Yayınlanma:

|

Yazan:

Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün (16.07.2024) Merkezi Yönetim’in 2024 Haziran ayı sonu itibariyle gelir gider tablolarını yayınladı.

Bu çalışmamızda Merkezi Yönetimin 2023 Ocak – Haziran dönemi (önceki dönem) ile 2024 Ocak – Haziran dönemi (cari dönem) kıyaslanarak değerlendirme yapılmıştır. Açıklanan verilerden hazırladığımız tablo aşağıda sunulmuştur.

TESPİTLERİMİZ

1- Önceki döneme kıyasen cari dönemde toplam gelirler %103,8 oranında artarken, toplam giderler %93,7 oranında artmıştır. Mutlak tutar olarak önceki döneme kıyasen toplam gelirler 1.951,1 milyar TL artarken, toplam giderler 2.214,9 milyar TL artmıştır. Bu doğrultuda da bütçe açığı 483,3 milyar TL’den 747,1 milyar TL’ye yükselmiştir.
2- Mutlak tutar olarak toplam gelirler içinde en yüksek tutarlı kalemler: İthalde Alınan KDV, Özel Tüketim Vergisi ve Gelir Vergisi’dir.
3- Toplam Giderler içinde en büyük orana sahip kalemler Cari Transferler ve Personel Giderleridir.
4- Faiz giderleri bir önceki döneme göre %108,7 oranında artmıştır. Toplam gelirin önceki dönemde %14,6’sı, cari dönemde ise %15’i faiz ödemelerine gitmiştir.

SONUÇ: Bir yıllık süreçte Merkezi Yönetim’in vergi oranlarda yaptığı düzenlemeler nedeniyle Dahilde ve İthalde Alınan KDV’nin önemli tutarda arttığı saptanmıştır. Yanısıra Gelir Vergisi ile Faizler, Paylar ve Cezalar kalemlerinde de önemli artışlar olmuştur.

Harcama tarafında ise Personel Giderlerindeki artış dikkat çekicidir. Faiz Hariç Toplam harcamalar içindeki Personel Giderleri oranı bir önceki dönemde %26,7 civarında iken, cari dönemde bu oran %32,1’’e yükselmiştir. Yanısıra Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılan Görevlendirme Giderleri Transferleri ve Hazine Yardımları dikkat çekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumlarına bir önceki dönemde 393 milyar TL aktarılırken bu tutar cari dönemde 744,2 milyar TL olmuştur.

Süleyman ÇEMBERTAŞ

Okumaya devam et

BANKA ANALİZLERİ

Visa Türkiye, 40’ıncı yılını kutladı

Visa, Türkiye’nin ilk uluslararası kredi kartının Visa logosuyla pazara sunulmasından bu yana Türkiye’deki varlığının 40’ıncı yılını kutladı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Visa, 1984 yılında Türkiye’nin ilk uluslararası kredi kartının Visa logosuyla pazara sunulmasından bu yana Türkiye’deki varlığının 40. yılını kutladı. Şirket yaptığı değerlendirmede, 40 yıl süresince Visa’nın ekonomiye katkıları, Türkiye teknoloji transferleri ve yatırımları ile Türkiye’den çıkan yenilikçi ödeme çözümlerine vurgu yaptı. Visa’nın global liderleri de şirketin 40. yıl kutlamalarında Visa Türkiye’deki liderlik ekibi, üye banka ve finans kuruluşları ile bir arada olmak için Türkiye’ye geldi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Visa Global Pazarlar Grup Başkanı Oliver Jenkyn, “Visa’nın Türkiye’deki 40 yıllık varlığı, bizi gururlandıran önemli bir kilometre taşı. Genç ve teknolojiye meraklı nüfusu ve ödemeler sektörünün süregelen inovasyon iştahı ile Türkiye, faaliyet göstermek için heyecan verici bir ülke olmasının yanı sıra, Visa için de kilit pazarlardan biri konumunda. 40 yıldır ticaretin geleceğini şekillendirmek üzere birlikte çalıştığımız ve inovasyon yarattığımız tüm iş ortaklarımızı kutlarım. Türkiye’deki yolculuğumuz ilk günkü enerjimiz ve bağlılığımızla devam ediyor. Önümüzdeki 10 yılın neler getireceğiniz görmek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Visa Türkiye Genel Müdürü Samile Mümin ise, “Visa’nın Türkiye’deki 40 yıllık yolculuğuna bakıldığında, Türkiye’deki kartlı ödemeler tarihçesinin adım adım şekillenişini görmek mümkün. İmprinter cihazlarından POS’lara, manyetik bantlı kartlardan çipli, temassız ve dijital kartlara evrilen sürecin her aşamasında Visa, Türkiye’de ödemeler ekosisteminin gelişiminde kilit rol oynarken ekonominin dijitalleşmesinde de itici güç oldu. Önümüzdeki on yıla ödemeleri daha ileri taşımanın, ekosistem için güven sağlamanın, işletmelerin ve toplumun gelişimini desteklemenin, dijital ticaretin ve para hareketlerinin geleceğini şekillendirmek için ürün ve hizmetler geliştirmeye devam etmenin heyecanıyla adım atıyoruz.” şeklinde konuştu.

Dijital ödemelerin ekonomik büyümeye katkısı

Dijital ödemeler, dünyada ve Türkiye pazarında ekonomik büyüme ve inovasyonun itici gücü konumunda. Visa, 40 yıldır Türkiye’nin dijitalleşme yolculuğuna destek olmak üzere finans kurumları ve iş ortaklarıyla birlikte iş birliği yaptı. Dijital ödemeler, aynı zamanda kayıtlı ekonominin de olmazsa olmaz unsurlarından biri. Araştırmalar, dijital ödemelerin ekonomideki payı arttığında kayıt dışı ekonominin azaldığını, ekonomik büyüme ve istihdam üzerinde olumlu etki yarattığını gösteriyor.

Türkiye’deki kart kabul ağının yaygınlığı, Visa’nın getirdiği uluslararası işlerlik ve ile dünyanın en gelişmiş güvenlik ürün ve hizmetleriyle korunan ödeme altyapısı sayesinde turistler 40 yıldır Türkiye’de ödemelerini güvenle gerçekleştiriyor. Türkiye’de yabancı Visa kartlarıyla yapılan ödemeler, ülke ekonomisine her yıl milyarlarca dolar değerinde döviz girişi sağlıyor. Visa Akdeniz Turizm Analizine göre 2023 yılı, Visa kartlı ziyaretçi sayısında yıllık yüzde 20, Visa kartları ile yapılan turist harcamalarında ise yüzde 16 artışla, Türkiye’de turizmde rekorlar yılı oldu. 2018-2023 yılları arasındaki son 5 yılda, yabancı kartlarla yapılan ortalama harcamalar Akdeniz Havzasında yaklaşık 2 katına çıkarken, Türkiye’de 3 kata yakın büyüklüğe ulaştı.

Teknoloji ve inovasyon yatırımları ile know-how transferi

Visa, Türkiye’deki yolculuğu boyunca teknoloji alanında pek çok yeniliği Türkiye’ye getirdi. Visa Token Service teknolojisini devreye almak üzere, Türkiye’nin verisini Türkiye’de saklayacak şekilde ülkemizde inşa edilen veri merkezi 2022 yılında hayata geçti. Token’lar, kart sahibinin hassas verilerini benzersiz bir dijital kodla, değiştiriyor ve sahteciliği azaltmak üzere ekstra bir güvenlik katmanı sağlıyor. Bunun yanı sıra Visa, 2021’den bu yana 30’a yakın ilde şehir içi toplu ulaşımda temassız ödemeleri devreye aldı ve Türkiye’deki illerin yarıdan fazlasını kapsama hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, küçük işletmelerin dijital ticaretin getirdiği avantajlardan yararlanarak büyümesini desteklemek için akıllı telefonları POS terminallerine dönüştüren ve küçük işletmelerin basit bir dokunuşla temassız ödeme kabul etmelerini sağlayan Tap to Phone çözümünü de hayata geçirdi. Visa’nın Türkiye’deki 40 yıllık yolculuğuna bakıldığında teknoloji alanında Türkiye’ye önemli başka katkıları da dikkat çekiyor. Şirket 1993 yılında uygulamaya alınan BKM Switch sisteminde Türk bankalarının ATM ve POS ağlarının birbirinin kullanımına açılması için önemli bir know-how desteği sağladı. 1994 yılında ise uydu bağlantıları üzerinden uluslararası işlem yapmaya olanak veren VSAT (Visa Satellite) teknolojisini Türkiye’ye getirdi.

Visa, Türkiye’deki üye banka ve finans kuruluşları ile iş birliği içinde birçok yenilikçi çözümü de hayata geçirdi. Türkiye’de 2022’de Avrupa’nın ilk Visa Signature kartının lansmanı yapılırken 2010’da ise Avrupa’nın hem banka hem de kredi kartını aynı temassız kart üzerinde birleştiren ilk Visa Simply One’ pazara sunuldu. 2006 yılında Avrupa’nın ilk dikey tasarımlı Visa kartı yine Türkiye’de kullanıma sunuldu. 1992 yılında ise dünyadaki ilk Visa Electron kartı yine Türkiye’de çıkarıldı.

Okumaya devam et

BANKA ANALİZLERİ

KRİZE RAĞMEN BANKALAR USD BAZLI NET KÂRI ÜÇE KATLADI

Yayınlanma:

|

2022 ve 2023 yılları Türkiye açısından sancılı geçiyor. Mehmet Şimşek öncesi Rasyonel olmayan Faiz ortamı, piyasanın ve halkın itiraz ettiği TÜİK verileri, Türkiyenin Gri Listeye alınması Finans anlamda ülkeyi darboğaza sokarken, gelen devalüasyon dalgasi ile birleşince içinde çıkılmaz bir ortama doğru sürüklenen Ekonomi-Finans dünyasını imdadına Mehmet Şimşek sahneye sürülerek kurtulmaya çalışıldı. Seçim süreçlerine rağmen “Liralaşma Politikası” terk edilerek ayakları yere basan ve Piyasaları “telkimli iyimserlik” beklentisi yaratan Mehmet Şimşek döneminde TCMB Faizleri daha rasyonel hale getirilerek kısa sürede %8,50’den, %50’lere kadar çıkarıldı. TÜİK verileri daha güvenilir hale getirilerek Enflasyon rakamları olması gerektiği gibi açıklanınca, Enflasyonun açıklanandan daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Fakat geçen sürede yanıltıcı Enflasyon rakamları ile Reel anlamda satın alma gücü gerileyen Vatandaşın Reel geliri düşerken; başta sabit gelirli ücretli ve Emekliler çareyi Kredi Kart ve Banka Kredilerine sarılmakta buldu. Bu durum Banka Kredilerini hızla artırırken Bireysel Kredilerin yarısını oluşturan Kredi Kart harcamaları Enflasyon ile mücadele kapsamında kısıtlamalara gidildi. Ekonomi kurmayları Enflasyonun nedenini “Talep enflasyonu” olarak ana strateji olarak belirleyince enflasyon ile mücadele süreci de Talebi kısma yönünde oldu. Bu süreçten kârlı çıkan Bankacılık Sektörü olduğu ortaya çıktı. Her ne kadar Enflasyon Muhasebesi uygulansa bu karlılık yakalanamayacağı yönünde eleştiriler olsada Net Kârların USD bazlı üçe katlama gerçeğini değiştirmez.

FAİZ ORANLARINDAKİ ARTIŞA RAĞMEN KREDİLERE TALEP DURMADI

2024 yılı Ocak-Nisan döneminde Kredi Kart boçlarından 429 bin kişi, Bireysel Kredilerden 355 bin kişi takibe düştü! 2023 göre aynı dönem 2024’de takibe düşen kişi sayısı %42 ararak 602 bin kişi oldu! Vatandaş Toplam Takip (Varlık Şirketlerine devredilenler hariç) 66 milyar TL oldu. 2024 ilk 5 ayında Kredi Kart borcu %26 artarak 1 trilyon 454 milyar TL’y yükseldi. Kredi Kart faizlerinin  aylık tahsil edilmesi; faiz oranlarındaki artışla birlikte banka karlılıkalrına katkısı da hızla artmaya başladı.

USD BAZLI  NET KÂR ÜÇE KATLADI

Banka Kârlılıklarındaki asıl katkı ise BDDK ve TCMB’nin kredi komisyon ve masraflarındaki sınırlamalarına rağmen keyfi alınan ücret ve Komisyonlar sektör net kârını da artırdı. Geçmi net kâr performansına bakıldığında; 2015-2021 döneminde bankacılık sektörü USD bazlı ortalama 9,4 milyar USD Net Kâr yaparken; 2022 yılında 23,1 milyar USD, 2023 yılında 21,1 milyar USD Net kar yaparak Net Kârını USD bazlı üçe katladı. 2021 yılını 7 milyar USD Net Kâr ile kapatan bankacılık sektörü 2022 yılını 23,1 milyar USD, 2023 yılını 21,1 milyar USD Net Kâr ile kapatarak Net Kârı 2021 yılına göre üçe katlamış oldu.

2024’DE RÜZGAR TERSİNE DÖNÜYOR

2023 ilk 4 ayında USD bazlı Banlacılık Sektörü 7,4 milyar USD Net Kâr yaparken; 2024 ilk 4 ayından %20 düşüşle  5,9 milyar USD Net Kâr yaptı. Bunda Mevduar Faiz oranalrındaki hzılı artışın etkisi olmasına rağmen karlılık 2022 öncesine göre artış hızını sürdürüyor.

Erol TAŞDELEN – Ekonomist

 

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.